Xavian Bon Bonus
- Kategoria: Newsy sprzętowe
- Tomasz Karasiński
Kilka lat temu Xavian wprowadził do oferty model o nazwie Bonbonus. Można powiedzieć, że w ten sposób czeska firma prowadzona przez Roberto Barlettę chciała wejść na rynek produktów lifestyle'owych, jednocześnie umożliwiając zakup kolumn Xaviana szerszej grupie melomanów. Od tego momentu firma trzymała się z dala od budżetowych konstrukcji i nie było wiadomo czy kiedykolwiek do nich wróci. Okazuje się, że tak, bo teraz na rynek wchodzi następca tego monitora, w dodatku o bardzo podobnej nazwie - Bon Bonus. Ogólna koncepcja użytkowa i techniczna jest taka sama, jak u poprzednika, ale tak naprawdę Bon Bonus to całkowicie nowa konstrukcja.
Bazowy model w ofercie firmy wykorzystuje większą obudowę wykonaną z płyt o grubości 21 mm. Dzięki temu skrzynki mają być bardzo sztywne, a dla pewności producent dodał im nowe wytłumienie. Tak jak poprzednio, wyloty aluminiowych tuneli rezonansowych znajdują się z przodu, aby ułatwić użytkownikom ustawienie kolumn. Maskownica jest utrzymywana przy pomocy magnesów. Kolumny mają pojedynczą parę terminali, które akceptują tylko wtyki typu bananowego. Gdyby jednak ktoś miał z tym problem, w zestawie producent dołącza odpowiednie końcówki, aby można było uzbroić w nie nawet gołe kable.
W monitorach zastosowano nowy, produkowany we Włoszech głośnik niskośredniotonowy marki AudioBarletta. Ma on rozmiar 150 mm, polipropylenową membranę z papierową kopułką przeciwpyłową, odlewany kosz i według materiałów producenta charakteryzuje się wysoką liniowością. Głośnik wysokotonowy marki AudioBarletta także jest produkowany we Włoszech. Jest to 26-mm kopułka z impregnowanego jedwabiu. Kolumny charakteryzują się efektywnością 87 dB, a ich impedancja nominalna to 8 Ω. Pasmo przenoszenia zaczyna się już od 50 Hz, a częstotliwość podziału ustalono na 2500 Hz. Xavian rekomenduje wzmacniacze o mocy od 30 do 120 W. Wersje wykończone lakierem kryjącym (białym, czarnym lub szarym) kosztują 2990 zł za parę, natomiast wersje fornirowane (naturalny lub ciemny dąb) wyceniono na 3190 zł za parę.
Źródło: Moje Audio
Komentarze