Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

Denon CEOL Carino

Denon CEOL Carino

Niewielkie urządzenia przeznaczone do współpracy z laptopem lub smartfonem stają się coraz ważniejszym segmentem rynku audio. Już od jakiegoś czasu obserwujemy wzmożoną aktywność na tym polu. Naszą skrzynkę mailową zalewają informacje o nowych przetwornikach do słuchawek, głośnikach bezprzewodowych i radiach potrafiących połączyć się ze wszystkim prócz łazików księżycowych. Nawet ludzie z branży przyznają, że dla wielu firm tego typu produkty są nie tyle dziwnym kaprysem, co sposobem na przetrwanie. Dochodzą nas słuchy, że marki znane z produkcji audiofilskich kolumn notują teraz większe zyski ze sprzedaży słuchawek i głośników komputerowych, niż pełnowymiarowych urządzeń. Nie ma w tym nic dziwnego, bo przekonanie, że sprzęt musi dobrze grać przy zachowaniu jak najmniejszych wymiarów zewnętrznych nie narodziło się wczoraj.

Jeśli ten trend się utrzyma, za kilka lat powinniśmy słuchać muzyki dosłownie z powietrza. Złośliwi twierdzą, że dziś i tak wszystko robi się w chmurze. Do naszego testu trafił tymczasem najnowszy produkt Denona - zestaw głośników komputerowych o nazwie CEOL Carino. Na pierwszy rzut oka jest to urządzenie futurystyczne i bardzo funkcjonalne, ale czy rzeczywiście podbije serca użytkowników i czy okaże się na tyle dobre, aby usatysfakcjonować audiofilów?

Denon CEOL Carino

Wygląd i funkcjonalność

CEOL Carino prezentuje się dość schludnie i estetycznie. Obudowa jednostki centralnej została wykonana z dobrej jakości plastiku, a jej szerokość nie przekracza 25 centymetrów. Można więc spokojnie postawić takie urządzenie na biurku, a jeśli ilość wolnej przestrzeni jest naprawdę ograniczona, w pudełku znajdziemy specjalną podstawkę, dzięki której nasza mała wieża może stać w pionie. Na przednim panelu nie znajdziemy praktycznie nic oprócz włącznika, przycisku wyciszenia i gniazdka słuchawkowego 3,5 mm. Wszystkie potrzebne informacje widoczne są po włączeniu urządzenia. Dopiero po wybudzeniu jednostki centralnej z trybu uśpienia zobaczymy skalę głośności wyrażoną w decybelach oraz wybrane źródło dźwięku i inne informacje ukazane za pomocą ikonek. Bardzo sprytnym pomysłem jest regulacja głośności, która odbywa się poprzez dotyk i kręcenie palcem dookoła potencjometru, jeśli w ogóle tak można to nazwać. Do wygodnej obsługi wzmacniacza na pewno przyda się dołączony do zestawu pilot pozwalający na wykonanie nawet bardziej zaawansowanych poleceń.

Z tyłu jednostka centralna prezentuje się równie elegancko. Gniazda głośnikowe są duże i działają na zasadzie sprężynki. Obok umieszczono wyjście dla subwoofera, cyfrowe gniazdo USB typu B do podłączenia komputera, analogowego mini jacka oraz przełącznik opisany jako Speaker Optimization służący do wycięcia najniższego basu i przekierowania go na subwoofer. Zwolennicy dobrych sieciowek znajdą miejsce na podłączenie kabla zakończonego wtykiem w kształcie ósemki. Kolumienki dołączone do zestawu są bardzo małe, ale w każdej z nich mieści się głośnik szerokopasmowy o średnicy 8 cm i membrana bierna wspomagająca odtwarzanie niskich tonów. Jakość wykonania jest taka sama, jak w przypadku jednostki centralnej. Do wyboru mamy wersję czarną i białą. Niektórym użytkownikom może przeszkadzać to, że głośniki wyposażono w cienkie kable przymocowane na stałe. Monitorki możemy ustawić bezpośrednio na biurku lub na dołączonych do opakowania podstawkach, które delikatnie odchylają je do tyłu.

Denon CEOL Carino

Brzmienie

CEOL Carino to kolejny produkt, który być może nie do końca pasuje do audiofilskiego profilu naszego portalu, jednak nie możemy udawać, że rynek żyje wyłącznie wzmacniaczami lampowymi i gramofonami. Aby nie zabrnąć w rejony hi-endowego absurdu, od czasu do czasu lubimy sobie przypomnieć, jak to jest słuchać muzyki z zestawu za pół, a nie pięćdziesiąt średnich krajowych. Po głośnikach Denona nie spodziewaliśmy się cudów, i to nawet nie ze względu na cenę, ale ich miniaturowe rozmiary. Okazuje się jednak, że umiejętne zastosowanie praw akustyki przy odrobinie wspomagania w formie bliskości tylnej ściany może dać naprawdę zadowalające rezultaty. Znane są historie o recenzentach, którzy słuchają sprzętu dotąd, aż im się spodoba. Mnie podobało się praktycznie od początku. Chociaż może nie powinnam być tym faktem zaskoczona, ponieważ miałam przed sobą system Denona, a nie firmy znanej z produkcji klawiatur i myszek komputerowych, której szefowie nagle doznali olśnienia i postanowili zbudować głośniki. Denon zajmuje się sprzętem grającym od wielu, wielu lat i być może doświadczenie jego inżynierów ujawnia się nie tylko we wzmacniaczach i amplitunerach, ale także produktach tego typu.

Jak to wszystko przekłada się na brzmienie? Jest ono zaskakująco duże, konkretne i dynamiczne. CEOL Carino ma dość bojowe nastawienie do muzyki. Potrafi porządnie przyłożyć i wydusić z nagrań sporo energii. Pomimo zastosowania szerokopasmowego przetwornika o średnicy kilku centymetrów, nie odczułam ewidentnych braków w zakresie niskich tonów. Oczywiście głębia jest trochę ograniczona, a wrażenie potęgi brzmienia zostało w jakimś stopniu osiągnięte kosztem podbicia średniego basu i jego punktualności, jednak ogólny kompromis oceniam bardzo pozytywnie. Zaprojektowanie głośników wielkości puszki coli, które po ustawieniu na biurku potrafią stworzyć wrażenie słuchania pełnowymiarowych kolumn, nie jest prostym zadaniem. Denonowi się to udało.

Równie dobrze wypadają wysokie tony, co akurat nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem. Japończycy lubią przejrzysty, pełen detali dźwięk i tutaj po raz kolejny pokazali, na co ich stać. Dużym plusem jest spójność brzmienia wynikająca ze sposobu zszycia średnicy i góry pasma, ale w końcu gdzie miały pojawić się nienaturalne bariery, jeśli konstruktorzy zdecydowali się na głośniki szerokopasmowe. Przy odrobinie szczęścia można także uzyskać całkiem ciekawe efekty przestrzenne. Kolumienki nie grają tylko przed siebie i dla siebie. Potrafią się ze sobą komunikować i zbudować prawidłową scenę stereofoniczną, więc siedząc przy biurku możemy więc poczuć się trochę jak na koncercie.

Wady? W dynamicznych kawałkach trzeba zachować umiar przy rozkręcaniu wzmacniacza. Miniaturowe głośniki potrafią grać jakby były dużo większe, jednak mają swoje ograniczenia i do nagłaśniania imprezy w dużym mieszkaniu raczej się nie nadają. Dążąc do uzyskania koncertowych poziomów głośności łatwo jest doprowadzić do przesterowania, bo CEOL Carino nie lubi być używany do denerwowania sąsiadów. Jeśli chcecie uzyskać większą moc i niższy bas, możecie pomyśleć o zakupie subwoofera. Może to być nie tylko usprawnienie dla opisywanej wieży, ale też pierwszy krok na drodze do zbudowania bardziej wypasionego systemu.

Denon CEOL Carino

Budowa i parametry

System Denona został wyposażony we wzmacniacz o mocy 2 x 25 W. Nie jest to zbyt wysoka wartość, ale z pewnością wystarczy do wysterowania równie małych monitorków i nagłośnienia kilkunastometrowego pokoju. Na pokładzie znajdziemy wejście USB typu B połączone z przetwornikiem cyfrowo-analogowym. Jednostka centralna może więc pracować jak zewnętrzna karta dźwiękowa, obsługując sygnały o częstotliwości próbkowania do 48 kHz, co w większości przypadków będzie zupełnie wystarczające. Bluetooth uzyskał certyfikat aptX, co umożliwia dodatkowe strumieniowanie muzyki w bezstratnej jakości. Miłym akcentem jest także dodanie NFC pozwalające łączyć się dotykowo ze smartofnem, aby w szybki sposób przesłać muzykę. Jedynym poważniejszym utrudnieniem może być brak łączności Wi-Fi, jednak funkcja ta została zarezerwowana dla wyższych modeli z serii CEOL. Przedni panel został wykonany w technologii OLED, a jego czarny kolor elegancko komponuje się z białymi znakami. W głośnikach czarne maskownice zamontowane są na stałe i dyskretnie zasłaniają szerokopasomowe przetworniki. Przy wyższych poziomach głośności monitory potrafią wpaść w drgania, lecz nie powoduje to zakłóceń w czasie odsłuchu. Zestaw złożony z małego wzmacniacza i głośników wydaje się być połączeniem uszytym na miarę.

Konfiguracja

MacBook Pro, iPhone 5S, Asus Nexus 7.

Denon CEOL Carino

Werdykt

CEOL Carino to miniaturowy i bardzo funkcjonalny zestaw o przyjemnym brzmieniu. Cena skalkulowana na poziomie 1495 zł wydaje się być rozsądnym kompromisem pomiędzy klasyczną miniwieżą a stacją dokującą. Jeżeli zamierzacie często słuchać muzyki z laptopa, zamiast plastikowych głośniczków produkowanych przez firmy typowo komputerowe, możecie wybrać system stworzony przez specjalistów od sprzętu audio. Taka logika nie zawsze działa, ale w tym przypadku sprawdziła się w stu procentach.

Dane techniczne

Moc: 2 x 25 W
Wejścia analogowe: 3,5 mm
Wejścia cyfrowe: USB
Wyjście audio: subwoofer
Bluetooth: aptX
Zdalne sterowanie: +
Korekcja dźwięku: DSP EQ
Cena: 1495 zł

Sprzęt do testu udostępniła firma Horn Distribution.

Zdjęcia: Małgorzata Filo, StereoLife.

Równowaga tonalna
RownowagaStartRownowaga3Rownowaga5Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga3RownowagaStop

Dynamika
Poziomy6

Rozdzielczość
Poziomy5

Barwa dźwięku
Barwa4

Szybkość
Poziomy5

Spójność
Poziomy6

Muzykalność
Poziomy6

Szerokość sceny stereo
SzerokoscStereo1

Głębia sceny stereo
GlebiaStereo12

Jakość wykonania
Poziomy5

Funkcjonalność
Poziomy7

Cena
Poziomy6


Komentarze

  • Brak komentarzy

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Zobacz także

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Elodie Deveau - Triangle

Elodie Deveau - Triangle

Triangle Electroacoustique to jeden z najstarszych francuskich producentów zestawów głośnikowych. Choć ostatnie, wciąż dostępne w sprzedaży, jubileuszowe modele wprowadzono z okazji czterdziestych urodzin firmy, w tym momencie jesteśmy już w połowie drogi do kolejnej okrągłej rocznicy (Renaud de Vergnette założył firmę Triangle w 1980 roku). Wszyscy znamy tę historię -...

Jak złożyć system stereo w siedmiu prostych krokach

Jak złożyć system stereo w siedmiu prostych krokach

Jak złożyć system stereo? To pytanie na pewnym etapie zadawał sobie każdy, kto uważa się za melomana lub audiofila. Prostej odpowiedzi niestety nie ma, bo nawet doświadczeni miłośnicy muzyki i sprzętu audio wciąż szukają swojego ideału. Osobom przymierzającym się do zakupu swojego pierwszego systemu audio można jednak wytłumaczyć kilka podstawowych...

Odrodzenie formatu CD - rewolucja czy burza w szklance wody?

Odrodzenie formatu CD - rewolucja czy burza w szklance wody?

W erze streamingu coraz więcej melomanów sięga po muzykę na fizycznych nośnikach, czego doskonałym przykładem stały się płyty winylowe. Renesans gramofonów i czarnych krążków trwa już co najmniej dekadę. Tłocznie płyt winylowych pracują na pełnych obrotach. Produkcję wznawiają nawet największe wytwórnie, a dla artystów wydających nowy album brak wersji LP...

Streaming krok po kroku

Streaming krok po kroku

Streaming - to pojęcie niemal całkowicie zdominowało świat sprzętu hi-fi. Na przestrzeni dziesięciu lat ten sposób słuchania muzyki przeszedł ewolucję od ciekawostki technologicznej interesującej tylko najbardziej postępowych melomanów i audiofilów do czegoś, co jest dla nas zupełnie naturalne i oczywiste. Dla wielu osób streaming to nieodłączna część codziennego funkcjonowania, podstawowe...

Audiofilskie BHP - najważniejsze zasady użytkowania sprzętu stereo

Audiofilskie BHP - najważniejsze zasady użytkowania sprzętu stereo

W naszym magazynie koncentrujemy się na treściach kierowanych do entuzjastów i osób żywo zainteresowanych sprzętem stereo. Niezależnie od aktualnych reguł działania internetowych wyszukiwarek czy liczby przypadkowych wizyt na danej stronie bazę czytelników stanowią ludzie dysponujący sporą wiedzą i doświadczeniem w tym temacie. Nawet oni muszą jednak dostrzegać pewną lukę w...

Bannery dolne

Nowe testy

Poprzedni Następny
Serblin & Son Frankie Preamplifier + Frankie Monoblock

Serblin & Son Frankie Preamplifier + Frankie Monoblock

Rosnące zainteresowanie audiofilów wzmacniaczami dzielonymi jest jednym z najbardziej zaskakujących trendów, jakie ostatnio obserwujemy. Wydawało się przecież, że rynek zmierza w przeciwnym kierunku, a niebawem w sklepach dostępne będą niemal...

Lyngdorf FR-2

Lyngdorf FR-2

Kim jest Peter Lyngdorf? Genialnym inżynierem, czy może raczej wizjonerem i utalentowanym przedsiębiorcą? Tego nie podejmuję się rozsądzać, ale jedno jest pewne - facet nie lubi się nudzić i wspiera...

Sennheiser HD 550

Sennheiser HD 550

Kiedy w 2021 roku Sennheiser sprzedał swój dział produktów konsumenckich szwajcarskiej firmie Sonova, która specjalizuje się w produkcji aparatów słuchowych, fani niemieckiej marki, będącej jednym z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych...

Bannery boczne

Komentarze

stereolife
@Garfield - Coś nam podpowiada, że chętni się znajdą. Ceny nie są jeszcze tak zaporowe jak u niektórych specjalistów od hi-endu. Patrząc na trendy w salonach au...
Obywatel GC
Wszystko ładnie, pięknie, tylko ja nigdy nie rozumiem w tych wzmacniaczach, w których lampy są schowane w obudowie, jak człowiek ma potem je wymienić, bez narus...
Garfield
Pytanie czy wolumeny sprzedaży potwierdzają tę tezę. Topowe dzielone modele mogą mieć dla producentów charakter wizerunkowy i dlatego są ważne, ale czy faktyczn...
Paweł
Dzień dobry, może ktoś posiada informacje, czy można do Polski sprowadzić phono board do Unison Research Unico Primo?
Krzysztof
Są dwa procesy - wypalanie sprzętu, czyli nowy, surowy sprzęt poddajemy procesowi ułożenia i uzdatnienia całej elektroniki i wygrzewanie sprzętu (sprzęt był już...

Płyty

Newsy

Tech Corner

Najbardziej obiecujące i rewolucyjne formaty audio, które nie przetrwały próby czasu

Najbardziej obiecujące i rewolucyjne formaty audio, które nie przetrwały próby…

Przez wieki jedynym sposobem na delektowanie się muzyką było udanie się osobiście na koncert, recital lub jakiś mniejszy występ. Oczywiście zwykłemu zjadaczowi chleba nie dane było usłyszeć niczego oprócz karczemnych zespołów biesiadnych. Na takie ekscesy jak pełnoprawny koncert w operze, teatrze lub sali koncertowej pozwolić sobie mogli jedynie najbardziej zamożni,...

Nowości ze świata

  • Triangle Electroacoustique is one of the oldest French loudspeaker manufacturers. Although the latest anniversary models, still available for sale, were introduced on the occasion of the company's fortieth birthday, at this point we are already halfway to another round anniversary...

  • In Norse mythology, Thor is known as the god of thunder, lightning, marriage, vitality, agriculture, and the home hearth. He was said to be more sympathetic to humans than his father, Odin, though equally violent. He traveled in a chariot...

  • Manufacturers of hi-fi equipment like to brag about their peak performance, but in any company's product lineup, the key role is played by the models that simply sell best. They are the ones that provide funds for further development and...

Prezentacje

20 najciekawszych premier wystawy High End 2024

20 najciekawszych premier wystawy High End 2024

Odbywający się tradycyjnie na początku maja High End to impreza, w trakcie której oczy i uszy całej społeczności audiofilskiej zwrócone są w kierunku Monachium. Jak informują organizatorzy, wystawa ta jest niekwestionowanym liderem, jeśli chodzi o imponujące nadawanie tonu najwyższej klasy reprodukcji muzyki. Od czterech dekad High End dostarcza pomysłów i...

Poradniki

Listy

Galerie

Dyskografie

Budgie - Zapomniany gatunek

Budgie - Zapomniany gatunek

Deski skrzypiały pod nogami, kiedy wchodził na strych. Strach jednak tłumiła fascynacja nowym, nieznanym wcześniej miejscem. Spróchniałe schody nie miały...

Wywiady

Elodie Deveau - Triangle

Elodie Deveau - Triangle

Triangle Electroacoustique to jeden z najstarszych francuskich producentów zestawów głośnikowych. Choć ostatnie, wciąż dostępne w sprzedaży, jubileuszowe modele wprowadzono z...

Popularne artykuły

Vintage

Sony MDS-101

Sony MDS-101

Spośród wielu nośników audio, które przewinęły się przez lata historii jest jeden, który mimo swoich niewątpliwych zalet osiągnął spektakularną klapę....

Słownik

Poprzedni Następny

Dolby Atmos

Najnowsza technologia dźwięku wykorzystywana w rozbudowanych systemach kina domowego. Jego zaletą może być zastosowanie kilku głośników podwieszonych, służących jako dodatkowe elementy systemu pozwalające na stworzenie wrażenia otoczenia dźwiękiem nie tylko...

Cytaty

AnnaKamienska.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych, zapoznając się z naszą polityką prywatności.