Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

Streaming krok po kroku

  • Kategoria: Poradniki
  • Tomasz Karasiński

Streaming krok po kroku

W naszych poradnikach przerobiliśmy już temat podłączania komputera do systemu hi-fi, opublikowaliśmy też cały cykl artykułów o szeroko pojętym odtwarzaniu plików, jednak nigdy nie przyglądaliśmy się z bliska tematowi streamingu. W jednym z poradników omówiliśmy sprawę od strony sprzętowej, z naciskiem na stacjonarne odtwarzacze sieciowe, ale to oczywiście nie załatwia tematu. Wielu melomanów wciąż jeszcze nie wie, do czego to wszystko w ogóle służy i jak ugryźć temat odtwarzania muzyki z sieci. Co trzeba zrobić, aby uzyskać dostęp to tej kopalni nagrań? Który z dostępnych serwisów wybrać? Na jakim sprzęcie słuchać muzyki z sieci, aby uzyskać jak najwyższą jakość dźwięku?

Dla nas jest to całkiem proste, ale gdzieś w międzyczasie zapomnieliśmy chyba, że nie wszyscy poruszają się po świecie cyfrowej muzyki z taką łatwością. Postanowiliśmy więc poświęcić jeden artykuł streamingowi jako takiemu i omówić całe zjawisko od początku do końca. Choć sami korzystamy z tego wynalazku od dawna, staraliśmy podejść do tematu na świeżo. A zatem jeśli nie wiecie, o co z tym całym streamingiem chodzi, pokażemy co i jak, krok po kroku.

Streaming krok po kroku

Streaming krok po kroku

Co to w ogóle za diabeł?

Streaming jest w pewnym sensie naturalnym rozwinięciem słuchania muzyki z plików. W dobie szerokopasmowego internetu ludzie szybko zrozumieli, że właściwie nie ma już potrzeby przechowywania danych na dyskach własnych komputerów. Zamiast tego można słuchać muzyki bezpośrednio z sieci. Z punktu widzenia procesu odtwarzania wygląda to zasadniczo tak samo z tym, że zamiast odczytywać plik z własnego dysku, korzystamy z danych znajdujących się gdzieś tam, na serwerze. Jeszcze kilka lub kilkanaście lat temu mogłoby to być trudne z uwagi na prędkość transferu i ogólny dostęp do sieci, jednak dziś nie stanowi to żadnego problemu. Dostęp do plików zgromadzonych na serwerach możemy mieć nie tylko w domu, ale także poza nim - wystarczy sieć komórkowa lub Wi-Fi w pracy, kawiarni, pociągu czy autobusie. Jeżeli więc z grubsza ogarniacie temat słuchania plików z komputera, streaming jest czymś podobnym, tylko bez potrzeby zawalania sobie dysku. Przewaga serwisów sieciowych nie polega tylko na uwolnieniu miejsca na naszym komputerze.

Drugą bardzo ważną kwestią jest ilość i różnorodność dostępnych albumów. Nawet jeśli z uporem maniaka gromadziliście pliki przez kilka ostatnich lat, ściągaliście co popadnie i ripowaliście każdą płytę w zasięgu wzroku, raczej nie przebijecie serwisów mających w swoich katalogach po kilkadziesiąt milionów utworów. A do całej tej muzyki automatycznie dostaje dostęp każdy nowo zarejestrowany użytkownik. Dobry serwis streamingowy jest jak wypożyczalnia filmów z niemal nieskończonymi zasobami, czynna całą dobę i dostępna wszędzie tam, gdzie mamy dostęp do sieci. A co najlepsze, nie płacimy za każdorazowy odsłuch czy zakup danego albumu. Wszystko odbywa się na zasadzie miesięcznego abonamentu, którego wysokość waha się w granicach 10-40 zł. W każdej chwili można zrezygnować z takiej usługi, przerzucić się z jednego serwisu na inny lub podnieść standard posiadanego konta, co zwykle oznacza lepszą jakość odtwarzanej muzyki, brak reklam lub możliwość ściągania albumów i playlist do pamięci smartfona lub tabletu. Brzmi dobrze? No ba!

Streaming krok po kroku

Streaming krok po kroku

Od czego zacząć?

Założenie konta w serwisie streamingowym typu WiMP, Spotify czy Deezer wygląda dość standardowo i nie powinno stanowić problemu nawet dla osób dysponujących przeciętną wiedzą z zakresu obsługi komputera. Większość z nich udostępnia nawet możliwość założenia konta na próbę, bez żadnych opłat. Zwykle tylko na określony czas, choć niektóre serwisy praktykują udostępnianie darmowych kont w zamian za konieczność wysłuchiwania reklam pomiędzy utworami. Dodatkowym minusem jest wówczas kiepska jakość przesyłanych plików. Naszym zdaniem warto więc zdecydować się od razu na wersję płatną. Płacimy na przykład 19,90 zł na miesiąc, a dostajemy dostęp nie tylko do muzyki w lepszej jakości, ale także możliwość korzystania z aplikacji na urządzenia mobilne i - co ważne - pobierania utworów tak, aby były dostępne również w trybie offline. Podczas rejestracji należy podać adres e-mail i hasło, czasami również numer telefonu komórkowego, który może stać się naszym loginem. Przynajmniej łatwo go wtedy zapamiętać. Płatności dokonujemy podając dane karty płatniczej lub za pośrednictwem PayPala.

Streaming krok po kroku

Instalacja

Słuchanie możemy zacząć od razu po aktywacji konta. W tym celu musimy pobrać i zainstalować program umożliwiający odtwarzanie muzyki z danego serwisu. Większość z nich dostępna jest na komputery PC i Mac. Pobranie i instalacja programu powinno potrwać najwyżej kilka minut. W tym momencie możemy już szukać naszych ulubionych wykonawców, tworzyć własne playlisty, a także śledzić muzykę, której słuchają inni użytkownicy. Aplikacje serwisów streamingowych mają wiele funkcji umożliwiających dzielenie się muzyką, śledzenie ulubionych artystów itd. Często też znajdziemy w nich dodatkowe atrakcje, jak chociażby korektory graficzne, cyfrowe wersje książeczek czy teksty piosenek wyświetlane na ekranie. W każdym serwisie dostajemy oczywiście trochę inną aplikację i dostęp do innej bazy utworów. Warto więc założyć sobie konto testowe chociażby po to, aby sprawdzić, czy nasza ulubiona muzyka rzeczywiście będzie dostępna. Szczególnie jeśli słuchamy czegoś bardzo specyficznego. Istotnym kryterium decyzyjnym dla audiofilów będzie też jakość brzmienia. W tej chwili jedynym serwisem oferującym streaming muzyki z bezstratnej jakości jest WiMP HiFi. Być może inni wkrótce też pójdą tym śladem, ale na razie sytuacja jest jasna. Nie chcemy jednak bezczelnie namawiać nikogo na tak hi-endową opcję. Na początek przygody ze streamingiem wystarczy nawet podstawowy abonament dający dostęp do muzyki w przyzwoitej jakości 320 kbps.

Streaming krok po kroku

Streaming w wersji mobilnej

Słuchanie muzyki na komputerze to jedno, ale jeszcze więcej frajdy może dać korzystanie z serwisów streamingowych na tabletach i smartfonach. Jak to zrobić? Mając aktywne konto w jednym z takich serwisów, wystarczy na swoim urządzeniu odszukać dedykowaną aplikację, zainstalować ją i wprowadzić dane logowania. Dla posiadaczy tabletów i smartfonów pracujących na systemie iOS, Android i Windows Phone nie powinien to być żaden problem. Użytkownicy innych platform mogą mieć pewne trudności, ale cóż - wybierając sprzęt z systemem Firefox OS, Meego lub jakimś innym dziwactwem trzeba mieć świadomość tego, że nie będziemy mieć dostępu do wielu aplikacji. Jeżeli nam się uda, możemy już surfować po ulubionych wykonawcach, a także korzystać z podpowiedzi samego serwisu. Wiele z nich na podstawie tego, jakiej muzyki słuchamy, zacznie nam podsuwać kolejne propozycje i w wielu przypadkach okazują się one całkiem sensowne. Trzeba wówczas tylko uważać, aby nie zostać zbyt szybko zaszufladkowanym.

Aplikacje są zwykle zaprojektowane bardzo porządnie i dają dostęp do większości funkcji dostępnych z poziomu komputera. Jeżeli chcemy uzyskać wysoką jakość brzmienia, warto zajrzeć do ustawień aplikacji i sprawdzić, jakie pliki są przez nią streamowane. Większość jest fabrycznie nastawiona na najgorszą jakość, aby oszczędzać transfer. Możemy jednak ręcznie wybrać jakość określaną zwykle jako bardzo dobra (zazwyczaj oznacza to przesyłanie plików MP3 lub AAC w bitracie 320 kbps). W przypadku usługi WiMP HiFi do wyboru mamy także jakość najwyższą, czyli bezstratną (dokładnie słuchamy wtedy plików FLAC), co jest sygnalizowane pojawieniem się podświetlanego napisu HiFi przy odtwarzanym utworze. Warto wówczas pobierać ulubione albumy i playlisty tak, aby były dostępne również w trybie offline.

Jak to podłączyć, aby grało naprawdę fajnie?

Jeśli skorzystacie z oferty jednego z serwisów streamingowych, prawdopodobnie szybko zaczniecie szukać sposobów na odtwarzanie muzyki w jeszcze lepszej jakości. W przypadku korzystania z urządzeń mobilnych naturalnym wyborem będą słuchawki. O tym, czym się kierować przy wyborze nauszników pisaliśmy w naszym pierwszym poradniku. Muzyki nie zawsze słuchamy jednak w samotności. W jaki sposób można przepuścić ją na kolumny? Czasami najprostsze rozwiązania okazują się najlepsze. Jeżeli dysponujecie wieżą, wzmacniaczem, amplitunerem lub jakimkolwiek urządzeniem wyposażonym w wejście analogowe, możecie podpiąć smartfon lub tablet za pomocą odpowiedniego kabla. Może to być nawet słuchawkowy jack 3,5 mm. Dobrym pomysłem jest również wykorzystanie łączności Bluetooth. Jeżeli tylko nasz sprzęt stacjonarny ma taką funkcjonalność, sparujemy nasze urządzenie mobilne w ciągu kilku sekund i muzyka z aplikacji serwisu streamingowego powinna praktycznie od razu popłynąć z głośników. Jeżeli nie mamy ani jednej, ani drugiej możliwości, z pomocą przychodzą nam stacje dokujące. Na rynku dostępnych jest wiele doków Bluetooth, których zadaniem jest odebranie muzyki z tabletu lub smartfona i przesłanie jej za pośrednictwem odpowiedniego kabla do naszego systemu hi-fi. Niegłupim rozwiązaniem są także stacje z wbudowanymi głośnikami, jak chociażby JBL OnBeat Xtreme czy Philips Fidelio Sound Tower DTM5095.

Równie wiele możliwości mamy w przypadku korzystania z komputera. Najprostszym rozwiązaniem w przypadku stacjonarnych pecetów jest wykorzystanie wbudowanej karty dźwiękowej i zestawu głośników komputerowych, jednak - jak mawiali starożytni audiofile - można lepiej. Dla amatorów słuchawek bardzo ciekawą opcją jest zakup przetwornika cyfrowo-analogowego z wbudowanym wzmacniaczem słuchawkowym. Ceny tego typu urządzeń zaczynają się już od kilkuset złotych, a za tysiąc z kawałkiem można kupić naprawdę fajnego DAC-a (Meridian Explorer, Hegel SUPER), który w komplecie z dobrymi słuchawkami powinien zapewnić nam prawdziwie audiofilską jakość brzmienia. Kolejnym krokiem jest dodanie wzmacniacza i kolumn - to oczywiście opcja dla tych, którzy nie słuchają muzyki sami lub po prostu nie lubią używać nauszników. Wystarczy rozejrzeć się za wzmacniaczem wyposażonym w gniazdo USB, podłączyć do niego kolumny i sprawa załatwiona. To oczywiście stosunkowo proste, ale skuteczne rozwiązanie. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na ten temat, polecamy nasze poradniki o podłączaniu komputera do systemu audio oraz przegląd rynku przetworników cyfrowo-analogowych.

Streaming krok po kroku

Streaming krok po kroku

Streaming pozakomputerowy

Komputer lub tablet to nie jedyne rozwiązanie. Właściciele serwisów streamingowych pracują nad tym, aby użytkownicy mogli słuchać swojej muzyki również na urządzeniach stacjonarnych, bez potrzeby odpalania programu na pececie. Wszystko zmierza w tym kierunku, abyśmy mogli obsługiwać playlisty i zarządzać swoimi zasobami muzycznymi bezpośrednio z poziomu domowego systemu audio - wszystko jedno, czy będzie to miniwieża, audiofilski system stereo, kino domowe czy nawet pojedynczy głośnik z możliwością podłączenia do sieci. Zresztą jest to możliwe już teraz. Jeżeli korzystacie z WiMP-a, możecie uzyskać dostęp do swojej muzyki przez głośniki Sonosa, urządzenia Bluesounda oraz Apple TV. Z jeszcze bardziej audiofilskich wynalazków mówi się o urządzeniach Bladeliusa, ale to dopiero początek. Serwis poleca także wzmacniacz zintegrowany NAD D7050, amplituner Denon AVR-X2000 czy kolumny bezprzewodowe Dynaudio Xeo. Można się spodziewać, że w najbliższym czasie swoje konto będzie można odpalić na popularnych, stacjonarnych streamerach i amplitunerach. Jednak nawet bez tego oficjalnego wsparcia ze strony producentów sprzętu, odtwarzanie muzyki za pomocą aplikacji mobilnych prawdopodobnie wciąż pozostanie dla wielu najwygodniejszą opcją.

Streaming krok po kroku

Podsumowanie

Czy warto skorzystać z dobrodziejstw streamingu? Dla nas odpowiedź na to pytanie jest oczywista. Warto jednak zadbać również o to, aby wykorzystać potencjał drzemiący w tym rozwiązaniu i słuchać muzyki nie tylko tam, gdzie nam się podoba, ale też w odpowiednio wysokiej jakości. Jeżeli do tej pory nie bardzo łapaliście temat, mamy nadzieję, że niniejszy poradnik okazał się pomocny. A jeśli jesteście oblatani w kwestiach streamingu, lecz zastanawiacie się jak pociągnąć sprawę od strony sprzętowej, zapraszamy do lektury pozostałych artykułów i oczywiście śledzenia naszego portalu na bieżąco.

Komentarze (21)

Pokaż wcześniejsze komentarze
  • zentaur

    Dziś WIMP zaplusował, bo miał (w przeciwieństwie do Spotify) Korowód Grechuty z 1971 roku (mówię o studyjnym albumie a nie utworze czy składankach). Chyba założę konto w WIMP HiFI i Spotify Premium. Nadal 60 pln miesięcznie to mało w stosunku do tego co się wydawało kiedyś na płyty. Albo WIMP i darmowa wersja Spotify na razie, z której korzystałbym tylko w sytuacjach awaryjnych.

    0
  • Snail

    Witajcie. Mam takie pytanko. Posiadam wieze Yamaha Pianocraft 840 i chcialbym miec mozliwosc sluchania na niej muzyki ze Spotify. Jakie urzadzenia (w rozsadnej cenie) polecacie. Chcialbym sie zmiescic tak w 500 zl. Najlepiej abym muzyka mogl sterowac za pomoca smartfona. Jestem troche zielony w temacie wiec prosze o pomoc. Oczywiscie chcialbym uzyskac jak najlepsza jakosc dzwieku ale z drugiej strony nie chce wydawac 2000zl na dodatkowe urzadzenie. Prosze o pomoc :)

    1
  • dabkin

    Snail, poczytaj o urządzeniu Logitech Bluetooth Audio Adapter.

    1
  • kornik

    Za 500 zł to chyba jednak będzie ciężko. W tej cenie pozostaje ewentualnie opcja zakupu odbiornika/adaptera Bluetooth i przesyłania muzyki ze Spotify do wieży za pośrednictwem smartfona.

    1
  • Snail

    @dabkin - Dzieki, poczytam :)
    @kornik - Zdaje sobie z tego sprawe. Jezeli mialbym wydac na urzadzenie ponad tysiaka to zastanawiam sie czy nie lepiej wtedy kupic PS4 i za jej posrednictwem sluchac Spotify na wiezy. Mam dodatkowo konsole. Co myslisz o takim rozwiazaniu. A moglbys mi polecic jakies urzadzenie do tysiaca zlotych? Takie co by dobrze wspolagralo z moim pianocraftem?

    1
  • Snail

    @kornik - "W tej cenie pozostaje ewentualnie opcja zakupu odbiornika/adaptera Bluetooth i przesyłania muzyki ze Spotify do wieży za pośrednictwem smartfona."

    Czy takie rozwiazanie ma bardzo duzy wplyw na jakos dzwieku? Czy jest to bez znaczenia?

    1
  • kornik

    Czy wydałbym na taką przyjemność tysiąc złotych to nie wiem, ale są dostępne takie urządzenia więc pewnie warto spróbować. Może kiedyś wieża Yamahy zostanie zastąpiona wzmacniaczem i dużymi kolumnami, a odbiornik Bluetooth zostanie, prawda? Ja przyjrzałbym się takim urządzeniom, jak Advance Acoustic WTX-1000, Arcam rBlink czy Mass Fidelity Relay. Czy takie rozwiązanie ma wpływ na jakość dźwięku? Jasne, że ma. Z mojego doświadczenia wynika, że z serwisów streamingowych najlepsze brzmienie można uzyskać albo poprzez urządzenie z wbudowaną obsługą danego serwisu (typu zewnętrzny streamer) albo z komputera wyposażonego w przetwornik cyfrowo-analogowy - kablem USB najpierw z komputera do przetwornika, a następnie kablem RCA lub XLR do wzmacniacza. Bluetooth zawsze w mniejszym lub większym stopniu degraduje jakość brzmienia, ale czy jest to ważne w przypadku odsłuchu z miniwieży? Chyba nie podchodziłbym do tego aż tak pedantycznie;-)

    0
  • Snail

    @kornik - Dzieki za odpowiedz. Zdecydowalem sie i zamowilem Logitech Bluetooth Audio Adapter. W przyszlosci jak bede zmienial sprzet to kupie juz taki z obsluga muzyki internetowej. Na obecna chwile bluetooth wystarczy. Tym bardziej, ze najwazniejsze dla mnie plyty i tak mam na CD wiec spotify sluzy glownie do odkrywania nowych brzmien:) Dzieki Panowie za pomoc. Pozdrawiam!

    0
  • a.s.

    Na Amazon Music Unlimited jest dużo muzyki w jakości lepszej od CD, mam wrażenie że większość, nie potrzeba do tego MQA.

    0
  • a.s.

    Trzeba uaktualnić, że TIDAL oferuje już muzykę do 24 bit/192 kHz bez MQA.

    0

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Zobacz także

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Audiofilskie BHP - najważniejsze zasady użytkowania sprzętu stereo

Audiofilskie BHP - najważniejsze zasady użytkowania sprzętu stereo

W naszym magazynie koncentrujemy się na treściach kierowanych do entuzjastów i osób żywo zainteresowanych sprzętem stereo. Niezależnie od aktualnych reguł działania internetowych wyszukiwarek czy liczby przypadkowych wizyt na danej stronie bazę czytelników stanowią ludzie dysponujący sporą wiedzą i doświadczeniem w tym temacie. Nawet oni muszą jednak dostrzegać pewną lukę w...

Liczy się muzyka, czyli o kupowaniu sprzętu audio z umiarem

Liczy się muzyka, czyli o kupowaniu sprzętu audio z umiarem

Z muzyką i sprzętem grającym jestem związany od zawsze, a wszystko za sprawą prowadzonego przez mojego ojca sklepu z płytami i komponentami stereo. Przez nasz dom przewinęły się setki wzmacniaczy, magnetofonów, odtwarzaczy CD, gramofonów, tunerów, kolumn głośnikowych, albumów, koncertów i boxów płytowych z najróżniejszych epok. Każdego dnia obcowałem z rozmaitym...

Sade - Zmysłowa królowa elegancji

Sade - Zmysłowa królowa elegancji

Wyobraźcie sobie, że siedzicie w przyciemnionym klubie jazzowym w latach czterdziestych XX wieku. Mężczyźni noszą eleganckie, dopasowane garnitury, we włosach mają brylantynę, a w dłoniach dzierżą cygara lub papierosy. Kobiety ubrane są w wytworne suknie, ich fryzury i makijaże powalają, a niektóre z nich palą papierosy w lufkach. Dym unosi...

Led Zeppelin - Gdy światem rządzili tytani

Led Zeppelin - Gdy światem rządzili tytani

No i jak tu - w kilku akapitach - opisać zespół takiego kalibru jak Led Zeppelin? Grupa, która dosłownie wstrząsnęła światem muzycznym niczym ciężkie kroki tytana z mitologii greckiej i uwiodła serca milionów słuchaczy jak nimfa leśna uwodzi maluczkich w dawnych klechdach. Pioruny perkusyjnych uderzeń sprowadzane na ten świat przez...

TIDAL rozstaje się z MQA i 360 Reality Audio. Jedni: "O, nie, moja muzyka zniknie!". Drudzy: "No i dobrze, koniec z tym oszustwem!"

TIDAL rozstaje się z MQA i 360 Reality Audio. Jedni:…

Wreszcie stało się to, co zdaniem wielu audiofilów stać się musiało, a może nawet nastąpiło to odrobinę za późno. Serwis strumieniowy TIDAL poinformował swoich użytkowników o "nadchodzących zmianach w formatach audio", a treść zamieszczonego na stronie serwisu komunikatu jest w gruncie rzeczy bardzo prosta - TIDAL "wychodzi" z formatów MQA...

Bannery dolne

Nowe testy

Poprzedni Następny
Escape Speakers P9

Escape Speakers P9

Myśląc o nowoczesnym sprzęcie audio, takim jak streamery, słuchawki bezprzewodowe czy głośniki sieciowe, zwykle mamy z tyłu głowy jedną myśl - aby był to produkt na poziomie, lepiej trzymać się...

Rega Aethos

Rega Aethos

Rega to brytyjska firma, która zdobyła uznanie melomanów głównie dzięki produkcji wysokiej jakości gramofonów. Klienci czasami zapominają jednak, że jej katalog obejmuje znacznie szerszy asortyment komponentów stereo, takich jak wzmacniacze,...

JBL Spinner BT

JBL Spinner BT

Ostatnio coraz częściej słyszę wokół zrzędzenie, że wszystko wokół nas staje się coraz gorsze, że nie ma już pachnących pomidorów i prawdziwego chleba, że w telewizji puszczane są same bzdury...

Komentarze

Gerard
Kolumny piękne, a cena jeszcze "piękniejsza".
Ireneusz
A ja uważam, tak właśnie uważam, słowo klucz, żeby podejść do tego w wyluzowany i spokojny sposób jak ktoś to kupuje to znaczy że go na niego stać i pewnie ma g...
J
"Po "Synchronicity" zespół się rozpadł. Powód?...". Kompletna nieprawda! Ten zespół się nigdy nie rozpadł. Po prostu zawiesili koncertowanie i robienie nowych r...
Jacek
@R Bardzo mi się podobało "Poza tym pełno dźwięków z instrumentów o których nawet nie słyszałem i prezenterów jak cudownie ich sprzęt oddaje ich barwę i dynamik...
Łukasz
Ależ wspaniałe! Czemu ja tego nie znałem? Wpadłem po uszy od pierwszej nuty! Dziękuję bardzo! PS. Ja tu słyszę troszkę Funkadelic?

Płyty

Goat - Goat

Goat - Goat

Dwanaście lat temu po raz pierwszy w swojej recenzji wystawiłem płycie najwyższą notę. Ten album przemeblował mi głowę i zupełnie...

Newsy

Tech Corner

Praktyczny przewodnik po klasach pracy wzmacniaczy audio

Praktyczny przewodnik po klasach pracy wzmacniaczy audio

Czym powinien kierować się miłośnik sprzętu audio przy wyborze wzmacniacza? Gdyby na tak postawione pytanie można było udzielić prostej i zwięzłej odpowiedzi, pewnie nikt nie zawracałby sobie głowy testami i odsłuchami. Przyjmijmy jednak, że mamy już pewne rozeznanie w temacie, a z długiej listy dostępnych na rynku modeli chcemy wybrać...

Nowości ze świata

  • In Norse mythology, Thor is known as the god of thunder, lightning, marriage, vitality, agriculture, and the home hearth. He was said to be more sympathetic to humans than his father, Odin, though equally violent. He traveled in a chariot...

  • Manufacturers of hi-fi equipment like to brag about their peak performance, but in any company's product lineup, the key role is played by the models that simply sell best. They are the ones that provide funds for further development and...

  • Sonus Faber announced the launch of Suprema, a groundbreaking loudspeaker system rooted in luxury, unparalleled audio excellence and meticulous craftsmanship. Marking the brand's 40th anniversary, the Suprema system, featuring two main columns, two subwoofers and one electronic crossover, represents the...

Prezentacje

Historia ma znaczenie - Marantz

Historia ma znaczenie - Marantz

Marantz to jedna z tych firm, które powinien znać każdy miłośnik muzyki i dobrego brzmienia. Jeden z wielkich graczy, którym na przestrzeni lat udało się zachować swój wizerunek i opowiadać swoją historię nie inaczej, jak poprzez kolejne urządzenia zyskujące status kultowych. Może to trochę odważne stwierdzenie, ale wystarczy prześledzić internetowe...

Galerie

Popularne testy

Dyskografie

Wywiady

Tomasz Karasiński - StereoLife

Tomasz Karasiński - StereoLife

Chcąc poznać ludzi zajmujących się sprzętem audio, związanych z tą branżą zawodowo, natkniemy się na wywiady z konstruktorami, przedsiębiorcami, sprzedawcami,...

Vintage

Nakamichi RX-505

Nakamichi RX-505

Firma Nakamichi gościła już w naszym kąciku vintage za sprawą jej najsłynniejszego magnetofonu - Dragona, który do dziś jest uznawany...

Słownik

Poprzedni Następny

DAC

Digital to Analog Converter czyli przetwornik cyfrowo-analogowy. Robi dokładnie to, co sugeruje nazwa - przetwarza sygnały cyfrowe na analogowe. Dawniej mówiło się o przetwornikach głównie w kontekście odtwarzaczy CD, ponieważ...

Cytaty

AdamNeste.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych, zapoznając się z naszą polityką prywatności.