Powrót do lat siedemdziesiątych - Mission 770
- Kategoria: Newsy sprzętowe
- Tomasz Karasiński
Mission zaprezentował nowe kolumny podstawkowe - model 770, który nawiązuje do głośników produkowanych w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Najnowsza konstrukcja została zaprojektowana oraz wyprodukowana w brytyjskiej siedzibie firmy w Huntingdon w hrabstwie Cabridgeshire i jest ukłonem w stronę dziedzictwa firmy. Oryginalne "770-tki" należą do jednych z najbardziej cenionych modeli firmy. Były one ukoronowaniem pionierskich badań prowadzonych przez brytyjskiego producenta, a ich korzenie sięgają 1977 roku. Oryginalny model swoją premierę miał w 1978 roku i błyskawicznie zyskał miano najlepiej sprzedającego się zestawu głośnikowego firmy Mission. Sukcesu tego nie zdołały powtórzyć nawet kolejne, udoskonalone wersje.
Najnowsza odsłona kolumn Mission 770 została zaprojektowana i wyprodukowana w Wielkiej Brytanii. Monitory powstały w firmowym obiekcie o powierzchni 2300 m² w Huntingdon. Mission od lat dąży do zachowania odpowiedniego stosunku jakości produktu do ceny, a nowe "siedemset siedemdziesiątki" mają być tego potwierdzeniem, łącząc znakomite rzemiosło, naturalne brzmienie, przystępną cenę oraz wyprofilowaną konstrukcję. Już od pierwszego kontaktu wzrok przykuwa ręcznie fornirowana obudowa z charakterystyczną, firmową wstawką z logo i oznaczeniem modelu oraz tradycyjną materiałową maskownicą. Producent twierdzi, że ten dwudrożny model z bass-refleksem przypadnie do gustu melomanom, którzy cenią sobie styl retro i ponadczasową muzykalność.
W kolumnach podstawkowych Mission 770 można znaleźć nowy przetwornik polipropylenowy. Jednostka ta nawiązuje do pierwowzoru pod względem szerokiego pasma przenoszenia i niewielkich podbarwień dźwięku. Tak jak w oryginalnej wersji, tak i w nowym przetworniku umieszczono 8-calowy kosz z odlewu ciśnieniowego, z większymi tylnymi "oknami" w celu redukcji wczesnych odbić. Zastosowaną membranę polipropylenową usztywniono, co zdaniem firmy przełożyło się na szybki i zwarty bas. Drugim wykorzystanym tu przetwornikiem jest miękka kopułka wysokotonowa z magnesem ferrytowym o wysokiej wartości strumienia magnetycznego. Na uwagę zasługuje także zaawansowana konstrukcja zwrotnicy, przy której opracowaniu towarzyszyło tysiące godzin testów. Przy opracowywaniu układu zwrotnicy celem projektantów było zapewnienie odpowiedniego poziomu integracji pomiędzy poszczególnymi przetwornikami.
Do kompletu Mission proponuje dopasowane standy wykonane we współpracy z Peterem Comeau z grupy IAC. Wykonane ręcznie w Anglii podstawki mają stanowić potwierdzenie bezkompromisowego podejścia brytyjskiej firmy do projektowania sprzętu audio. Nowe Missiony powinny pojawić się w sklepach w kwietniu, początkowo w wersji orzechowej, a następnie także w kolorze czarnym. Polska cena nie została jeszcze ujawniono, ale wiadomo, że w Wielkiej Brytanii za parę tych kolumn trzeba będzie zapłacić 3500 funtów.
Źródło: Audio Klan
Komentarze