Triangle Borea BRA1
- Kategoria: Newsy sprzętowe
- Mariusz Szczepaniak
Francuski producent zestawów głośnikowych zaprezentował najmniejszy model z serii Borea, skierowanej do użytkowników, którzy szukają dźwięku szybkiego, precyzyjnego z dużą ilością detali, a przy tym nowoczesnego i neutralnego. Dwudrożna kolumna Borea BRA1 jest ostatnim elementem dopełniającym serię i może być używana zarówno jako głośnik surround, jak również - a może przede wszystkim - jako kanał Dolby Atmos tworzący dodatkowy wymiar dźwięku w warstwie wysokości, stawiany na głośnikach frontowych. Dzięki takiemu dodatkowi z modeli wchodzących w skład tej serii będzie można zbudować potężny system kina domowego w konfiguracji od 3.1.2 do 9.2.4.
Dzięki regulowanej zwrotnicy kolumny BRA1 mają szerokie zastosowanie. Można je wykorzystać jako pionowe, montowane na ścianie kolumny efektowe lub jako głośniki Dolby Atmos. BRA1 umieszczamy wtedy pod kątem na górze głównych głośników frontowych, wykorzystując odbicia fali dźwiękowej od sufitu. Dzięki temu uzyskujemy pionowy wymiar dźwięku przestrzennego 3D. W konfiguracji Dolby Atmos BRA1 można umieścić na głośnikach BR03, BR07, BR08 i BR09 z serii Borea. Korzystając z dedykowanego systemu mocowania głośniki BRA1 można także zainstalować w pomieszczeniu na tylnych lub bocznych ścianach. Dzięki ukośnemu przodowi, BRA1 pozwalają na precyzyjne kierowanie fal dźwiękowych bezpośrednio w kierunku słuchacza.
Aby zapewnić brzmieniową spójność, głośniki BRA1 wykorzystują te same przełomowe technologie, które znajdziemy w całej serii Borea. Zastosowano tu między innymi głośnik wysokotonowy z technologią EFS (Efficient Flow System), która opiera się na połączeniu jedwabnej kopułki z 25-milimetrowym tweeterem z membraną średniotonową z papieru celulozowego i firmowym dwubiegunowym korektorem fazowy, który ma pomagać w wyrównaniu tonów i równomiernej dyspersji. System EFS redukuje efekt kierunkowości, co pozwala na stworzenie szerszego optymalnego pola akustycznego, tak aby wszystkie osoby znajdujące się w pomieszczeniu mogły czerpać jednakową przyjemność z odsłuchu. Cewka jest napędzana neodymowym magnesem z systemem chłodzenia, aby uzyskać większą stabilność przy wysokich poziomach głośności. 16-centymetrowy przetwornik średniotonowy pochodzi z wyższej serii Esprit EZ. Przeprojektowany stożek charakteryzuje się wyższą sztywnością. Membrana to w dalszym ciągu naturalna celuloza, bez żadnej obróbki powierzchniowej, co zdaniem producenta pozwala uniknąć podbarwień. Podobnie jak w serii Esprit głośnik średniotonowy wyposażono w zawieszenie o odwróconej fałdzie i krótkim skoku, które starannie modeluje ruch membrany, tak aby uniknąć jakichkolwiek zniekształceń przy odtwarzaniu ludzkiego głosu.
Aby przezwyciężyć kierunkowość wysokich częstotliwości, na tylnym terminalu BRA1 umieszczono przełącznik, który umożliwia wybór ustawienia zwrotnicy - liniowego do bezpośredniego rozpraszania efektów poziomych lub w górę do kompensacji strat związanych z pośrednim rozpraszaniem pionowych efektów 3D. Na podstawie przeprowadzonych badań, do serii Borea wprowadzono opatentowany system pochłaniania wibracji przetwornika DVAS (Driver Vibration Absorption System), a jego zastosowanie wydatnie redukuje podkolorowanie dźwięku. Zastosowanie pianek EVA w strategicznych punktach oraz MDF-u w wewnętrznych wzmocnieniach nie tylko usztywnia obudowę, ale także zmniejsza drgania konstrukcji i pochłania niechciane wibracje generowane przez ruch przetworników basowych. Głośniki BRA1 tak jak pozostałe modele z serii są dostępne w czterech różnych wykończeniach - czarnym, białym, jasnym dębie i orzechu. Wszystkie głośniki z gamy Borea mają estetyczną, magnetyczną maskownicę, na której nie widać widocznych wstawek ani śrub. Za parę głośników Triangle Borea BRA1 zapłacimy 2149 zł.
Źródło: Rafko
-
Piotr
Widzę na zdjęciu solidne, klasyczne terminale przyłączeniowe i jednocześnie uchwyt do powieszenia na ścianie. Zastanawiam się więc, jak zmieścić kable z terminalem, gdy kolumna wisi na ścianie.
0 Lubię
Komentarze (1)