1ARC Arrow 2
- Kategoria: Newsy sprzętowe
- Tomasz Karasiński
Polska firma 1ARC prezentuje następcę przedwzmacniacza gramofonowego Arrow, którego pierwsza wersja spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem zarówno ze strony klientów, jak i recenzentów specjalizujących się w testowaniu elektroniki audio. Jak informuje producent, wprowadzana właśnie na rynek "dwójka" jest zwieńczeniem prac nad przedwzmacniaczem o referencyjnym brzmieniu i wyśrubowanych parametrach. 1ARC zapewnia, że podczas projektowania nowego phono stage'a każdą decyzję podejmowano kierując się dążeniem do idealnej równowagi i sonicznej perfekcji. Przedwzmacniacz ma konstrukcję modułową, z odseparowanym zasilaczem i dedykowaną sekcją step-up dla wkładek MC. Do budowy urządzenia wykorzystano wyłącznie starannie wyselekcjonowane komponenty najlepszych producentów. Firma informuje nawet, że jest to jeden z niewielu dostępnych na rynku przedwzmacniaczy gramofonowych, który naprawdę został wyprodukowany w Europie. Innymi słowy, nie jest to urządzenie poskładane z dalekowschodnich komponentów na bazie ogólnodostępnego schematu ani sprzęt, który jest przepakowywany tylko po to, aby nakleić mu znaczek "Made in EU".
Firma 1ARC istnieje od 2011 roku. Klasyczna wersja "strzałki" znalazła szerokie grono sympatyków i nabywców, co zachęciło zespół firmy do rozwijania i udoskonalania produktów marki. Przedwzmacniacz był produkowany również w wersji oznaczonej dopiskiem "SE", a w 2015 roku w katalogu pojawiły się kable zasilające oraz akcesoria gramofonowe. Jednak już od 2014 roku prowadzono pracę na urządzeniem, które mogłoby zdefiniować wizję dźwięku 1ARC-a. Celem było uzyskanie brzmienia kompletnego i detalicznego, z doskonałą płynnością i organicznością analogu. Owocem tych poszukiwań jest Arrow 2. Jak przeczytamy w materiałach prasowych, zastosowanie topowych komponentów najlepszych producentów umożliwiło polskiej firmie uzyskanie brzmienia opartego o ciszę i harmonię. Arrow 2 ma być rozwinięciem filozofii brzmienia, z jaką zetknęliśmy się w jego poprzedniku, jednak dzięki wielu ulepszeniom wzbija się na jeszcze wyższy poziom, gdzie - jak twierdzą jego konstruktorzy - dźwięk budowany jest na technicznej dokładności, przy zachowaniu jak najwyższej wierności w stosunku do sygnału źródłowego.
Przedwzmacniacz jest układem jednostopniowym, dzięki czemu udało się uniknąć szkodliwych interferencji i uzyskać doskonale zrównoważone brzmienie z wybitnie cichym, czarnym tłem. Arrow 2 ma za zadanie zbliżyć się do prawdy o nagraniu, a zarazem pokazać je w skali marko i mikro w maksymalnie transparentny i angażujący sposób. "Dwójka" ma poprawioną, całkowicie przeprojektowaną ścieżkę sygnałową, nowe elementy operacyjne, nowy zasilacz z rozbudowaną filtracją i układem DC servo, a także wysokiej klasy step-up w układzie dual mono. Dla osiągnięcia optymalnych parametrów technicznych, urządzenie składa się z kilku modułów - głównego przedwzmacniacza, rozbudowanego zasilacza i układu step-up czyli dodatkowego modułu służącego do wzmocnienia niskopoziomowego sygnału wkładki MC. Co ciekawe, nie zbudowano go z wykorzystaniem transformatorów, ale wzmacniaczy operacyjnych. Dla wyeliminowania zakłóceń, jakimi zasilacze i inne podzespoły mogłyby "obdarować" właściwy przedwzmacniacz, pracujący przecież z prądem o bardzo niskim napięciu, wszystkie trzy sekcje zamknięto w niezależnych obudowach. To dość bezkompromisowe rozwiązanie, ale trzeba pamiętać o tym, że już pierwsza wersja tego urządzenia miała odseparowany zasilacz. Teraz producent poszedł o krok dalej, dodając pudełko ze step-upem.
Ulepszenia względem bardzo udanego poprzednika nie ograniczają się tylko do wewnętrznej budowy urządzenia. Producent popracował również nad jego funkcjonalnością, dzięki czemu parametry pracy przedwzmacniacza i step-upa będzie można ustawić tak, aby pasowały do posiadanej przez nas wkładki. Firma informuje, że zastosowanie modułu step-up umożliwia optymalna konfigurację dowolnej dostępnej na rynku wkładki MC z właściwym wzmocnieniem i pełnym wykorzystaniem jej walorów sonicznych. Umieszczony na tylnej ściance przełącznik pozwala na wybór jednego z trzech trybów pracy, a widoczne obok pokrętło umożliwia płynną regulację wzmocnienia. Obudowy wszystkich trzech klocków wykonano z grubych płyt aluminiowych anodowanych na czarno. Co ciekawe, posiadacze wkładek MM i MC High Output mogą zamówić przedwzmacniacz Arrow 2 bez sekcji step-up, którą będzie można dokupić, gdy w naszym torze analogowym zagości wkładka MC. Arrow 2 jest już dostępny na rynku. Można go przetestować i nabyć w kilku wybranych salonach audio w Polsce. Sporym, ale jak najbardziej pozytywnym zaskoczeniem dla miłośników wysokiej klasy gramofonów może być cena. Elegancki, poważny phono stage z oddzielnym zasilaczem i modułem step-up, zbudowany od podstaw z wysokiej jakości komponentów? Brzmi bardzo drogo, ale w rzeczywistości urządzenie w kompletnej wersji trzypudełkowej wyceniono na 5900 zł. Wersja bez step-upa kosztuje natomiast 4500 zł.
Źródło: 1ARC
-
Krzysztof
Witam serdecznie. Co można "wycisnąć" z najlepszego gramofonu (i równie dobrego pre)? Przede wszystkim miłe wspomnienia. Można też - dla audio-młodzieży - "wycisnąć" równie miłe, nieznane audio-doświadczenia. Dzisiaj, zderzenie obu technik (analogowej i cyfrowej) w obszarze jakości jest jednoznaczne - ta cyfrowa zwycięża bez wątpienia i to o kilka długości. Nie przeszkadza to jednak temu, że czasem winyle pięknie grają nam w uszach i sercach...
0 Lubię
Komentarze (1)