Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

Samsung Level Over

Samsung Level Over

Przeglądając archiwum nowości sprzętowych odnoszę wrażenie, że w ciągu ostatnich kilku lat niemal każdy producent sprzętu audio wprowadził do swojej oferty nowe słuchawki oraz głośniki bezprzewodowe. Gdyby jeszcze podzielono się przedziałami cenowymi lub przewidywanymi zastosowaniami takich urządzeń, może nie byłoby jeszcze tak źle, ale większość tych produktów uderza w dokładnie ten sam target. Zupełnie jakby cała machina ruszyła po opublikowaniu jednego badania rynku, z którego wynika, że ludzie potrzebują niewielkich, zasilanych akumulatorowo głośniczków na Bluetooth oraz względnie wypasionych, eleganckich, ale jeszcze nie hi-endowych nauszników. Można się było spodziewać, że do wyścigu przyłączą się firmy typowo słuchawkowe lub głośnikowe i tak oczywiście się stało.

Sennheiser pokazał linię Momentum, Bowers & Wilkins stworzył całą serię słuchawek nausznych, wokółusznych i dokanałowych, Harman Kardon pokazał piękne CL-ki, do których wkrótce dołączyły kolejne modele, Focal oferuje całą gamę słuchawek z serii Spirit. Do wyścigu przyłączały się kolejne firmy, które wcześniej jakoś niechętnie zabierały się za produkcję wysokiej klasy słuchawek. Nic dziwnego, że swoje trzy grosze do całej dyskusji postanowił wtrącić jeden z największych elektronicznych koncernów na świecie - Samsung. Niedawno koreański gigant zaprezentował - a jakże - głośniki bezprzewodowe oraz eleganckie słuchawki, wszystko pod nazwą Level. Głośniki noszą nazwy Level Box i Level Box Mini, a dwa premierowe modele nauszników to Level Over oraz Level On. Nazwa sugeruje, że pierwsze są wokółuszne, a drugie nauszne i dokładnie tak jest. Ale czy firma produkująca niemal wszystko, od lodówek po telewizory, jest w stanie stworzyć audiofilskie słuchawki? Tego właśnie postanowiliśmy się dowiedzieć.

Samsung Level Over

Wygląd i funkcjonalność

Samsung na pewno odrobił lekcje jeśli chodzi o opakowanie i ogólną prezencję produktu, który z założenia ma być nieco luksusowy. Słuchawki dostajemy w twardym, zamykanym magnetycznie pudełku, które wygląda nawet ładniej, niż powinno. Jego jedyną funkcją jest bowiem zapewnienie ochrony znajdującemu się wewnątrz, twardemu, zamykanemu na suwak etui oraz umieszczonej pod nim instrukcji obsługi. Pokrowiec jest naprawdę porządny i wykonany z należytą dbałością. Po jego otwarciu naszym oczom ukazują się słuchawki i kolejny, tym razem miękki pokrowiec z akcesoriami. Mamy tu kabel słuchawkowy z pilotem i mikrofonem, przewód USB to ładowania nauszników i adapter samolotowy. Miłym, a zapewne niesłychanie tanim rozwiązaniem jest sposób opakowania samych kabli - zamiast ściskać je drucikami, zdecydowano się na przezroczyste folie i miniaturowe opaski z rzepami, których możemy w każdej chwili użyć ponownie, aby w pokrowcu panował porządek. Jakby tego było mało, samo mniejsze etui z akcesoriami również ma przyszyty rzep, aby trzymało się wnętrza dużego pokrowca. Dzięki takim dodatkom i przemyślanemu opakowaniu jeszcze przed założeniem słuchawek na głowę możemy być do nich nastawieni pozytywnie.

Zanim to zrobimy, warto jednak zapoznać się ze wszystkimi funkcjami Samsungów. Nie są to bowiem słuchawki, których rola kończy się po podłączeniu kabla do telefonu. Level Over wcale nie muszą komunikować się ze źródłem za pomocą przewodów. Wystarczy aktywować Bluetooth w telefonie czy tablecie, a następnie przytrzymać odpowiedni przycisk na dole prawego nausznika i sparować urządzenia ze sobą. Ale to nie koniec atrakcji. Wbudowany akumulator napędza system redukcji szumów. Mikrofony umieszczone na obrzeżu prawej muszli zbierają hałas otoczenia, a następnie odwracają go i emitują w kierunku naszych uszu tak, aby odgłosy dobiegające z zewnątrz były wyciszane na zasadzie znoszenia się fal. System rzeczywiście działa, przy czym najmocniej wycinane są niskie tony. Kiedy muzyka ze źródła nie płynie, po aktywowaniu systemu redukcji szumów można usłyszeć ze słuchawek... Cichy szum generowany przez nie same. Podczas słuchania, nawet z niewielkim poziomem głośności, jest on jednak zupełnie niezauważalny. Aby nie trzeba było wyciągać telefonu z kieszeni, podczas używania Samsungów bez kabla (a więc i bez pilota), rolę urządzenia sterującego przejmuje powierzchnia prawej muszli. Przesuwanie palcem w górę lub w dół odpowiada za regulację głośności, na boki - przeskakiwanie między utworami, natomiast dwukrotne dotknięcie nausznika to pauza lub wznowienie odtwarzania. Genialnie proste i intuicyjne. Tradycjonalistom lub użytkownikom urządzeń pozbawionych łączności bezprzewodowej pozostaje kabel z pilotem, który będzie się zachowywał różnie w zależności od podłączonego modelu smartfona lub tabletu. Oczywiście można się domyślać, że system był projektowany pod kątem urządzeń mobilnych Samsunga, jednak ze sprzętem innych firm również jest spore prawdopodobieństwo sukcesu, szczególnie jeśli obracamy się w środowisku Androidowym.

Przyjemność obcowania ze słuchawkami jest tym większa, że są one po prostu bardzo dobrze wykonane i wygodne. Muszle bez problemu obejmują małżowiny, zakres regulacji pałąka jest wystarczający nawet dla posiadaczy tak dużych baniaków, jak mój, a elementy stykające się z głową wykończono bardzo elegancką i przyjemną w dotyku skórą. Nawet podczas dłuższego użytkowania nie odczuwałem dyskomfortu. A to duże osiągnięcie w przypadku firmy, która wcześniej nie miała doświadczenia z wysokiej klasy nausznikami. Wiem, że słuchawki to nie prom kosmiczny i laikom może się wydawać, że recepta na sukces jest bardzo prosta, ale prawdę mówiąc, mnóstwo rzeczy może również pójść nie tak. Słuchawki mogą zbyt mocno uciskać czaszkę, powodować pocenie się uszu, mieć za małe muszle lub zbyt twardy pałąk, mogą skrzypieć przy każdym ruchu lub zsuwać się z głowy... Nawet jedna taka rzecz zazwyczaj mocno psuje efekt. A tutaj? Szczerze mówiąc, nie widzę żadnego takiego błędu. Że firmom takim, jak Sennheiser czy Beyerdynamic się to udaje, to nic dziwnego, bo robią słuchawki od wielu, wielu lat. Natomiast dla kogoś, kto startował praktycznie od zera, jest to ogromny sukces. Chyba, że Samsung tak naprawdę nie zaczynał od zera i ktoś doświadczony pomagał mu w stworzeniu tych słuchawek. Ja jednak nic na ten temat nie wiem. Oceniam tylko efekt końcowy, a ten jest bardzo dobry.

Samsung Level Over

Brzmienie

Tym razem nikt mi nie zarzuci, że jeszcze przed rozpoczęciem odsłuchu nastawiam się na jakiś konkretny efekt brzmieniowy. Żadnych słuchawek Samsunga wcześniej nie słyszałem, więc moje oczekiwania były żadne. Apetyt zaostrzała tylko cena Level Over, sugerująca aby traktować je poważnie. Założyłem je zatem na uszy, włączyłem i usłyszałem brzmienie prawidłowe pod każdym względem. Konstruktorom chyba nie zależało na stworzeniu produktu, który będzie się czymś konkretnym wyróżniał. Ich strategia zakładała raczej uzyskanie dźwięku uniwersalnego i jak najbardziej neutralnego. W zasadzie jedynym odstępstwem od linii jest delikatne uprzywilejowanie niskich i wysokich tonów, co wśród przedstawicieli gatunku bardzo modnych ostatnio nauszników jest całkowicie normalne. Efekt jest obliczony na tak zwanego statystycznego odbiorcę - zwykłego klienta, który słucha muzyki różnej, nie ma jasno sprecyzowanych preferencji brzmieniowych, nie bardzo potrafi powiedzieć, czy wolałby dźwięk dynamiczny i przejrzysty, czy może ciepły i delikatny. Takie brzmienie ma się sprawdzić zawsze i wszędzie, z każdym urządzeniem źródłowym i każdym materiałem muzycznym. Bez względu na to, czy klient zapoda ze swojego telefonu metal czy disco polo, słuchawki mają grać dobrze i kropka.

Z jednej strony taka daleko posunięta neutralność, czy wręcz normalność brzmieniowa może być dużą zaletą. Gwarantuje nam bowiem niezmiennie wysoki poziom jakości brzmienia i brak nieprzyjemnych niespodzianek. Z drugiej jednak stanowi pewną barierę, której już później nie przeskoczymy. Pewnego dnia ta ogólna harmonia może stać się nudna, a my możemy nabrać ochoty na brzmienie, które w niektórych aspektach być może nie będzie aż tak dobre, ale za to w innych będzie trochę wyjątkowe. Możemy zapragnąć dźwięku, który jest na przykład bardziej szczegółowy, głębszy, bardziej przestrzenny i generalnie - jakiś. Tutaj natomiast zawsze będzie po prostu prawidłowo. Słuchawki nie dadzą nam się sprowokować i nie wyjdą poza przyjęty przez konstruktorów schemat.

Dla mnie byłyby idealne, gdyby obok przycisku włączającego Bluetooth i system redukcji szumów znalazł się jeszcze jeden przełącznik, aktywujący tryb czadu. Po jego użyciu słuchawki mogłyby przestać grać tak grzecznie. Ale może wymagam zbyt wiele? A może po prostu bardzo poprawne i obiektywnie dobre brzmienie słuchawek Samsunga zaostrzyło mój apetyt? Liczy się efekt, a w tym przypadku należy powiedzieć wprost - w tych nausznikach wszystko się zgadza. Od opakowania, poprzez stylistykę i jakość wykonania, aż po charakter brzmienia. Jest to produkt, do którego nie sposób się przyczepić. Piątka z minusem - na wypadek, gdyby firma w przyszłości wprowadziła jeszcze wyższy i bardziej audiofilski model, czemu kibicuję.

Samsung Level Over

Budowa i parametry

Samsung Level Over to zamknięte słuchawki wokółuszne wyposażone w szereg nowoczesnych rozwiązań takich, jak łączność bezprzewodowa Bluetooth, parowanie NFC, sterowanie dotykowe czy system aktywnej redukcji szumów. Po sparowaniu z urządzeniem mobilnym, nauszniki mogą oczywiście pełnić funkcję zestawu słuchawkowego do prowadzenia rozmów telefonicznych. Posiadacze urządzeń z systemem Android mogą także pobrać aplikację Samsung Level aby uzyskać dostęp do dodatkowych funkcji. Wewnątrz nauszników zamontowano 50-mm przetworniki, które mają gwarantować realistyczny i organiczny dźwięk. Wbudowany akumulator wytrzymuje według producenta od 15 do 30 godzin w zależności od trybu użytkowania słuchawek (głównie chodzi tu o działanie systemu redukcji szumów), a doładować go można za pomocą kabla micro USB. Na wyposażeniu znajduje się też zwykły przewód 3,5 mm o długości 1,2 m, wyposażony w pilot z mikrofonem.

Samsung Level Over

Konfiguracja

Naim CD 5XS, Albedo Geo, Pathos Aurium, iFi Audio iCAN Micro, Asus Zenbook UX31A, Asus Nexus 7, MacBook Pro, Meridian Explorer, iPhone 5S.

Werdykt

Level Over to bez wątpienia bardzo dobre słuchawki. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony jakością ich wykonania i funkcjonalnością, a nawet brzmieniem. Jeżeli inżynierowie Samsunga wykonali całą tę robotę samodzielnie, to należą im się ogromne brawa, ponieważ większość firm potrzebuje wielu, wielu lat aby dojść do takiego poziomu. Level Over to produkt, który ma trafić w gust każdego klienta, dlatego też brzmienie tych nauszników jest tak neutralne, uniwersalne i bezpieczne. Audiofile pewnie woleliby otrzymać więcej "czegoś" w tym dźwięku, ale kto wie - może w kolejnym rozdaniu koreański koncern postanowi dotrzeć także do nich.

Dane techniczne

Typ słuchawek: dynamiczne, wokółuszne, zamknięte
Łączność: Bluetooth 3.0
Aktywna redukcja szumów: +
Sterowanie dotykowe: +
Długość kabla: 1,2 m
Rodzaj wtyku: 3,5 mm
Masa: 450 g
Cena: 1399 zł

Sprzęt do testu dostarczyła firma Samsung.

Zdjęcia: Małgorzata Filo, StereoLife.

Równowaga tonalna
RownowagaStartRownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4RownowagaStop

Dynamika
Poziomy6

Rozdzielczość
Poziomy6

Barwa dźwięku
Barwa4

Szybkość
Poziomy6

Spójność
Poziomy7

Muzykalność
Poziomy6

Szerokość sceny stereo
SzerokoscStereo1

Jakość wykonania
Poziomy6

Funkcjonalność
Poziomy7

Tłumienie hałasu
Poziomy6

Cena
Poziomy6


Komentarze

  • Brak komentarzy

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Zobacz także

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Elodie Deveau - Triangle

Elodie Deveau - Triangle

Triangle Electroacoustique to jeden z najstarszych francuskich producentów zestawów głośnikowych. Choć ostatnie, wciąż dostępne w sprzedaży, jubileuszowe modele wprowadzono z okazji czterdziestych urodzin firmy, w tym momencie jesteśmy już w połowie drogi do kolejnej okrągłej rocznicy (Renaud de Vergnette założył firmę Triangle w 1980 roku). Wszyscy znamy tę historię -...

Jak złożyć system stereo w siedmiu prostych krokach

Jak złożyć system stereo w siedmiu prostych krokach

Jak złożyć system stereo? To pytanie na pewnym etapie zadawał sobie każdy, kto uważa się za melomana lub audiofila. Prostej odpowiedzi niestety nie ma, bo nawet doświadczeni miłośnicy muzyki i sprzętu audio wciąż szukają swojego ideału. Osobom przymierzającym się do zakupu swojego pierwszego systemu audio można jednak wytłumaczyć kilka podstawowych...

Odrodzenie formatu CD - rewolucja czy burza w szklance wody?

Odrodzenie formatu CD - rewolucja czy burza w szklance wody?

W erze streamingu coraz więcej melomanów sięga po muzykę na fizycznych nośnikach, czego doskonałym przykładem stały się płyty winylowe. Renesans gramofonów i czarnych krążków trwa już co najmniej dekadę. Tłocznie płyt winylowych pracują na pełnych obrotach. Produkcję wznawiają nawet największe wytwórnie, a dla artystów wydających nowy album brak wersji LP...

Streaming krok po kroku

Streaming krok po kroku

Streaming - to pojęcie niemal całkowicie zdominowało świat sprzętu hi-fi. Na przestrzeni dziesięciu lat ten sposób słuchania muzyki przeszedł ewolucję od ciekawostki technologicznej interesującej tylko najbardziej postępowych melomanów i audiofilów do czegoś, co jest dla nas zupełnie naturalne i oczywiste. Dla wielu osób streaming to nieodłączna część codziennego funkcjonowania, podstawowe...

Audiofilskie BHP - najważniejsze zasady użytkowania sprzętu stereo

Audiofilskie BHP - najważniejsze zasady użytkowania sprzętu stereo

W naszym magazynie koncentrujemy się na treściach kierowanych do entuzjastów i osób żywo zainteresowanych sprzętem stereo. Niezależnie od aktualnych reguł działania internetowych wyszukiwarek czy liczby przypadkowych wizyt na danej stronie bazę czytelników stanowią ludzie dysponujący sporą wiedzą i doświadczeniem w tym temacie. Nawet oni muszą jednak dostrzegać pewną lukę w...

Bannery dolne

Nowe testy

Poprzedni Następny
Serblin & Son Frankie Preamplifier + Frankie Monoblock

Serblin & Son Frankie Preamplifier + Frankie Monoblock

Rosnące zainteresowanie audiofilów wzmacniaczami dzielonymi jest jednym z najbardziej zaskakujących trendów, jakie ostatnio obserwujemy. Wydawało się przecież, że rynek zmierza w przeciwnym kierunku, a niebawem w sklepach dostępne będą niemal...

Lyngdorf FR-2

Lyngdorf FR-2

Kim jest Peter Lyngdorf? Genialnym inżynierem, czy może raczej wizjonerem i utalentowanym przedsiębiorcą? Tego nie podejmuję się rozsądzać, ale jedno jest pewne - facet nie lubi się nudzić i wspiera...

Sennheiser HD 550

Sennheiser HD 550

Kiedy w 2021 roku Sennheiser sprzedał swój dział produktów konsumenckich szwajcarskiej firmie Sonova, która specjalizuje się w produkcji aparatów słuchowych, fani niemieckiej marki, będącej jednym z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych...

Bannery boczne

Komentarze

stereolife
@Garfield - Coś nam podpowiada, że chętni się znajdą. Ceny nie są jeszcze tak zaporowe jak u niektórych specjalistów od hi-endu. Patrząc na trendy w salonach au...
Obywatel GC
Wszystko ładnie, pięknie, tylko ja nigdy nie rozumiem w tych wzmacniaczach, w których lampy są schowane w obudowie, jak człowiek ma potem je wymienić, bez narus...
Garfield
Pytanie czy wolumeny sprzedaży potwierdzają tę tezę. Topowe dzielone modele mogą mieć dla producentów charakter wizerunkowy i dlatego są ważne, ale czy faktyczn...
Paweł
Dzień dobry, może ktoś posiada informacje, czy można do Polski sprowadzić phono board do Unison Research Unico Primo?
Krzysztof
Są dwa procesy - wypalanie sprzętu, czyli nowy, surowy sprzęt poddajemy procesowi ułożenia i uzdatnienia całej elektroniki i wygrzewanie sprzętu (sprzęt był już...

Płyty

Newsy

Tech Corner

Bluetooth w sprzęcie audio - wersje, kodeki, ustawienia

Bluetooth w sprzęcie audio - wersje, kodeki, ustawienia

W dobie niesamowitej popularności bezprzewodowego sprzętu audio trudno zaprzeczyć, że jest to przyszłość. I to nie tylko jeśli chodzi o urządzenia mobilne, ale także te, z których korzystamy w domu. Trzymając w ręku smartfon czy tablet, potrzebujemy przecież tylko kompatybilnej z nimi elektroniki, aby móc wygodnie odtwarzać muzykę z ulubionego...

Nowości ze świata

  • Triangle Electroacoustique is one of the oldest French loudspeaker manufacturers. Although the latest anniversary models, still available for sale, were introduced on the occasion of the company's fortieth birthday, at this point we are already halfway to another round anniversary...

  • In Norse mythology, Thor is known as the god of thunder, lightning, marriage, vitality, agriculture, and the home hearth. He was said to be more sympathetic to humans than his father, Odin, though equally violent. He traveled in a chariot...

  • Manufacturers of hi-fi equipment like to brag about their peak performance, but in any company's product lineup, the key role is played by the models that simply sell best. They are the ones that provide funds for further development and...

Prezentacje

Ponad sto lat szlifowania - Dual

Ponad sto lat szlifowania - Dual

Dual to jedna z marek, do których audiofile, a w szczególności miłośnicy czarnych płyt, odnoszą się z wielkim szacunkiem. Ma to swoje uzasadnienie. Niemiecka manufaktura wydała na świat tyle znakomitych gramofonów, że aż ciężko je policzyć. Dobrze zachowana szlifierka tej marki to sprzęt, który po renowacji można bez kompleksów podłączyć...

Poradniki

Wszystko o wkładkach gramofonowych

Wszystko o wkładkach gramofonowych

W ostatnich poradnikach szczegółowo omawialiśmy kwestie wyboru odpowiedniego gramofonu i jego podstawowej kalibracji. Gramofon to jednak bardzo specyficzny rodzaj sprzętu...

Listy

Galerie

Dyskografie

Wywiady

Elodie Deveau - Triangle

Elodie Deveau - Triangle

Triangle Electroacoustique to jeden z najstarszych francuskich producentów zestawów głośnikowych. Choć ostatnie, wciąż dostępne w sprzedaży, jubileuszowe modele wprowadzono z...

Popularne artykuły

Vintage

Onkyo Grand Integra M-510

Onkyo Grand Integra M-510

Pewnego dnia przeglądając dział sprzętu audio na popularnym portalu aukcyjnym, natknąłem się na tę końcówkę mocy i zakochałem się w...

Słownik

Poprzedni Następny

D'Appolito

Konfiguracja przetworników w kolumnach głośnikowych, której ojcem jest Joseph D'Appolito - autora pracy opisującej działanie takiego układu, zaprezentowanej w 1983 roku. Rozwiązanie polega na tym, że przetwornik wysokotonowy jest umieszczony...

Cytaty

FrankZappa.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych, zapoznając się z naszą polityką prywatności.