Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

T+A Cala

  • Kategoria: Systemy stereo
  • Małgorzata Karasińska

T+A Cala

T+A to jedna z firm, które nie wydają potężnych pieniędzy na marketing, a mimo to ich oferta mówi sama za siebie. Na rynku niemieckim urządzenia te są dobrze znane i uchodzą za porządne, rzetelnie zaprojektowane produkty średniej i wyższej klasy. U nas urządzenia tej prężnie rozwijającej się manufaktury są jeszcze nieco ekskluzywne, ale też prestiżowe. Wszystkie modele są projektowane i w całości produkowane u naszych zachodnich sąsiadów, w związku z czym ceny są generalnie nieco wyższe, niż w przypadku dalekowschodnich odpowiedników. Nikt jednak z tego powodu nie narzeka, ponieważ staranność wykonania z powodzeniem rekompensuje ból wywołany szelestem wypadających z portfela banknotów. Niemcy wychodzą z założenia, że za wysoką jakość warto płacić, a kupno sprzętu lepszego, bardziej trwałego i obliczonego na długie lata pracy po prostu się opłaca.

Katalog skupia głównie rozmaite zespoły głośnikowe, od monitorów na biurko po potwornie wielkie, półaktywne podłogówki z głośnikami wstęgowymi, a także wszelkiej maści komponenty elektroniczne. Budżetówki tu nie ma, jednak już startując od tak zwanej średniej półki możemy wybierać wśród wzmacniaczy, przetworników, odtwarzaczy i urządzeń wielofunkcyjnych. W naszej redakcji gościł już bardzo ciekawy zestaw DAC 8 + AMP 8, testowaliśmy też model Music Receiver z dość popularnej serii E, a w salonie dystrybutora mieliśmy okazję słuchać pełnego systemu z topowej serii HV. Tym razem wzięliśmy na warsztat urządzenie z zupełnie innego pułapu - miniaturowy system Cala. Jak na miniwieżę jest to droga, a nawet bardzo droga propozycja, jednak jak na urządzenie marki T+A - przystępna, a nawet atrakcyjna. Jeśli taki klocek mógłby zastąpić kilka innych, z pewnością byłby warty bliższego poznania. Ale czy potrafi? Dlatego właśnie postanowiliśmy go przetestować.

T+A Cala

Wygląd i funkcjonalność

Wzornictwo tego malucha robi wrażenie. Obudowa wykonana jest z solidnych płatów aluminium wykończonych w taki sposób, aby uzyskać gładki, satynowy połysk. Główny kołnierz tworzy boczne ścianki i podstawę, która jest jednocześnie czymś w rodzaju stelaża, do którego przymocowane jest właściwe pudełko z elektroniką. Wyraźnie wyróżnia się ono na tle całości, a to za sprawą czarnej, lustrzanej powierzchni frontu i górnej ścianki. Gdyby efekt wynikający z jakości zastosowanych materiałów i nowoczesnej bryły nie był wystarczający, między urządzeniem a podstawą przewidziano wąską szczelinę biegnącą przez całą szerokość obudowy. Taka wieża z pewnością wtopi się w każde nowoczesne wnętrze. Szkoda, że do obsługi Cali nie przewidziano jakiegoś równie dizajnerskiego pilota. Ten dołączony do zestawu jest bardzo praktyczny, ale pod względem wzornictwa nie dorasta samej wieży do pięt. To prawdopodobnie dlatego, że wobec rosnącej popularności urządzeń mobilnych klasyczne piloty powoli odchodzą w zapomnienie. Inżynierowie T+A doskonale o tym wiedzą, bo Calę można obsługiwać za pośrednictwem aplikacji TA Control dostępnej na urządzenia z systemem iOS i Android. Z iPhonem niemiecka wieża działa i wygląda rewelacyjnie. Aplikacja pozwala na dostęp do większości, jeśli nie wszystkich funkcji urządzenia. Dla wielu użytkowników będzie to ostateczne rozwiązanie kwestii zdalnego sterowania, a gdyby ktoś nie chciał lub nie mógł używać aplikacji, zawsze może kupić metalowego pilota FM 100 R.

Cala to urządzenie adresowane dla młodych użytkowników z odrobiną audiofilskiego zacięcia lub melomanów chcących postawić sobie w domu mały, elegancki i bardzo nowoczesny system stereo. Może też być znakomitym rozwiązaniem jako drugi system do gabinetu lub sypialni. Muzyki możemy słuchać z sieci, podręcznego gniazda USB lub innych źródeł podłączonych do gniazd na tylnym panelu. Konfiguracja urządzenia i podłączenie go do domowej sieci przebiega szybko i intuicyjnie. Zauważyłam jedynie, że do stabilnego działania niemiecka wieża potrzebuje silnego sygnału Wi-Fi, więc jeśli upatrzycie sobie miejsce na wieżę, dla pewności połóżcie tam laptopa lub tablet i sprawdźcie czy wszystko jest w porządku. Oprócz wbudowanego streamera i łączności Bluetooth do dyspozycji mamy kilka wejść analogowych, co prawdopodobnie bardzo spodoba się tradycjonalistom korzystającym z odtwarzaczy CD i gramofonów. Swoją drogą, tak nowoczesna wieża i zgrabna szlifierka to bardzo kuszący pomysł.

Jedynym minusem z użytkowego punktu widzenia jest brak cyfrowych wejść optycznych lub koaksjalnych. Prawdopodobnie konstruktorzy doszli do wniosku, że wbudowane funkcje sieciowe eliminują konieczność podłączania do wieży jakichkolwiek zewnętrznych źródeł cyfrowych. Do dyspozycji mamy natomiast wyjście dla subwoofera, z którego będą mogli skorzystać posiadacze małych zestawów podstawkowych. T+A oferuje swoim klientom głośniki o nazwie CS Mini, idealnie dopasowane do opisywanego systemu. Dołożenie do takiego kompletu aktywnego subwoofera wydaje się być bardzo dobrym pomysłem. Dobre wrażenie robią też gniazda głośnikowe. Solidne terminale typu audiofilskiego przyjmą kable zakończone bananami i widełkami, a także gołe druty.

T+A Cala

Brzmienie

Patrząc na tak małą wieżę ciężko jest stwierdzić, czym może nas ona zaskoczyć. Wysoka cena i dobre opinie na temat produktów niemieckiej firmy z pewnością zaostrzają apetyt na dobre brzmienie. Po kilku minutach odsłuchu mogłam już stwierdzić, że Cala spełniła pokładane w niej oczekiwania. Ten jednoczęściowy system prawdopodobnie wyląduje w niektórych biurach, gabinetach i sypialniach, co nie zmienia faktu, że może być traktowany jak pełnoprawny zestaw stereo. Można naturalnie podłączyć do niego monitory wielkości pudełek po butach, jednak Cala spokojnie poradzi sobie nawet ze średniej klasy podłogówkami o przyjaznych parametrach. W teście wykorzystałam dwie pary kolumn - Triangle Color Floorstander i Focale Aria 926. W obu przypadkach brzmienie było szybkie, naturalne i dobrze poukładane. Nie brakowało dynamiki ani niskich tonów. Po raz kolejny przekonałam się, że mały wzmacniacz wcale nie musi oznaczać małego dźwięku.

Nie wiem, czy można wskazać w tej kompozycji jakieś ewidentne niedostatki. Każdy utwór odtworzony podczas testu brzmiał bardzo naturalnie i przekonująco. Zastanawiam się w jaki sposób niemieckim inżynierom udało się wpakować tak wiele energii w to malutkie pudełeczko, ale chyba w ostatecznym rozrachunku nie ma to większego znaczenia. Podobnie, jak w przypadku większych urządzeń T+A, jedną z głównych zalet Cali jest namacalność i realizm przekazu. Nie piszę tego wyłącznie przez grzeczność - w tym dźwięku naprawdę można zauważyć cechy, które zaobserwujemy podczas odsłuchu droższych urządzeń tej marki, aż po flagowe klocki z serii HV. Być może nie ma tu urzekającej barwy czy wyeksponowanych wokali, jednak wynika to tylko i wyłącznie z przyjętej koncepcji. Wierność wobec oryginału i dążenie do perfekcyjnej neutralności jest tu bezwzględnym priorytetem. Pochodną takiego charakteru, czy raczej jego braku, jest wysoka uniwersalność materiałowa. Cala gra każdą muzykę i pozostaje obiektywna jeśli chodzi o jakość nagrania. A przyjemność jest tym większa, im więcej dodamy gazu. Wysokie poziomy głośności nie stanowią żadnego problemu dla tego urządzenia. Nawet z dużymi kolumnami podłogowymi można spokojnie dojść do poziomu, przy którym ogranicza nas już nie sprzęt, ale raczej wytrzymałość własnych uszu.

Cala to bez wątpienia jeden z najlepszych systemów mini, jakie można znaleźć na rynku. Z zewnątrz wydaje się, że stworzono ją tylko po to, aby zamożni biznesmeni mogli udekorować swoje biuro czymś odpowiednio stylowym i wyszukanym, jednak niemiecki system wyznacza standardy także w dziedzinie jakości brzmienia. Ta wieża wytrzymuje każde warunki. Odsłuch z realistycznym poziomem głośności? Żaden problem. Jakby tego było mało, Cala jest równie czuła na jakość komponentów towarzyszących i okablowania, jak każdy audiofilski wzmacniacz. Jeżeli postaracie się przy wyborze głośników, efekt powinien być znakomity.

T+A Cala

Budowa i parametry

T+A Cala to system stereofoniczny, którego sercem jest wydajny wzmacniacz dysponujący mocą 55 W na kanał przy czteroomowym obciążeniu. W stylowej obudowie zmieściło się także radio internetowe i przetwornik pozwalający na słuchanie plików z pamięci podłączonej do gniazda USB. Wszystkie informacje prezentowane są na dużym, czytelnym wyświetlaczu z błękitnymi literami. Lista obsługiwanych formatów obejmuje MP3, WMA, AAC, AIFF, FLAC, OGG, LPCM, WAV. Urządzenie szybko reaguje na komendy, a wygodę obsługi zwiększa dołączony pilot i aplikacja dostępna na urządzenia z systemem iOS i Android. Do gniazd na tylnym panelu możemy podłączyć kolumny, kabel sieciowy LAN, anteny FM i Wi-Fi, a także dwa źródła analogowe i subwoofer.

Konfiguracja

Naim CD5 XS, Apple MacBook Pro, Audioquest Cinnamon, Triangle Color Floorstander, Focal Aria 926, Cardas Clear Light, Enerr Tablette 6S, Enerr Symbol Hybrid.

T+A Cala

Werdykt

Bazując na swoich dotychczasowych doświadczeniach ze sprzętem niemieckiej marki domyślałam się, że jedynym problemem może być cena opisywanego systemu. Po tym, co usłyszałam, a także patrząc na jakość i solidność wykonania, nie uważam jej za mocno wygórowaną. Cala to urządzenie dla osób ceniących sobie minimalizm, nowoczesność i komfort obsługi. Wystarczy dobrać do niej odpowiednie głośniki aby stworzyć pełnoprawny, audiofilski system stereo.

Dane techniczne

Moc wyjściowa: 2 x 55 W/4 omy
Obsługiwane formaty: MP3, WMA, AAC, AIFF, FLAC, OGG, LPCM, WAV
Wejścia: 2 x RCA, USB 2.0, LAN, WLAN, iPod via USB
Łączność bezprzewodowa: Bluetooth
Wyjście: Subwoofer (RCA)
Zniekształcenia: <0,02%
Zarządzanie dźwiękiem: DSP
Wymiary (W/S/G): 9,5/30/21 cm
Cena: 7990 zł

Sprzęt do testu udostępnił salon Hi-Ton Home of Perfection.

Zdjęcia: Małgorzata Filo, StereoLife.

Równowaga tonalna
RownowagaStartRownowaga5Rownowaga5Rownowaga5Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga5RownowagaStop

Dynamika
Poziomy7

Rozdzielczość
Poziomy6

Barwa dźwięku
Barwa5

Szybkość
Poziomy6

Spójność
Poziomy5

Muzykalność
Poziomy6

Szerokość sceny stereo
SzerokoscStereo1

Głębia sceny stereo
GlebiaStereo13

Jakość wykonania
Poziomy7

Funkcjonalność
Poziomy7

Cena
Poziomy5


Komentarze

  • Brak komentarzy

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Zobacz także

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Elodie Deveau - Triangle

Elodie Deveau - Triangle

Triangle Electroacoustique to jeden z najstarszych francuskich producentów zestawów głośnikowych. Choć ostatnie, wciąż dostępne w sprzedaży, jubileuszowe modele wprowadzono z okazji czterdziestych urodzin firmy, w tym momencie jesteśmy już w połowie drogi do kolejnej okrągłej rocznicy (Renaud de Vergnette założył firmę Triangle w 1980 roku). Wszyscy znamy tę historię -...

Jak złożyć system stereo w siedmiu prostych krokach

Jak złożyć system stereo w siedmiu prostych krokach

Jak złożyć system stereo? To pytanie na pewnym etapie zadawał sobie każdy, kto uważa się za melomana lub audiofila. Prostej odpowiedzi niestety nie ma, bo nawet doświadczeni miłośnicy muzyki i sprzętu audio wciąż szukają swojego ideału. Osobom przymierzającym się do zakupu swojego pierwszego systemu audio można jednak wytłumaczyć kilka podstawowych...

Odrodzenie formatu CD - rewolucja czy burza w szklance wody?

Odrodzenie formatu CD - rewolucja czy burza w szklance wody?

W erze streamingu coraz więcej melomanów sięga po muzykę na fizycznych nośnikach, czego doskonałym przykładem stały się płyty winylowe. Renesans gramofonów i czarnych krążków trwa już co najmniej dekadę. Tłocznie płyt winylowych pracują na pełnych obrotach. Produkcję wznawiają nawet największe wytwórnie, a dla artystów wydających nowy album brak wersji LP...

Streaming krok po kroku

Streaming krok po kroku

Streaming - to pojęcie niemal całkowicie zdominowało świat sprzętu hi-fi. Na przestrzeni dziesięciu lat ten sposób słuchania muzyki przeszedł ewolucję od ciekawostki technologicznej interesującej tylko najbardziej postępowych melomanów i audiofilów do czegoś, co jest dla nas zupełnie naturalne i oczywiste. Dla wielu osób streaming to nieodłączna część codziennego funkcjonowania, podstawowe...

Audiofilskie BHP - najważniejsze zasady użytkowania sprzętu stereo

Audiofilskie BHP - najważniejsze zasady użytkowania sprzętu stereo

W naszym magazynie koncentrujemy się na treściach kierowanych do entuzjastów i osób żywo zainteresowanych sprzętem stereo. Niezależnie od aktualnych reguł działania internetowych wyszukiwarek czy liczby przypadkowych wizyt na danej stronie bazę czytelników stanowią ludzie dysponujący sporą wiedzą i doświadczeniem w tym temacie. Nawet oni muszą jednak dostrzegać pewną lukę w...

Bannery dolne

Nowe testy

Poprzedni Następny
Serblin & Son Frankie Preamplifier + Frankie Monoblock

Serblin & Son Frankie Preamplifier + Frankie Monoblock

Rosnące zainteresowanie audiofilów wzmacniaczami dzielonymi jest jednym z najbardziej zaskakujących trendów, jakie ostatnio obserwujemy. Wydawało się przecież, że rynek zmierza w przeciwnym kierunku, a niebawem w sklepach dostępne będą niemal...

Lyngdorf FR-2

Lyngdorf FR-2

Kim jest Peter Lyngdorf? Genialnym inżynierem, czy może raczej wizjonerem i utalentowanym przedsiębiorcą? Tego nie podejmuję się rozsądzać, ale jedno jest pewne - facet nie lubi się nudzić i wspiera...

Sennheiser HD 550

Sennheiser HD 550

Kiedy w 2021 roku Sennheiser sprzedał swój dział produktów konsumenckich szwajcarskiej firmie Sonova, która specjalizuje się w produkcji aparatów słuchowych, fani niemieckiej marki, będącej jednym z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych...

Bannery boczne

Komentarze

stereolife
@Garfield - Coś nam podpowiada, że chętni się znajdą. Ceny nie są jeszcze tak zaporowe jak u niektórych specjalistów od hi-endu. Patrząc na trendy w salonach au...
Obywatel GC
Wszystko ładnie, pięknie, tylko ja nigdy nie rozumiem w tych wzmacniaczach, w których lampy są schowane w obudowie, jak człowiek ma potem je wymienić, bez narus...
Garfield
Pytanie czy wolumeny sprzedaży potwierdzają tę tezę. Topowe dzielone modele mogą mieć dla producentów charakter wizerunkowy i dlatego są ważne, ale czy faktyczn...
Paweł
Dzień dobry, może ktoś posiada informacje, czy można do Polski sprowadzić phono board do Unison Research Unico Primo?
Krzysztof
Są dwa procesy - wypalanie sprzętu, czyli nowy, surowy sprzęt poddajemy procesowi ułożenia i uzdatnienia całej elektroniki i wygrzewanie sprzętu (sprzęt był już...

Płyty

Newsy

Tech Corner

Obudowy głośnikowe w praktyce - rodzaje, właściwości, brzmienie

Obudowy głośnikowe w praktyce - rodzaje, właściwości, brzmienie

Zapewne niejedno z nas próbowało kiedyś przestawiać swoje kolumny głośnikowe w różne miejsca w mieszkaniu lub domu, aby sprawdzić, gdzie będą najlepiej grały. Oczywiście ma to sens, ponieważ rozmiar, akustyka pomieszczenia czy rozstawienie kolumn względem słuchacza i ścian mają kluczowe znaczenie dla ich brzmienia. Jednak czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się nad...

Nowości ze świata

  • Triangle Electroacoustique is one of the oldest French loudspeaker manufacturers. Although the latest anniversary models, still available for sale, were introduced on the occasion of the company's fortieth birthday, at this point we are already halfway to another round anniversary...

  • In Norse mythology, Thor is known as the god of thunder, lightning, marriage, vitality, agriculture, and the home hearth. He was said to be more sympathetic to humans than his father, Odin, though equally violent. He traveled in a chariot...

  • Manufacturers of hi-fi equipment like to brag about their peak performance, but in any company's product lineup, the key role is played by the models that simply sell best. They are the ones that provide funds for further development and...

Prezentacje

W sto lat od mono do multiroomu - Denon

W sto lat od mono do multiroomu - Denon

O historii sprzętu audio można się wiele nauczyć przeglądając dzieje firm, które tworzą go od wielu, wielu lat. Korzeni większości wynalazków stanowiących swoiste kamienie milowe w rozwoju technologii nagrywania i odtwarzania dźwięku należy oczywiście szukać w Europie i USA, ale chyba nikt nie ma wątpliwości, że życie dzisiejszych audiofilów nie...

Poradniki

Listy

Galerie

Dyskografie

Witchcraft - Zaklęcia ze Szwecji

Witchcraft - Zaklęcia ze Szwecji

Korzenie szwedzkiego zespołu Witchcraft sięgają 2000 roku. Wtedy właśnie Magnus Pelander - gitarzysta grupy Norrsken - postanowił oddać hołd swoim...

Wywiady

Elodie Deveau - Triangle

Elodie Deveau - Triangle

Triangle Electroacoustique to jeden z najstarszych francuskich producentów zestawów głośnikowych. Choć ostatnie, wciąż dostępne w sprzedaży, jubileuszowe modele wprowadzono z...

Popularne artykuły

Vintage

Sony WM-7

Sony WM-7

Firma Sony, po wypuszczeniu na rynek pierwszego modelu Walkmana - TPS-L2 - nie osiadła na laurach. Długo jeszcze synonimem przenośnego...

Słownik

Poprzedni Następny

Air Motion Transformer

AMT to typ przetwornika elektroakustycznego, którego konstrukcja przypomina głośniki wstęgowe. W odróżnieniu od klasycznych wstęg poruszających się w polu magnetycznym do przodu i do tyłu, tutaj membrana jest ukształtowana w...

Cytaty

SakaguchiAngo.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych, zapoznając się z naszą polityką prywatności.