Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

ADL H128

ADL H128

[English version] Ciekawe jak długo jeszcze potrwa moda - bo jak inaczej można to określić - na słuchawki? Patrząc na szybki rozwój tego segmentu rynku audio z perspektywy konsumenta można tylko się cieszyć. Konkurencja jest coraz większa i producenci muszą się naprawdę postarać, jeśli chcą zainteresować potencjalnego klienta swoimi nausznikami. Co by nie mówić, są one wygodnym rozwiązaniem dla osób, które chcą słuchać muzyki na jak najwyższym poziomie, ale nie mają warunków na rozstawienie u siebie klasycznego zestawu. Albo też wymagają, by ich zestaw był mobilny, co jest możliwie dzięki równoległemu rozwojowi przenośnych odtwarzaczy typu DAP. Innym czynnikiem jest cena. Wydatek kilku tysięcy złotych na słuchawki plus dedykowany wzmacniacz może dać lepszy dźwiękowo efekt, niż zakup za te same pieniądze kolumn z klasycznym wzmacniaczem.

Przeznaczając na zakup zestawów głośnikowych trochę ponad tysiąc złotych, celujemy w mocno budżetową półkę, a przeznaczając tę samą kwotę na słuchawki możemy już mówić o przyzwoitych nausznikach z porządnej, średniej półki. Ciekawym przedstawicielem takiego produktu są słuchawki H128 będące produktem firmy Alpha Design Labs. Jest ona częścią koncernu Furutech, znanego w audiofilskim świecie producenta okablowania. H128 jest najwyższym modelem w niewielkiej słuchawkowej ofercie firmy, która oprócz niego posiada jeszcze trzy modele - nauszne H118 oraz douszne EH008.

ADL H128

Wygląd i funkcjonalność

Nie oszukujmy się, na pewnym poziomie niektóre rzeczy są po prostu oczywiste. Słuchawek tej klasy nie dostajemy w plastikowym blistrze, w którym jedynym dodatkiem jest instrukcja i to na dodatek po chińsku. ADL H128 dostajemy w prostokątnym pudełku, w którym znajduje się zgrabny futerał zamykany na zamek błyskawiczny mieszczący słuchawki, dwa kable oraz przejściówka z małego jacka na duży. Oczywiście oprócz tego są jeszcze ulotki i instrukcja przestrzegająca przed próbą obrotu muszli do wewnątrz, co może uszkodzić produkt.

Jakie są H128? Lekkie i solidnie wykonane, a na dodatek całkiem ładne. Dostępne są trzy wersje kolorystyczne - srebrno-brązowa, srebrno-czarna oraz ciemno-niebieska. Do mnie dotarła ta pierwsza, chyba najładniejsza. Zestaw kolorów oznacza tutaj użycie srebrnych muszli oraz elementów pałąka, a do obszycia gąbek, oraz elastycznej części pałąka użyto brązowej skóry, która w materiałach producenta jest określana jako Leatherette, co według mnie po prostu oznacza skórę ekologiczną, aczkolwiek mogę się mylić. Muszle są wykonane z solidnego plastiku i obracają się tylko na zewnątrz, jednak jest to w zupełności wystarczające do odpowiedniego ułożenia słuchawek na głowie. Pałąk łączący jest wykonany z kawałka solidnego metalu, tak jak elementy regulujące jego długość, które wchodzą do jego wnętrza. Sama regulacja odbywa się wyczuwalnymi skokami i z pewnym oporem, dzięki czemu można być pewnym, że jedno ustawienie wystarczy, a nieuważny ruch ręką nie spowoduje jego zmiany.

Słuchawki po założeniu pewnie trzymają się na głowie dzięki odczuwalnemu naciskowi, jednakże spędzenie w nich kilku godzin na słuchaniu muzyki nie męczy. Ciekawym rozwiązaniem jest kształt padów, które firma nazwała Alpha Triform Contour. Mają one formę trójkąta, co ma zapewnić lepsze dopasowanie do kształtu małżowiny usznej oraz zredukować wewnętrzne zniekształcenia i szumy. Przez to nietypowe rozwiązanie trudno określić typ ADL-i. Właściciele niewielkich małżowin określą je wokółusznymi, a pozostali będą nazywać je nausznymi. W moim przypadku uszy mieszczą się wewnątrz padów, aczkolwiek przy założeniu muszę chwilę spędzić na odpowiednim ułożeniu muszli, dzięki czemu jednak długotrwałe słuchanie nie powoduje uczucia dyskomfortu.

Warto napisać kilka słów o okablowaniu użytym do zasilenia przetworników, które to w całości zapewnił Furutech. Całe wewnętrzne okablowanie jest wykonane z przewodów Pro OCC. Sygnał do słuchawek jest dostarczany poprzez złącze mini-XLR umieszczone na lewym padzie. Jak już wcześniej wspominałem, w komplecie otrzymujemy dwa kable - jeden o długości 3 metrów, drugi o 130-centymetrowy wykonany z przewodu Alpha OCC i zakończony rodowanymi wtykami Furutecha. Piękna sprawa. Ciekawe, czy brzmienie będzie równie piękne.

ADL H128

Brzmienie

Zapewne wielu z Was spotkało się z sytuacją, gdy świeżo zakupiona płyta przy pierwszym odtworzeniu z jednej strony wcale nie zachwyca, ale z drugiej jest w niej coś, co każe nam wysłuchać jej jeszcze kilka razy. Dopiero po jakimś czasie obcowania z jej zawartością odkrywamy głęboko ukrytą wartość, a album nie pozwala o sobie zapomnieć przez długie tygodnie. Podobne odczucia miałem, gdy pierwszy raz założyłem na głowę H128. Z początku nie zachwyciły mnie jakoś szczególnie swoim brzmieniem, ale było w nim coś, co jednak kazało mi spędzić w ich towarzystwie kilka następnych dni. Po upływie tego czasu udało mi się poznać wszystkie zalety flagowego produktu Alpha Design Labs. Pomyślicie, że po prostu po takim czasie przyzwyczaiłem się do ich dźwięku? Oj, chyba jednak nie. Co prawda muszę przyznać, że brzmienie tych słuchawek niekoniecznie przypadnie każdemu do gustu (mają one swój własny sposób grania), ale zaznaczam, że odrzucenie ich po pierwszym, kilkuminutowym odsłuchu może okazać się błędem. Czym przekonały mnie H128? Mocnym, dobrze zgranym i co najważniejsze zróżnicowanym basem. Dopełnieniem tego zakresu jest środkowa część pasma, która, mimo że odrobinę wycofana i będąca lekko w cieniu basowego przewodnictwa dźwiękowego, nie sprawia wrażenia wybrakowanej. To samo można zresztą powiedzieć o wysokich tonach - nie kłują w uszy, nie męczą, pozwalając na długie odsłuchy. Całość brzmienia jest raczej w cieplejszej barwie, lecz bez misiowatej naleciałości. Brzmienie lekko zaokrąglone jest mimo wszystko sprężyste i mocne, sprawdzające się w bardziej rockowych brzmieniach.

Mimo, że słuchawki są standardowo wyposażone w małego jacka, co zdradzałoby ich mobilny charakter, to wymagają zastosowania dobrego wzmacniacza słuchawkowego. Dopiero wtedy pokażą wszystkie swoje niezaprzeczalne zalety. Zresztą już ich wielkość sugeruje raczej domowe użycie, chociaż widząc jakiej wielkości nauszniki nosi młodzież na ulicach, coraz ciężej mówić o słuchawkach typowo do użytku domowego. Scena generowana przez słuchawki jest związana z ich typem - to model o budowie zamkniętej, więc muzyka nie rozpływa się na boki tworząc rozległy spektakl. Muzyka raczej siedzi w środku głowy i rozkłada się bardziej wgłąb, tworząc ciekawy, trójwymiarowy przekaz. I to jest właśnie to, co mnie najbardziej w brzmieniu ADL-i urzekło i kazało spędzić w nich więcej czasu. Może i na Was zrobią podobne wrażenie? Sprawdźcie - naprawdę warto dać im trochę czasu. Może się okazać, że to początek nowej, pięknej przyjaźni.

ADL H128

Budowa i parametry

ADL H128 to dynamiczne słuchawki wokółuszne (lub nauszne, to zależy jakiej wielkości macie narządy słuchu) typu zamkniętego, w których użyto przetworników o średnicy 40 milimetrów z magnesem High Flux. Impedancja H128 wynosi 68 omów, dynamika to 98 dB, a maksymalna moc wyjściowa to 200 mW. Pasmo przenoszenia zostało standardowo określone w zakresie 20 Hz - 20 kHz.

ADL H128

Konfiguracja

Audiolab 8200CDQ, Edgar SH-1, Thorens TD166J, Ultrasone PROLine 2500.

ADL H128

Werdykt

Moja ocena tych nauszników mocno ewoluowała z czasem. Na początku ciężko było mi się do nich przyzwyczaić, a kilka dni później równie ciężko było mi zdejmować je z głowy. To brzmienie naprawdę wciąga! H128 mają swój sposób na przedstawienie muzyki, zapewne nie każdemu musi się on spodobać, ale ci, którzy dadzą się przekonać, spędzą w nich sporo naprawdę przepięknych chwil, obcując ze swoją ulubioną muzyką.

Dane techniczne

Typ słuchawek: dynamiczne, zamknięte
Pasmo przenoszenia: 20 Hz - 20 kHz
Impedancja: 68 omów
Przetwornik: 40 mm
Długość kabli: 3 m, 1,3 m
Rodzaj wtyku: 3,5 mm
Cena: 1199 zł

Sprzęt do testu udostępniła firma MIP.

Zdjęcia: Małgorzata Karasińska, StereoLife.

Równowaga tonalna
RownowagaStartRownowaga5Rownowaga6Rownowaga6Rownowaga5Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga3RownowagaStop

Dynamika
Poziomy6

Rozdzielczość
Poziomy4

Barwa dźwięku
Barwa6

Szybkość
Poziomy4

Spójność
Poziomy4

Muzykalność
Poziomy6

Szerokość sceny stereo
SzerokoscStereo1

Jakość wykonania
Poziomy7

Funkcjonalność
Poziomy6

Tłumienie hałasu
Poziomy6

Cena
Poziomy6

 


 

Komentarze

  • Brak komentarzy

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Zobacz także

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Elodie Deveau - Triangle

Elodie Deveau - Triangle

Triangle Electroacoustique to jeden z najstarszych francuskich producentów zestawów głośnikowych. Choć ostatnie, wciąż dostępne w sprzedaży, jubileuszowe modele wprowadzono z okazji czterdziestych urodzin firmy, w tym momencie jesteśmy już w połowie drogi do kolejnej okrągłej rocznicy (Renaud de Vergnette założył firmę Triangle w 1980 roku). Wszyscy znamy tę historię -...

Jak złożyć system stereo w siedmiu prostych krokach

Jak złożyć system stereo w siedmiu prostych krokach

Jak złożyć system stereo? To pytanie na pewnym etapie zadawał sobie każdy, kto uważa się za melomana lub audiofila. Prostej odpowiedzi niestety nie ma, bo nawet doświadczeni miłośnicy muzyki i sprzętu audio wciąż szukają swojego ideału. Osobom przymierzającym się do zakupu swojego pierwszego systemu audio można jednak wytłumaczyć kilka podstawowych...

Odrodzenie formatu CD - rewolucja czy burza w szklance wody?

Odrodzenie formatu CD - rewolucja czy burza w szklance wody?

W erze streamingu coraz więcej melomanów sięga po muzykę na fizycznych nośnikach, czego doskonałym przykładem stały się płyty winylowe. Renesans gramofonów i czarnych krążków trwa już co najmniej dekadę. Tłocznie płyt winylowych pracują na pełnych obrotach. Produkcję wznawiają nawet największe wytwórnie, a dla artystów wydających nowy album brak wersji LP...

Streaming krok po kroku

Streaming krok po kroku

Streaming - to pojęcie niemal całkowicie zdominowało świat sprzętu hi-fi. Na przestrzeni dziesięciu lat ten sposób słuchania muzyki przeszedł ewolucję od ciekawostki technologicznej interesującej tylko najbardziej postępowych melomanów i audiofilów do czegoś, co jest dla nas zupełnie naturalne i oczywiste. Dla wielu osób streaming to nieodłączna część codziennego funkcjonowania, podstawowe...

Audiofilskie BHP - najważniejsze zasady użytkowania sprzętu stereo

Audiofilskie BHP - najważniejsze zasady użytkowania sprzętu stereo

W naszym magazynie koncentrujemy się na treściach kierowanych do entuzjastów i osób żywo zainteresowanych sprzętem stereo. Niezależnie od aktualnych reguł działania internetowych wyszukiwarek czy liczby przypadkowych wizyt na danej stronie bazę czytelników stanowią ludzie dysponujący sporą wiedzą i doświadczeniem w tym temacie. Nawet oni muszą jednak dostrzegać pewną lukę w...

Bannery dolne

Nowe testy

Poprzedni Następny
NAD C389

NAD C389

NAD (New Acoustic Dimension) to jedna z firm, które od samego początku umiejętnie łączyły innowacje i czysto naukowe podejście do tematu ze wspaniałym zmysłem biznesowym i wyczuciem sytuacji na rynku....

Serblin & Son Frankie Preamplifier + Frankie Monoblock

Serblin & Son Frankie Preamplifier + Frankie Monoblock

Rosnące zainteresowanie audiofilów wzmacniaczami dzielonymi jest jednym z najbardziej zaskakujących trendów, jakie ostatnio obserwujemy. Wydawało się przecież, że rynek zmierza w przeciwnym kierunku, a niebawem w sklepach dostępne będą niemal...

Lyngdorf FR-2

Lyngdorf FR-2

Kim jest Peter Lyngdorf? Genialnym inżynierem, czy może raczej wizjonerem i utalentowanym przedsiębiorcą? Tego nie podejmuję się rozsądzać, ale jedno jest pewne - facet nie lubi się nudzić i wspiera...

Bannery boczne

Komentarze

a.s.
Nasz zmysł słuchu nie ma "liniowej charakterystyki przetwarzania". Sygnały o takim samym natężeniu, ale o różnej częstotliwości, wywołują wrażenia różnej głośno...
Rafał
Witam. Posiadam głośniki 120 Club od JBL i te 12 godzin nie wiem na jakiej mocy jest. Podłączyliśmy konsole kablami i dwa głośniki ze sobą też na kable i nieste...
Piotr
Wiem, że o switche można się kłócić tak jak o kable, generalnie nie jestem hejterem różnych niekonwencjonalnych urządzeń audio ale polecam taki eksperyment: w t...
stereolife
@Garfield - Coś nam podpowiada, że chętni się znajdą. Ceny nie są jeszcze tak zaporowe jak u niektórych specjalistów od hi-endu. Patrząc na trendy w salonach au...
Obywatel GC
Wszystko ładnie, pięknie, tylko ja nigdy nie rozumiem w tych wzmacniaczach, w których lampy są schowane w obudowie, jak człowiek ma potem je wymienić, bez narus...

Płyty

Newsy

Tech Corner

Najpopularniejsze gniazda i wtyczki w sprzęcie audio

Najpopularniejsze gniazda i wtyczki w sprzęcie audio

Wielu audiofilów, a także niektórych ludzi mających niewielkie pojęcie na temat sprzętu stereo, fascynuje temat kabli używanych do łączenia zestawów głośnikowych ze wzmacniaczem, wzmacniacza z odtwarzaczem, a nawet tych odpowiadających za dostarczenie prądu do naszych urządzeń. Zanim jednak zagłębimy się w dywagacje na temat wyższości srebra nad miedzią czy sensu...

Nowości ze świata

  • Triangle Electroacoustique is one of the oldest French loudspeaker manufacturers. Although the latest anniversary models, still available for sale, were introduced on the occasion of the company's fortieth birthday, at this point we are already halfway to another round anniversary...

  • In Norse mythology, Thor is known as the god of thunder, lightning, marriage, vitality, agriculture, and the home hearth. He was said to be more sympathetic to humans than his father, Odin, though equally violent. He traveled in a chariot...

  • Manufacturers of hi-fi equipment like to brag about their peak performance, but in any company's product lineup, the key role is played by the models that simply sell best. They are the ones that provide funds for further development and...

Prezentacje

Ponad sto lat szlifowania - Dual

Ponad sto lat szlifowania - Dual

Dual to jedna z marek, do których audiofile, a w szczególności miłośnicy czarnych płyt, odnoszą się z wielkim szacunkiem. Ma to swoje uzasadnienie. Niemiecka manufaktura wydała na świat tyle znakomitych gramofonów, że aż ciężko je policzyć. Dobrze zachowana szlifierka tej marki to sprzęt, który po renowacji można bez kompleksów podłączyć...

Poradniki

Muzyka ze smartfona - jak robić to dobrze?

Muzyka ze smartfona - jak robić to dobrze?

Do niedawna słuchanie muzyki z telefonów komórkowych kojarzyło się bardziej z jazgotem z głośniczków dumnie dzierżonych przez młodzież w autobusach,...

Listy

Galerie

Dyskografie

Dirge - Metalowy collage

Dirge - Metalowy collage

Dirge to po angielsku lament, zawodzenie, elegia, pieśń żałobna. Jest to również nazwa francuskiej grupy założonej w 1994 roku, niedaleko...

Wywiady

Elodie Deveau - Triangle

Elodie Deveau - Triangle

Triangle Electroacoustique to jeden z najstarszych francuskich producentów zestawów głośnikowych. Choć ostatnie, wciąż dostępne w sprzedaży, jubileuszowe modele wprowadzono z...

Popularne artykuły

Vintage

Optonica RP-9100

Optonica RP-9100

Gdy na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku płyta kompaktowa rozpoczynała swój triumfalny pochód po rynku audio, wielu melomanów w pierwszej...

Słownik

Poprzedni Następny

Dolby Atmos

Najnowsza technologia dźwięku wykorzystywana w rozbudowanych systemach kina domowego. Jego zaletą może być zastosowanie kilku głośników podwieszonych, służących jako dodatkowe elementy systemu pozwalające na stworzenie wrażenia otoczenia dźwiękiem nie tylko...

Cytaty

WieslawMysliwski.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych, zapoznając się z naszą polityką prywatności.