Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

Kruger&Matz KM 665

Kruger&Matz KM 665

Każdy meloman i audiofil zapytany o to, co jest najważniejsze w sprzęcie grającym bez zastanowienia powie - brzmienie. I zapewne będzie miał rację. Ale przez chwilę zastanówmy się, jak w pierwszym odruchu wybieramy sprzęt, który dopiero będziemy poddawać próbom odsłuchowym? Nie oszukujmy się - pierwszym bodźcem, którym (nawet nieświadomie) kieruje się nasz mózg, jest wrażenie wzrokowe. Zanim zdecydujemy się na odsłuch na przykład słuchawek, najpierw przecież je sobie dokładnie obejrzymy i już nawet ten odruch może spowodować, że wrażenia wizualne w jakiś niewytłumaczalny sposób wpłyną na wrażenia odsłuchowe. W końcu skoro przedmiot nam się spodoba, to może w ten sposób nadrobi pewne niedociągnięcia brzmieniowe. Piosenkarki mówią, że "co się nie dośpiewa, to się dowygląda".

Czy nie tkwi w tym ziarno prawdy? Przyznajemy więc, że decyzję o przetestowaniu słuchawek Kruger&Matz KM 665 podjęliśmy na podstawie zdjęć, kiedy tylko zobaczyliśmy je w materiałach promocyjnych zapowiadających wejście nowego modelu na rynek. Ich wygląd, stylizowany na nauszniki z lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, tak nas uwiódł, że chęć poznania brzmienia była wręcz niepohamowana. Sami zastanawialiśmy się, jaki będzie efekt odsłuchów. Czy brzmienie KM 665 dorówna ich estetyce?

Kruger&Matz KM 665

Wygląd i funkcjonalność

Kruger&Matz KM 665 zapakowane są w estetyczne, kartonowe pudełko, które można poddać recyklingowi. Mamy więc pierwszy, malutki plusik dla firmy, która w jakiś sposób stara się dbać o środowisko naturalne. Kartonik, mimo, że nie jest błyszczący i mieniący się kolorami, nie sprawia wrażenia byle jakiego. Jest ładnie wykonany z czarnym rysunkiem słuchawek, nazwą firmy i modelu od frontowej strony oraz krótkim opisem produktu i jego danymi technicznymi z tyłu. Dodatkowo mamy okienko wykonane z przeźroczystego plastiku, w którym możemy obejrzeć praktycznie połowę KM 665. Po otwarciu opakowania w plastikowej wytłoczce znajdziemy same słuchawki, kabelek w foliowym woreczku oraz niewielką ulotkę reklamową, dzięki której dowiemy się jakie produkty znajdują się w ofercie Kruger&Matz.

Same słuchawki to malutkie dzieło sztuki użytkowej utrzymane w stylistyce sprzętu produkowanego w latach siedemdziesiątych. Każdy miłośnik szczotkowanych aluminiowych frontów, masywnych metalowych gałek regulacji głośności oraz podświetlanych wskaźników poziomu wysterowania zakocha się w KM 665 od pierwszego wejrzenia. Same muszle są oparte na chromowanej ramce zamkniętej od zewnętrznej strony polakierowanym na wysoki połysk płatem drewna hebanowego, a od strony wewnętrznej gąbkami obszytymi miękką ekoskórą. Została ona również użyta do obszycia wewnętrznej i zewnętrznej części pałąka opierającego się na głowie użytkownika. Muszle są połączone z pałąkiem za pomocą metalowych sub-pałąków umożliwiających regulację ustawienia praktycznie we wszystkich kierunkach. Regulacja długości samego pałąka odbywa się skokowo dzięki nacięciom na metalowej części wspomnianego wyżej sub-pałąka. Wszystkie części metalowe są szczotkowane, co w połączeniu z błyszczącymi elementami plastikowymi wygląda naprawdę oszałamiająco. Do tego drewniane akcenty, eleganckie obszycia i mamy bardzo ciekawy, wręcz wyjątkowy produkt.

Słuchawki wyposażone są w kabel zabezpieczony czarnym oplotem i zakończony pozłacanymi końcówkami. Przewód w mniej więcej 3/4 swojej długości rozdziela się na dwa osobne kable dochodzące do obu nauszników. Oznaczenie kanałów w postaci białych kropek z malutkimi literkami L/R jest nadrukowane na wtykach dochodzących do muszli, a nie na samych słuchawkach. Same końcówki podłączane do KM 665 też mają drewniane wykończenie korespondujące ze stylem słuchawek. Aby podłączyć kabel do muszli należy trochę się wysilić, ponieważ gniazda są trochę oporne, ale dzięki temu kabel siedzi pewnie i nie ma mowy o jego przypadkowym rozłączeniu. Podsumowanie tego akapitu? Słuchawki wyglądają jak milion dolarów, a kosztują niecałe 249 złotych!

Kruger&Matz KM 665

Brzmienie

Czy oszałamiający wygląd pozostanie bez wpływu na naszą ocenę brzmienia? W końcu jesteśmy tylko ludźmi i nasze oceny są subiektywne. Można starać się opisać brzmienie obiektywnie, ale sam werdykt będzie i tak na wskroś subiektywny. Coś może nam się podobać, ale innym już niekoniecznie. Nie da się ukryć, że KM 665 mają swoje specyficzne brzmienie. Nie są to idealnie uniwersalne nauszniki, które zagrają dobrze każdą muzykę i z każdym sprzętem. Pierwszym, co chcą nam pokazać Krugery, jest bas. Drugie to bas. Trzecie, co chcą nam pokazać KM 665 to... Chyba już wiecie. Niskie tony są potężne. Zaczęliśmy się zastanawiać, co też można włączyć, żeby jak najlepiej poczuć takie basowe granie. Wybór padł na "Music for the Gilted Generation" The Prodigy. Oj tak, to był dobry strzał. Słuchawki zaczęły pracować tak, jakbyśmy przyczepili sobie do uszu dwa potężne subwoofery. Te nauszniki zostały stworzone do grania takiej muzyki. Wielbiciele wszelkich odmian techno powinni być wniebowzięci. Średnica, górna część pasma? Kto by się tym przejmował! Membrany mają chodzić tak, żeby ciśnienie akustyczne można było poczuć we wnętrzu czaszki. Poza tym dynamika i szybkość – to atrybuty, które pozwalają świetnie zaprezentować jeden z najlepszych albumów The Prodigy. Lubicie takie granie? Jeśli tak, to odsłuch KM 665 jest wręcz obowiązkowy.

Z pewnym niepokojem włożyliśmy do odtwarzacza album "Sin" Grzecha Piotrowskiego. Baliśmy się, że bas, który tak mocno pompował powietrze przy The Prodigy, tutaj po prostu zaleje całość przekazu. Ale nie! Słuchawki uspokoiły się i zagrały "Moje Słońce" z lekkim basowym nalotem, ale bez zamulenia muzyki. Średnie tony wyszły bardziej do przodu i tylko góra niestety pozostała w tyle. Muzyka płynęła przyjemnie, a my podbudowani takim przekazem po prostu słuchaliśmy muzyki przez następnych kilkanaście dni. Co ciekawe, a o czym powinniśmy napisać już na początku, po jakimś czasie ten potężny bas troszkę zelżał, pojawiła się większa ilość wysokich tonów, poprawiła się dynamika w skali mikro i spójność przekazu. Słowem - słuchawki, które przyszły do nas nowiutkie, w zapieczętowanym pudełku, potrzebowały kilkunastu godzin na dotarcie i wygrzanie. Powiecie, że może to być kwestia przyzwyczajenia do ich brzmienia? Chyba raczej nie, ponieważ w międzyczasie słuchaliśmy muzyki także na innych słuchawkach.

Krugery mają swój sposób na pokazanie muzyki i wcale się z tym nie kryją. Ale zapewne jest wielu melomanów, którym takie dynamiczne, basowe granie bardzo się spodoba. Produkt do konkretnych gatunków muzycznych i dla ludzi, którzy wiedzą, czego oczekują od sprzętu.

Kruger&Matz KM 665

Budowa i parametry

Kruger&Matz KM 665 to nauszne słuchawki zamknięte (producent podkreśla doskonałą izolację od dźwięków otoczenia). Oparte są na 40-mm głośnikach z magnesami neodymowymi o impedancji 32 omów dających pasmo przenoszenia w granicach 20 Hz - 20 kHz. Czułość słuchawek wynosi 110 dB, a ich nominalna moc wyjściowa to 10 mW. Kabel nie posiada żadnego pilota, co dla niektórych będzie minusem, ale oznacza też, że można je podłączyć praktycznie do każdego źródła dźwięku.

Konfiguracja

Na pierwszy ogień podłączyliśmy słuchawki do Edgara SH-1 napędzanego odtwarzaczem Pioneer PD-8700. Interkonektem łączącym oba urządzenia był Nameless Black Classic Line mkII. Do testów był także użyty przenośny odtwarzacz Cowon iAudio9 załadowany plikami FLAC. Korzystaliśmy również z komputera Dell Latitude E5520 podłączonego do wzmacniacza słuchawkowego Tempo PH-1, a źródłem muzyki w tym przypadku był serwis streamingowy Deezer z wykupionym kontem Premium.

Kruger&Matz KM 665

Werdykt

Patrząc na KM 665 ciężko pisać tylko o możliwościach brzmieniowych. Nie da się ukryć, że wzrokowo zakochaliśmy się w tym produkcie od pierwszego wejrzenia. A co z dźwiękiem? Pod tym względem KM 665 są słuchawkami nieco specyficznymi, mającymi własną wizję dźwięku. Oferują dynamiczne, basowe brzmienie, które nie zachwyci każdego ucha. Mimo, że jesteśmy zwolennikami jak najbardziej rzetelnego odwzorowania muzyki, uważamy, że warto posłuchać ich chociażby z ciekawości. Kto wie, czy akurat takie granie nie przypadnie nam do gustu?

Dane techniczne

Typ słuchawek: dynamiczne, nauszne, zamknięte
Pasmo przenoszenia: 20 Hz - 20 kHz
Impedancja: 32 omy
Czułość: 110 dB
Długość kabla: 1,2 m
Rodzaj wtyku: 3,5 mm
Cena: 249 zł

Sprzęt do testu dostarczyła firma Lechpol.

Zdjęcia: Kruger&Matz, Jarosław Święcicki, StereoLife.

Równowaga tonalna
RownowagaStartRownowaga6Rownowaga7Rownowaga6Rownowaga5Rownowaga5Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga3RownowagaStop

Dynamika
Poziomy6

Rozdzielczość
Poziomy5

Barwa dźwięku
Barwa5

Szybkość
Poziomy5

Spójność
Poziomy3

Muzykalność
Poziomy4

Szerokość sceny stereo
SzerokoscStereo1

Jakość wykonania
Poziomy7

Funkcjonalność
Poziomy6

Tłumienie hałasu
Poziomy5

Cena
Poziomy5


Komentarze (6)

  • fox

    Fajnie opisany i zrobiony test chyba pierwszy w sieci. Zastanawiam się czy testowane były wygrzane słuchawki. Sam mam i całkiem inaczej grają niż na samym początku i trzeba przyznać bas daje czadu, że aż miło. Wygląd live jest znacznie lepszy niż na fotkach.

    2
  • Wombat Alfred

    Miałem jedne słuchawki tej firmy na uszach kiedyś i też waliły basem i wątpię żeby to było od niewygrzania. Ale są gusta i guściki - kto lubi bas ten ma ładne słuchawki za małą kasę. Wyglądają słodko!

    1
  • BlueBlazer

    Mam i polecam, górne i średnie pasmo lekko wycofane lecz WIDOCZNE a bas przy niektórych utworach tak daje czadu aż czuć przyjemne wibracje na głowie. Sprawdzają się w każdym rodzaju muzyki, słucham od popu i metalu po muzykę klasyczną, wszystko brzmi na nich ładnie.

    0
  • cziko

    Jeśli chodzi o brzmienie, to nie mam zarzutów, ale... Po podłączeniu słuchawek daje się od razu we znaki okropny "efekt mikrofonu". Każde szurnięcie kabelka po ubraniu bardzo słychać w słuchawkach. To dla mnie największy ich minus. Poza tym pięknie prezentują się na zdjęciach, natomiast na żywo trochę mniej - odklejające się gąbki na pałąku (przy okazji widoczny klej, nie równo wygięte elementy do regulacji wielkości. I na pewno nie są to słuchawki dla osób mających trochę większą głowę. Ja mam dosyć małą, a muszę je powiększyć maksymalnie. Gdybym przed zakupem miał okazję obejrzeć je na żywo i posłuchać muzyki to raczej szukałbym innych. No i długość przewodu jest uciążliwa - 1,2 metra wystarczy tylko do słuchania MP3 trzymanego w kieszeni.

    0
  • Numeryk

    Witam, subiektywna ocena... Chyba pierwszy raz słyszę o zmianie dźwięku w opisywanym zakresie przez autora. Uwaga dla autora 110 dB to nie jest czułość ale efektywność. Pasmo 20-20 kHz każdy podaje ale z jakim "spadkiem" na krańcach -6, a może -20 dB kto to wie. W sumie to tylko chiński wyrób z Polskim importerem w tle.

    0
  • notlapin

    Szczerze? Vintage "pełną gębą" ale czy za tą cenę nie kupimy czegoś co prawda o nie wyglądającego tak fenomenalnie ale z jakże lepszym brzmieniem?

    0

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Zobacz także

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Elodie Deveau - Triangle

Elodie Deveau - Triangle

Triangle Electroacoustique to jeden z najstarszych francuskich producentów zestawów głośnikowych. Choć ostatnie, wciąż dostępne w sprzedaży, jubileuszowe modele wprowadzono z okazji czterdziestych urodzin firmy, w tym momencie jesteśmy już w połowie drogi do kolejnej okrągłej rocznicy (Renaud de Vergnette założył firmę Triangle w 1980 roku). Wszyscy znamy tę historię -...

Jak złożyć system stereo w siedmiu prostych krokach

Jak złożyć system stereo w siedmiu prostych krokach

Jak złożyć system stereo? To pytanie na pewnym etapie zadawał sobie każdy, kto uważa się za melomana lub audiofila. Prostej odpowiedzi niestety nie ma, bo nawet doświadczeni miłośnicy muzyki i sprzętu audio wciąż szukają swojego ideału. Osobom przymierzającym się do zakupu swojego pierwszego systemu audio można jednak wytłumaczyć kilka podstawowych...

Odrodzenie formatu CD - rewolucja czy burza w szklance wody?

Odrodzenie formatu CD - rewolucja czy burza w szklance wody?

W erze streamingu coraz więcej melomanów sięga po muzykę na fizycznych nośnikach, czego doskonałym przykładem stały się płyty winylowe. Renesans gramofonów i czarnych krążków trwa już co najmniej dekadę. Tłocznie płyt winylowych pracują na pełnych obrotach. Produkcję wznawiają nawet największe wytwórnie, a dla artystów wydających nowy album brak wersji LP...

Streaming krok po kroku

Streaming krok po kroku

Streaming - to pojęcie niemal całkowicie zdominowało świat sprzętu hi-fi. Na przestrzeni dziesięciu lat ten sposób słuchania muzyki przeszedł ewolucję od ciekawostki technologicznej interesującej tylko najbardziej postępowych melomanów i audiofilów do czegoś, co jest dla nas zupełnie naturalne i oczywiste. Dla wielu osób streaming to nieodłączna część codziennego funkcjonowania, podstawowe...

Audiofilskie BHP - najważniejsze zasady użytkowania sprzętu stereo

Audiofilskie BHP - najważniejsze zasady użytkowania sprzętu stereo

W naszym magazynie koncentrujemy się na treściach kierowanych do entuzjastów i osób żywo zainteresowanych sprzętem stereo. Niezależnie od aktualnych reguł działania internetowych wyszukiwarek czy liczby przypadkowych wizyt na danej stronie bazę czytelników stanowią ludzie dysponujący sporą wiedzą i doświadczeniem w tym temacie. Nawet oni muszą jednak dostrzegać pewną lukę w...

Bannery dolne

Nowe testy

Poprzedni Następny
Serblin & Son Frankie Preamplifier + Frankie Monoblock

Serblin & Son Frankie Preamplifier + Frankie Monoblock

Rosnące zainteresowanie audiofilów wzmacniaczami dzielonymi jest jednym z najbardziej zaskakujących trendów, jakie ostatnio obserwujemy. Wydawało się przecież, że rynek zmierza w przeciwnym kierunku, a niebawem w sklepach dostępne będą niemal...

Lyngdorf FR-2

Lyngdorf FR-2

Kim jest Peter Lyngdorf? Genialnym inżynierem, czy może raczej wizjonerem i utalentowanym przedsiębiorcą? Tego nie podejmuję się rozsądzać, ale jedno jest pewne - facet nie lubi się nudzić i wspiera...

Sennheiser HD 550

Sennheiser HD 550

Kiedy w 2021 roku Sennheiser sprzedał swój dział produktów konsumenckich szwajcarskiej firmie Sonova, która specjalizuje się w produkcji aparatów słuchowych, fani niemieckiej marki, będącej jednym z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych...

Bannery boczne

Komentarze

stereolife
@Garfield - Coś nam podpowiada, że chętni się znajdą. Ceny nie są jeszcze tak zaporowe jak u niektórych specjalistów od hi-endu. Patrząc na trendy w salonach au...
Obywatel GC
Wszystko ładnie, pięknie, tylko ja nigdy nie rozumiem w tych wzmacniaczach, w których lampy są schowane w obudowie, jak człowiek ma potem je wymienić, bez narus...
Garfield
Pytanie czy wolumeny sprzedaży potwierdzają tę tezę. Topowe dzielone modele mogą mieć dla producentów charakter wizerunkowy i dlatego są ważne, ale czy faktyczn...
Paweł
Dzień dobry, może ktoś posiada informacje, czy można do Polski sprowadzić phono board do Unison Research Unico Primo?
Krzysztof
Są dwa procesy - wypalanie sprzętu, czyli nowy, surowy sprzęt poddajemy procesowi ułożenia i uzdatnienia całej elektroniki i wygrzewanie sprzętu (sprzęt był już...

Płyty

Newsy

Tech Corner

Najpopularniejsze gniazda i wtyczki w sprzęcie audio

Najpopularniejsze gniazda i wtyczki w sprzęcie audio

Wielu audiofilów, a także niektórych ludzi mających niewielkie pojęcie na temat sprzętu stereo, fascynuje temat kabli używanych do łączenia zestawów głośnikowych ze wzmacniaczem, wzmacniacza z odtwarzaczem, a nawet tych odpowiadających za dostarczenie prądu do naszych urządzeń. Zanim jednak zagłębimy się w dywagacje na temat wyższości srebra nad miedzią czy sensu...

Nowości ze świata

  • Triangle Electroacoustique is one of the oldest French loudspeaker manufacturers. Although the latest anniversary models, still available for sale, were introduced on the occasion of the company's fortieth birthday, at this point we are already halfway to another round anniversary...

  • In Norse mythology, Thor is known as the god of thunder, lightning, marriage, vitality, agriculture, and the home hearth. He was said to be more sympathetic to humans than his father, Odin, though equally violent. He traveled in a chariot...

  • Manufacturers of hi-fi equipment like to brag about their peak performance, but in any company's product lineup, the key role is played by the models that simply sell best. They are the ones that provide funds for further development and...

Prezentacje

Bez szumów, bez kabli, bez kompromisów - Sennheiser

Bez szumów, bez kabli, bez kompromisów - Sennheiser

Czy znasz firmę Sennheiser? Na to pytanie twierdząco odpowie niemal każdy, kto interesuje się szeroko pojętym sprzętem audio. DJ, prezenter radiowy, producent muzyczny, artysta, gwiazda estrady, kierownik sceny, zapalony gracz, audiofil, a nawet zwyczajny słuchacz mający chrapkę na porządne słuchawki jednej z prestiżowych marek - wszyscy oni prawdopodobnie choć raz...

Poradniki

Ciemniejsza strona streamingu - subiektywny (anty)poradnik

Ciemniejsza strona streamingu - subiektywny (anty)poradnik

Streaming, czyli możliwość przesyłania sygnałów audio przez Internet w czasie rzeczywistym, nie dziwi już absolutnie nikogo. Czasy zgrywania wątpliwie pozyskanych...

Listy

Galerie

Dyskografie

Wywiady

Elodie Deveau - Triangle

Elodie Deveau - Triangle

Triangle Electroacoustique to jeden z najstarszych francuskich producentów zestawów głośnikowych. Choć ostatnie, wciąż dostępne w sprzedaży, jubileuszowe modele wprowadzono z...

Popularne artykuły

Vintage

Optonica RP-9100

Optonica RP-9100

Gdy na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku płyta kompaktowa rozpoczynała swój triumfalny pochód po rynku audio, wielu melomanów w pierwszej...

Słownik

Poprzedni Następny

Naskórkowość

Efekt występujący w kablach podczas przesyłania prądu zmiennego. Polega na tym, że gęstość prądu maleje wraz ze zbliżaniem się do wnętrza przewodnika, a mówiąc jeszcze prościej - sygnał zasuwa bardziej...

Cytaty

JonathanDavis.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych, zapoznając się z naszą polityką prywatności.