Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

Sony WM-GX788

  • Kategoria: Vintage
  • Jarosław Święcicki

Sony WM-GX788

Do tej pory w dziale Vintage jeszcze nie pojawił się tekst mówiący o urządzeniu kończącym pewną erę. Pisaliśmy o pierwszym walkmanie, pierwszym odtwarzaczu kaset, pierwszym kompakcie. A dzisiaj chciałbym przedstawić urządzenie, które zakończyło pewną epokę w słuchaniu muzyki. Mowa tu o ostatnim modelu Walkmana, czyli o Sony WM-GX788. Premiera magnetofonu miała miejsce w 2003 roku, a ostatni egzemplarz zszedł z linii produkcyjnej sześć lat później. To już naprawdę porządna maszynka posiadająca autorewers, cyfrowy tuner FM i AM z możliwością zapamiętania 20 stacji dla pasma FM i 10 dla AM, możliwość przewijania do 9 utworów (głowica wychwytywała ciszę pomiędzy utworami i magnetofon odtwarzał zadany utwór), automatyczne przewijanie pustej taśmy, co było bardzo pomocne przy odtwarzaniu oryginalnych kaset (gdzie strona B miała kilka minut ciszy) i wiele innych funkcji.

Ostatnie komentarze

  • Jozef Katerla

    Miałem podobnego ale Panasonic. Lepszy był. Cały z aluminium. Płaski akumulatorek i ładowarka. Dolby. Wszelkie funkcje włącznie z wynajdywaniem początku oraz końca utworów też posiadał. Posiadał również bardzo szybkie przewijanie. Gdy taśmy było do przewinięcia dużo załączało się "turbo" i słuchać b...
    1
Zobacz inne komentarze

Nakamichi 700II

  • Kategoria: Vintage
  • Tomasz Karasiński

Nakamichi 700II

W ramach tegorocznego Międzynarodowego Tygodnia Słuchania Kaset Magnetofonowych najlepiej byłoby odkurzyć swoją kolekcję taśm, podłączyć magnetofon i przypomnieć sobie klimat szalonych lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, kiedy to kasety były w naszym kraju absolutnym nośnikiem numer jeden. Ponieważ szybko wciągam się w takie akcje, postanowiłem uczynić to samo, ale zablokowały mnie dwa maleńkie, prawie nieistotne detale - nie mam magnetofonu, a moja kolekcja kaset najprawdopodobniej zaginęła albo w najlepszym wypadku spoczywa na strychu w takim miejscu, że odnajdzie się dopiero podczas wymiany dachu za kilkadziesiąt lat. W związku z tym postanowiłem "zaszaleć" w inny sposób i pomarzyć sobie, jakiż to magnetofon mógłbym kupić, jeśli tej chwili dożyję i rzeczywiście okaże się, że kasety przetrwały i do czegoś się nadają. Otwieram więc kilka portali aukcyjnych, zaznaczam opcję "cena od najwyższej" i patrzę na jakież to cuda można się w tym momencie załapać. Spośród wszystkich pięknych, vintage'owych magnetofonów jeden model wyraźnie się wyróżniał - to właśnie Nakamichi 700II. Przede wszystkim dlatego, że w ogóle nie wygląda jak magnetofon. Z opisu aukcji niestety niczego się nie dowiedziałem, więc postanowiłem przeprowadzić własne śledztwo.

Ostatnie komentarze

  • Stefan Zakszewski

    Ładny sprzęt - w starszych pierwszych modelach nawet z drewnianym elementem od góry. Pilot na kablu świadczy o zamierzchłej technice sterowania - ale wszyscy producenci jacy mieli u siebie tego typu rozwiązania szybko doszli do wniosku, że mają za dużo zgłoszeń do serwisu z powodu przepięć elektrycz...
    0
Zobacz inne komentarze

Sony WM-7

  • Kategoria: Vintage
  • Jarosław Święcicki

Sony WM-7

Firma Sony, po wypuszczeniu na rynek pierwszego modelu Walkmana - TPS-L2 - nie osiadła na laurach. Długo jeszcze synonimem przenośnego odtwarzacza kaset były właśnie maszyny z tej firmy. Jednym w kroków milowych było pojawienie się w 1982 roku modelu WM-7, w którym po raz pierwszy wykorzystano wiele funkcji znacząco poprawiających wygodę użytkowania. Najważniejszą z nich był auto-revers, czyli mechanizm pozwalający odtwarzać obie strony kasety bez konieczności wyjmowania jej z urządzenia. To naprawdę był postęp! W końcu nie trzeba było co pół godziny gmerać przy klapce i obracać ręcznie kasety - wystarczyło wcisnąć odpowiedni przycisk albo poczekać do końca taśmy, a mechanizm sam rozpoczynał odtwarzanie drugiej strony. Gdzie jak gdzie, ale właśnie w przenośnym sprzęcie było to rozwiązanie, które bardzo szybko upowszechniło się na świecie. Od tej pory jedynie najprostsze i najtańsze przenośne grajki były pozbawione tej funkcji.

Ostatnie komentarze

  • Paweł

    Szkoda, że teraz nie ma w sprzedaży normalnych walkmanów. Są tylko chińskie tanie i proste walkmany i lepsze od nich amerykańskie firmy Jaras i Jensen...
    0
Zobacz inne komentarze

Mikiphone

  • Kategoria: Vintage
  • Jarosław Święcicki

Mikiphone

Szukając informacji o konstrukcjach, które zapisały się w historii sprzętu audio złotymi zgłoskami lub po prostu wyglądały na tyle fanie, że warto o nich napisać parę słów, można natknąć się na zaskakujące rozwiązania. A robi się jeszcze ciekawiej gdy okazuje się, że te ciekawe wynalazki powstały prawie sto lat temu! Weźmy na przykład gramofon - jak myślicie, kiedy powstała jego przenośna wersja? I nie pytam o wielką, ciężką walizkę z wystającą tubą, tylko o urządzenie, które... Mieści się w dłoni! "Takie cuda to tylko w Erze" - pomyślicie, ale jak to mawiają, rzeczy niemożliwe robią ludzie, którym nikt wcześniej nie powiedział, że nie da się ich zrobić. Zapewne właśnie tak było w przypadku pochodzących z Węgier braci Vadasz, którzy w 1924 roku opatentowali w Szwajcarii urządzenie o nazwie Mikiphone - gramofon mieszczący w się okrągłej, metalowej puszce o średnicy niecałych 12 centymetrów i wysokości 5 centymetrów, a więc mniejszej niż płyta kompaktowa.

Regency TR-1

  • Kategoria: Vintage
  • Jarosław Święcicki

Regency TR-1

Zapewne każdy się zgodzi, że rozwój przemysłu audio jest nierozerwalnie związany z postępem technologicznym. Jednym z pierwszych przełomów, jaki dokonał się w tej materii było skonstruowanie pierwszego tranzystora, co miało miejsce w laboratoriach Bella w 1947 roku. Do tej pory cała elektronika opierała się na lampach elektronowych, które nie dość, że szybko się zużywały i pożerały masę prądu, to na dodatek zajmowały sporo miejsca. Tranzystor pozwolił na miniaturyzację urządzeń, czego najlepszym przykładem jest Regency TR-1 -pierwszy na świecie tranzystorowy odbiornik radiowy, którego premiera miała miejsce 18 października 1954 roku.

Unitra Diora Cezar Quadro DKS-201

  • Kategoria: Vintage
  • Jarosław Święcicki

Unitra Diora Cezar Quadro DKS-201

Poprzedni artykuł, w którym pisałem o amplitunerze kwadrofonicznym Sansui QRX-9001 wywołał spore poruszenie na StereoLife'owym Facebooku. Czytając pojawiające się tam wpisy naszych czytelników zauważyłem, że wielu wspomina o polskim urządzeniu tego typu, czyli o Cezarze Quadro DKS-201, którego debiut miał miejsce w 1976 roku na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Temat na tyle mnie zaciekawił, że postanowiłem poszukać informacji o tym sprzęcie i przedstawić go tym, którzy do tej pory nie wiedzieli, że Polska miała też swój wkład w rozwój techniki kwadrofonicznej.

Sansui QRX-9001

  • Kategoria: Vintage
  • Jarosław Święcicki

Sansui QRX-9001

Na początku lat siedemdziesiątych XX wieku pojawiło się na rynku audio rozwiązanie, które można uznać za pradziadka współczesnych systemów dźwięku przestrzennego - kwadrofonia. Jak sama nazwa wskazuje, był to system czterokanałowego zapisu i odczytu dźwięku, dzięki któremu słuchacz mógł się czuć uczestnikiem wydarzeń muzycznych. Rozmieszczenie czterech głośników dawało też większe pole do popisu realizatorom dźwięku, ponieważ umożliwiało ciekawsze wykorzystanie efektów specjalnych. Niestety, system nigdy nie zdobył popularności, jaką obecnie mają wielokanałowe systemy kinowe. Wśród urządzeń które umożliwiały kwadrofoniczne odtworzenie dźwięku zapewne wyróżnia się topowy model Sansui z 1978 roku - QRX-9001 - uznawany zresztą do dziś za jeden z najlepszych kwadrofonicznych amplitunerów, jakie kiedykolwiek wyprodukowano.

Sony D-50

  • Kategoria: Vintage
  • Jarosław Święcicki

Sony D-50

Lata osiemdziesiąte ubiegłego wieku był dla Sony czasem, gdy firma kroczyła od sukcesu do sukcesu. Rozpoczynała się era płyty kompaktowej - formatu, który został opracowany wspólnie z Philipsem. Furorę na rynkach świata robił przenośny odtwarzacz kaset zwany Walkmanem. Inżynierowie Sony logicznie powiązali ze sobą te dwa fakty i w 1984 roku stworzyli urządzenie, które zapoczątkowało rozwój następnego przeboju w ofercie firmy - Discmana. Co prawda pierwszy przenośny model odtwarzacza płyt kompaktowych o symbolu D-50 jeszcze nie nosił tej nazwy, ale w momencie premiery był najmniejszym CD-playerem na świecie.

Philips EL3300

  • Kategoria: Vintage
  • Jarosław Święcicki

Philips EL3300

Czy uwierzycie, że ten prościutki, przenośny magnetofon, który widzicie na zdjęciu powyżej to pierwszy na świecie sprzęt obsługujący nowy format nazwany Compact Cassette? Philips EL3300 został po raz pierwszy zaprezentowany 30 sierpnia 1963 roku na berlińskich targach Radio Show i był kolejną próbą stworzenia formatu, który ułatwiłby korzystanie z taśmy magnetofonowej. Zamknięcie jej w plastikowym pudełku ułatwiało załadowanie nośnika do magnetofonu - nie trzeba było martwić się o przełożenie taśmy przez rolki i nawinięcie końcówki na pustą szpulę. Wystarczyło włożyć kasetę i nacisnąć play - ot, cała filozofia. Nie była to jednak pierwsza próba usystematyzowania rynku i stworzenia standardu, który zawojuje cały świat. Aby spopularyzować swój wynalazek, Philips zrobił rzecz niebywałą - udostępnił dokumentację techniczną formatu Compact Cassette i pozwolił na darmowe korzystanie z zawartych w niej rozwiązań, dzięki czemu coraz więcej firm zaczęło produkować zarówno kasety, jak i magnetofony wszelkiej maści.

Ostatnie komentarze

  • kris_k

    A ja miałem w czasach głębokiej podstawówki takiego - Sanyo M-88: http://www.radiomuseum.org/r/sanyo_cassette_recorder_m_88.html
    0
Zobacz inne komentarze

Nakamichi RX-505

  • Kategoria: Vintage
  • Jarosław Święcicki

Nakamichi RX-505

Firma Nakamichi gościła już w naszym kąciku vintage za sprawą jej najsłynniejszego magnetofonu - Dragona, który do dziś jest uznawany za jednego z najlepszych kasetowych decków jakie kiedykolwiek zostały wyprodukowane. Jednak moim osobistym marzeniem jest posiadanie innego magnetofonu tej firmy. RX-505, bo nim mowa, jest szczytowym modelem serii RX, posiadającej unikalne rozwiązanie auto rewersu, czyli obustronnego odtwarzania kaset bez potrzeby ręcznego przekładania stron. W deckach innych firm stosowano obrotowe głowice odtwarzająco-nagrywające, jednak takie rozwiązanie nie gwarantowało zachowania odpowiedniego ustawienia głowicy względem przesuwającej się nad nią taśmy. Dlatego też w magnetofonach wyższej klasy, w których jakość odtwarzania stawiana była ponad wygodą użytkownika, nigdy nie stosowano systemu auto-reverse. Inżynierowie z Nakamichi chcieli stworzyć maszynę, która połączyłaby wygodę użytkowania z wysoką jakością sygnału. Warunek był jeden - głowica nie może się obracać. A skoro głowica ma pozostać nieruchoma, to nie pozostało nic innego jak stworzyć mechanizm automatycznego obracania kasety.

Bannery dolne

Nowe testy

Poprzedni Następny
NAD C389

NAD C389

NAD (New Acoustic Dimension) to jedna z firm, które od samego początku umiejętnie łączyły innowacje i czysto naukowe podejście do tematu ze wspaniałym zmysłem biznesowym i wyczuciem sytuacji na rynku....

Serblin & Son Frankie Preamplifier + Frankie Monoblock

Serblin & Son Frankie Preamplifier + Frankie Monoblock

Rosnące zainteresowanie audiofilów wzmacniaczami dzielonymi jest jednym z najbardziej zaskakujących trendów, jakie ostatnio obserwujemy. Wydawało się przecież, że rynek zmierza w przeciwnym kierunku, a niebawem w sklepach dostępne będą niemal...

Lyngdorf FR-2

Lyngdorf FR-2

Kim jest Peter Lyngdorf? Genialnym inżynierem, czy może raczej wizjonerem i utalentowanym przedsiębiorcą? Tego nie podejmuję się rozsądzać, ale jedno jest pewne - facet nie lubi się nudzić i wspiera...

Bannery boczne

Komentarze

Rafał
Witam. Posiadam głośniki 120 Club od JBL i te 12 godzin nie wiem na jakiej mocy jest. Podłączyliśmy konsole kablami i dwa głośniki ze sobą też na kable i nieste...
Piotr
Wiem, że o switche można się kłócić tak jak o kable, generalnie nie jestem hejterem różnych niekonwencjonalnych urządzeń audio ale polecam taki eksperyment: w t...
stereolife
@Garfield - Coś nam podpowiada, że chętni się znajdą. Ceny nie są jeszcze tak zaporowe jak u niektórych specjalistów od hi-endu. Patrząc na trendy w salonach au...
Obywatel GC
Wszystko ładnie, pięknie, tylko ja nigdy nie rozumiem w tych wzmacniaczach, w których lampy są schowane w obudowie, jak człowiek ma potem je wymienić, bez narus...
Garfield
Pytanie czy wolumeny sprzedaży potwierdzają tę tezę. Topowe dzielone modele mogą mieć dla producentów charakter wizerunkowy i dlatego są ważne, ale czy faktyczn...

Płyty

Newsy

Tech Corner

Krótka historia płyty kompaktowej

Krótka historia płyty kompaktowej

Jak wyglądał świat w marcu 1979 roku? Andrzej Wajda kręcił "Panny z Wilka". Jan Paweł II był papieżem niecałe pół roku. Prezydentem USA był Jimmy Carter. W Nowym Jorku urodziła się Norah Jones. Atari wypuściło na rynek komputery Model 400 i Model 800. W salonach samochodowych pojawiły się Peugeot 505,...

Nowości ze świata

  • Triangle Electroacoustique is one of the oldest French loudspeaker manufacturers. Although the latest anniversary models, still available for sale, were introduced on the occasion of the company's fortieth birthday, at this point we are already halfway to another round anniversary...

  • In Norse mythology, Thor is known as the god of thunder, lightning, marriage, vitality, agriculture, and the home hearth. He was said to be more sympathetic to humans than his father, Odin, though equally violent. He traveled in a chariot...

  • Manufacturers of hi-fi equipment like to brag about their peak performance, but in any company's product lineup, the key role is played by the models that simply sell best. They are the ones that provide funds for further development and...

Prezentacje

Sukces mierzony głośnikami - Pylon Audio

Sukces mierzony głośnikami - Pylon Audio

Polski sprzęt audio - to hasło przeciętnemu obywatelowi naszego kraju kojarzy się ze wzmacniaczami, kolumnami głośnikowymi i gramofonami sprzed kilku dekad. Większość z nas wyobraża sobie piękne wieże Unitry, Diory czy Radmora, kultowe Altusy lub gramofony takie, jak Daniel, Adam czy Bernard. Jeżeli myślicie, że to wszystko relikty minionego systemu,...

Poradniki

Listy

Galerie

Popularne testy

Dyskografie

Wywiady

Elodie Deveau - Triangle

Elodie Deveau - Triangle

Triangle Electroacoustique to jeden z najstarszych francuskich producentów zestawów głośnikowych. Choć ostatnie, wciąż dostępne w sprzedaży, jubileuszowe modele wprowadzono z...

Popularne artykuły

Słownik

Poprzedni Następny

Lampa elektronowa

Stary jak świat element elektroniczny składający się z zespołu elektrod zamkniętych w próżniowej, szklanej bańce. Taka konstrukcja umożliwia przepływ prądu wytwarzanego przez strumień swobodnych elektronów pomiędzy elektrodami. Lampy są zazwyczaj...

Cytaty

GeorgeBernardShaw.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych, zapoznając się z naszą polityką prywatności.