Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

Argentum Sw-0,5/1

Argentum Sw-0,5/1

Audiofilskie kable bywają obiektem drwin, a szczególne podniecenie wywołują te, których ceny idą w dziesiątki tysięcy złotych. Teraz pewnie spodziewacie się, że będziemy ich bronić mówiąc, że kable to podstawa systemu audio, a żadna kwota na nie przeznaczona nie jest za wysoka. Otóż nie do końca. Doceniamy wpływ kabli na brzmienie, a odsłuchy naprawdę hardcore'owych modeli nieraz pokazały nam, jak wiele można zmienić tym jednym elementem. Jesteśmy jednak normalnymi ludźmi, a przynajmniej lubimy tak o sobie myśleć, więc najbardziej interesują nas produkty jak najlepsze i jak najtańsze. Jeśli się nad tym głębiej zastanowić, to wydanie dużych pieniędzy na kable nie jest żadnym osiągnięciem, a w sumie i zrobienie dobrych kabli za duże pieniądze jest osiągnięciem mniejszym, niż wyprodukowanie audiofilskich kabli za małe pieniądze. Pojawia się jednak pytanie, czy za kilkaset złotych można kupić przewody, które naprawdę wprowadzą coś dobrego do brzmienia systemu audio i będą wyraźnie lepsze, niż te różne cienkie druciki w cenie czteropaku piwa?

Z pomocą przychodzą oczywiście polskie firmy, w których katalogach można znaleźć porządnie wyglądające interkonekty już za parę stówek, dosłownie. Za 300-400 zł możemy kupić nawet łączówki wykonane z czystego srebra takie, jak Albedo Beginning czy Argentum Sw-0,5/1. Ten drugi dotarł do naszej redakcji już jakiś czas temu, więc już dawno zapowiadaliśmy jego test, ale nie mogliśmy wprowadzić tego planu w życie z jednego, prozaicznego powodu - kabel był w ciągłym użyciu i nie mógł doczekać się sesji zdjęciowej. Teraz jednak pstryknęliśmy mu trochę fajnych fotek, więc możemy spokojnie wieszać materiał. Co warty jest najtańszy interkonekt w katalogu Argentum?

Argentum Sw-0,5/1

Wygląd i funkcjonalność

Interkonekt oznaczony symbolem Sw-0,5/1 to najtańszy kabel w ofercie firmy. Dostajemy tu jednak wszystkie rozwiązania techniczne, o których więcej napisaliśmy w jednym z kolejnych akapitów. Najważniejsze jest tu oczywiście samo srebro (w szczególności proces jego obróbki) oraz materiały izolacyjne. W droższych łączówkach producent stosuje geometrię czterech gwiazd, tutaj mamy natomiast pojedynczą wiązkę srebrnych drutów. Dostajemy więc takie samo srebro, jak w droższych modelach, ale w mniejszej ilości. Czy bardzo odbije się to na brzmieniu? Zobaczymy.

Najniższa pozycja w katalogu nie oznacza, że dostajemy marnie wyglądający drucik z paskudnymi wtyczkami, zapakowany w torbę z supermarketu. Cała oprawa i opakowanie są dokładnie takie same, jak w droższych modelach firmy z Nowego Sącza. Kable dostajemy w zapinanym na rzep pokrowcu, a ten w kartonowym pudełku. Interkonekt wygląda natomiast przecudnie. Niebieska koszulka z pojedynczym, żółtym przeplotem jest z gatunku tych pancernych i przypomina linki wspinaczkowe. To zresztą nic dziwnego, bo właściciel firmy jest amatorem górskich wypraw. Zakręcane, błyszczące wtyki wyglądają rewelacyjnie, a całość sprawia wrażenie produktu luksusowego. W opakowaniu znajdziemy ponadto ulotkę z przypiętym woreczkiem, w którym umieszczono odcięty kawałek naszego kabla o długości 1 cm. Możemy więc na własne oczy zobaczyć, co kryje się w środku, a nawet rozebrać sobie próbkę na części pierwsze.

Kabel jest dość elastyczny, choć na pewno nie należy go zginać na siłę. Zakręcane wtyki są o tyle wygodne, że na ich powierzchni umieszczono trzy rzędy chropowatych wypustek, a takie same znalazły się na złotych tulejkach, które można przytrzymywać podczas dociskania zakrętek. Nie polecamy jednak robić niczego na chama. Wystarczy odkręcone wtyki wsunąć w gniazda, a następnie przekręcić nakrętki do tego momentu, kiedy same się zatrzymają. W tym czasie można docisnąć wtyczkę do gniazda i to wszystko.

Argentum Sw-0,5/1

Brzmienie

Początkowo po podłączeniu interkonektu Argentum równowaga tonalna była lekko przesunięta w stronę wysokich tonów, ale w miarę wygrzewania bas zaczął nabierać gęstości i masy. Góra pasma stawała się natomiast coraz gładsza, zachowując przy tym cały swój blask i przejrzystość. Po jakimś tygodniu stwierdziliśmy, że kabelek jest gotowy do formalnych odsłuchów. Wracamy więc do najważniejszego pytania - czy Sw-0,5/1 jest w jakiś sposób wybrakowany? Nie, zdecydowanie nie. Oferuje sto procent charakteru, jakiego spodziewalibyśmy się po kablu z czystego srebra. Z tym, że jego równowaga tonalna nie jest w żaden sposób zachwiana. Mamy więc czystość, ale bez strasznego rozjaśnienia. Jest także bas, który na piewszym miejscu stawia szybkość, ale już na drugim - głębię. Gdzieś dalej na jego liście priorytetów jest gęstość i ciepła barwa. Tego raczej nie należy się tutaj spodziewać.

Argentum w całym paśmie pokazuje raczej obiektywne podejście do barwy dźwięku. Może nawet temperatura prezentacji jest delikatnie schłodzona? Na pewno nie dostaniemy tu ciepłej buły. Sw-0,5/1 to kabel przejrzysty, szybki i zdecydowany. Nie wiemy, czy za te pieniądze można kupić interkonekt, który wydobędzie z muzyki więcej detali, na dodatek bez wprowadzania do brzmienia strasznej agresji i chamstwa. Po kilku tygodniach słuchania zdecydowaliśmy, że Sw-0,5/1 zostanie w naszej redakcji jako swego rodzaju wzorzec - oczywiście nie w skali bezwzględnej, ale w temacie kabli za rozsądne, a nawet bardzo rozsądne pieniądze.

Argentum Sw-0,5/1

Budowa i parametry

Założyciel firmy od samego początku trzyma się przyjętej filozofii produkowania kabla z jedynego słusznego materiału – czystego srebra. Srebro zostało wybrane nie tylko ze względu na najwyższą spośród wszystkich metali przewodność, ale także właściwości chemiczne i - a jakże - brzmieniowe. Firma nie ucieka od stereotypu srebrnego dźwięku, ale stara się wydobyć ze swoich konstrukcji maksimum jego zalet, stawiając na rzetelne, otwarte podejście do tematu. Zamiast audiofilskich opowieści o nawijaniu ekranów w nocy o północy przy świetle księżyca w pełni, w materiałach informacyjnych jest pełno konkretów technicznych. Proces wytwórczy poza obróbką plastyczną i mechanicznym ciągnieniem drutu, jest w całości procesem rękodzielniczym. Każda partia granulatu srebra poddawana jest rafinacji w wyniku której uzyskuje się wysoki stopień czystości 5N (99,999%). Niezależnie od uzyskanych wyników, próbkę z partii drutu srebrnego poddaje się analizie stopnia czystości w Urzędzie Probierczym w Krakowie. Srebrny drut uzyskany w wyniku mechanicznego ciągnienia posiada w swojej wierzchniej warstwie naprężenia oraz defekt strukturalny w postaci gniotu, co w konsekwencji tworzy strukturę włóknistą – wrzecionowatą. Niekorzystne skutki wywołane gniotem usuwane są poprzez przeprowadzanie kontrolowanej procesowo obróbki cieplnej – wyżarzania i stabilizowania. Pełny proces obróbki cieplnej trwa kilkanaście godzin.

Kable Argentum nie są kierunkowe, ponieważ firma opracowała metodę przemiennego układu poszczególnych drutów w przewodniku. Co drugi drut w przewodniku ułożony jest przeciwnie względem kierunku przeciągania. Metoda ta uwzględnia zjawisko pamięci metalu poddanego obróbce plastycznej. Podstawowym i jedynym materiałem izolacyjnym pierwszego kontaktu z przewodnikiem jest powietrze i politetrafluoroetylen PTFE czyli teflon. Przestrzeń izolacyjną powietrzną uzyskuje się w wyniku nakładania na zimno na skrętkę wiązki przewodników taśmy teflonowej o grubości 0,08 mm nasączanej specjalnym syciwem.

Argentum Sw-0,5/1

Konfiguracja

W naszym teście interkonekt Argentum pracował w dość zróżnicowanym, ale jednak bardzo audiofilskim towarzystwie. Ze wzmacniaczy mieliśmy do dyspozycji Creeka Destiny 2 i Audiolaba 8200A, źródła były trzy - Naim CD 5XS, komputer z kartą ESI Juli@ i stuningowany gramofon Pro-Ject Debut III Esprit z wkładką Nagaoka MP-110. Kolumny - również dwie pary - Audio Physic Tempo VI i Divine Acoustics Proxima. W roli kabli głośnikowych najdłużej pracowały topowe ROD4 firmy Sevenrods, a oprócz nich kolejne polskie kable - Equilibrium String. Całość zasilała listwa Gigawatt PF-2 z kompletem kabli LC-2 mkII i jednym Audioquestem NRG-2.

Werdykt

Najtańszy interkonekt Argentum to po prostu świetny deal. Jeśli waszemu systemowi potrzeba odrobiny świeżości, a przy tym chcecie się załapać na ekskluzywny, wykonywany na zamówienie kabel w śmiesznej cenie, zainteresujcie się nim koniecznie.

Dane techniczne

Rodzaj kabla: interkonekt analogowy
Rodzaj wtyków: RCA
Materiał: Srebro 5N
Cena: 375 zł (1 m)

Sprzęt do testu dostarczyła firma Argentum.

Zdjęcia: Małgorzata Filo, StereoLife.

Równowaga tonalna
RownowagaStartRownowaga3Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga5Rownowaga5RownowagaStop

Dynamika
Poziomy5

Rozdzielczość
Poziomy6

Barwa dźwięku
Barwa3

Szybkość
Poziomy6

Spójność
Poziomy5

Muzykalność
Poziomy6

Szerokość sceny stereo
SzerokoscStereo1

Głębia sceny stereo
GlebiaStereo13

Jakość wykonania
Poziomy6

Funkcjonalność
Poziomy6

Cena
Poziomy8

Nagroda
sl-wyborredakcji


Komentarze (5)

  • Zakwas

    Niestety u siebie nie mam możliwości testowania i dopasowania odpowiedniego kabla. Powiem szczerze że zainteresowała mnie Wasza recenzja, a akurat los tak chciał że potrzebuje nowych interkonektów. Skusiła mnie oferta Argentum zwłaszcza cena Sw-0,5/1. Kabelki już zamówione, realizacja 5 dni. Jak tylko zaprzyjaźnią się z moim sprzętem, zdam relację.

    1
  • stereolife

    Bardzo nam miło, że nasze recenzje wywołują aż takie reakcje;-) Czekamy zatem na Twoje wrażenia z odsłuchów tego interkonektu!

    1
  • Marcin

    Jako kabelkowy sceptyk też zamówiłem Argentum Sw po przeczytaniu Waszej recenzji :P Kabelek dzisiaj doszedł i mimo, że jeszcze nie jest wygrzany to odkrywam swoje płyty na nowo... Vangelis, Waters, Pink Floyd - ilość szczegółów i stereofonia mnie zadziwiła a gram na sprzęcie budżetowym m.in. kolumny z polskiej manufaktury Audio Academy. Czytam Was od miesiąca i trzymam kciuki abyście poszli w dobrą stronę :-) [joke mode on] Proszę nie piszcie już o fajnym i tanim sprzęcie [joke mode off]

    2
  • stereolife

    Fajny tani sprzęt jest o tyle lepszy od fajnego drogiego sprzętu, że zostaje jeszcze kasa na płyty. I wino;-) A tak poważnie, bardzo nam miło słyszeć takie opinie i podwójnie miło, że mogliśmy doradzić coś dobrego.

    1
  • Grzegorz

    Używam tego przewodu od roku. Zaraz po podłączeniu opadła mi szczęka, a kabel grał zaledwie od minuty. Po wygrzaniu było jeszcze lepiej! W tej cenie nie ma nic lepszego!

    2

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Bannery dolne

Nowe testy

Poprzedni Następny
Tellurium Q Ultra Silver II

Tellurium Q Ultra Silver II

Tellurium Q to prawdziwy fenomen nie tylko w świecie audiofilskich kabli, ale w branży hi-fi w ogóle. Oto mamy bowiem firmę specjalizującą się w produkcji dość niszowych akcesoriów, utrzymjującą ich...

Unison Research Performance Anniversary

Unison Research Performance Anniversary

Unison Research to jeden z najbardziej cenionych producentów wzmacniaczy lampowych i hybrydowych. Włoska firma jest z nimi utożsamiana tak mocno, że próby wprowadzenia na rynek innych urządzeń, takich jak odtwarzacze...

Final Audio Design D7000

Final Audio Design D7000

Nieco ponad sześć lat temu miałem przyjemność testować jedne z najlepszych słuchawek wokółusznych, jakie dotychczas przewinęły się przez naszą redakcję - Final Audio Design D8000. Od początku wiadomo było, że...

Komentarze

Inny Michał
Rozumiem to tak, cały materiał w historii jazzu, bluesa, rocka, metalu, od powiedzmy końca drugiej wojny światowej, zagrany na lampowych wzmacniaczach, przetwor...
a.s.
@Michal - Jeszcze raz napiszę, nie stosuje się lampowych końcówek mocy na sumie w studiu, bo suma musi być neutralna i liniowa, słuchacz później słucha tego na ...
Adam
Dzień dobry. Do pewnego momentu wzrost nakładów daje przyrost jakości dźwięku. Po przekroczeniu pewnego progu, ja podobnie jak Michał nie słyszę dużych różnic d...
Michal
@a.s. - No to objaśnij mi świat, bo wychodzi na to, że można kształtować brzmienie nagrania w produkcji przy pomocy lamp, ale już słuchanie tych nagrań przy pom...
a.s.
@Michał - To nie pisz o tym, o czym nie masz pojęcia, a słuchaj na czym lubisz. Żaden a.s. postem nie zmieni komuś preferencji.

Płyty

Suicidal Angels - Profane Prayer

Suicidal Angels - Profane Prayer

Od wydania poprzedniego albumu Suicidal Angels, "Years Of Aggression", minęło pięć lat. To sporo czasu na to by "odnaleźć siebie",...

Newsy

Tech Corner

Obudowy głośnikowe w praktyce - rodzaje, właściwości, brzmienie

Obudowy głośnikowe w praktyce - rodzaje, właściwości, brzmienie

Zapewne niejedno z nas próbowało kiedyś przestawiać swoje kolumny głośnikowe w różne miejsca w mieszkaniu lub domu, aby sprawdzić, gdzie będą najlepiej grały. Oczywiście ma to sens, ponieważ rozmiar, akustyka pomieszczenia czy rozstawienie kolumn względem słuchacza i ścian mają kluczowe znaczenie dla ich brzmienia. Jednak czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się nad...

Nowości ze świata

  • Sonus Faber announced the launch of Suprema, a groundbreaking loudspeaker system rooted in luxury, unparalleled audio excellence and meticulous craftsmanship. Marking the brand's 40th anniversary, the Suprema system, featuring two main columns, two subwoofers and one electronic crossover, represents the...

  • Naim unveils Uniti Nova Power Edition, an all-in-one player that drives Hi-Fi loudspeakers with power and musical resonance Uniti Nova Power Edition is the new all-in-one player from Naim, the British brand that excels in the creation of high-end Hi-Fi...

  • Focal presents Aria Evo X, a line of high-fidelity loudspeakers for the home to follow in the footsteps of the Aria 900 range, which has enjoyed a decade of success. With revamped technologies and a brand new finish, the Aria...

Prezentacje

40 lat głośnikowego modernizmu - Focal

40 lat głośnikowego modernizmu - Focal

Co przychodzi nam do głowy, kiedy myślimy o Francji? Wiadomo - świetna kuchnia, doskonałe wina i sery, luksusowe perfumy, nowoczesna architektura, pokazy mody, festiwale filmowe, słynni malarze i wiecznie zakorkowane uliczki Paryża. Dla amatorów sprzętu hi-fi jest to także jeden z najważniejszych krajów na audiofilskiej mapie świata. To właśnie tutaj...

Poradniki

Wszystko o wkładkach gramofonowych

Wszystko o wkładkach gramofonowych

W ostatnich poradnikach szczegółowo omawialiśmy kwestie wyboru odpowiedniego gramofonu i jego podstawowej kalibracji. Gramofon to jednak bardzo specyficzny rodzaj sprzętu...

Listy

Galerie

Popularne testy

Dyskografie

Wywiady

Tomasz Karasiński - StereoLife

Tomasz Karasiński - StereoLife

Chcąc poznać ludzi zajmujących się sprzętem audio, związanych z tą branżą zawodowo, natkniemy się na wywiady z konstruktorami, przedsiębiorcami, sprzedawcami,...

Popularne artykuły

Vintage

Mikiphone

Mikiphone

Szukając informacji o konstrukcjach, które zapisały się w historii sprzętu audio złotymi zgłoskami lub po prostu wyglądały na tyle fanie,...

Cytaty

CarlosRuizZafon.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych, zapoznając się z naszą polityką prywatności.