Chord Qutest
- Kategoria: Newsy sprzętowe
- Tomasz Karasiński
Na polskim rynku niebawem pojawi się nowy model przetwornika cyfrowo-analogowego marki Chord Electronics. Qutest to następca małego i przystępnego cenowo modelu 2Qute, wyposażony w podzespoły pochodzące z wielokrotnie nagradzanego modelu Hugo 2. Aby obniżyć koszt jego produkcji, brytyjscy inżynierowie pozbawili go między innymi wzmacniacza słuchawkowego i akumulatora, w wyniku czego Qutest stał się automatycznie sprzętem stacjonarnym. Nie zobaczymy tu także kilku innych gadżetów, jakie oferuje Hugo 2. Z droższego modelu zapożyczono natomiast to, co najważniejsze - najnowsze wcielenie zaawansowanego przetwornika cyfrowo-analogowego zaprojektowanego przez Roberta Wattsa. Dzięki temu najnowszy DAC Chorda ma oferować świetne brzmienie, pełniąc funkcję ogniwa pomiędzy cyfrowym źródłem dźwięku a wzmacniaczem. Producent twierdzi, że dzięki tym zmianom, sprzęt będzie oferował jeszcze niższy poziom zniekształceń i lepszą dynamikę w porównaniu do swego poprzednika.
Nowe urządzenie brytyjskiej firmy zostało skonstruowane w taki sposób, aby opracowane przez nią, wyjątkowe rozwiązania technologiczne można było zastosować w połączeniu z najczęściej używanymi źródłami dźwięku i szeroką gamą wzmacniaczy. Użytkownik może dostarczyć sygnał do Qutesta używając izolowanego gniazda USB typu B, wejścia optycznego oraz dwóch wejść koaksjalnych w standardzie BNC. Chord twierdzi, że jego nowy przetwornik może doskonale zmodernizować brzmienie nawet bardzo tradycyjnego lub wręcz starzejącego się systemu audio. Oprócz cyfrowych gniazd wejściowych, na tylnym panelu znajduje się analogowe wyjście RCA, które należy wykorzystać do połączenia przetwornika ze wzmacniaczem zintegrowanym, przedwzmacniaczem lub wzmacniaczem słuchawkowym. Warto zaznaczyć, że wejścia cyfrowe możemy wykorzystać do połączenia DAC-a z innymi urządzeniami źródłowymi i komponentami hi-fi. Producent wspomina tu chociażby o własnym transporcie CD Blu Mk II.
Qutest został zaprojektowany do użycia w domowym systemie audio jako stacjonarny DAC. Nowe źródło Chorda zasilane jest po prostu za pomocą gniazda micro USB, a do prawidłowej pracy potrzebuje napięcia zaledwie 5 V. Qutest oferuje przy tym wsparcie dla plików w jakości do 32 bit/768 kHz PCM oraz DSD512 dostarczanych przez wejście USB typu B. Na pozostałych wejściach uzyskamy nieco niższe parametry. Koaksjalne wejścia BNC obsługują pliki PCM w jakości do 24 bit/384 kHz i DSD128, a w przypadku użycia gniazda optycznego otrzymamy maksymalnie jakość 24 bit/192 kHz. Qutest wyposażony jest w izolowane galwanicznie gniazdo USB. Izolację od zakłóceń mogących dostawać się na wejście z komputera osiągnięto przy użyciu całkowicie nowej techniki, w rezultacie możliwe jest przesyłanie danych o bardzo wysokiej rozdzielczości, aż do 768 kHz. Samo wejście nie wymaga użycia sterowników w przypadku połączeń z urządzeniami działającymi na systemach iOS oraz Android. System Windows poprosi nas naturalnie o zainstalowanie sterowników.
Obudowa nowego Chorda ma być bardziej masywna niż w przypadku modelu 2Qute, choć także została wyprodukowana w procesie obróbki mechanicznej z aluminium o najwyższej jakości. Płytka PCB spoczywa w zagłębieniu wyżłobionym w samej obudowie, co zapewnia obwodom zdecydowanie większą ochronę i izolację przed zewnętrznymi wibracjami. Zaprojektowana przez właściciela firmy, Johna Franksa, obudowa została wyposażona w charakterystyczne dla Chord Electronics powiększające "okienko", dające wgląd we wnętrze urządzenia. Do obsługi poszczególnych funkcji urządzenia używa się sferycznych przycisków, które za pomocą zmieniającego się koloru podświetlenia informują nas o wybranym filtrze i częstotliwości próbkowania. Jasność można ustawić wedle indywidualnego upodobania. Nową funkcją jest możliwość wyboru napięcia wyjściowego (1, 2 lub 3 V RMS). Zdecydowanie najważniejszy jest jednak sam układ przetwornika korzystający z kości FPGA i technologii WTA (Watts Transient Aligned), dzięki czemu urządzenie ma mieć jeszcze większy wpływ na poprawę brzmienia systemu, niż jego poprzednik. Dodatkową możliwość modyfikacji brzmienia daje użytkownikowi przełączany filtr cyfrowy oferujący kilka trybów pracy. Zdaniem producenta, zyskamy w ten sposób narzędzie dzięki któremu będzie można wpłynąć na ostateczny rezultat i uzyskać dźwięk bardziej ciepły i miękki lub chłodniejszy i krystalicznie czysty. Największą przewagą Qutesta nad modelem Hugo 2 jest jednak cena. Nowy przetwornik Chorda będzie kosztował 5799 zł.
Źródło: Voice
Komentarze