Chord ChordOhmic
- Kategoria: Newsy sprzętowe
- Małgorzata Karasińska
Dobra informacja dla majsterkowiczów i audiofilów, którzy chcieliby wyposażyć swój system w lepsze kable głośnikowe, ale zamiast gotowych, konfekcjonowanych przewodów wolą kupić kable ze szpuli i założyć wtyki samodzielnie. Firma Chord wprowadziła właśnie na rynek serię pokrytych srebrem wtyków o nazwie ChordOhmic. Jak informuje producent, zostały one stworzone tak, by można było wykorzystać zarówno elektryczne, jak i brzmieniowe zalety srebra. Nowe wtyki będą stosowane we wszystkich kablach głośnikowych firmy Chord Company, ale można będzie także zamówić je osobno, pojedynczo lub w zestawach po osiem sztuk, co pozwoli wykorzystać nowe złącza do zmodernizowania wszelkich kabli głośnikowych, także tych pochodzących od innych producentów.
Chord od wielu lat stosuje w swoich kablach posrebrzane przewodniki miedziane. Firma uważa, że używanie srebra w kablach może być błędnie interpretowane, ponieważ wiele osób nadal kojarzy srebro z rozjaśnionym, odchudzonym dźwiękiem. Z jej doświadczenia wynika natomiast, że rozjaśnienie dźwięku wynika raczej ze wyboru złego materiału izolacyjnego, a nie srebra. Chociaż to złoto jest uważane za najlepszy materiał do pokrywania styków we wtykach audio wysokiej jakości, jego jedyną faktyczną istotną zaletą jest całkowita odporność na korozję, co zwykle nie jest w ogóle problemem w warunkach domowych. Konstruktorzy firmy Chord twierdzą nawet, że materiał ten kojarzony jest przez klientów z produktami wysokiej klasy tylko i wyłącznie ze względu na wysoką wartość handlową złota. Sprawę dodatkowo komplikują różne inne materiały wykorzystywane do pokrywania wtyków w branży hi-fi, jak na przykład rod, miedź, mosiądz i nikiel, które znacząco różnią się ceną i postrzeganym poziomem jakości brzmienia. Złoto jest w rzeczywistości trzecim najlepszym przewodnikiem wśród metali. Lepsza od niego jest zarówno miedź, jak i srebro. Lepsze przewodzenie oznacza mniejszą rezystancję i tym samym mniejsze straty sygnału. Mniejsze straty sygnału oznaczają lepsze osiągi, zgodnie z prawem Ohma. Stąd właśnie wzięła się nazwa nowych wtyków głośnikowych.
A co z czernieniem srebra? Wiele osób błędnie uważa, że ponieważ srebro się utlenia, jest słabym przewodnikiem. W rzeczywistości srebro utlenia się dopiero w bardzo wysokiej temperaturze. Faktem jest natomiast, że może ulegać czernieniu w temperaturze pokojowej na skutek reakcji z siarką obecną w powietrzu. Jednakże, mimo że poczerniałe srebro nie wygląda najlepiej - co zapewne mieliście okazję zobaczyć na przykładzie choćby srebrnych sztućców - to z punktu widzenia przewodnictwa elektrycznego nie jest to problem. Warstwa poczerniałego srebra (zwykle siarczek srebra) jest miękkim i plastycznym materiałem, który można łatwo usunąć przy zastosowaniu niewielkiej siły. Taka siła występuje w naszych wtykach głośnikowych i widełkach. Dlatego powierzchnia styku jest de facto ograniczona, nawet gdy wtyk siedzi ciasno w gnieździe. Gdy więc wtyk jest wsuwany do gniazda bądź z niego wysuwany, operacja ta można skutecznie wyczyścić punkty styku. Nie wspominając o tym, że na rynku dostępne są różne preparaty do usuwania tlenków, dające naprawdę dobry efekt. Nowe wtyki Chord ChordOhmic będą wkrótce dostępne na polskim rynku. Za pojedynczą końcówkę typu bananowego zapłacimy 49 zł.
Źródło: Audio Center
Komentarze