Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

iFi Audio iCAN Micro

iFi Audio iCAN Micro

Od kilku lat oprócz pełnowymiarowych urządzeń audio ogromnym zainteresowaniem cieszą się różnego rodzaju małe pudełeczka. Bardzo dobrze przyjął się pomysł przetwornika ze wzmacniaczem słuchawkowym, sprawdzonym rozwiązaniem jest również phono stage w małej obudowie. Jednym z pionierów w tym segmencie rynku był Pro-Ject, którego seria Box Design najpierw rozrosła się do kilkunastu czy kilkudziesięciu urządzeń, a dziś jest już podzielona na trzy podgrupy - S, DS i RS. Pudełeczka do różnych zastosowań możemy też znaleźć w ofercie takich firm, jak Arcam, Graham Slee czy Musical Fidelity. Kilka miesięcy temu na naszym rynku pojawiła się zupełnie nowa marka - iFi Audio. Od razu pojawia się pytanie - czym tacy nowicjusze chcą nas do siebie przekonać? Ano właśnie, okazuje się, że wcale nie tacy nowicjusze. Za urządzeniami sygnowanymi logo iFi Audio stoją inżynierowie z firmy specjalizującej się w hi-endzie - Abbingdon Music Research. W materiałach prasowych znajdziemy informacje mówiące o tym, że wiele rozwiązań technicznych zastosowanych w tych metalowych pudełeczkach zostało opartych na zdobyczach AMR-a lub wręcz bezpośrednio z nich zapożyczonych.

To od razu wzbudza zainteresowanie, bo klocki AMR-a kosztują po kilkadziesiąt tysięcy złotych, a urządzenia iFi Audio średnio tysiąc z kawałkiem. Druga ważna sprawa to funkcjonalność. W ofercie znajdziemy przetwornik z wyjściem słuchawkowym, preamp gramofonowy, bufor lampowy z funkcją przedwzmacniacza, zasilacz USB czy wreszcie opisywany wzmacniacz słuchawkowy. Oprócz swoich podstawowych funkcji, urządzenia te często wyposażone są w jakieś dodatkowe smaczki. Testowany przez nas bufor lampowy iTube może na przykład poprawiać efekty przestrzenne dzięki systemowi 3D Holographic Sound i poprawiać brzmienie źródeł cyfrowych dzięki technologii Digital Antidote Plus. Tuż po pojawieniu się marki iFi Audio na naszym rynku, w prasie zaroiło się od recenzji, zwykle bardzo pochlebnych. Jak sprawdzi się kolejny klocek, tym razem przeznaczony dla fanów nauszników?

iFi Audio iCAN Micro

Wygląd i funkcjonalność

Urządzenie ma postać dobrze znanego nam już, metalowego pudełka złożonego z głównego aluminiowego profilu i płytek stanowiących przednią i tylną ściankę. Po ich demontażu cała zawartość elegancko wysuwa się ze środka. Z przodu oprócz pokrętła regulacji głośności i dużego gniazda słuchawkowego umieszczono dwa przełączniki hebelkowe aktywujące dodatkowe funkcje. Pierwsza to to system XBass, który chyba nie wymaga tłumaczenia, natomiast drugi to wspomniany już wcześniej 3D Holographic Sound poprawiający wrażenia przestrzenne. Z tyłu najdziemy wejście w postaci pary gniazd RCA, gniazdo zasilające i wejście jack 3,5 mm. Niespodzianka czeka nas jeszcze w podstawie urządzenia. Podobnie, jak w buforze lampowym iTube, umieszczono tu rząd maleńkich przełączników, za pomocą których możemy ustawić jeden z trzech poziomów wzmocnienia - 0, 10 lub 20 dB. Wszystkie objaśnienia naniesiono tuż obok, więc nie trzeba nawet zaglądać do instrukcji obsługi. Oprócz firmowych systemów umożliwiających modyfikację dźwięku, największą zaletą iCana ma być jego moc i wydajność prądowa. Producent deklaruje, że moc na wyjściu słuchawkowym dochodzi do 400 mW, co może nie jest jeszcze absolutnym rekordem świata i okolic, ale w porównaniu do gniazda w MacBooku Air (43 mW) czy iPodzie Touch (15 mW) to zupełnie inna liga. A wszystko to dzięki kolejnej firmowej technologii o nazwie DirectDrive i oczywiście zastosowanym we wzmacniaczu podzespołom takim, jak tranzystory bipolarne i J-Fety.

Z użytkowego punktu widzenia wszystko jest w najlepszym porządku. Zasilacz wtyczkowy może nie jest szczytem marzeń każdego audiofila, ale w przypadku tak małego urządzenia chyba nie ma innej opcji. Bardzo spodobało nam się natomiast to, że tryby XBass i 3D Holographic Sound nie działają na zasadzie "jest albo nie ma". Każdy z hebelków na przedniej ściance ma trzy pozycje - dolną, górną i środkową. Dzięki temu możemy dostosować ustawienia "wspomagaczy" do naszych preferencji i charakteru brzmienia podłączonych słuchawek. Tryb XBass może być całkowicie wyłączony, działać tylko trochę albo dawać ostro do pieca. Natomiast tryb 3D Holographic sound możemy wykorzystać nie tylko do poszerzenia sceny stereofonicznej, ale - zgodnie z informacjami producenta - także do jej zawężenia. To może się przydać, tym bardziej, że ingerencja odbywa się na drodze czysto analogowej. Jeżeli nic nam do szczęścia nie potrzeba, ustawiamy dwa minusy i po sprawie.

Mylące może być tylko to, że jeden hebelek jest wyłączony w pozycji górnej, a dla drugiego oznacza to maksymalną siłę działania. Widocznie było to podyktowane konstrukcją układu elektronicznego. Przyjemnym dodatkiem są też dołączone do opakowania akcesoria - interkonekt analogowy, kabel jack-jack, przejściówka dla słuchawek z małego na duży wtyk, miniaturowy śrubokręcik do przestawiania hebelków w podstawie obudowy i cztery gumowe nóżki, które sami możemy sobie przykleić do urządzenia. Jeśli interesują nas też inne klocki iFi Audio, dobra wiadomość - producent przygotowuje już miniaturowy stolik, na którym możemy ustawić całą mikro-wieżę. Widzieliśmy go już i wygląda naprawdę kozacko.

iFi Audio iCAN Micro

Brzmienie

Wzmacniacz słuchawkowy to szczególny rodzaj sprzętu audio. Możemy go potrzebować z dwóch powodów - albo zwyczajnie nie mamy odpowiedniej dziurki we wzmacniaczu ani żadnym innym urządzeniu, albo też kupiliśmy nauszniki, którym standardowe gniazda nie wystarczają i po prostu chcemy z nich wycisnąć jak najwięcej. O ile w pierwszym przypadku do szczęścia może nam wystarczyć pudełeczko za 400 zł, to w drugim oczekujemy już jakiegoś małego przełomu. Po podłączeniu słuchawek chcemy usłyszeć wyraźną różnicę w stosunku do gniazda we wzmacniaczu, odtwarzaczu, przetworniku czy komputerze. Czy kosztujący 1089 zł iCan potrafi zapewnić takie wrażenia? Czy jest to już ten poziom muzycznej satysfakcji, który wystarczy nawet właścicielom hi-endowych słuchawek?

Dla nas odpowiedź jest prosta - tak. Sami zastanawialiśmy się, skąd w tym małym pudełeczku bierze się tyle pary. Może to efekt zastosowania tak wyszukanej kombinacji tranzystorów i innych elementów, a może po prostu pomysłowość projektu pozwoliła wyjść ponad to, co powinien oferować wzmacniacz słuchawkowy za te pieniądze? Tak czy inaczej wrażenia od początku są bardzo pozytywne. Pierwsza obserwacja to dynamika. Nawet podczas współpracy z wymagającymi prądowo nausznikami iCan nie dawał za wygraną. Kto wie, czy nie uciągnąłby nawet słuchawek ortodynamicznych? Wzmacniacz iFi Audio lubi dawać czadu, ale zachowuje się przy tym kulturalnie. W jego dźwięku czuć rozmach i swobodę. Może czasami wysokie tony wychodzą delikatnie przed szereg, ale w ujęciu globalnym w ogóle nie ma o czym mówić. Podobnie ma się sprawa z barwą dźwięku. Została tu nastawiona na zero, może z lekką tendencją do schładzania. iCan nie ingeruje w nagrania, ale robi to, co do niego należy - wzmacnia. Oczywiście z wyłączonymi dopalaczami.

A co dają magiczne hebelki? Tu pewnie niejeden purysta się skrzywi, ale radzilibyśmy tak od razu nie skreślać firmowych systemów. Dlaczego? Bo ich działanie jest raczej delikatne. Czytając o dopasowaniu brzmienia do różnych słuchawek można sobie wyobrażać, że włączając system XBass poczujemy w głowie falę dudniącego dołu, ale nie. Konstruktorzy iFi Audio najwyraźniej wyszli z założenia, że taki wzmacniacz słuchawkowy kupi ktoś, kto wie, co robi. Ergo - kupił słuchawki, które nawet jeśli mają swój charakter, to mieszczą się w jakiejś normie neutralności. Dlatego korekcja niskich tonów jest rzeczywiście korekcją, a nie dorzuceniem do pieca takiej ilości koksu od której wszystko się topi. Dwa poziomy podbicia dodatkowo ułatwiają sprawę, a przy tym zapobiegają ciągłemu grzebaniu w ustawieniach. Zamiast kręcić gałką przy każdej zmianie płyty, tutaj po kilku utworach oceniamy, czy niskich tonów nam brakuje, czy bardzo czy tylko troszkę, po czym ustawiamy hebelek w odpowiedniej pozycji i o nim zapominamy. Jednak najciekawszy jest tryb 3D Holographic Sound. Tutaj również nie ma mowy o jakimś sztucznym rozpychaniu przestrzeni. Możliwe, że to efekt zastosowania w pełni analogowego toru. Tak czy inaczej, zmiany są zauważalne i wszystko zależy od charakteru podłączonych nauszników. Z Beyerdynamicami T70 wybraliśmy ustawienie poszerzające scenę stereofoniczną, z Sennheiserami Momentum On-Ear najbardziej spodobał nam się tryb przeciwny, a z Jabrami Revo i Denonami AH-D340 zostawiliśmy przestrzenny hebelek w spokoju.

iFi Audio iCAN Micro

Budowa i parametry

iFi Audio iCan to wzmacniacz słuchawkowy z systemami poprawy brzmienia XBass i 3D Holographic Sound. Układ zmontowano na pojedynczej płytce drukowanej wsuniętej w aluminiową obudowę. Sekcja wzmacniacza została wykonana w technice nazwanej przez producenta Class A TubeState Amplification. Nie chodzi jednak o użycie lamp elektronowych, ale zastosowanie w układzie różnych tranzystorów pracujących w klasie A. Chodzi o to, że wstępnymi elementami wzmacniającymi są, pracujące w klasie A, pojedyncze tranzystory, połączone w prostym układzie, podobnym do tych stosowanych we wzmacniaczach lampowych. Dodatkowo za pomocą hebelków w podstawie obudowy możemy ustawić wzmocnienie - 0, 10 lub 20 dB. Przy najwyższym wzmocnieniu iCAN powinien mieć wystarczająco dużo pary, aby poradzić sobie nawet z wymagającymi słuchawkami ortodynamicznymi. Moc wyjściowa przy obciążeniu 32 wynosi 400 mW. Z danych technicznych wrażenie robi też pasmo przenoszenia 0,5 Hz – 500 kHz.

iFi Audio iCAN Micro

Konfiguracja

W roli źródła sygnału wykorzystaliśmy odtwarzacz Naim CD 5XS oraz komputer z kartą dźwiękową ESI Juli@. iCAN napędzał najróżniejsze słuchawki, w tym Sennheisery Momentum On-Ear, Denony Music Maniac AH-D340, Jabry Revo, Beyerdynamiki T70 i DT990 PRO i B&W P5. W roli interkonektu wykorzystaliśmy niedrogi kabel Argentum Sw-0,5/1.

Werdykt

Kolejne udane urządzenie iFi Audio. Może zainteresować zarówno audiofilów szukających niedrogiego, ale dobrego i mocnego napędu dla słuchawek, a także właścicieli pozostałych klocków tej marki. Najlepsze jest to, że iCAN nie skazuje nas na jedno brzmienie. Hebelki dają naprawdę dużo frajdy, a ich działanie nie jest sztuczne i chamskie. Z przetwornikiem iDAC, zasilaczem iUSB Power, kablem Gemini i dobrymi nausznikami, iCAN może stworzyć pecetowo-słuchawkowy dream team.

Dane techniczne

Stosunek sygnału do szumu: > 117 dB (A)
Zniekształcenia (THD): < 0,003% (400 mV/150 Ω)
Pasmo przenoszenia: 0,5 Hz - 500 kHz (-3 dB)
Moc wyjściowa: > 400 mW (32 Ω)
Napięcie wyjściowe: > 5 V
Maksymalny pobór mocy: 10 W
Wymiary (W/S/G): 2,8/6,8/15,8 cm
Masa: 216 g
Cena: 1089 zł

Sprzęt do testu dostarczyła firma Moje Audio.

Zdjęcia: iFi Audio, Małgorzata Filo, StereoLife.

Równowaga tonalna
RownowagaStartRownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4RownowagaStop

Dynamika
Poziomy6

Rozdzielczość
Poziomy6

Barwa dźwięku
Barwa4

Szybkość
Poziomy6

Spójność
Poziomy7

Muzykalność
Poziomy7

Szerokość sceny stereo
SzerokoscStereo1

Szerokość sceny stereo (3D Holographic Sound)
SzerokoscStereo2

Jakość wykonania
Poziomy6

Funkcjonalność
Poziomy6

Cena
Poziomy7


Komentarze (4)

  • Marcin

    A jak Panowie porownacie iCana do wzmacniacza słuchawkowego w Creeku Destiny? Uzywam Destiny z AKG Q701 i nie moge specjalnie na cokolwiek narzekac, ale byc moze oddzielny wzmak wycisnałby z tych słuchawek coś wiecej?

    0
  • stereolife

    Prosimy pamiętać, że w naszej redakcji jest również jedna pani;-) A co do wzmacniacza, jest lepszy od tego w Creeku Destiny 2 - daje brzmienie bardziej dynamiczne i przejrzyste. Do tego dochodzą regulacje, więc zawsze można coś jeszcze zdziałać hebelkami (wcale nie jest to głupie). Obstawiamy, że byłaby poprawa. A drugi plus jest taki, że mając wzmacniacz słuchawkowy można potem kiedyś tam wymienić integrę na coś innego bez oglądania się na obecność słuchawkowej dziurki. A nie oszukujmy się, prędzej czy później będzie korciło, żeby zastąpić Creeka czymś w rodzaju Hegla H300;-)

    0
  • Marcin

    Bardzo przepraszam Panią Małgosię! obiecuję poprawę! Tak tez podskornie czułem, ze dedykowany wzmak słuchawkowy moze poprawić brzmienie. tym bardziej, ze Q701 sa dosyc trudne do napedzenia. Dzieki za odpowiedz! Pozdrawiam całą Redakcję. Marcin

    0
  • stereolife

    Luzik, przeprosiny przyjęte;-) Q701 może i są trudne do napędzenia, ale nie aż tak ekstremalnie jak słuchawki planarne na przykład, a iCAN podobno i z takimi sobie radzi. Nie wiemy, bo nie mamy ortodynamików na stanie, ale Beyery T70 ten wzmacniaczyk szarpał jak Reksio szynkę.

    0

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Zobacz także

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Elodie Deveau - Triangle

Elodie Deveau - Triangle

Triangle Electroacoustique to jeden z najstarszych francuskich producentów zestawów głośnikowych. Choć ostatnie, wciąż dostępne w sprzedaży, jubileuszowe modele wprowadzono z okazji czterdziestych urodzin firmy, w tym momencie jesteśmy już w połowie drogi do kolejnej okrągłej rocznicy (Renaud de Vergnette założył firmę Triangle w 1980 roku). Wszyscy znamy tę historię -...

Jak złożyć system stereo w siedmiu prostych krokach

Jak złożyć system stereo w siedmiu prostych krokach

Jak złożyć system stereo? To pytanie na pewnym etapie zadawał sobie każdy, kto uważa się za melomana lub audiofila. Prostej odpowiedzi niestety nie ma, bo nawet doświadczeni miłośnicy muzyki i sprzętu audio wciąż szukają swojego ideału. Osobom przymierzającym się do zakupu swojego pierwszego systemu audio można jednak wytłumaczyć kilka podstawowych...

Odrodzenie formatu CD - rewolucja czy burza w szklance wody?

Odrodzenie formatu CD - rewolucja czy burza w szklance wody?

W erze streamingu coraz więcej melomanów sięga po muzykę na fizycznych nośnikach, czego doskonałym przykładem stały się płyty winylowe. Renesans gramofonów i czarnych krążków trwa już co najmniej dekadę. Tłocznie płyt winylowych pracują na pełnych obrotach. Produkcję wznawiają nawet największe wytwórnie, a dla artystów wydających nowy album brak wersji LP...

Streaming krok po kroku

Streaming krok po kroku

Streaming - to pojęcie niemal całkowicie zdominowało świat sprzętu hi-fi. Na przestrzeni dziesięciu lat ten sposób słuchania muzyki przeszedł ewolucję od ciekawostki technologicznej interesującej tylko najbardziej postępowych melomanów i audiofilów do czegoś, co jest dla nas zupełnie naturalne i oczywiste. Dla wielu osób streaming to nieodłączna część codziennego funkcjonowania, podstawowe...

Audiofilskie BHP - najważniejsze zasady użytkowania sprzętu stereo

Audiofilskie BHP - najważniejsze zasady użytkowania sprzętu stereo

W naszym magazynie koncentrujemy się na treściach kierowanych do entuzjastów i osób żywo zainteresowanych sprzętem stereo. Niezależnie od aktualnych reguł działania internetowych wyszukiwarek czy liczby przypadkowych wizyt na danej stronie bazę czytelników stanowią ludzie dysponujący sporą wiedzą i doświadczeniem w tym temacie. Nawet oni muszą jednak dostrzegać pewną lukę w...

Bannery dolne

Nowe testy

Poprzedni Następny
Serblin & Son Frankie Preamplifier + Frankie Monoblock

Serblin & Son Frankie Preamplifier + Frankie Monoblock

Rosnące zainteresowanie audiofilów wzmacniaczami dzielonymi jest jednym z najbardziej zaskakujących trendów, jakie ostatnio obserwujemy. Wydawało się przecież, że rynek zmierza w przeciwnym kierunku, a niebawem w sklepach dostępne będą niemal...

Lyngdorf FR-2

Lyngdorf FR-2

Kim jest Peter Lyngdorf? Genialnym inżynierem, czy może raczej wizjonerem i utalentowanym przedsiębiorcą? Tego nie podejmuję się rozsądzać, ale jedno jest pewne - facet nie lubi się nudzić i wspiera...

Sennheiser HD 550

Sennheiser HD 550

Kiedy w 2021 roku Sennheiser sprzedał swój dział produktów konsumenckich szwajcarskiej firmie Sonova, która specjalizuje się w produkcji aparatów słuchowych, fani niemieckiej marki, będącej jednym z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych...

Bannery boczne

Komentarze

stereolife
@Garfield - Coś nam podpowiada, że chętni się znajdą. Ceny nie są jeszcze tak zaporowe jak u niektórych specjalistów od hi-endu. Patrząc na trendy w salonach au...
Obywatel GC
Wszystko ładnie, pięknie, tylko ja nigdy nie rozumiem w tych wzmacniaczach, w których lampy są schowane w obudowie, jak człowiek ma potem je wymienić, bez narus...
Garfield
Pytanie czy wolumeny sprzedaży potwierdzają tę tezę. Topowe dzielone modele mogą mieć dla producentów charakter wizerunkowy i dlatego są ważne, ale czy faktyczn...
Paweł
Dzień dobry, może ktoś posiada informacje, czy można do Polski sprowadzić phono board do Unison Research Unico Primo?
Krzysztof
Są dwa procesy - wypalanie sprzętu, czyli nowy, surowy sprzęt poddajemy procesowi ułożenia i uzdatnienia całej elektroniki i wygrzewanie sprzętu (sprzęt był już...

Płyty

Newsy

Tech Corner

Roon - Nowa jakość streamingu

Roon - Nowa jakość streamingu

Z badań i raportów dotyczących udziału poszczególnych nośników i platform w rynku muzycznym wynika, że pliki i serwisy streamingowe wyprzedzają konkurencję o kilka okrążeń. Temat nośników fizycznych wydaje się zamknięty i nawet ogarniająca cały świat moda na winyle i gramofony nie jest w stanie odwrócić losów tej wojny. O ile...

Nowości ze świata

  • Triangle Electroacoustique is one of the oldest French loudspeaker manufacturers. Although the latest anniversary models, still available for sale, were introduced on the occasion of the company's fortieth birthday, at this point we are already halfway to another round anniversary...

  • In Norse mythology, Thor is known as the god of thunder, lightning, marriage, vitality, agriculture, and the home hearth. He was said to be more sympathetic to humans than his father, Odin, though equally violent. He traveled in a chariot...

  • Manufacturers of hi-fi equipment like to brag about their peak performance, but in any company's product lineup, the key role is played by the models that simply sell best. They are the ones that provide funds for further development and...

Prezentacje

Ponad sto lat szlifowania - Dual

Ponad sto lat szlifowania - Dual

Dual to jedna z marek, do których audiofile, a w szczególności miłośnicy czarnych płyt, odnoszą się z wielkim szacunkiem. Ma to swoje uzasadnienie. Niemiecka manufaktura wydała na świat tyle znakomitych gramofonów, że aż ciężko je policzyć. Dobrze zachowana szlifierka tej marki to sprzęt, który po renowacji można bez kompleksów podłączyć...

Poradniki

Krótka historia słuchawek

Krótka historia słuchawek

Słuchawki, ach słuchawki... Większości melomanów towarzyszą już od wczesnego dzieciństwa, a w dzisiejszych czasach są czymś tak oczywistym, że nie...

Listy

Galerie

Dyskografie

Wywiady

Elodie Deveau - Triangle

Elodie Deveau - Triangle

Triangle Electroacoustique to jeden z najstarszych francuskich producentów zestawów głośnikowych. Choć ostatnie, wciąż dostępne w sprzedaży, jubileuszowe modele wprowadzono z...

Popularne artykuły

Vintage

Sansui QRX-9001

Sansui QRX-9001

Na początku lat siedemdziesiątych XX wieku pojawiło się na rynku audio rozwiązanie, które można uznać za pradziadka współczesnych systemów dźwięku...

Słownik

Poprzedni Następny

Jitter

To odchylenie lub inaczej rozmycie czasowe w transmisji danych cyfrowych. Pojęcie to zaczęło się pojawiać najpierw w odniesieniu do odtwarzaczy płyt kompaktowych, teraz najczęściej dotyczy przetworników cyfrowo-analogowych i sprzętu komputerowego....

Cytaty

WieslawMysliwski.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych, zapoznając się z naszą polityką prywatności.