Dwie nowości z Treviso - Opera Quinta v2 i Prima v2
- Kategoria: Newsy sprzętowe
- Tomasz Karasiński
Marka Opera Loudspeakers została założona w 1989 roku, ale jej początki sięgają wczesnych lat osiemdziesiątych. Jej pierwszy zestaw głośnikowy nosił nazwę Caruso i był prekursorem serii nawiązującej do głosów operowych. Wkrótce pojawiły się modele Callas, Operetta i Divina, z których każdy zdobył uznanie na rozwiniętych rynkach audio na całym świecie. Kolumny włoskiej firmy jawiły się jako fuzja starego i nowego, czymś pomiędzy tradycyjnym włoskim rzemiosłem w produkcji obudów a najbardziej zaawansowaną technologią akustyczną. Teraz Opera Loudspeakers wprowadza na rynek dwie nowe konstrukcje. Podłogowa Quinta v2 oraz podstawkowa Prima v2 miały swoją polską premierę podczas ubiegłorocznej wystawy Audio Video Show.
Nowa Quinta to rozwinięcie poprzedniego modelu, oferujące 91 dB czułości, co zapewnia wyjątkową dynamikę i liniową odpowiedź nawet przy wysokich poziomach sygnału. Jak przeczytamy w komunikacie prasowym, ograniczona rotacja fazowa sprawia, że głośnik jest łatwy do wysterowania, nawet przez wzmacniacze o niższej mocy. Współpraca z firmą Scan-Speak pozwoliła stworzyć nowe przetworniki o szerokim paśmie, wysokiej czułości i minimalnych zniekształceniach. Aluminiowe membrany charakteryzują się zaskakująco niską częstotliwością rezonansową, co przekłada się na jeszcze bardziej precyzyjne brzmienie. Średniotonowy przetwornik podąża za tą samą filozofią konstrukcyjną, a 28-milimetrowy tweeter z miękką kopułką gwarantuje wyjątkową szczegółowość wysokich tonów.
Nowa konstrukcja obudowy została zoptymalizowana pod kątem eliminacji fal stojących i wewnętrznych odbić. Brak równoległych ścian i precyzyjne proporcje minimalizują rezonanse, co znacząco poprawia klarowność średnich częstotliwości. Dzięki zaawansowanej analizie ciśnienia akustycznego obudowa została dostrojona tak, by redukować wibracje do poziomu poniżej średniego szumu otoczenia. Zwrotnica została zaprojektowana z myślą o doskonałej spójności fazowej między przetwornikami, w tym w krytycznym zakresie średnio-wysokotonowym. Użycie komponentów najwyższej klasy - rezystorów Vishay i kondensatorów Mundorf - pozwala uzyskać pełną głębię sceny dźwiękowej oraz precyzyjne odwzorowanie planów muzycznych. Kolumny głośnikowe Opera Quinta v2 są dostępne w trzech wersjach kolorystycznych - Rosewood, Cement Grey i Oak - w cenie 26 998 zł (para).
Nowe wcielenie kolumn podstawkowych Prima v2 to efekt wieloletnich badań nad akustyką zamkniętych przestrzeni. Zmiana proporcji obudowy oraz zastosowanie wysokiej gęstości materiału tłumiącego pozwoliły na drastyczne ograniczenie rezonansów i poprawę klarowności dźwięku. Współpraca z renomowanym duńskim producentem przetworników Scan-Speak, zaowocowała zastosowaniem ich rozwiązań o wyjątkowych parametrach. Precyzyjnie dobrane materiały oraz modyfikacja układu magnetycznego zapewniają błyskawiczną reakcję w zakresie średnich i niskich częstotliwości, co przekłada się na naturalną i dynamiczną reprodukcję dźwięku. Zaawansowana zwrotnica, oparta na najwyższej klasy komponentach Vishay i Mundorf, gwarantuje doskonałą spójność tonalną i transparentność brzmienia. Dodatkowe optymalizacje w układzie elektrycznym pozwoliły na osiągnięcie niezwykle stabilnej charakterystyki dźwiękowej nawet przy wysokich poziomach głośności. Kolumny głośnikowe Prima v2 są dostępne w takich samych trzech kolorach jak Quinta v2, a ich cenę ustalono na 11 998 zł (para).
Źródło: Horn Distribution
Komentarze