Denon DRA-800H
- Kategoria: Newsy sprzętowe
- Tomasz Karasiński
Denon przedstawia swój pierwszy stereofoniczny amplituner z funkcjami sieciowymi, bezprzewodowym streamingiem muzyki i niemal nieograniczonymi możliwościami łączności. DRA-800H został stworzony dla entuzjastów dżwięku, którzy oczekują mocy, precyzji i szczegółowości spotykanych we wzmacniaczach marki tej marki, ale bez konieczności rezygnowania z funkcji streamingu i kompatybilności z odbiornikami TV. Nowy model wykorzystuje zarówno doświadczenie Denona w dziedzinie sprzętu stereo, jak i technologie stosowane w amplitunerach AV, oferując połączenie dedykowanego dwukanałowego, wysokiej jakości odsłuchu wraz z zaawansowaną funkcjonalnością, jak rozdzielczość wideo 4K Ultra HD czy gniazdo HDMI z kanałem zwrotnym ARC.
Dzięki tunerom radiowym FM i DAB+, dedykowanemu wejściu gramofonowemu, modułowi Wi-Fi i wielu wejściom cyfrowym, w tym HDMI, miłośnicy muzyki otrzymują najlepszą jakość zarówno dźwięku stereo oraz funkcjonalność kina domowego w każdym aspekcie. DRA-800H bezproblemowo integruje się z każdym telewizorem, muzycznym serwisem streamingowym, asystentem sterowania głosowego i dowolnym inteligentnym urządzeniem multimedialnym. Za aluminiowym panelem przednim kryje się zaawansowana konstrukcja wzmacniacza wraz z wydajną sekcją zasilania, co ma zapewniać szczegółowy, precyzyjny obraz stereo oraz dynamiczny, potężny dźwięk.
W celu zapewnienia niesamowitego realizmu odtwarzanego dźwięku, kierując się restrykcyjnymi zasadami konstrukcyjnymi i stosując komponenty hi-fi występujące w wielokrotnie nagradzanych wzmacniaczach, inżynierowie dźwięku Denona precyzyjnie zaprojektowali DRA-800H wykorzystując niestandardowe rezystory autorskiej konstrukcji i kondensatory klasy audiofilskiej. Nowo zaprojektowana sekcja wzmacniacza mocy ma symetryczną konstrukcję obu kanałów i wykorzystuje niestandardowe, opatentowane kondensatory. Dzięki zastosowaniu transformatora z uzwojeniem z miedzi beztlenowej (OFC), który zapewnia lepszą jakość dźwięku, DRA-800H dostarcza moc 100 W na kanał przy 8 Ω. Dzięki podwójnemu układowi DAC-a i ściśle wyselekcjonowanym komponentom, sekcja przedwzmacniacza ma nad wyraz skutecznie redukować niepożądane zakłócenia sygnału, a tym samym pozwala osiągać wyższą jakość dźwięku. Jak zapewnia producent, DRA-800H będzie prawidłowo współpracował z szeroką gamą kolumn podłogowych i głośników podstawkowych o niskiej impedancji, oferując zrównoważony dźwięk o wysokiej jakości. Wykorzystując 32 bitowe przetworniki cyfrowo-analogowe AKM AK4458, DRA-800H umożliwia dekodowanie sygnałów wysokiej rozdzielczości z wielu bezstratnych formatów plików, w tym ALAC, FLAC i WAV do 24 bit/192 kHz. Jest również kompatybilny z plikami DSD 2,8/5,6 MHz. Zapewnia też odtwarzanie muzyki z pamięci masowych i odtwarzaczy sieciowych przez umieszczony na przednim panelu port USB.
Aby każdego dnia w pełni cieszyć się filmami, programami telewizyjnymi i dynamiką akcji gier każdego dnia, DRA-800H oferuje pięć wejść i jedno wyjście HDMI, które obsługują pełną rozdzielczość wideo 4K Ultra HD 60Hz, 4:4:4 Pure Color sub sampling, High Dynamic Range (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG), wideo 3D oraz BT.2020 dla zapewnienia wyjątkowych kolorów, przejrzystości i kontrastu. Przetwarzanie HDCP 2.3 jest dostępne we wszystkich portach HDMI, umożliwiając użytkownikom korzystanie z zawartości chronionej przed kopiowaniem. Kanał zwrotny audio HDMI (ARC) umożliwia również bezproblemową transmisję dźwięku bezpośrednio ze Smart TV do amplitunera za pośrednictwem pojedynczego kabla HDMI. Technologia HEOS umożliwia bezproblemowy, bezprzewodowy streaming muzyki w wielu pomieszczeniach do kompatybilnych komponentów HEOS z wiodących serwisów streamingowych online, takich jak Spotify, Deezer, Amazon Music, radio internetowe TuneIn, Sound Cloud, TIDAL i wielu innych. DRA-800H jest kompatybilny z asystentami głosowymi Amazon Alexa, Google Assistant oraz Apple Siri. Użytkownicy mogą korzystać z Amazon Alexa do wykonywania różnych poleceń, w tym przełączania wejść dla różnych odtwarzaczy multimedialnych, podczas gdy Google Assistant i Apple Siri mogą być używane do regulacji głośności, przechodzenia do następnego utworu oraz obsługi wielu innych funkcjonalności. DRA-800H będzie dostępny w sprzedaży w lipcu u autoryzowanych dealerów Denona w kolorze czarnym lub srebrnym. Jego cenę ustalono na 2795 zł.
Źródło: Horn Distribution
-
Dariusz
Amplitunery sieciowe, stereo oraz wielokanałowe, posiadają niewyobrażalną ilość wejść (głównie te droższe wielokanałowe) tylko jakoś producenci zapomnieli lub celowo zlikwidowali analogowe wyjścia liniowe. Są jeszcze ludzie posiadający urządzenia do nagrywania, magnetofony, nagrywarki CD-R, czy do takich amplitunerów stereo (wymieniony w artykule Denon DRA-800H - tutaj nie widzę) lub wielokanałowych (na przykład Denon AVR-X4500H ewentualnie droższy Denon AVR-X6400H) można podłączyć dwa magnetofony (lub chociaż jeden), tak by móc w dalszym ciągu korzystać z możliwości nagrywania. We wzmacniaczach były dwie lub trzy tak zwane pętle magnetofonowe i problemu z nagrywaniem nie było.
0 Lubię -
Paweł
Czy ten model będzie mieć dekodowanie DTS, Dolby Digiral i Dolby Atmos? Znalazłem takie info na jednym z niemieckich portali.
0 Lubię -
stereolife
@Dariusz - Na pewno jeszcze niektórzy korzystają z takich urządzeń, ale raczej ciężko wymagać od producentów sprzętu, aby dbali o takie rzeczy w nieskończoność. Musieliby wówczas w każdym nowym urządzeniu montować całe mnóstwo wejść i wyjść analogowych, bo przecież ktoś może mieć gramofon, magnetofon, tuner radiowy, magnetofon szpulowy, magnetowid i parę innych klocków, których nie da się podłączyć w inny sposób. Tyle, że ze wszystkich tych gniazd (a nawet z jednej pętli magnetofonowej) skorzysta może kilka procent klientów, a zapłacić będą musieli wszyscy. Dlatego każda rozsądna firma stara się owszem, ładować w takie amplitunery jak najwięcej funkcji, ale tylko takich, których naprawdę używa i szuka spora grupa klientów. Jeżeli ktoś woli gramofony i magnetofony, nie musi kupować nowoczesnego amplitunera sieciowego, ewidentnie nastawionego na gniazda cyfrowe, funkcje streamingowe i możliwość podpięcia telewizora, dekodera i konsoli. Można wybrać klasyczny wzmacniacz stereo albo jeszcze lepiej - sprzęt z epoki, w której magnetofon stanowił obowiązkowy element każdej dobrej wieży.
@Paweł - Raczej nie, ale też ciężko zrozumieć po co amplituner stereofoniczny miałby mieć takie dekodery. Jest to raczej model dla ludzi, którzy owszem chcą podłączyć do swojego systemu telewizor, konsolę lub odtwarzacz Blu-ray, ale zamiast trzynastu czy siedemnastu głośników wolą mieć w salonie parę porządnych kolumn. Wbrew pozorom, nie jest to głupi pomysł i bardzo nas cieszy, że nawet mainstreamowi producenci idą w tym kierunku. Może redaktorzy niemieckiego portalu trochę się zapędzili, albo wiedzą coś, czego my nie wiemy.0 Lubię -
Paweł
System 2.1 to nie kino domowe, ale też się da filmy oglądać. Nie każdy ma miejsce na 5.1 lub więcej. Podłączenie wszystkiego za pomocą HDMI jest wygodne. Mam Pioneera SX-S30DAB i jest chyba jedynym urządzeniem na tę chwilę z DTS, Dolby Digital itp. A i muzyki nawet da się posłuchać:) Budżetówka, ale na początek lepsze niż jakiś soundbar. Po prostu się ucieszyłem, że pojawi się coś świeżego w zasięgu ręki, a hi-end to jeszcze nie dziś:(
0 Lubię -
Piotr
@Dariusz - Amplituner ma wyjście pre-out (Zone 2), które chyba można by było podłączyć do wejścia magnetofonu.
0 Lubię
Komentarze (5)