Hegel H90
- Kategoria: Newsy sprzętowe
- Tomasz Karasiński
Norweska firma właśnie zaprezentowała światu swój najnowszy wzmacniacz zintegrowany. H90 to po części unowocześniona wersja kultowej integry H80, ale fani marki zapewne dostrzegą tu także elementy charakterystyczne dla modelu Röst, który nie jest już tylko wzmacniaczem, ale praktycznie pełnym systemem audio w jednym pudełku. Ciekawostką jest moc wyjściowa - niższa, niż w przypadku obu wspomnianych urządzeń, oddających 75 W na kanał. H90 wykorzystuje jednak nową generację systemu SoundEngine. Jak zapewnia producent, nowa integra daje najbardziej dynamiczne 60 W, jakie kiedykolwiek słyszeliśmy, a do tego jest wyposażona w zestaw funkcji, które zwiększają jej funkcjonalność i elastyczność.
Największą różnicą w stosunku do poprzednika jest dodanie funkcji sieciowych. H90 oferuje łączność LAN, dzięki czemu może odtwarzać muzykę przez Apple Airplay. Oprócz tego wyposażono go w wiele gniazd cyfrowych i kilka analogowych. Wszystkie mogą być konfigurowane jako wejścia o stałym poziomie, co pozwala łatwo wmontować nowy wzmacniacz Hegla w system kina domowego. A może użytkownicy woleliby podłączyć do Hegla swoje urządzenie z systemu Sonos lub podobnego, aby kontrolować muzykę za pomocą innej aplikacji, a wzmacniacza użyć tylko do napędzenia kolumn? Nie ma problemu. Pełna bateria wejść cyfrowych pozwoli wykorzystać H90 w połączeniu z wieloma urządzeniami źródłowymi. Wszystko to zamknięto oczywiście w charakterystycznej dla norweskiej firmy obudowie. Nowoczesnego wyglądu ma jej dodawać innowacyjny, biały wyświetlacz OLED.
Co w środku? Ulepszony system SoundEngine2 ma redukować zniekształcenia nawet bardziej, niż miało to miejsce w starszych modelach tej marki. To sprawia, że użytkownik ma usłyszeć wszystkie drobne szczegóły w odtwarzanej muzyce. SoundEngine2 ma także w znacznym stopniu poprawiać kontrolę basu i ogólne panowanie nad głośnikami. Dlatego też moc wyjściowa na poziomie 60 W ma być w zupełności wystarczająca. Warto zwrócić uwagę na współczynnik tłumienia. Hegel zapewnia, że H90 osiąga wartość 20 razy większą, niż wynosi średnia dla wzmacniaczy w tym przedziale cenowym. Dzięki temu nawet przy większych kolumnach wolnostojących nie powinniśmy czuć braku mocy. H90 ma być prosto zaprojektowaną maszyną będącą samodzielnym urządzeniem audio. Można podłączyć do niego nawet telewizor lub dekoder albo zewnętrzny streamer. Wystarczy dodać dobre głośniki i mamy pełny system stereo. Polska cena nowej integry Hegla nie została jeszcze skalkulowana. Można się domyślać, że H90 będzie odrobinę droższy niż H80.
Źródło: Hegel Music Systems
Komentarze