Elipson Heritage XLS 7
- Kategoria: Newsy sprzętowe
- Tomasz Karasiński
Historia firmy Elipson jest nierozerwalnie związana z jej dyrektorem generalnym, Josephem Léonem. Wykształcony w Arts et Métiers projektant dołączył w 1946 roku do firmy Multimoteur, która była wówczas małą manufakturą specjalizującą się w produkcji silników elektrycznych do zabawek. Jej badania dały początek słynnemu modelowi BS50, zaprojektowanemu na pierwszy pokaz światła i dźwięku w Château de Chambort. Firma produkowała również miniaturowy sprzęt elektryczny wykorzystywany do budowy transformatorów, generatorów i alternatorów. W 1951 roku, Multimoteur stał się Elipsonem, skrótem od "ellipse" i "son".
W 1962 roku w ofercie pojawił się pierwszy głośnik wielodrożny, a w kolejnych latach na rynek wypuszczono mnóstwo awangardowych zestawów głośnikowych, z których większość wykorzystywała obudowy głośników w kształcie kuli. W 2008 roku młody przedsiębiorca, Philippe Carré, przejął Elipsona, chcąc ożywić tę markę. Plan się powiódł, ale podobnie jak spora część producentów z tak bogatą historią, Elipson postanowił podpiąć się pod modę na sprzęt retro, wprowadzając serię Heritage. Do dostępnych już od jakiegoś czasu modeli XLS 15 i XLS 11 dołączyła teraz nowa, mniejsza konstrukcja oznaczona symbolem XLS 7.
Heritage XLS 7 to młodsze rodzeństwo i najnowszy dodatek do oferty Elipsona. Skromny monitor wyróżnia się na tle pozostałych głośników w kolekcji mniejszymi rozmiarami, ale producent zapewnia, że ma mocny charakter i jest w stanie dostarczyć niezwykłe właściwości akustyczne, zapewniając całkowite zanurzenie w muzyce. Kolumna utrzymana w stylu vintage została wyposażona w 6,5-calowy (16,5 cm) przetwornik średniotonowy z masy celulozowej i 20-mm przetwornik wysokotonowy z jedwabną kopułką oraz wytłumioną tylną komorą, co zdaniem projektantów ma zapewnić doskonałą reprodukcję dźwięku. Jeśli chodzi o konstrukcję i parametry, XLS 7 to klasyczny bass-reflex z tunelem rezonansowym na przedniej ściance. Monitory są nominalnie 6-omowe i charakteryzują się skutecznością na poziomie 88 dB. Istotnym plusem w porównaniu do większych modeli XLS 15 i XLS 11 jest cena. Podczas gdy za większe paczki zapłacimy odpowiednio 11000 i 8000 zł, para "siódemek" została wyceniona na 3800 zł.
Źródło: FNCE
Komentarze