Na początku stycznia w Las Vegas odbyły się największe targi elektroniki użytkowej na świecie - Consumer Electronics Show. Impreza jest oczywiście olbrzymia, głównie ze względu na różnorodność prezentowanych technologii i produktów, ale także na swój niewątpliwie prestiżowy status i, co tu dużo ukrywać - lokalizację. Każdego roku do tego położonego na pustyni miasta, kojarzonego z hazardem i szybkimi ślubami udzielanymi przez sobowtórów Elvisa Presleya, zjeżdżają się tysiące dziennikarzy, których zadaniem jest wyłapać wszystko, co najnowocześniejsze i najbardziej poszukiwane. Od wielu lat CES jest zdominowany przez komputery, telewizory, smartfony, roboty, drony, elektryczne deskorolki i samochody z wielkimi tabletami w miejscu deski rozdzielczej. Nie inaczej było w tym roku. Na szczęście, w całym tym gąszczu futurystycznych gadżetów, czaił się także sprzęt audio. Z punktu widzenia normalnego zwiedzającego, ta sekcja wystawy jest jedną z najbardziej konserwatywnych. Podczas, gdy niedaleko prezentowane są urządzenia rodem z przyszłości, tutaj wciąż widać gramofony, słuchawki stylizowane na lata sześćdziesiąte i kolumny bez wbudowanych ekranów dotykowych. Wydaje się jednak, że branża audio traktuje CES jak każdą inną imprezę. Jest to okazja, by pokazać swoje najnowsze produkty i zainteresować nimi dziennikarzy z całego świata.
Wakacje oficjalnie dobiegły końca, a u naszych zachodnich sąsiadów zakończyła się jedna z największych wystaw elektroniki użytkowej. IFA to prawdziwe święto dla wszystkich ludzi zainteresowanych tematyką nowych technologii. Jej początki sięgają 1924 roku. Przez piętnaście lat odbywała się regularnie co roku. Po wojnie, w 1950 roku, jej organizacja została wznowiona, a częstotliwość się zmieniała. Przez wiele lat wystawę organizowano co dwa lata, jednak od 2005 roku IFA wróciła do korzeni i co roku gromadzi tłumy zwiedzających. Tematyka wystawy obejmuje pełny przegląd rynku RTV, AGD i IT, a więc telewizory, odtwarzacze, kino domowe, monitory, sprzęt audio, profesjonalne urządzenia dla stacji radiowych i telewizyjnych, tablety, smartfony, fotografię cyfrową, telekomunikację, kable, anteny, urządzenia nadawcze i odbiorcze, systemy komputerowe i oprogramowanie do aplikacji multimedialnych, rozrywkę i media informacyjne, gry, wirtualną rzeczywistość, elektroniczne czytniki książek, duży i mały sprzęt AGD, a nawet elektryczne systemy ogrzewania. My oczywiście nie będziemy pisać o wszystkich tych atrakcjach. Tradycyjnie, skupiliśmy się na sprzęcie audio i wybraliśmy 15 najciekawszych premier, jakie można było w tym roku zobaczyć w Berlinie.
Mimo ogromnego ruchu na rynkach dalekowschodnich i rosnącej popularności innych wystaw sprzętu audio na całym świecie, imprezą wyznaczającą trendy w branży wciąż pozostaje High End w Monachium. Każdego roku w maju do hal MOC zjeżdżają się przedstawiciele wszystkich liczących się firm i instytucji - producenci, dystrybutorzy, sprzedawcy, dziennikarze, blogerzy, a także specjaliści od nowych technologii, właściciele i pracownicy firm fonograficznych i studiów nagraniowych, a także audiofile i melomani z całego świata. Najwięksi gracze pokazują swą dominację prezentując systemy za miliony euro, a po godzinach organizując grube imprezy dla swoich dystrybutorów i dealerów. Mniejsze firmy szukają szczęścia na skromniejszych stanowiskach lub łączą siły prezentując mieszane systemy w pokojach na końcach wąskich korytarzy. Po halach centrum wystawienniczego MOC krążą natomiast dziennikarze, dystrybutorzy i zwykli zwiedzający, wyrabiając kilometry w poszukiwaniu premier, ciekawostek i oczywiście - jak najlepszego dźwięku. Największą atrakcję High Endu tworzą jednak sami wystawcy dla których to właśnie ta impreza jest najlepszą okazją do zaprezentowania nowych modeli lub nawet prototypów, które dopiero za kilka miesięcy zostaną oficjalnie wprowadzone do sprzedaży. Niektórzy producenci specjalnie układają harmonogram swoich premier tak, aby te najbardziej spektakularne odbyły się właśnie w Monachium. Postanowiliśmy więc zebrać informacje o czterdziestu najciekawszych i najczęściej komentowanych nowościach zaprezentowanych podczas tegorocznego High Endu. Chcecie wiedzieć czym będzie teraz żyła branża audio? Zobaczcie koniecznie!
Chyba nikt w branży audio nie ma wątpliwości, że renesans płyt analogowych to coś więcej, niż chwilowa moda. Jedni mówią, że to tylko powracający po latach sentyment, inni upatrują wyższości płyt analogowych w dużych okładkach i całym ceremoniale ich odtwarzania, a jeszcze inni zwracają uwagę na niepowtarzalne brzmienie. I wszyscy mają trochę racji, więc trudno się dziwić rosnącej popularności czarnych krążków. Ich powrót widać wyraźnie nie tylko w modnych kawiarenkach i domach hipsterów, ale także na wystawach sprzętu audio. Po latach dominacji płyt kompaktowych, na najważniejszych imprezach wystawcy korzystają już niemal wyłącznie ze źródeł plikowych i gramofonów. Nic tak skutecznie nie przyciąga wzroku i słuchu zwiedzających, jak hi-endowe kolumny, rozgrzany wzmacniacz lampowy i potężna, ekstremalnie droga szlifierka. Niewielu audiofilów ma jednak możliwość przenieść tak piękny system z wystawy do własnego salonu. Większość osób zainteresowanych zakupem gramofonu szuka czegoś prostego, taniego i oferującego przyzwoite brzmienie. Postanowiliśmy więc wyznaczyć sobie limit cenowy - 2000 zł. Okazało się, że nawet trzymając się tej kwoty, można znaleźć na rynku mnóstwo fajnych gramofonów. A które z nich są najlepsze?
Co od odtwarzaczy firmy Sony, to najbardziej spotykanym jest model za około 100 USD. Tam tylko jest jedna prędkość 33 cm/s. Wkładka nie wiem jaka tam jest. A silniczek ma taki jak magnetofon kasetowy. Dany odtwarzacz winyli jest idealnym dla budżetowego systemu audio. Na przykład podłączyć go na boo...
W dniach 5-8 stycznia w Las Vegas odbyły się targi elektroniki użytkowej CES 2017. To z pewnością jedna z największych, jeśli nie największa impreza tego typu na świecie. Consumer Electronics Show to impreza w trakcie której można zobaczyć wszystko począwszy od najnowszych smartfonów i tabletów po elektryczne deskorolki, a nawet futurystyczne samochody. Dla audiofilów to również ważna wystawa, nie tylko ze względu na ilość sprzętu grającego prezentowanego w eleganckich wnętrzach luksusowych hoteli, ale też premiery, które co roku mają miejsce właśnie w Las Vegas. Obok High Endu w Monachium, to właśnie CES wyznacza rytm w branży audio, szczególnie po tamtej stronie Atlantyku, bo przecież amerykańskich klientów, dziennikarzy i dealerów impreza interesuje najbardziej. Wiele firm od dawna szykowało się do CES-u, zapowiadając pokazy premierowych produktów. Warto przyjrzeć się im z bliska, bo wiele z tych urządzeń trafi wkrótce na rynek europejski, a kolejne targi w Las Vegas dopiero za rok.
Dokładnie za tydzień o tej porze oficjalnie rozpocznie się dwudziesta edycja Audio Video Show - największej wystawy sprzętu audio-video w Polsce. Podobnie, jak w ubiegłym roku, wybrane zostały trzy lokalizacje - PGE Narodowy oraz hotele Radisson Blu Sobieski i Golden Tulip w Warszawie. Już w tym momencie wiadomo, że tegoroczna impreza będzie rekordowa jeśli chodzi o liczbę wystawców i zajmowanych przez nich pokoi oraz ogólną powierzchnię wystawową. Być może dlatego organizatorzy po raz kolejny zdecydowali się rozpocząć imprezę nieco wcześniej. Rok temu drzwi oficjalnie otwierano w piątek o 16:00, natomiast w tym roku wystawa zaczyna się w piątek, 4 listopada o godzinie 14:00. Tak naprawdę otrzymujemy więc pełnoprawny, trzeci dzień imprezy, co z pewnością ułatwi sprawę audiofilom planującym zobaczyć absolutnie wszystko. Patrząc na to, co działo się na Audio Video Show rok temu, i tak może być ciężko - pamiętajmy, że w tym roku w luksusowych przestrzeniach warszawskich hoteli Golden Tulip i Radisson Blu Sobieski oraz na PGE Narodowym zarezerwowano aż 160 sal wystawowych, co daje łącznie 7000 metrów kwadratowych powierzchni. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, czeka nas wyjątkowo huczna impreza. Warto więc zawczasu przygotować się do tego wydarzenia, wstępnie zaplanować sobie dojazd i nocleg, a przede wszystkim - dowiedzieć się jakich atrakcji w tym roku wypatrywać. Aby ułatwić Wam to zadanie, przygotowaliśmy własną listę 40 najciekawiej zapowiadających się prezentacji Audio Video Show 2016!
Na początku września w Berlinie odbyła się kolejna edycja wystawy IFA. To jedne z największych na świecie targów elektroniki użytkowej podczas których odbywają się premierowe pokazy ważnych nowości, konferencje prasowe, spotkania osób z branży elektronicznej, wykłady i różnego rodzaju wydarzenia towarzyszące. Impreza obejmuje wszystkie obszary związane w ten czy inny sposób z tematami technologicznymi - telewizory, zestawy kina domowego, nagrywarki, wyświetlacze, sprzęt audio, profesjonalne urządzenia dla stacji radiowych i telewizyjnych, tablety, smartfony, aparaty fotograficzne, sprzęt telekomunikacyjny, kable, anteny, urządzenia nadawcze i odbiorcze, systemy domowej rozrywki, gry, duży i mały sprzęt AGD, a nawet elektryczne systemy ogrzewania. Tegoroczna IFA zgromadziła w stolicy Niemiec 1823 wystawców zajmujących 158000 metrów kwadratowych powierzchni wystawowej i 2800 przedstawicieli mediów z całego świata. Nowością była równoległa impreza IFA Global Markets przeznaczona wyłącznie dla profesjonalistów oraz segment Smart Home w którym pojawiło się od razu aż 40 wystawców. Sprzętu audio również nie zabrakło. Ze wszystkich nowości tegorocznych targów wybraliśmy 40 najciekawszych pozycji.
Gramofonowy Weekend StereoLife zbliża się wielkimi krokami - zaczynamy już jutro! Z tej okazji postanowiliśmy przygotować listę najciekawszych gramofonów, jakie będzie można zobaczyć podczas tego dwudniowego święta czarnej płyty, a przy okazji zaprosić na imprezę wszystkich, którzy jeszcze o niej nie słyszeli. Gramofonowy Weekend StereoLife to już trzecie tego typu wydarzenie odbywające się pod naszym patronatem, a jak pokazała praktyka - każdy event w tym miejscu jest wyjątkowy i przyciąga wyjątkowo ciekawych gości. Impreza odbędzie się już w ten weekend - 17 i 18 marca w naszej sali odsłuchowej przy ulicy Pańskiej 75 w Warszawie (Hi-Ton Home of Perfection). Będzie to dwudniowa prezentacja gramofonów, wkładek, przedwzmacniaczy gramofonowych i innych urządzeń towarzyszących połączona z premierowymi pokazami nowych modeli, odsłuchami hi-endowych systemów analogowych oraz małą giełdą winyli i akcesoriów gramofonowych. Podczas imprezy będzie można zobaczyć i posłuchać sprzętu takich marek, jak Pro-Ject, AVID, Rega, Acoustic Solid, Denon, Onkyo, Marantz, Flexson, Argon Audio, Technics, Elipson, ION, Graham Slee, Nagaoka, Jelco, SME, Ortofon, Tonar, Reson, Vincent, Abyssound, Block, Unison Research, T+A, Thorens czy Muarah.
Za nami najważniejsza wystawa sprzętu audio w Europie. High End 2016 odbył się tradycyjnie w Monachium w dniach 5-8 maja, w kilku piętrowych halach potężnego centrum wystawienniczego M.O.C. Jest to z pewnością jedna z największych, jeśli nie największa impreza w branży audio na świecie, choć dla audiofilów z różnych zakątków naszej planety równie ważne są inne tego typu wystawy takie, jak chociażby amerykański CES czy Rocky Mountain Audio Fest, brytyjski Bristol Show, berlińska IFA, Hong Kong AV Show czy nasz coraz potężniejszy Audio Video Show. High End jest jednak imprezą typowo audiofilską i od wielu lat nie zmienia swojego profilu. Nie mają tu wstępu żadne tandetne zabawki, telewizory, pralki i lodówki. Stoiska na parterze i sale odsłuchowe na piętrach zwiedzają ludzie, których kable w cenie kilkunastu tysięcy euro ani trochę nie szokują. Impreza organizowana przez High End Society to prawdziwe święto melomanów i producentów audiofilskiego sprzętu, którzy zwykle szykują się do niego kilka miesięcy wcześniej. Najważniejsze są oczywiście premiery - nowe urządzenia i nowe marki, z których wiele ma szansę na stałe zagościć na tej scenie. W Monachium takich nowości są oczywiście setki, jeśli nie tysiące. Praktycznie każda firma biorąca udział w wystawie przywozi ze sobą kilka nowych produktów, jednak nie wszystkie są interesujące z naszego punktu widzenia. Dlatego wybraliśmy 30 premierowych modeli, które naprawdę chcielibyśmy zobaczyć w Polsce.
Podobno w sprzęcie audio najważniejsze jest brzmienie, ale nie oszukujmy się - nawet zatwardziałym audiofilom zdarza się kupować oczami, albo przynajmniej na podstawie wyglądu zewnętrznego wybierać kandydatów do odsłuchu. Jakie elementy najbardziej przyciągają nasz wzrok? Rozpoznawalne logo, duże pokrętła, lśniące fronty, drewniane dekoracje? Na pewno tak, ale chyba nic nie nakręca audiofilów bardziej, niż widok dużych, pięknie podświetlanych wskaźników wychyłowych. Dawniej montowano je w co drugim wzmacniaczu, nie wspominając już o tunerach z podświetlaną skalą i innymi wskaźnikami ułatwiającymi dokładne dostrojenie częstotliwości. Później wskaźniki zaczęły zanikać, w ich miejscu pojawiły się rzędy zielonych i czerwonych diodek, a w pewnym momencie producenci sprzętu hi-fi uznali, że idealny wzmacniacz to metalowe pudełko z dwoma pokrętłami i włącznikiem. Na szczęście, nie wszyscy...
Focal naprawdę oszalał na punkcie słuchawek. Na zbudowanie sporego katalogu wystarczyło im zaledwie kilka lat. Oczywiście można twierdzić, że dla firmy z tak ogromnym dorobkiem w dziedzinie zestawów głośnikowych nie...
Kiedy ktoś porusza temat sprzętu audio marki Yamaha, przed oczami staje mi wiele niezwykle ciekawych rzeczy, którymi nie każda firma może się pochwalić. W naszej branży japoński koncern kojarzony jest...
Onkyo to prawdziwy specjalista od fajnego i przystępnego cenowo sprzętu. Japończycy nie zmieniają wzornictwa raz na trzy lata i nie wchodzą w ryzykowne tematy, ale mocno rzeźbią to, czego naprawdę...
Bannery boczne
Komentarze
Jacek
Panie Tomaszu, z przyjemnością przeczytałem Pana tekst. Jestem akurat posiadaczem słuchawek Focala. Clearów słuchałem na AVS i udało mi się to zrobić na jednym ...
Dziękujemy za uzupełnienie, ale z naszego punktu widzenia niestety niewiele to zmienia. Sprzęt do testów pozyskujemy oficjalną drogą, a w przypadku Clearów ciąg...
Tomku, dzięki za recenzję, ale... To nie jest jedyna para słuchawek w kraju. W maju będzie po prostu kolejna dostawa. W okolicach lutego w Salonach Denona były ...
Jednym z najciekawszych albumów poprzedniego roku okazało się dzieło polskiego klarnecisty Wacława Zimpela i indyjskich instrumentalistów, współpracujących pod szyldem Saagara....
Polska marka TAGA Harmony wprowadza na rynek trzecią odsłonę zestawów głośnikowych Platinum. Nowa seria wykorzystuje tylko kilka elementów wspólnych z...
Nie istnieje pewnie na świecie miłośnik dobrego dźwięku, którego nie interesowałaby geneza znanych marek zajmujących się produkcją sprzętu hi-fi. Niewątpliwie jedną z nich jest JBL - legendarna, amerykańska firma, której korzenie sięgają lat dwudziestych ubiegłego stulecia. Marka, którą powinien kojarzyć każdy, kto choć raz z ciekawości przyglądał się głośnikom na...
Ostatnie aktywności
Czaksu23452 właśnie zarejestrował/a się na stronie
Jeżeli zapytacie audiofilów który element systemu audio ma największy wpływ na ostateczny rezultat brzmieniowy, dziewięciu na dziesięciu powie, że są...
Deski skrzypiały pod nogami, kiedy wchodził na strych. Strach jednak tłumiła fascynacja nowym, nieznanym wcześniej miejscem. Spróchniałe schody nie miały...
Jeśli chodzi o przystępną cenowo elektronikę audio, wszelkiego rodzaju wzmacniacze, amplitunery, odtwarzacze i zestawy kina domowego, Onkyo jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych i darzonych największym zaufaniem marek na naszym rynku. Jej ekspansja…
Jarocin kojarzy się melomanom z reaktywowanym niedawno festiwalem muzyki rockowej, jednak ma też szansę stać się stolicą niedrogich zestawów głośnikowych. Może nawet czymś w rodzaju nowej Wrześni, swoją drogą położonej całkiem niedaleko.…
Lubimy odkrywać nowe marki i produkty, zarówno jeśli chodzi o urządzenia audiofilskie, jak i te bardziej popularne. Jest to w pewnym sensie przygoda, bo wszyscy wiedzą, czego można się spodziewać po kolejnych…
Wraz z dousznymi CX 985 polski dystrybutor Sennheisera dostarczył do testu drugie słuchawki do zupełnie innych zastosowań, choć - przynajmniej według cennika i firmowej hierarchii - równie prestiżowe. HD 598 to otwarte…
Pylon Audio to dość niecodzienne zjawisko. Wiele firm zajmujących się produkcją niedrogich zestawów głośnikowych o audiofilskim zacięciu to hobbystyczne, niemalże garażowe manufaktury. Są one w stanie podjąć rywalizację ze znanymi na całym…
Każdy meloman i audiofil zapytany o to, co jest najważniejsze w sprzęcie grającym bez zastanowienia powie - brzmienie. I zapewne będzie miał rację. Ale przez chwilę zastanówmy się, jak w pierwszym odruchu…
[English version] Hegel pojawił się na naszym rynku zaledwie kilka lat temu, a od razu narobił zamieszania. Audiofile śledzący zagraniczne rynki dobrze wiedzieli, co to takiego. Niektórzy nawet używali wzmacniaczy czy odtwarzaczy…
Audiolab to brytyjska marka założona w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku przez dwóch audiofilów. Pierwszy nazywał się Philip Swift, a drugi Derek Scotland. Ich pierwszym produktem był wzmacniacz zintegrowany oznaczony symbolem 8000A. Konstrukcja…
Kiedy rozmawiam z ludźmi nie znającymi rynku audio, często pada pytanie o polskich producentów sprzętu. Czy w ogóle istnieją, jak sobie radzą i czy ich produkty są dobrze odbierane poza granicami naszego…
[English version] Niedawno zamieściliśmy na łamach naszego magazynu przekrojową prezentację marki Marantz, jednak cała historia byłaby niepełna gdybyśmy nie przeprowadzili...
Dokładnie za tydzień o tej porze oficjalnie rozpocznie się dwudziesta edycja Audio Video Show - największej wystawy sprzętu audio-video w Polsce. Podobnie, jak w ubiegłym roku, wybrane zostały trzy lokalizacje - PGE…
Chyba nikt w branży audio nie ma wątpliwości, że renesans płyt analogowych to coś więcej, niż chwilowa moda. Jedni mówią, że to tylko powracający po latach sentyment, inni upatrują wyższości płyt analogowych…
Tomasz Rogula jest założycielem firmy Zeta Zero i studiów nagraniowych TR Studios. Osobom, które kojarzą jedno lub drugie przedsięwzięcie w zasadzie powinno to wystarczyć, jednak - jak się domyślamy - przeważająca część…
Podobno w sprzęcie audio najważniejsze jest brzmienie, ale nie oszukujmy się - nawet zatwardziałym audiofilom zdarza się kupować oczami, albo przynajmniej na podstawie wyglądu zewnętrznego wybierać kandydatów do odsłuchu. Jakie elementy najbardziej…
Czy smoki żyją tylko w legendach? Niekoniecznie. Niektóre smoki stają się legendami. Tak właśnie było z magnetofonem Nakamichi Dragon, przez wielu uznawanym za najlepszy kasetowy player wszech czasów. Dlaczego akurat ten magnetofon…
Do napisania krótkiego tekstu o bodajże najlepszym produkcie polskiej, socjalistycznej myśli technicznej skłoniła mnie lektura testu wzmacniacza Unitra Edward. Ostatnimi czasy modne stało się rewitalizowanie starych polskich marek audio. Pod ich szyldami…
Audio Video Show 2016 już za nami... Z dużym wyprzedzeniem zapowiadano, że tegoroczna edycja największej wystawy sprzętu audio w Polsce będzie rekordowa, ale jak to w życiu bywa - wiedzieć to jedno,…
Największa wystawa sprzętu audio w Polsce już za nami, a my prezentujemy mega galerię 300 zdjęć z Audio Show 2013! Jak było? O tym pewnie będziemy jeszcze pisać, ale pierwsze wrażenia są…
Rzadko który meloman chcący rozpocząć przygodę z winylem decyduje się na drogi gramofon. Zwykle wygląda to tak, że nie mamy ani sprzętu ani płyt. Zapada więc decyzja o zakupie dość podstawowego, budżetowego…
Swego czasu sprzęt marki Technics był w naszym kraju niemalże synonimem luksusu. Japońska elektronika była postrzegana jako stuprocentowo niezawodna, a...
The Rockferry
Blog Zuzanny Janickiej o muzyce i wszystkim, co z nią związane. Nowości, płyty, wydarzenia, zestawienia, wywiady... Prawdziwa kopalnia wiedzy o muzyce.
Rolowy Świat Muzyki
Blog prowadzącego nasz dział muzyczny Karola Otkały, w skrócie Rola. Mnóstwo dobrej muzyki i nie zawsze poprawnych politycznie komentarzy.
Rock'n'Roll Will Never Die!
Tytuł mówi w zasadzie wszystko. Blog prowadzony przez naszego specjalistę od szeroko pojętej muzyki rockowej - Pawła Pałasza. Mamy nadzieję, że nie zginie nigdy!
Sidemainstream
Muzyczny blog Jędrzeja Dobosza. Jak twierdzi sam autor, nieważne czy podąża się autostradą głównego nurtu, czy też pobocznymi, alternatywnymi dróżkami - ważne, aby muzyka była dobra.
Music On The Head
Muzyczny blog naszego redakcyjnego kolegi, Jarka Święcickiego. O płytach, sprzęcie i ciekawostkach z życia audiofila.
Siła przeciwpoślizgowa w gramofonach analogowych lub po prostu system przeciwdziałania sile dośrodkowej działającej na wkładkę. Podczas odtwarzania płyty winylowej, igła gramofonu poruszająca się w rowku jest przyciągana do środka płyty....
Ta strona używa plików cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej dowiesz się tutaj.
Paweł
Link