Streamer na miarę topowej serii - Audiolab 9000N
- Kategoria: Newsy sprzętowe
- Tomasz Karasiński
Pod koniec ubiegłego roku Audiolab zaprezentował modele 9000A i 9000CDT, które spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem specjalistów z branży i samych klientów, którzy najwyraźniej długo czekali, aż brytyjska firma odważy się wskoczyć na wyższy poziom. Teraz do serii 9000 dołącza kolejne, trzecie urządzenie - odtwarzacz sieciowy oznaczony symbolem 9000N. Pod względem stylistycznym idealnie pasuje on do wzmacniacza zintegrowanego 9000A i transportu 9000CDT. Streamer sprawia wrażenie minimalistycznego, ponieważ wyposażono go w dwa pokrętła i jeden przycisk. Na przedniej ściance znalazł się także kolorowy ekran o przekątnej 4,3 cala, który można znaleźć w pozostałych urządzeniach z tej serii, przy czym tutaj daje on możliwość wyświetlania informacji o odtwarzanych utworach, w tym kolorowych okładek albumów. Najważniejsze jest jednak to, że 9000N jest pierwszym naprawdę poważnym strumieniowcem Audiolaba, zaprojektowanym w zupełnie inny sposób niż moduły sieciowe we wzmacniaczach czy modele 6000N i 7000N.
Producent twierdzi, że duży, kolorowy ekran 9000N wyświetla różnorodne informacje w bardziej atrakcyjny wizualnie sposób niż większość innych urządzeń strumieniujących, z których wiele polega wyłącznie na towarzyszącej aplikacji w celu uzyskania informacji oraz obsługi sprzętu. Wyświetlacz 9000N oferuje pełne sterowanie menu, szereg opcji i ustawień, w tym wybór wielu języków. Wyświetlacz Audiolaba 9000N prezentuje szczegółowe informacje o formacie, odtwarzaniu orazumożliwia wyświetlanie okładki albumu we wszystkich jej barwach. Okładka albumu jest widoczna na domyślnym ekranie odtwarzania, ale można ją również rozszerzyć. Wyświetlacz można nawet ustawić tak, aby wyświetlał miernik VU w formie "analogowej" lub "cyfrowej", pokazując poziomy decybeli w czasie rzeczywistym dla lewego i prawego kanału - powstaje dzięki temu satysfakcjonująca graficzna reprezentacja odtwarzanej muzyki. W przypadku bardziej minimalistycznych opcji wyświetlacz można przyciemnić lub całkowicie wyłączyć, w celu dopasowania całości do preferencji użytkownika.
Oprogramowanie zostało opracowane w celu połączenia niezwykłej i równie stabilnej platformy do obsługi streamingu. Zostało to połączone z cyfrowym know-how Audiolaba, implementacją DAC-a, a także intuicyjnym interfejsem użytkownika, znanym z pozostałych produktów z linii 9000. Wszystko to, by sprzęt zapewniał jak najlepsze wrażenia z użytkowania. 9000N zapewnia natychmiastowy dostęp do aplikacji Qobuz i TIDAL, z pełnym dostępem do treści hi-res i MQA, a także Spotify, radia internetowego TuneIn i systemów serwerów muzycznych UPnP oraz cyfrowych plików audio przechowywanych na urządzeniach USB. Aplikacja oferuje inteligentną funkcję wyszukiwania oraz pełny dostęp, kontrolę, a nawet tworzenie zdefiniowanych przez użytkownika list odtwarzania, folderów i funkcji grupowania albumów. Informacje o plikach, szczegóły utworów oraz funkcje wyszukiwania są łatwo dostępne w aplikacji. Użytkownicy Qobuz i TIDAL będą zadowoleni z faktu, że w przeciwieństwie do niektórych innych aplikacji i platform, utwory w wysokiej rozdzielczości i Master Quality Authenticated (MQA) można łatwo zidentyfikować za pomocą ikon w samej aplikacji, bez konieczności przełączania między aplikacjami w celu znalezienia takich treści. 9000N oferuje bezprzewodowe odtwarzanie za pośrednictwem połączenia Wi-Fi, a nie wyłącznie zależne od połączenia przewodowego, które oczywiście także jest dostępne. Nowy odtwarzacz strumieniowy oferuje również odtwarzanie przez AirPlay 2, a także TIDAL Connect i Spotify Connect dla tych, którzy wolą własną aplikację do przesyłania strumieniowego. Do tej listy warto dodać obsługę i kompatybilność z Roonem.
9000N oparty jest na mocnym, czterordzeniowym procesorze MCU Arm Cortex-A53 o taktowaniu 1,8 GHz na rdzeń. Ten potężny "mózg" systemu zapewnia płynne, stabilne działanie i dodatkowe korzyści, takie jak buforowanie okładek albumów, w celu szybszego ładowania towarzyszących plików graficznych, zwiększając w ten sposób wrażenia użytkownika i estetykę wizualną. Jeśli chodzi o DAC-a, w modelu 9000N zastosowano układ ES9038 Pro - ośmiokanałowy przetwornik cyfrowo-analogowy stanowiący szczytowe osiągnięcie obecnej serii Sabre firmy ESS Technology. Towarzyszą mu opatentowane obwody, które w pełni wykorzystują architekturę HyperStream II i technologię Time Domain Jitter Eliminator, zapewniając bezprecedensowy zakres dynamiki i bardzo niskie zniekształcenia, tak by ostateczna jakość dźwięku była jak najlepsza. Aktywny filtr po przetworniku cyfrowo-analogowym jest niesamowicie istotnym elementem, a Audiolab opracował nowy obwód, który jest idealnie dostosowany do pełnego wykorzystania możliwości ES9038 Pro.
Jeśli chodzi o wyjścia, 9000N oferuje łączność poprzez analogowe wyjścia XLR lub RCA. Jako samodzielny pełny dekoder MQA, może być używany z dowolnym wzmacniaczem, końcówką mocy lub przedwzmacniaczem, który oferuje połączenia analogowe. Dodatkowe możliwości zapewnia wyjście cyfrowe i opcja "MQA Pass Through". Jest to świetna opcja dla użytkowników, którzy mogą korzystać z równie potężnego przetwornika cyfrowo-analogowego (na przykład posiadacze 9000A). 9000N może przesyłać strumieniowo i przesyłać nietknięty sygnał MQA, który następnie może zostać zdekodowany przez dodatkowy przetwornik cyfrowo-analogowy. Zapewnia to dodatkową funkcjonalność i wszechstronność, nie wspominając o całkowicie niezafałszowanym przepływie sygnału, co tworzy wielką korzyść dla purystów. Audiolab 9000N powinien pojawić się w Polsce w połowie października, więc na pewno będzie można zobaczyć go na wystawie Audio Video Show. Cenę urządzenia ustalono na 12499 zł.
Źródło: Q21
-
Garfield
Nareszcie model niewykorzystujący nieszczęsnej platformy DTS Play-Fi. Trzymam kciuki. Teraz czekamy na tańsze modele oparte na tej samej architekturze.
2 Lubię
Komentarze (1)