Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

JBL Jembe Wireless

JBL Jembe Wireless

Ostatnie trendy jasno pokazują, że PC Audio staje się coraz bardziej dopracowanym segmentem sprzętu i warto przyglądać mu się z uwagą. Dzięki staraniom producentów zwykłe głośniki komputerowe potrafią już zaoferować brzmienie, które nie tylko nie rani uszu, ale wielu osobom zastępuje duży system stereo. Purystom zapewne burzy się krew w żyłach na takie stwierdzenia, ale fakty są takie, że poważni gracze na rynku audio coraz częściej decydują się na wprowadzenie do swojej oferty stacji dokujących, słuchawek czy właśnie głośników komputerowych. Wystarczy wspomnieć chociażby o niepozornym zestawie Bowers & Wilkins MM-1 czy też kanadyjskich Paradigm Millenia CT.

Harman Kardon już jakiś czas temu znalazł swoją niszę na rynku PC Audio, wypuszczając nowe wersje kultowych już SoundSticków. Tym razem mamy do czynienia ze świeżym produktem spod - jeśli można tak powiedzieć - tego samego dachu. Będący częścią amerykańskiego koncernu JBL wypuścił produkt nazywany "dwuczęściowym systemem rozrywkowym". Pod tym nieco tajemniczym określeniem kryje się zestaw małych, bezprzewodowych monitorów komputerowych - JBL Jembe. Nie jest to produkt flagowy, ale dla wielu osób - szczególnie przed świętami - bardzo interesujący, również z uwagi na niską cenę. Czy JBL-owi udało się stworzyć głośniki, których dźwięk konkurować będzie z audiofilskimi zestawami?

JBL Jembe Wireless

Wygląd i funkcjonalność

Już sama nazwa modelu daje pewne wyobrażenie czego można się spodziewać po otwarciu pudełka. Pochodzi ona bowiem od afrykańskiego instrumentu muzycznego djembe, zwanego również jembe. Jest to rodzaj jednomembranowego bębna o kształcie kielicha. Dokładnie tak prezentują się same głośniki. Ich wygląd utrzymany jest w charakterystycznej dla produktów firmy JBL stylistyce Weave Design. Matowa czerń i oszczędność kształtu tworzą tu eleganckie połączenie. Co ciekawe, próżno szukać tu gały czy innych wystających form potencjometru. Został on bardzo sprytnie ukryty w membranie bębna. A dokładnie - "wieczko" jednego z głośników posiada delikatne zagłębienie na palec. Obracając powierzchnią można włączać i wyłączać urządzenie, a także zmieniać głośność.

Przetworniki zostały przykryte czarnymi, połyskującymi maskownicami w kształcie trójkąta. Siatki są widoczne zarówno z przodu, jak i z tyłu głośnika. Co ciekawe, w firmowych materiałach można znaleźć informację, iż jest to pierwszy projekt JBL Weave z metalowymi maskownicami. Pod nimi znajduje się srebrne logo producenta. Trzeba przyznać, że dobrze wpasowuje się w przyjętą koncepcję stylistyczną.

Aby nie komplikować sprawy, tylko jeden z głośników został wyposażony w dodatkowe elementy. Poza wyżej opisanym potencjometrem, zobaczymy na nim również dyskretną diodę, której kolor zależy od trybu pracy zestawu. Gdy zaczynamy odtwarzać muzykę przez Bluetooth, biała barwa zmienia się na niebieską. Po prawej stronie znajdziemy dwa użyteczne gniazda. Jedno z nich pozwala na podpięcie słuchawek, drugie zaś jest dodatkowym wejściem AUX. Dzięki temu nawet, gdy zestaw połączony jest z desktopem czy laptopem, możemy odtwarzać muzykę z innego urządzenia, chociażby przenośnego. Z tyłu umieszczono wejście kabla zasilającego, wyjście przewodu zasilającego drugi głośnik, a także wyjście kabla sygnałowego z wtykiem minijack 3,5 mm. Spód monitorów wyposażono w antypoślizgowe okręgi.

Należy przyznać, że obrana koncepcja kształtu i wyglądu zestawu jest nie tylko przyjemna dla oka, ale również funkcjonalna. Monitory nie zajmują zbyt wiele miejsca na biurku czy stole. Są również całkiem stabilne i solidnie wykonane. Już na tym etapie można nabrać do nich przekonania. Jako, że jest to zestaw bezprzewodowy, możemy połączyć z nim źródła dźwięku korzystając z technologii Bluetooth. W tym przypadku jest to dużo wygodniejsze, niż obwiązywanie się niepotrzebnymi kablami. Podczas testów nie było żadnego problemu z parowaniem urządzeń i przesyłaniem muzyki. Wystarczy wybrać z listy znalezionych urządzeń "Jembe Wireless" i gotowe.

JBL Jembe Wireless

Brzmienie

Trudno byłoby oczekiwać od głośników tej wielkości subwooferowego basu. Takie sztuczki dostaniemy tylko w najlepszych, w domyśle także najdroższych monitorach komputerowych. Jest więc oczywiste, że tego najniższego dołu tutaj po prostu nie ma. Ale, ale... Średni i wyższy bas już jest, a co ważniejsze - amerykańscy inżynierowie nie postanawiali nadrabiać za jego pomocą żadnych zaległości. W tym zakresie częstotliwości, który istnieje, dostajemy więc całkiem równe pasmo. Brzmienie głośników JBL-a jest szczere, prawdziwe, nie wyciągane na siłę. A mimo to i tak wystaje ponad poziom, jakiego byśmy się spodziewali po zestawie za 369 zł.

Co nam się najbardziej spodobało? Chyba właśnie naturalność i uniwersalność tych głośników. Poza oczywistymi ograniczeniami w zakresie niskich tonów nie kryją one żadnych większych niespodzianek, dzięki czemu nadają się do słuchania praktycznie każdej muzyki. Drugą wielką zaletą amerykańskiego zestawu jest - i to pewnie będzie dla niektórych niespodzianka - przestrzeń. Nawet ustawiając głośniki na biurku można osiągnąć taką konfigurację, w której między nimi pojawia się zarys prawdziwej sceny stereofonicznej. Mimo skromnych rozmiarów, Jembe potrafią też wypełnić dźwiękiem kilkunastometrowy pokój. Przy rozsądnych poziomach głośności naprawdę dają radę. Dopiero kiedy postanowiliśmy przeprowadzić na nich próbę ognia, dobiliśmy do poziomu, który najwyraźniej im nie odpowiadał. Imprezy w domku jednorodzinnym się tym nie nagłośni, ale małe spotkanie w gronie przyjaciół - spokojnie.

Na pewno nie warto przeciążać tych monitorków ani w kwestii dynamiki ani basu. Pewnych rzeczy tam po prostu nie ma. Natomiast to co jest, jest bardzo przyjemne. Nie ma piszczenia, dudnienia ani innych tanich efektów. Słychać, że projektantom zależało na osiągnięciu brzmienia neutralnego. I wykonali plan tak dobrze, jak tylko pozwalał im na to budżet.

JBL Jembe Wireless

Budowa i parametry

JBL Jembe to dwuczęściowy system głośnikowy z wbudowanym wzmacniaczem, zaprojektowany z myślą o komputerach i urządzeniach przenośnych. Połączenie ze źródłem dźwięku można uzyskać zarówno poprzez kabel sygnałowy z końcówką minijack 3,5 mm, jak i sparowanie za pomocą technologii Bluetooth. Producent nie podaje jednak zasięgu takiego połączenia. Głośniki napędzane są zasilaczem wtyczkowym, zużywając 0,5 W w trybie standby i maksymalnie 20 W podczas pracy. Jeden z monitorów wyposażono w dodatkowe wejście AUX oraz wyjście słuchawkowe.

JBL Jembe Wireless

Konfiguracja

MacBook Pro, Samsung Galaxy S4, Asus Nexus 7.

Werdykt

Po wyjęciu z pudełka kompaktowych, niepozornych monitorów trudno było pozbyć się wrażenia, że pewnie jest to kolejny zestaw głośników komputerowych, jakich pełno w supermarketach. Okazało się jednak, że JBL Jembe proponują dźwięk czysty, dynamiczny i głęboki, o jakim wiele innych modeli w tej cenie może jedynie pomarzyć. Świetnie sprawdziły się w swojej roli, a w żadnym momencie testu nie narzekaliśmy na ich funkcjonalność. Nie jest to rzecz jasna jakiś szczyt marzeń audiofila. Nie jest to też produkt mogący zagrozić dominacji dużego systemu hi-fi w domu. Ale jako głośniki komputerowe lub sposób na odtwarzanie muzyki z tabletu czy smartfona sprawdzają się dobrze. Polubiliśmy je i uważamy, że w swojej cenie są naprawdę rozsądną propozycją. Szczególnie, że gwiazdka za pasem, a zestaw tych rozmiarów zmieści się pod każdą choinką;-)

Dane techniczne

Wejście: 3,5 mm
Pasmo przenoszenia: 80 Hz - 20 kHz
Moc: 2 x 6 W
Zasilanie: 12V DC, 1,5 A
Wymiary (W/S/G): 10,6/10,6/13,5 cm
Cena: 369 zł

Sprzęt do testu dostarczyła firma JBL.

Zdjęcia: JBL, Małgorzata Filo, StereoLife.

Równowaga tonalna
RownowagaStartRownowaga0Rownowaga3Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga3RownowagaStop

Dynamika
Poziomy3

Rozdzielczość
Poziomy5

Barwa dźwięku
Barwa5

Szybkość
Poziomy4

Spójność
Poziomy6

Muzykalność
Poziomy5

Szerokość sceny stereo
SzerokoscStereo1

Głębia sceny stereo
GlebiaStereo23

Jakość wykonania
Poziomy4

Funkcjonalność
Poziomy5

Cena
Poziomy6


Komentarze

  • Brak komentarzy

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Zobacz także

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Elodie Deveau - Triangle

Elodie Deveau - Triangle

Triangle Electroacoustique to jeden z najstarszych francuskich producentów zestawów głośnikowych. Choć ostatnie, wciąż dostępne w sprzedaży, jubileuszowe modele wprowadzono z okazji czterdziestych urodzin firmy, w tym momencie jesteśmy już w połowie drogi do kolejnej okrągłej rocznicy (Renaud de Vergnette założył firmę Triangle w 1980 roku). Wszyscy znamy tę historię -...

Jak złożyć system stereo w siedmiu prostych krokach

Jak złożyć system stereo w siedmiu prostych krokach

Jak złożyć system stereo? To pytanie na pewnym etapie zadawał sobie każdy, kto uważa się za melomana lub audiofila. Prostej odpowiedzi niestety nie ma, bo nawet doświadczeni miłośnicy muzyki i sprzętu audio wciąż szukają swojego ideału. Osobom przymierzającym się do zakupu swojego pierwszego systemu audio można jednak wytłumaczyć kilka podstawowych...

Odrodzenie formatu CD - rewolucja czy burza w szklance wody?

Odrodzenie formatu CD - rewolucja czy burza w szklance wody?

W erze streamingu coraz więcej melomanów sięga po muzykę na fizycznych nośnikach, czego doskonałym przykładem stały się płyty winylowe. Renesans gramofonów i czarnych krążków trwa już co najmniej dekadę. Tłocznie płyt winylowych pracują na pełnych obrotach. Produkcję wznawiają nawet największe wytwórnie, a dla artystów wydających nowy album brak wersji LP...

Streaming krok po kroku

Streaming krok po kroku

Streaming - to pojęcie niemal całkowicie zdominowało świat sprzętu hi-fi. Na przestrzeni dziesięciu lat ten sposób słuchania muzyki przeszedł ewolucję od ciekawostki technologicznej interesującej tylko najbardziej postępowych melomanów i audiofilów do czegoś, co jest dla nas zupełnie naturalne i oczywiste. Dla wielu osób streaming to nieodłączna część codziennego funkcjonowania, podstawowe...

Audiofilskie BHP - najważniejsze zasady użytkowania sprzętu stereo

Audiofilskie BHP - najważniejsze zasady użytkowania sprzętu stereo

W naszym magazynie koncentrujemy się na treściach kierowanych do entuzjastów i osób żywo zainteresowanych sprzętem stereo. Niezależnie od aktualnych reguł działania internetowych wyszukiwarek czy liczby przypadkowych wizyt na danej stronie bazę czytelników stanowią ludzie dysponujący sporą wiedzą i doświadczeniem w tym temacie. Nawet oni muszą jednak dostrzegać pewną lukę w...

Bannery dolne

Nowe testy

Poprzedni Następny
Serblin & Son Frankie Preamplifier + Frankie Monoblock

Serblin & Son Frankie Preamplifier + Frankie Monoblock

Rosnące zainteresowanie audiofilów wzmacniaczami dzielonymi jest jednym z najbardziej zaskakujących trendów, jakie ostatnio obserwujemy. Wydawało się przecież, że rynek zmierza w przeciwnym kierunku, a niebawem w sklepach dostępne będą niemal...

Lyngdorf FR-2

Lyngdorf FR-2

Kim jest Peter Lyngdorf? Genialnym inżynierem, czy może raczej wizjonerem i utalentowanym przedsiębiorcą? Tego nie podejmuję się rozsądzać, ale jedno jest pewne - facet nie lubi się nudzić i wspiera...

Sennheiser HD 550

Sennheiser HD 550

Kiedy w 2021 roku Sennheiser sprzedał swój dział produktów konsumenckich szwajcarskiej firmie Sonova, która specjalizuje się w produkcji aparatów słuchowych, fani niemieckiej marki, będącej jednym z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych...

Bannery boczne

Komentarze

stereolife
@Garfield - Coś nam podpowiada, że chętni się znajdą. Ceny nie są jeszcze tak zaporowe jak u niektórych specjalistów od hi-endu. Patrząc na trendy w salonach au...
Obywatel GC
Wszystko ładnie, pięknie, tylko ja nigdy nie rozumiem w tych wzmacniaczach, w których lampy są schowane w obudowie, jak człowiek ma potem je wymienić, bez narus...
Garfield
Pytanie czy wolumeny sprzedaży potwierdzają tę tezę. Topowe dzielone modele mogą mieć dla producentów charakter wizerunkowy i dlatego są ważne, ale czy faktyczn...
Paweł
Dzień dobry, może ktoś posiada informacje, czy można do Polski sprowadzić phono board do Unison Research Unico Primo?
Krzysztof
Są dwa procesy - wypalanie sprzętu, czyli nowy, surowy sprzęt poddajemy procesowi ułożenia i uzdatnienia całej elektroniki i wygrzewanie sprzętu (sprzęt był już...

Płyty

Przemysław Rudź & Artur Wolski - Enchanted Lighthouse

Przemysław Rudź & Artur Wolski - Enchanted Lighthouse

Gdynia, listopad retrofuturystycznego 2019 roku, zanurzoną w gęstym smogu latarnię morską mija na niebotycznej wysokości 800 m należący do korporacji...

Newsy

Tech Corner

Najbardziej obiecujące i rewolucyjne formaty audio, które nie przetrwały próby czasu

Najbardziej obiecujące i rewolucyjne formaty audio, które nie przetrwały próby…

Przez wieki jedynym sposobem na delektowanie się muzyką było udanie się osobiście na koncert, recital lub jakiś mniejszy występ. Oczywiście zwykłemu zjadaczowi chleba nie dane było usłyszeć niczego oprócz karczemnych zespołów biesiadnych. Na takie ekscesy jak pełnoprawny koncert w operze, teatrze lub sali koncertowej pozwolić sobie mogli jedynie najbardziej zamożni,...

Nowości ze świata

  • Triangle Electroacoustique is one of the oldest French loudspeaker manufacturers. Although the latest anniversary models, still available for sale, were introduced on the occasion of the company's fortieth birthday, at this point we are already halfway to another round anniversary...

  • In Norse mythology, Thor is known as the god of thunder, lightning, marriage, vitality, agriculture, and the home hearth. He was said to be more sympathetic to humans than his father, Odin, though equally violent. He traveled in a chariot...

  • Manufacturers of hi-fi equipment like to brag about their peak performance, but in any company's product lineup, the key role is played by the models that simply sell best. They are the ones that provide funds for further development and...

Prezentacje

Sukces mierzony głośnikami - Pylon Audio

Sukces mierzony głośnikami - Pylon Audio

Polski sprzęt audio - to hasło przeciętnemu obywatelowi naszego kraju kojarzy się ze wzmacniaczami, kolumnami głośnikowymi i gramofonami sprzed kilku dekad. Większość z nas wyobraża sobie piękne wieże Unitry, Diory czy Radmora, kultowe Altusy lub gramofony takie, jak Daniel, Adam czy Bernard. Jeżeli myślicie, że to wszystko relikty minionego systemu,...

Poradniki

Listy

Galerie

Dyskografie

Budgie - Zapomniany gatunek

Budgie - Zapomniany gatunek

Deski skrzypiały pod nogami, kiedy wchodził na strych. Strach jednak tłumiła fascynacja nowym, nieznanym wcześniej miejscem. Spróchniałe schody nie miały...

Wywiady

Elodie Deveau - Triangle

Elodie Deveau - Triangle

Triangle Electroacoustique to jeden z najstarszych francuskich producentów zestawów głośnikowych. Choć ostatnie, wciąż dostępne w sprzedaży, jubileuszowe modele wprowadzono z...

Popularne artykuły

Vintage

Sony WM-GX788

Sony WM-GX788

Do tej pory w dziale Vintage jeszcze nie pojawił się tekst mówiący o urządzeniu kończącym pewną erę. Pisaliśmy o pierwszym...

Słownik

Poprzedni Następny

SACD

To format wyróżniający się wyższą jakością brzmienia w porównaniu do standardowych płyt CD, co zawdzięcza głównie wykorzystaniu lepszych parametrów zapisu i formatu DSD. Sygnał kodowany w tej technologii zapewnia o...

Cytaty

JodiPicoult.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych, zapoznając się z naszą polityką prywatności.