Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

IFA 2022

  • Kategoria: Reportaże
  • Tomasz Karasiński

IFA 2022

Na początku września, po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią, w Berlinie odbyły się targi IFA 2022. To prawdziwe święto dla ludzi zainteresowanych tematyką nowych technologii. Początki imprezy sięgają 1924 roku. Przez piętnaście lat odbywała się regularnie co roku. Po wojnie, w 1950 roku, jej organizacja została wznowiona, a częstotliwość się zmieniała. Przez wiele lat wystawę organizowano co dwa lata, jednak od 2005 roku IFA wróciła do korzeni. Tematyka wystawy obejmuje pełny przegląd rynku RTV, AGD i IT, a więc telewizory, odtwarzacze, kino domowe, monitory, sprzęt audio, profesjonalne urządzenia dla stacji radiowych i telewizyjnych, tablety, fotografię cyfrową, telekomunikację, kable, anteny, urządzenia nadawcze i odbiorcze, systemy komputerowe i oprogramowanie do aplikacji multimedialnych, rozrywkę i media informacyjne, gry, wirtualną rzeczywistość, elektroniczne czytniki książek, duży i mały sprzęt AGD, a nawet elektryczne systemy ogrzewania. Sprzęt audio nigdy nie stał tu na pierwszym miejscu, jednak IFA jest świetną okazją, aby przyjrzeć się, jak wygląda on na tle innych urządzeń elektronicznych, czy pasuje do świata najnowszych technologii i czego tak naprawdę oczekuje od niego masowy odbiorca.

IFA od zawsze była wystawą, na której można zobaczyć, jaki sprzęt zobaczymy już wkrótce w swoich domach i całym naszym otoczeniu. Sprawdziło się to również w tym roku, jednak nie sposób pominąć pewnego trendu, który można podsumować w kilku prostych słowach - powrót do przeszłości. No bo jak inaczej skomentować całe stoiska pełne gramofonów, staromodnych telefonów, radiobudzików, dyktafonów, telefonów stacjonarnych czy podświetlanych ramek na zdjęcia? Chwilami można było odnieść wrażenie, że najnowocześniejsze rozwiązania z dziedziny elektroniki kompletnie pomieszały się z produktami rodem z lat dziewięćdziesiątych. Z drugiej strony tematyczny przekrój targów był jak zwykle przeogromny, chwilami przytłaczający. Inteligentne ekspresy do kawy, roboty sprzątające, drony, telewizory, laptopy, piekarniki, smartfony, tablety, smartwatche, przezroczyste ekrany, inteligentne oświetlenie - to zaledwie początek opowieści.

IFA 2022

IFA 2022

IFA 2022

Warto zauważyć, że IFA jest jedną z pierwszych wielkich imprez, które po pandemii wróciły w niemal niezmienionej formie. A przynajmniej takie było założenie jej organizatorów. Niestety, wiele firm i koncernów, które zawsze pokazywały w Berlinie swoje najnowsze produkty, w tym roku postanowiło odpuścić sobie tę przyjemność, proponując w zamian zamknięte konferencje prasowe dla dziennikarzy. Wydaje się, że problemem wcale nie jest przekonanie, że po pandemii taka impreza może wyglądać tak samo jak wcześniej, ale raczej brak wiary w to, że takie pokazy cokolwiek na dłuższą metę dają. Trudno oprzeć się wrażeniu, że na tego typu wystawach widać coraz więcej firm, które muszą promować się na wszelkie możliwe sposoby, natomiast mniej jest tych, które nie muszą o ten rozgłos walczyć. Ale dość już narzekania - przyjrzyjmy się temu, co najbardziej zapadło nam w pamięć.

IFA 2022

IFA 2022

IFA 2022

IFA 2022

IFA 2022

IFA 2022

Huawei, mimo spadku w sprzedaży spowodowanego blokadą usług Google'a, nie poddaje się i w tym roku postawił na prezentację modelu Nova 10 Pro. Nie zabrakło również innych produktów, takich jak inteligentne zegarki, laptopy, monitory i składane telefony. Dla ludzi, którzy chcą zadbać o środowisko, też się coś znajdzie. Firma FairPhone chce bowiem udowodnić, że telefonu nie trzeba wymieniać co rok. Dzięki modułowej budowie urządzenia banalnie prosta ma być na przykład wymiana baterii lub aparatu. Wystarczy odpiąć i włożyć nowy element. Dodatkowo firma gwarantuje siedem lat aktualizacji urządzenia, co jest na rynku nie lada rzadkością. LG postawiło na swój firmowy ekosystem, który może zawierać właściwie wszystko, od głośników po telewizory do słuchawek dousznych. Firma chwali się bezramkowymi telewizorami wykonanymi w technologii OLED i nowymi głośnikami z technologią dźwięku 360 stopni. Wisienką na torcie są bezprzewodowe słuchawki TWS z etui ładującym, w którym znajdują się lampy UV.

IFA 2022

IFA 2022

IFA 2022

IFA 2022

IFA 2022

IFA 2022

IFA 2022

IFA 2022

Na stoisku TLC wyraźnie widać było, że hitem tego roku mają być telewizory z odświeżaniem ekranu 144 GHz. Dodatkowo do flagowych modeli telewizorów będzie implementowany nowy procesor odpowiedzialny za obraz - AiPQ Gen 1. Kolejną nowością są okulary rozszerzonej rzeczywistości. Gadżet jest jeszcze prototypem, ale już sprawnie działającym. Do działania akcesorium nie jest potrzebne źródło, ponieważ okulary posiadają własne podzespoły pozwalające na korzystanie z nich bez kabli. Z wielkich koncernów nie można też zapomnieć o Samsungu, który jako jedyny posiadał całą hale poświęconą tylko swoim produktom. Monitory, telefony, inteligentne zegarki, lodówki, pralki to tylko niektóre z tych wspaniałości. Słowem - przepych. Na miejscu można było przetestować nowe modele z serii Fold i Flip, zaprezentowano też kilka nowych projektorów i monitorów gamingowych.

Chyba największe stoisko spośród wszystkich producentów jednoznacznie kojarzonych ze sprzętem audio przygotowała Audio-Technica. Japońska korporacja postanowiła zaprezentować odwiedzającym kilka mikrofonów, w tym nawet jeden gamingowy z podświetleniem RGB. Oczywiście nie mogło zabraknąć słuchawek. Wyeksponowane były między innymi popularne modele ATH-M50xBT2 i ATH-ANC500BT. Na miejscu można było również zobaczyć kilka modeli gramofonów, takich jak AT-LP3 lub AT-LPW30BK. Schludna aranżacja zachęcała do podziwiania produktów i zainteresowania się każdym z nich. Jeżeli jednak ktoś liczył na zaskakujące nowości, tego na stoisku Audio-Techniki nie było.

IFA 2022

IFA 2022

IFA 2022

IFA 2022

IFA 2022

IFA 2022

IFA 2022

Kolejną marką audio, która postanowiła w tym roku wystawić się na berlińskich targach był Technics. Stoisko przygotowano oczywiście trochę na spółkę z macierzystą korporacją, ponieważ marka Technics wciąż należy do Panasonica. W tym roku Japończycy zdecydowanie skupili się na gramofonach. Na pięćdziesięciolecie serii SL-1200 zaprezentowano różne wersje kolorystyczne tego kultowego modelu - czerwoną, żółtą, niebieską, białą, zieloną i oczywiście czarną. Technics pokazał również bezprzewodowe słuchawki dokanałowe, które mają być odpowiedzią marki na zmieniające się trendy. Panasonic też nie odpuszcza masowo produkowanego sprzętu. W ofercie firmy pojawiło się wiele nowych słuchawek bezprzewodowych, które wyróżniają się długim czasem pracy na jednym ładowaniu (do 50 godzin). Podobnie jak Audio-Technica, Technics i Panasonic nie pokazały jakichś ekscytujących nowości.

IFA 2022

IFA 2022

IFA 2022

IFA 2022

IFA 2022

IFA 2022

IFA 2022

IFA 2022

IFA 2022

IFA 2022

IFA 2022

Jeśli chodzi o sprzęt audio, naszą uwagę przyciągnęły jeszcze dwie marki. Pierwsza to Jabra - firma znana z produkcji świetnych słuchawek Bluetooth. Jakiś czas temu Jabra zaatakowała rynek audio i wyglądało to bardzo obiecująco. W katalogu pojawiły się bardzo wytrzymałe słuchawki nauszne i dokanałowe, później dołączyły do nich inne urządzenia i wydawało się, że faktycznie coś z tego będzie. Najwyraźniej firmie nie wystarczyło jednak energii, by ciągnąć ten projekt dłużej i systematycznie podnosić poprzeczkę jakościową. Sądząc po tym, co widzieliśmy na berlińskich targach, dziś Jabra ma nam do zaoferowania głównie bezprzewodowe dokanałówki, które nie wyróżniają się niczym specjalnym. Mogłoby się na nich znaleźć logo dowolnej innej firmy oferującej TWS-y. Drugą ciekawą marką jest Block, na którego stoisku zobaczyliśmy kilka eleganckich komponentów stereo, w tym gramofon PS-100+ i zestawy głośnikowe S-50 ozdobione grafiką przedstawiającą czarnego psa. O co chodzi? Tak do końca nie wiemy, ale wyglądało oryginalnie.

Zdjęcia: Jakub Lesień, StereoLife.

Komentarze

  • Brak komentarzy

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Zobacz także

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Elodie Deveau - Triangle

Elodie Deveau - Triangle

Triangle Electroacoustique to jeden z najstarszych francuskich producentów zestawów głośnikowych. Choć ostatnie, wciąż dostępne w sprzedaży, jubileuszowe modele wprowadzono z okazji czterdziestych urodzin firmy, w tym momencie jesteśmy już w połowie drogi do kolejnej okrągłej rocznicy (Renaud de Vergnette założył firmę Triangle w 1980 roku). Wszyscy znamy tę historię -...

Jak złożyć system stereo w siedmiu prostych krokach

Jak złożyć system stereo w siedmiu prostych krokach

Jak złożyć system stereo? To pytanie na pewnym etapie zadawał sobie każdy, kto uważa się za melomana lub audiofila. Prostej odpowiedzi niestety nie ma, bo nawet doświadczeni miłośnicy muzyki i sprzętu audio wciąż szukają swojego ideału. Osobom przymierzającym się do zakupu swojego pierwszego systemu audio można jednak wytłumaczyć kilka podstawowych...

Odrodzenie formatu CD - rewolucja czy burza w szklance wody?

Odrodzenie formatu CD - rewolucja czy burza w szklance wody?

W erze streamingu coraz więcej melomanów sięga po muzykę na fizycznych nośnikach, czego doskonałym przykładem stały się płyty winylowe. Renesans gramofonów i czarnych krążków trwa już co najmniej dekadę. Tłocznie płyt winylowych pracują na pełnych obrotach. Produkcję wznawiają nawet największe wytwórnie, a dla artystów wydających nowy album brak wersji LP...

Streaming krok po kroku

Streaming krok po kroku

Streaming - to pojęcie niemal całkowicie zdominowało świat sprzętu hi-fi. Na przestrzeni dziesięciu lat ten sposób słuchania muzyki przeszedł ewolucję od ciekawostki technologicznej interesującej tylko najbardziej postępowych melomanów i audiofilów do czegoś, co jest dla nas zupełnie naturalne i oczywiste. Dla wielu osób streaming to nieodłączna część codziennego funkcjonowania, podstawowe...

Audiofilskie BHP - najważniejsze zasady użytkowania sprzętu stereo

Audiofilskie BHP - najważniejsze zasady użytkowania sprzętu stereo

W naszym magazynie koncentrujemy się na treściach kierowanych do entuzjastów i osób żywo zainteresowanych sprzętem stereo. Niezależnie od aktualnych reguł działania internetowych wyszukiwarek czy liczby przypadkowych wizyt na danej stronie bazę czytelników stanowią ludzie dysponujący sporą wiedzą i doświadczeniem w tym temacie. Nawet oni muszą jednak dostrzegać pewną lukę w...

Bannery dolne

Nowe testy

Poprzedni Następny
NAD C389

NAD C389

NAD (New Acoustic Dimension) to jedna z firm, które od samego początku umiejętnie łączyły innowacje i czysto naukowe podejście do tematu ze wspaniałym zmysłem biznesowym i wyczuciem sytuacji na rynku....

Serblin & Son Frankie Preamplifier + Frankie Monoblock

Serblin & Son Frankie Preamplifier + Frankie Monoblock

Rosnące zainteresowanie audiofilów wzmacniaczami dzielonymi jest jednym z najbardziej zaskakujących trendów, jakie ostatnio obserwujemy. Wydawało się przecież, że rynek zmierza w przeciwnym kierunku, a niebawem w sklepach dostępne będą niemal...

Lyngdorf FR-2

Lyngdorf FR-2

Kim jest Peter Lyngdorf? Genialnym inżynierem, czy może raczej wizjonerem i utalentowanym przedsiębiorcą? Tego nie podejmuję się rozsądzać, ale jedno jest pewne - facet nie lubi się nudzić i wspiera...

Bannery boczne

Komentarze

a.s.
Nasz zmysł słuchu nie ma "liniowej charakterystyki przetwarzania". Sygnały o takim samym natężeniu, ale o różnej częstotliwości, wywołują wrażenia różnej głośno...
Rafał
Witam. Posiadam głośniki 120 Club od JBL i te 12 godzin nie wiem na jakiej mocy jest. Podłączyliśmy konsole kablami i dwa głośniki ze sobą też na kable i nieste...
Piotr
Wiem, że o switche można się kłócić tak jak o kable, generalnie nie jestem hejterem różnych niekonwencjonalnych urządzeń audio ale polecam taki eksperyment: w t...
stereolife
@Garfield - Coś nam podpowiada, że chętni się znajdą. Ceny nie są jeszcze tak zaporowe jak u niektórych specjalistów od hi-endu. Patrząc na trendy w salonach au...
Obywatel GC
Wszystko ładnie, pięknie, tylko ja nigdy nie rozumiem w tych wzmacniaczach, w których lampy są schowane w obudowie, jak człowiek ma potem je wymienić, bez narus...

Płyty

Newsy

Tech Corner

Najbardziej obiecujące i rewolucyjne formaty audio, które nie przetrwały próby czasu

Najbardziej obiecujące i rewolucyjne formaty audio, które nie przetrwały próby…

Przez wieki jedynym sposobem na delektowanie się muzyką było udanie się osobiście na koncert, recital lub jakiś mniejszy występ. Oczywiście zwykłemu zjadaczowi chleba nie dane było usłyszeć niczego oprócz karczemnych zespołów biesiadnych. Na takie ekscesy jak pełnoprawny koncert w operze, teatrze lub sali koncertowej pozwolić sobie mogli jedynie najbardziej zamożni,...

Nowości ze świata

  • Triangle Electroacoustique is one of the oldest French loudspeaker manufacturers. Although the latest anniversary models, still available for sale, were introduced on the occasion of the company's fortieth birthday, at this point we are already halfway to another round anniversary...

  • In Norse mythology, Thor is known as the god of thunder, lightning, marriage, vitality, agriculture, and the home hearth. He was said to be more sympathetic to humans than his father, Odin, though equally violent. He traveled in a chariot...

  • Manufacturers of hi-fi equipment like to brag about their peak performance, but in any company's product lineup, the key role is played by the models that simply sell best. They are the ones that provide funds for further development and...

Prezentacje

Sukces mierzony głośnikami - Pylon Audio

Sukces mierzony głośnikami - Pylon Audio

Polski sprzęt audio - to hasło przeciętnemu obywatelowi naszego kraju kojarzy się ze wzmacniaczami, kolumnami głośnikowymi i gramofonami sprzed kilku dekad. Większość z nas wyobraża sobie piękne wieże Unitry, Diory czy Radmora, kultowe Altusy lub gramofony takie, jak Daniel, Adam czy Bernard. Jeżeli myślicie, że to wszystko relikty minionego systemu,...

Poradniki

Wszystko o akustyce pomieszczenia odsłuchowego

Wszystko o akustyce pomieszczenia odsłuchowego

Który element systemu audio jest najważniejszy? Większość audiofilów z pewnością wskazałoby na zestawy głośnikowe. Inni powiedzą, że pierwszeństwo powinien mieć...

Galerie

Popularne testy

Dyskografie

Wywiady

Elodie Deveau - Triangle

Elodie Deveau - Triangle

Triangle Electroacoustique to jeden z najstarszych francuskich producentów zestawów głośnikowych. Choć ostatnie, wciąż dostępne w sprzedaży, jubileuszowe modele wprowadzono z...

Vintage

Garrard 301

Garrard 301

Czy to możliwe w erze błyskawicznego postępu technologicznego sprzęt grający wyprodukowany prawie 60 lat temu był uznawany za przykład urządzenia...

Słownik

Poprzedni Następny

DLNA

Wykorzystawany przez coraz większą liczbę producentów protokół umożliwiający współdzielenie zasobów multimedialnych w ramach wewnętrznej, lokalnej sieci bezprzewodowej WiFi. Każde urządznie wyposażone w standard DLNA może stać się swoistym serwerem, który...

Cytaty

ClaudeDebussy.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych, zapoznając się z naszą polityką prywatności.