Flagowy przetwornik typu NOS - Sonnet Pasithea
- Kategoria: Newsy sprzętowe
- Tomasz Karasiński
Po sukcesie przetwornika Morpheus, który występuje już w wersji MK2, marka Sonnet Digital Audio wprowadza na rynek swój najnowszy i flagowy DAC, model Pasithea. Dzięki unikalnej koncepcji działania Pasithea ma wyznaczać nowe standardy płynności i analogowości brzmienia, zapewniając jednocześnie nieznaną dotąd transparentność. Producent twierdzi, że nowy model nie ma wad sonicznych zdecydowanej większości przetworników typu NOS (pozbawionych oversamplingu), za to potrafi wyeksponować zalety takiej konstrukcji. Jedną z cech charakteystycznych flagowego Sonneta jest zastosowanie aż ośmiu unikalnych modułów SDA-3.
Firma deklaruje, że dzięki zastosowaniu ośmiu modułów przetwornika podniesiono wszystkie mierzalne parametry na nieznany do tej pory poziom. Uzyskano także o wiele niższe zniekształcenia THD oraz poziom szumów niższy aż o 10 dB w stosunku do przetwornika Morpeus MKII. Co równie istotne, poprawiono także liniowość przetwornika, która teraz jest zachowania aż do poziomu -120 dB. Co równie istotne, połączenie takiej ilości modułów SDA-3 zaowocowało niezwykle niską impedancją na wyjściach XLR. A to z kolei, w połączeniu z wbudowaną regulacją głośności, przekłada się na możliwość bezpośredniego napędzenia praktycznie każdego wzmacniacza czy końcówki mocy, także przy wykorzystaniu dłuższego okablowania. Ponadto znacznie rozszerzono funkcjonalność samego urządzenia przez to, że na tylnej ściance w przetworniku Pasithea znajdziemy także wyjścia USB i I2S. Poprzez to ostatnie możemy flagowy przetwornik Sonneta podłączyć bezpośrednio z dedykowanym transportem cyfrowym i streamerem Hermes i uzyskać absolutnie referencyjną jakość odtwarzanego materiału sonicznego.
Pasithea umożliwi nam także wybranie z poziomu menu przyciszenia całościowego poziomu sygnału wyjściowego o -10 dB. Sprawi to, że teraz bezpośrednio ze źródła możemy napędzić bardzo czułe wzmacniacze i końcówki mocy. W szczególności funkcja ta sprawdzi się z lampowymi torami, gdzie wzmocnienia w sekcjach wejściowych jest zazwyczaj pod dostatkiem. Warte uwagi jest, że Pasithea oferuje niedoścignioną liniowość i wolność od błędów konwersji analogowo-cyfrowej. Wiele troski poświęcono właśnie tym parametrom, gdyż wiadomo, że doskonały przetwornik cyfrowo-analogowy powinien być po pierwsze pozbawiony błędów przetwarzania w domenie cyfrowej, a po drugie oferować niezwykle niski poziom szumów. Ta pierwsza cecha oznacza, że sygnał przekonwertowany na domenę analogową będzie dokładnie odpowiadał domenie cyfrowej. Druga zaś oznacza możliwość osiągnięcia realnej, 24-bitowej rozdzielczości. Obie te cechy osiągnięto właśnie w Pasithea, co zdaniem firmy bezpośrednio przekłada się na kompletną transparentność brzmienia. Sonnet Pasithea będzie dostępny w cenie 28000 zł.
Źródło: MIP
Komentarze