Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

SoundMAGIC E80

SoundMAGIC E80

Rynek słuchawek dokanałowych rozwinął się w ostatnich latach niesamowicie. Słuchawki traktowane początkowo jako niezbędny dodatek do przenośnego odtwarzacza czy telefonu, za sprawą kilku firm i samych użytkowników ceniących sobie ich walory praktyczne, zaczęły być wkrótce postrzegane jako konkurencja dla dużych nauszników. Proces dopracowywania technologii produkcji miniaturowych przetworników pozwolił na wprowadzenie takich wynalazków, jak dokanałówki z trzema, czterema czy pięcioma przetwornikami w jednej obudowie, obok których pojawiły się przetworniki armaturowe. W hi-endowe pchełki zaczęli wchodzić mainstreamowi producenci słuchawek, jak AKG czy Sennheiser, nie wspominając o wyspecjalizowanych firmach takich, jak choćby Final Audio Design. Dziś dokanałówki za kilka tysięcy złotych nikogo już nie dziwią, jednak wciąż największym zainteresowaniem cieszą się modele w cenie 300-500 zł.

Jedne z takich dokanałówek miałem właśnie okazję testować. To jeden z topowych modeli firmy SoundMAGIC - producenta, który już na stałe zadomowił się na naszym rynku. Pierwszym modelem tej marki, którym zainteresowali się polscy miłośnicy sprzętu mobilnego był PL30. Bardzo szybko firma znalazła sobie dystrybutora w naszym kraju i od kilku dobrych lat możemy bawić się pełną ofertą SoundMAGIC-a. Po sukcesie modelu E10 w różnych wersjach, firma postanowiła odświeżyć serię i wypuściła dwa nowe modele - E50 i E80. Oba bardzo ciekawe i rozsądnie wycenione, a dziś postaram się przybliżyć ten ostatni.

SoundMAGIC E80

Wygląd i funkcjonalność

Do testu otrzymałem słuchawki w kolorze błyszczącej czerwieni w typie Ferrari. Od razu przyciągają wzrok i jeszcze w opakowaniu prezentują się naprawdę zacnie. Mały kartonik skrywający słuchawki gabarytami i kolorystyką zbliżony jest do tego znanego z modelu E10, a małe okienko wycięte w przedniej części pozwala nam zobaczyć, co kupujemy. W komplecie oprócz słuchawek dostajemy oczywiście całą gamę akcesoriów, w tym twardy futerał zamykany na suwak, klips do ubrania oraz całą masę dodatkowych tipsów. Konkretnie mamy tutaj trzy pary silikonowych wkładek w kształcie kopuły (S, M i L), trzy pary silikonowych wkładek o płaskim profilu (S, M i L), trzy pary pianek Comply (S, M i L) oraz jedną parę podwójnych tipsów silikonowych (M). Dodatkowe tipsy to już standard, ale taka ilość to wciąż rzadkość, szczególnie u najbardziej znanych producentów słuchawek.

Jeśli chodzi o jakość wykonania samych słuchawek, trudno znaleźć tu jakieś większe minusy, szczególnie jeśli mamy na uwadze niewygórowaną cenę E80. Czerwone obudowy dokanałówek wyglądają naprawdę porządnie, bardzo dobre wrażenie robi również wzmacniany przewód z wtykiem zamocowanym pod kątem i metalową tulejką z nazwą firmy w miejscu rozdzielenia kabla na lewy i prawy kanał. Ze względu na wysoką sztywność, przewód bywa nieco niesforny, na przykład przy zwijaniu i upychaniu do etui, jednak dzięki temu trudno jest go splątać lub uszkodzić. A przecież każdy amator dokanałówek będzie wiedział jak zwijać i przechowywać swoje słuchawki. Wygoda użytkowania stoi na dobrym poziomie, choć moim zdaniem niższy model jest pod tym względem odrobinę lepszy dzięki krótszym kopułkom.

SoundMAGIC E80

Brzmienie

E80 otrzymałem w piątek, przed weekendem. Nie mogłem się powstrzymać i po pracy zabrałem testową parę do domu. Pierwsza sprawa - nie są tak wygodne, jak E50, ale tragedii nie ma. Po włożeniu do ucha przywitało mnie przesunięcie balansu o jakieś 10% na lewo. Ponieważ odtwarzacz, którego akurat używałem nie pozwala na regulację balansu, zdecydowałem się słuchać tak muzyki w drodze do domu. Balans balansem, ale przynajmniej nie słyszałem ludzi w tramwaju. Już po trzech utworach zauważyłem, że scena się wyrównuje, natomiast po godzinie balans był już całkowicie prawidłowy. Przerwanie odsłuchu i ponowny powrót do testu potwierdził moje obserwacje - równowaga między lewym a prawym kanałem była już w porządku. Nie wiem czy słuchawki musiały odpowiednio ułożyć się w moich uszach, czy może potrzebowały takiego krótkiego wygrzewania, ale jeśli kupicie E80, powinniście wiedzieć, że można się spotkać z takim zjawiskiem. Dodatkowo podczas tej pierwszej próby zauważyłem, że tłumienie zewnętrznych hałasów jest naprawdę dobre, oczywiście pod warunkiem, że odpowiednio dobierzemy gumki. W komplecie dostajemy ich tyle, że każdemu powinno się udać.

Wracając do brzmienia - od początku było słychać, że E80 grają lepiej niż E50. Są bardziej dosadne, bezpośrednie. Podczas pierwszego odsłuchu nie pasowała mi jedynie stereofonia. Dźwięki dobiegały do mojej głowy w taki sposób, jakbym stał pod sceną na koncercie - blisko i lekko z góry. Bardzo spodobała mi się natomiast kontrola basu i jego masa. Postanowiłem więc odstawić słuchawki do wygrzewania na jakieś 50 godzin. Wiem, że nie wszyscy wierzą w zbawienne skutki wygrzewania słuchawek, ale tutaj nie miałem wątpliwości, że nawet takie dwie doby ciągłego grania wprowadziły do brzmienia wiele dobrego. Pierwsze wrażenie po tej przerwie w testowaniu - bardzo uniwersalne słuchawki. Praktycznie w każdym aspekcie brzmienia są wypośrodkowane. Świetnie nadają się do dłuższych odsłuchów i relaksacji spokojną muzyką medytacyjną. Żaden fragment pasma nie wychodzi przed szereg, nic nie dominuje, wszystko jest na swoim miejscu. Zauważyć trzeba zdecydowaną poprawę w basie względem E50 lub nawet Shure SE215, gdzie basu jest sporo, ale jego jakość jest - powiedzmy sobie - poprawna. W E80 dół jest zwarty i szybki. Niskich tonów jest mniej, ale są lepiej osadzone i sklejone z resztą pasma. Średnica jest przyjemna w odbiorze, bez początkowej twardości lub natarczywości. Wokale odpowiednio zaznaczone, bez wyraźnej koloryzacji. Góra naturalna i odpowiednio wyważona. Jest detalicznie, ale nie przesadnie metalicznie lub szeleszcząco. Prywatnie wolałbym trochę więcej góry, aby bardziej podkreślić wybrzmienia pewnych instrumentów.

Budowa sceny stereofonicznej nie jest oparta na szerokości, ale głębi. Oczywiście na tyle, na ile pozwala budowa i specyfika słuchawek tego typu. Jak na dokanałówki, nie jest źle. Dźwięki dochodzą do nas lekko z nad głowy, który to efekt bardzo podobał mi się podczas słuchania płyt koncertowych. Mimo niezbyt szerokiego grania, nie czujemy się zagrożeni klaustrofobią. Wręcz przeciwnie - ogólny odbiór E80 jest bardzo pozytywny.

SoundMAGIC E80

Budowa i parametry

E80 konstrukcyjnie podobne są do poprzedniego modelu. Również otrzymały przewód o skręconej fakturze, co dobrze wpływa na jego wytrzymałość, a trochę mniej na komfort, gdyż cały kabel jest stosunkowo sztywny. Bałem się, że efekt mikrofonowy będzie spory, ale o dziwo jest akceptowalny. Wtyk 3,5 mm wzbudza zaufanie. Ciekawym rozwiązaniem jest wyprowadzenie z niego przewodu pod kątem 60 stopni. Przetworniki zamknięto w aluminiowych kopułkach, a wyjścia przewodów zabezpieczono elastycznym tworzywem, które chroni je przed uszkodzeniem. Brakuje mi zaznaczenia kanałów, chociażby w takiej formie, jak w poprzednim modelu, gdzie mieliśmy czerwone oznaczenia dla prawej pchełki. Tutaj uznano, że kropka wyczuwalna na korpusie wystarczy. Same oznaczenia literowe "L" i "R" są raczej słabo widoczne. W obudowach pracują 10-mm przetworniki dynamiczne z magnesami neodymowymi. Parametry słuchawek mieszczą się w normie - impedancja wynosi 64 omy, a skuteczność - 102 dB. Pasmo przenoszenia zawiera się w przedziale 15 Hz - 22 kHz.

Konfiguracja

Do jakich odtwarzaczy poleciłbym nowe słuchawki SoundMAGIC? Tak naprawdę, mimo całkiem wysokiej impedancji, nie są to wybredne dokanałówki. Dobrze zagrają już z najprostszym odtwarzaczem typu SanDisk Sansa Clip+, ale im więcej im damy tym więcej oddadzą w postaci naszego zadowolenia z dobrego brzmiania. E80 bardzo dobrze oddają charakter źródła. Większa moc pozwala lepiej zaznaczyć niskie częstotliwości i nadaje E80 większą dynamikę. Według mnie najlepiej zagrały z Clipem+, Cowonem E2, iBasso DX90 i wieloma innymi playerami. Na chwilę podłączyłem nawet hi-endowy model Astell&Kern AK380. Krótko mówiąc, jeśli nie wiecie jakie dokanałówki wybrać do swojego odtwarzacza czy telefonu, możecie śmiało brać E80.

SoundMAGIC E80

Werdykt

Za podobne pieniądze można kupić słuchawki, które w całkowicie inny sposób przekazują nam emocje, stawiając na głęboki bas lub szczegółową górę. E80 starają się nie narzucać nam konkretnego brzmienia, dlatego mogą zadowolić wielu użytkowników niezdecydowanych lub lubiących nienachalny dźwięk. Ich łatwość współpracy z wieloma playerami, wygoda oraz cena to niewątpliwie duże zalety. Gdyby poprawić trochę scenę i prezentacje wyższych częstotliwości, byłby prawdziwy killer. Zabrakło trochę kropki nad "i". Zostaje nam "zaledwie" bardzo dobry produkt, który polecam wszystkim miłośnikom sprzętu przenośnego.

Dane techniczne

Rodzaj słuchawek: dokanałowe, dynamiczne
Przetwornik: 10 mm z magnesami neodymowymi
Pasmo przenoszenia: 15 Hz - 22 kHz
Impedancja: 64 Ω
Skuteczność: 102 dB
Maksymalna moc wejściowa: 20 mW
Długość kabla: 1,2 m
Wtyk: 3,5 mm, pozłacany
Masa: 13g
Cena: 369 zł

Sprzęt do testu dostarczyła firma MIP.

Zdjęcia: Tomasz Karasiński, StereoLife.

Równowaga tonalna
RownowagaStartRownowaga3Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga3RownowagaStop

Dynamika
Poziomy7

Rozdzielczość
Poziomy6

Barwa dźwięku
Barwa5

Szybkość
Poziomy6

Spójność
Poziomy7

Muzykalność
Poziomy7

Szerokość sceny stereo
SzerokoscStereo1

Jakość wykonania
Poziomy7

Funkcjonalność
Poziomy6

Tłumienie hałasu
Poziomy7

Cena
Poziomy6

Nagroda
sl-dobracena


Komentarze

  • Brak komentarzy

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Zobacz także

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Elodie Deveau - Triangle

Elodie Deveau - Triangle

Triangle Electroacoustique to jeden z najstarszych francuskich producentów zestawów głośnikowych. Choć ostatnie, wciąż dostępne w sprzedaży, jubileuszowe modele wprowadzono z okazji czterdziestych urodzin firmy, w tym momencie jesteśmy już w połowie drogi do kolejnej okrągłej rocznicy (Renaud de Vergnette założył firmę Triangle w 1980 roku). Wszyscy znamy tę historię -...

Jak złożyć system stereo w siedmiu prostych krokach

Jak złożyć system stereo w siedmiu prostych krokach

Jak złożyć system stereo? To pytanie na pewnym etapie zadawał sobie każdy, kto uważa się za melomana lub audiofila. Prostej odpowiedzi niestety nie ma, bo nawet doświadczeni miłośnicy muzyki i sprzętu audio wciąż szukają swojego ideału. Osobom przymierzającym się do zakupu swojego pierwszego systemu audio można jednak wytłumaczyć kilka podstawowych...

Odrodzenie formatu CD - rewolucja czy burza w szklance wody?

Odrodzenie formatu CD - rewolucja czy burza w szklance wody?

W erze streamingu coraz więcej melomanów sięga po muzykę na fizycznych nośnikach, czego doskonałym przykładem stały się płyty winylowe. Renesans gramofonów i czarnych krążków trwa już co najmniej dekadę. Tłocznie płyt winylowych pracują na pełnych obrotach. Produkcję wznawiają nawet największe wytwórnie, a dla artystów wydających nowy album brak wersji LP...

Streaming krok po kroku

Streaming krok po kroku

Streaming - to pojęcie niemal całkowicie zdominowało świat sprzętu hi-fi. Na przestrzeni dziesięciu lat ten sposób słuchania muzyki przeszedł ewolucję od ciekawostki technologicznej interesującej tylko najbardziej postępowych melomanów i audiofilów do czegoś, co jest dla nas zupełnie naturalne i oczywiste. Dla wielu osób streaming to nieodłączna część codziennego funkcjonowania, podstawowe...

Audiofilskie BHP - najważniejsze zasady użytkowania sprzętu stereo

Audiofilskie BHP - najważniejsze zasady użytkowania sprzętu stereo

W naszym magazynie koncentrujemy się na treściach kierowanych do entuzjastów i osób żywo zainteresowanych sprzętem stereo. Niezależnie od aktualnych reguł działania internetowych wyszukiwarek czy liczby przypadkowych wizyt na danej stronie bazę czytelników stanowią ludzie dysponujący sporą wiedzą i doświadczeniem w tym temacie. Nawet oni muszą jednak dostrzegać pewną lukę w...

Bannery dolne

Nowe testy

Poprzedni Następny
NAD C389

NAD C389

NAD (New Acoustic Dimension) to jedna z firm, które od samego początku umiejętnie łączyły innowacje i czysto naukowe podejście do tematu ze wspaniałym zmysłem biznesowym i wyczuciem sytuacji na rynku....

Serblin & Son Frankie Preamplifier + Frankie Monoblock

Serblin & Son Frankie Preamplifier + Frankie Monoblock

Rosnące zainteresowanie audiofilów wzmacniaczami dzielonymi jest jednym z najbardziej zaskakujących trendów, jakie ostatnio obserwujemy. Wydawało się przecież, że rynek zmierza w przeciwnym kierunku, a niebawem w sklepach dostępne będą niemal...

Lyngdorf FR-2

Lyngdorf FR-2

Kim jest Peter Lyngdorf? Genialnym inżynierem, czy może raczej wizjonerem i utalentowanym przedsiębiorcą? Tego nie podejmuję się rozsądzać, ale jedno jest pewne - facet nie lubi się nudzić i wspiera...

Bannery boczne

Komentarze

Rafał
Witam. Posiadam głośniki 120 Club od JBL i te 12 godzin nie wiem na jakiej mocy jest. Podłączyliśmy konsole kablami i dwa głośniki ze sobą też na kable i nieste...
Piotr
Wiem, że o switche można się kłócić tak jak o kable, generalnie nie jestem hejterem różnych niekonwencjonalnych urządzeń audio ale polecam taki eksperyment: w t...
stereolife
@Garfield - Coś nam podpowiada, że chętni się znajdą. Ceny nie są jeszcze tak zaporowe jak u niektórych specjalistów od hi-endu. Patrząc na trendy w salonach au...
Obywatel GC
Wszystko ładnie, pięknie, tylko ja nigdy nie rozumiem w tych wzmacniaczach, w których lampy są schowane w obudowie, jak człowiek ma potem je wymienić, bez narus...
Garfield
Pytanie czy wolumeny sprzedaży potwierdzają tę tezę. Topowe dzielone modele mogą mieć dla producentów charakter wizerunkowy i dlatego są ważne, ale czy faktyczn...

Płyty

Newsy

Tech Corner

Magiczny świat potencjometrów, czyli wszystko o regulacji głośności w sprzęcie audio

Magiczny świat potencjometrów, czyli wszystko o regulacji głośności w sprzęcie…

Regulacja głośności jest jedną z najważniejszych funkcji każdego systemu audio. Prawidłowe działanie tego elementu naszego sprzętu ma ogromny wpływ na przyjemność płynącą z jego użytkowania. Kiedy potencjometr zaczyna tracić swoją funkcjonalność, nawet w niewielkim stopniu, jest to niezwykle kłopotliwe, a może też być niebezpieczne dla innych elementów zestawu, takich jak...

Nowości ze świata

  • Triangle Electroacoustique is one of the oldest French loudspeaker manufacturers. Although the latest anniversary models, still available for sale, were introduced on the occasion of the company's fortieth birthday, at this point we are already halfway to another round anniversary...

  • In Norse mythology, Thor is known as the god of thunder, lightning, marriage, vitality, agriculture, and the home hearth. He was said to be more sympathetic to humans than his father, Odin, though equally violent. He traveled in a chariot...

  • Manufacturers of hi-fi equipment like to brag about their peak performance, but in any company's product lineup, the key role is played by the models that simply sell best. They are the ones that provide funds for further development and...

Prezentacje

W sto lat od mono do multiroomu - Denon

W sto lat od mono do multiroomu - Denon

O historii sprzętu audio można się wiele nauczyć przeglądając dzieje firm, które tworzą go od wielu, wielu lat. Korzeni większości wynalazków stanowiących swoiste kamienie milowe w rozwoju technologii nagrywania i odtwarzania dźwięku należy oczywiście szukać w Europie i USA, ale chyba nikt nie ma wątpliwości, że życie dzisiejszych audiofilów nie...

Poradniki

Listy

Galerie

Dyskografie

Wywiady

Elodie Deveau - Triangle

Elodie Deveau - Triangle

Triangle Electroacoustique to jeden z najstarszych francuskich producentów zestawów głośnikowych. Choć ostatnie, wciąż dostępne w sprzedaży, jubileuszowe modele wprowadzono z...

Popularne artykuły

Vintage

Garrard 301

Garrard 301

Czy to możliwe w erze błyskawicznego postępu technologicznego sprzęt grający wyprodukowany prawie 60 lat temu był uznawany za przykład urządzenia...

Słownik

Poprzedni Następny

Anti-skating

Siła przeciwpoślizgowa w gramofonach analogowych lub po prostu system przeciwdziałania sile dośrodkowej działającej na wkładkę. Podczas odtwarzania płyty winylowej, igła gramofonu poruszająca się w rowku jest przyciągana do środka płyty....

Cytaty

CarlosRuizZafon.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych, zapoznając się z naszą polityką prywatności.