Bannery górne

A+ A A-

Rynek polskich producentów audio - raport Grant Thornton i StereoLife

Rynek polskich producentów audio - raport Grant Thornton i StereoLife

Miło nam poinformować o opublikowanym właśnie raporcie dotyczącym rynku polskich producentów sprzętu audio, przygotowanym przez firmę audytorsko-doradczą Grant Thornton we współpracy z portalem StereoLife. Opracowanie to jest bardzo ciekawym, przekrojowym spojrzeniem na rynek tworzony przez nasze rodzime firmy. Oprócz wykresów, wniosków i danych zebranych na podstawie przeprowadzonej w branży ankiety, znajdziecie tu opinie kilku ekspertów, w tym Tomasza Roguli z Zeta Zero, Piotra Kwiatkowskiego z Audiothlonu i Mateusza Jujki z Pylon Audio. Raport koncentruje się na kwestiach typowo biznesowych, ale można w nim znaleźć wiele informacji równie ciekawych z punktu widzenia zwykłego audiofila - jaka była geneza powstania polskich firm, jakie działania promocyjne przyniosły im najwięcej korzyści, jak ważny jest dla nich eksport, jak starają się spełnić wymagania klientów oraz jakiego wzrostu przychodów spodziewają się w najbliższej przyszłości. Autorzy publikacji pokusili się również o stworzenie przykładowego systemu zbudowanego z urządzeń pochodzących wyłącznie od polskich producentów. Cena tego zestawu sięgnęła 682000 zł, a to chyba i tak nie jest ani najbardziej rozbudowana ani rekordowa konfiguracja. Co ciekawe, raport przygotowany przez Grant Thornton i StereoLife podchwyciły już największe magazyny i portale biznesowe w Polsce, w tym Onet, Interia, Puls Biznesu, Bankier.pl, wGospodarce.pl czy Money.pl.

Samsung kupuje Harmana

Samsung kupuje Harmana

8 miliardów dolarów. Tyle kosztowało przejęcie amerykańskiego koncernu Harman International Industries przez Samsung Electronics. To trzy razy więcej, niż Apple wydało na kupno marki Beats. Koreańska firma przejęła tym samym właściciela takich marek, jak Harman Kardon, AKG, JBL, Mark Levinson, Infinity, Lexicon czy Revel. Co ciekawe, głównym motywem działania Samsunga jest ekspansja na rynku motoryzacyjnym. Wymienione marki opowiadają bowiem nie tylko za produkcję sprzętu audio i akcesoriów takich jak słuchawki i głośniki bezprzewodowe, ale dostarczają również technologie wykorzystywane w samochodach produkowanych przez koncerny General Motors i Fiat Chrysler. Mówi się, że to właśnie kontrakty podpisywane w związku z rozwojem technologii w motoryzacji mogą stanowić dla Samsunga prawdziwą żyłę złota. Ogłoszona niedawno transakcja prawdopodobnie namiesza w świecie rozwiązań samochodowych, ale możliwe, że wprowadzi też coś nowego na rynek audio. Kupno Harmana to największe przejęcie Samsunga w historii.

Astell&Kern z TIDAL-em

Astell&Kern z TIDAL-em

Astell&Kern dodaje wsparcie dla serwisu muzycznego TIDAL w swoich odtwarzaczach. Połączenie obu światów ma dać klientom jeszcze większy dostęp do muzyki oraz jej odsłuchu w najwyższym standardzie. Firma oficjalnie dodaje wsparcie dla serwisu TIDAL do pełnej linii swoich odtwarzaczy wyposażonych w funkcje Wi-Fi. Pomimo, iż urządzenia Astell&Kern już wcześniej oferowały usługi strumieniowania muzyki, takie jak Groovers+, MOOV lub Deezer, dopiero połączenie z serwisem TIDAL pozwoliło na globalne dostarczanie muzyki do odbiorców w 46 krajach. TIDAL jest globalną platformą zbudowaną dla fanów muzyki. Użytkownicy korzystają wyłącznie z treści udostępnionych, dzięki którym na bieżąco utrzymują kontakt z ulubionymi artystami z całego świata. Usługa oferuje wysokiej wierności, w jakości CD pliki muzyczne oraz wideo wysokiej rozdzielczości. Aplikacja daje możliwość poznania nowych i unikalnych artystów. Biblioteka serwisu składa się z katalogu ponad 40 milionów utworów muzycznych i 140 tysięcy filmów w jakości HD.

Ostatnie komentarze

 • Artorius

  Przypomnę że w AK Tidal nie ma trybu offline. A playery AK nie mają 3G/LTE. Więc odtwarzanie tylko po WiFi w domu albo z udostępnieniem z telefonu Sieci.
  0
Zobacz inne komentarze

Razer przejmuje THX-a

Razer przejmuje THX-a

Znana z produkcji sprzętu komputerowego i gamingowego marka Razer potwierdziła właśnie zakup większości aktywów firmy THX i przyłączenie do zespołu tak zarządu, jak i pracowników firmy. Szczegółowe informacje finansowe na temat transakcji, która miała miejsce w pierwszej połowie października, nie zostały ujawnione. "Razer ma wizję innowacji na każdym poziomie rozrywki, wizję zgodną z tą, której orędownikiem THX pozostawało w całej swojej 30-letniej już historii. Zakup ten pozwoli nam wzmocnić swoją pozycję lidera na rynku gamingowym jednocześnie poszerzając nasze pole działania w projektowaniu produktów i rozwoju technologii o nowe aspekty rozrywki, takie jak muzyka czy film." - powiedział Min-Lang Tan, współzałożyciel i CEO Razera. THX działać będzie jako niezależna firma pod własnym zarządem, poza głównym nurtem działań firmy-matki. Co więcej, dział zajmujący się technologią audio będzie mógł we własnym zakresie pozyskiwać partnerów i nawiązywać umowy z innymi niż Razer producentami sprzętu, dostawcami usług i partnerami finansowymi.

AVS 2016 już bije rekordy

AVS 2016 już bije rekordy

Na miesiąc przed rozpoczęciem jubileuszowej, dwudziestej edycji Audio Video Show - największej w Polsce wystawie sprzętu audio i video - pobity został zeszłoroczny rekord wynajętych przez wystawców sal. W luksusowych przestrzeniach warszawskich hoteli Golden Tulip, Radisson Blu Sobieski oraz na PGE Narodowym zarezerwowano aż 160 sal wystawowych. Wystawcy zarezerwowali ponad 7000 metrów kwadratowych powierzchni, co także jest rekordem Audio Video Show. Oprócz popularnych producentów, jak Samsung, Sony, Panasonic, czy Sennheiser, na wystawie zostanie zaprezentowany ekskluzywny sprzęt dla audiofilów takich marek jak B&W, McIntosh czy Sonus Faber. Ponadto w salach PGE Narodowego goście będą mogli zwiedzić największą w Polsce wystawę słuchawek obejmującą urządzenia od ponad 50 różnych producentów.

EAT przechodzi do Horna

EAT przechodzi do Horna

Firma Horn Distribution została nowym przedstawicielem marki EAT w Polsce. Marka European Audio Team została stworzona przez Jozefinę Lichtenegger aby podejść do biznesu gramofonowego w zupełnie nowy sposób. Józefina - prywatnie małżonka założyciela Pro-Jecta, Heinza Lichteneggera - znana jest ze swojego nienagannego gustu i wierzy, że hi-endowe gramofony poszły w kierunku produktów, które są wyjątkowo niezgrabne, zbyt masywne, kierowane wyłącznie do męskich odbiorców oraz przekombinowane pod względem technologicznym. EAT produkuje wyłącznie gramofony, które oferują doskonałość technologiczną i maksymalną wydajność, a Jozefina - niczym Ettore Bugatti - wymaga, aby forma zawsze pasowała do treści. Każdy element ma być od początku do końca przemyślaną wizją estetyczną, tak jak jest to tworzone w przypadku biżuterii, zegarków czy haute couture.

Muzyka w Polsce mocno na plusie

Muzyka w Polsce mocno na plusie

Wydawałoby się, że w branża muzyczna przyzwyczaiła się już do spadających słupków, a tu proszę - czas się odzwyczaić! Związek Producentów Audio-Video ogłosił, że minione półrocze było dla polskiego przemysłu płytowego najlepsze od wielu, wielu lat. Jak informuje ZPAV, pierwsze półrocze 2016 roku przyniosło polskiej branży muzycznej spektakularny wzrost. Wartość rynku w porównaniu do pierwszych sześciu miesięcy roku ubiegłego wzrosła o 20,07%, osiągając poziom prawie 110 mln zł. Ponad 20-procentowy wzrost odnotował zarówno streaming, jak i sprzedaż fizyczna. Najwyżej, o ponad 39%, wzrosła sprzedaż płyt winylowych. To najbardziej udane półrocze na polskim rynku muzycznym w XXI wieku. Bardzo istotną zmianę notuje sprzedaż fizyczna, która ubiegły rok zamknęła na lekkim minusie (spadek rok do roku o 0,53%), by w pierwszym półroczu tego roku wzrosnąć o 23,18%, przynosząc ponad 78 mln zł i ponad 71-procentowy udział w rynku. Wzrost notuje także sprzedaż cyfrowa, o 13,04%, przy udziale na poziomie 28,91%.

Samsung wymienia Galaxy Note7

Samsung wymienia Galaxy Note7

Firma Samsung Electronics potwierdziła, że od momentu wprowadzenia programu wymiany smartfonów Galaxy Note7, w Europie wymienionych zostało już 57% tych urządzeń. Począwszy od 19 września 90% użytkowników Note7, którzy skorzystali z programu wymiany, wybrało ponownie Note7, natomiast 3% wybrało inne smartfony z serii Samsung Galaxy. Od początku trwania programu firma informowała wszystkich posiadaczy Note7 w Europie o konieczności wyłączenia zasilania w ich smartfonach i wymiany urządzeń. Sądząc po obecnym poziomie realizacji wymiany urządzeń, program powinien zakończyć się w Europie na początku października. Firma wyznaczyła datę przywrócenia sprzedaży Note7 w Polsce na 4 listopada, pod warunkiem całkowitego zakończenia programu wymiany.

MIP bierze Fostexa

MIP bierze Fostexa

Firma MIP podpisała umowę dystrybucyjną na sprzedaż produktów marki Fostex z segmentu pro i konsumenckiego. Już w tej chwili produkty Fostexa znalazły się w sprzedaży, a wkrótce mają być szerzej dostępne dla polskiego klienta. Firma Fostex założona została w 1973 roku w Tokyo. Siedziba od początku mieściła się w położonej na obrzeżach japońskiej stolicy miejscowości Akishimie, a sama firma powstała jako dział handlowy korporacji Foster, zajmującej się produkcją wysokiej klasy podzespołów głośnikowych. Europejska siedziba firmy znajduje się w Niemczech w mieście Bingen. Firma zajmuje się między innymi projektowaniem i produkcją słuchawek. Pierwszy model firmowany logiem Fostexa powstał już w połowie lat siedemdziesiątych, a niedługo potem w ofercie pojawiły się również pierwsze profesjonalne magnetofony.

MTSKM 2016

MTSKM 2016

Wakacje niestety się skończyły i mimo świecącego za oknem słońca, wszyscy już czekają na jesień. Najlepszym dowodem na to są zmiany w telewizyjnych setach reklamowych w, gdzie coraz częściej pojawiają się spoty chwalące wszelkiego rodzaju suplementy diety wzmacniające odporność, albo pozwalające szybko pokonać pierwsze objawy przeziębienia. Ale dość tych przygnębiających informacji - dziś zaczynamy również kolejną edycję Międzynarodowego Tygodnia Słuchania Kaset Magnetofonowych! Wyciągamy znów swoje stare magnetofony i kolekcję kaset, która leży spakowana w kartonach na strychu i wracamy do klimatu lat osiemdziesiątych, kiedy to posiadanie walkmana było szczytem marzeń każdego nastolatka, a nocne ślęczenie przy radiu aby nagrać ciekawą muzykę było na porządku dziennym. Ci, którzy urodzili się troszkę później i nie za bardzo wiedzą o co chodzi, niech pogadają z rodzicami albo starszym rodzeństwem, to może załapią się na ten klimat.

Polecany film

Bannery dolne

Wyszukiwarka

Najnowsze testy

Poprzedni Następny
Yamaha YSP-2700

Yamaha YSP-2700

Kino domowe - to hasło pojawiło się w naszym kraju w latach dziewięćdziesiątych, trafiając na bardzo podatny grunt. Wygłodniały rynek najpierw chłonął wszystko, a kiedy polscy melomani zaopatrzyli się już...

Wilson Raptor 3

Wilson Raptor 3

Dostając do przetestowania kolumny kompletnie nowej, nieznanej szerzej marki, powinienem skakać z radości, że to akurat ja mogę posłuchać i ocenić coś świeżego na rynku. Zwłaszcza, że jest to mój...

Polk Audio Hinge Wireless

Polk Audio Hinge Wireless

Dzisiejszy test to pierwsza recenzja produktu marki Polk Audio na łamach StereoLife. Choć amerykańska firma kojarzona jest głównie z kolumnami i różnego rodzaju zestawami głośnikowymi, jej oferta wcale się na...

Polecane artykuły

Ostatnie aktywności

 • Krzyś
  Krzyś właśnie zarejestrował/a się na stronie
 • Krzyś
  Krzyś zmienił swoje zdjęcie profilowe
 • Bonk
  Bonk właśnie zarejestrował/a się na stronie

Newsy muzyczne

Nowe komentarze

Jarek
Ceny są zdecydowanie zawyżone w stosunku do jakości, jaką te kable oferują.
Porównania Portera i Nergala były celowo jak najbardziej gawiedziowe;) Jeśli spytasz przeciętnego Kowalskiego o Portera to (jeśli jakieś w ogóle) na pierwszy rz...
Piotr
O ile skrawanie płyt lub czyszczenie ma sens, to demagnetyzacja to największa głupota jaka słyszałem. Zresztą w środowisku audiofilskim nie brakuje przykładów g...
Taka drobna dygresja - John Porter być może gawiedzi znany jest ze związku z Anitą Lipnicką, nagraniem z nią kilku płyt i zrobieniu okładek do Vivy, ale dla fan...
AdM
Cześć, wczoraj nabyłem q-Jays przegrały ok 20 godzin, używam HTC 10 i TIDAL Hi-Fi. Na 15-punktowy poziom głośności przy 12 jest OK, dalej słuchawki zaczynają t...

Newsy sprzętowe

Yamaha RX-V83

Yamaha RX-V83

Już wkrótce na polskim rynku zadebiutują amplitunery kina domowego z nowej serii Yamaha RX-V83. Najnowszą gamę produktów tworzą cztery konstrukcje...

Galerie

Poradniki

Jak złożyć system stereo w siedmiu prostych krokach

Na łamach naszego portalu publikowaliśmy już poradniki dotyczące rzeczy dość podstawowych, jak i tych bardziej skomplikowanych. Doradzaliśmy jak wybierać słuchawki,...

Wywiady

Siegfried Amft - T+A

[English version] Mówi się, że w skomplikowanym i specyficznym świecie sprzętu audio liczą się nie tylko marki i produkty, ale...

Fotorelacje

Audio Video Show 2016

Audio Video Show 2016

Audio Video Show 2016 już za nami... Z dużym wyprzedzeniem zapowiadano, że tegoroczna edycja największej wystawy sprzętu audio w Polsce...

Reportaże

Audio Video Show 2016

Swoją relację z tegorocznego Audio Video Show pisałem prawie dwa miesiące. Uznałem, że wyjątkowo nie będę pierwszy, ale za to...

Audiofilska Majówka 2016 w Q21

Mimo rosnącej popularności wysokiej klasy sprzętu audio i pozytywnych sygnałów z rynku, kalendarz audiofilskich imprez w naszym kraju wcale nie...

Audio Research u Marantza

Jak to się wszystko ciekawie układa... Dopiero co mieliśmy okazję odwiedzić nowy salon Focala w Warszawie, gdzie zwróciliśmy uwagę na...

Z wizytą w salonie Focal Polska

Pod koniec kwietnia otrzymaliśmy zaproszenie do nowo otwartego salonu Focal Polska mieszczącego się w Warszawie. Kolejny audiofilski przystanek na mapie...

Popularne poradniki

Cytaty

Galileusz.png

Ta strona używa plików cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej dowiesz się tutaj.