5 minut dla Killing Joke
- Kategoria: 5 minut dla...
- Karol Otkała
Killing Joke to fenomen na skalę światową. Dla ludzi z branży to zespół legenda - wzorzec do naśladowania, źródło inspiracji oraz kopalnia utworów do przerabiania. Metallica, Fear Factory, Helmet, Foo Fighters – to tylko niektóre z zespołów, które sięgnęły po ich twórczość. Grupa jest na scenie od 1979 roku. Jej motorem napędowym jest wokalista – Jaz Coleman – człowiek niesamowicie inteligentny i jeszcze bardziej ekscentryczny. Opętany manią nadchodzącej apokalipsy, okultyzmem i teoriami spiskowymi. Dodatkowo jest bezgranicznie zakochany w Pradze. We wrześniu 2010 roku Coleman został odznaczony francuskim Orderem Sztuki i Literatury za jego olbrzymi wkład w muzykę współczesną. Nagroda ta nie była przyznana na wyrost. Przez prawie 35 lat wraz z zespołem ukształtował wiele gatunków muzycznych.
Wszystko zaczęło się od post punka. Później był rock gotycki, nowa fala, indie rock, industrial metal, industrial rock. W każdym z nich Killing Joke wytyczał nowe standardy i stawał się wzorcem dla innych kapel. Weźmy przykład z polskiego podwórka - Siekiera i jej „Nowa Aleksandria”. Nawet kompletny laik jest tu w stanie znaleźć wiele podobieństw do wydanego rok wcześniej krążka „Night Time”. Mniej więcej w okolicach 1990 roku Killing Joke skupił się na klimatach industrialnych i to właśnie w nich głównie się obraca do dnia dzisiejszego. Przez ten czas Coleman wraz ze swoją ekipą wypracowali niepowtarzalny, oryginalny i bardzo łatwy do rozpoznania styl. Już od pierwszych dźwięków utworów wiadomo, że to właśnie oni – charakterystyczne strojenie gitar oraz specyficzny wokal płynnie przechodzący od normalnego śpiewu przez szept po wrzask. Zespół ma na swoim koncie już 14 albumów. Naszym zdaniem wstyd nie znać, a poniżej zamieszczamy klipy z ważniejszymi naszym zdaniem utworami.
The Wait
Cover tego kawałka Metallica umieściła na swoim albumie "Garage Inc". Jest to utwór z debiutu Killing Joke. Ktoś kiedyś stwierdził, że muzyka tutaj zawarta byłaby idealnym soundtrackiem do apokalipsy. "The Wait" jest jej idealnym przedstawicielem.
Unspeakable
Przedstawiciel drugiego krążka, przytłaczający schizofrenicznym klimatem, niszczący gitarą basową.
Love Like Blood
Najbardziej znany utwór grupy, świetny efekt fascynacji nową falą.
Eighties
Znacie ten riff? To właśnie o niego zespół chciał się procesować z Nirvaną. Jednak po śmierci Cobaina wycofano zarzuty o plagiat.
Pandemonium
Klasyk już z epoki industrialnej, intrygująca ściana dźwięków.
Exorcism
Jeden z najbardziej intrygujących i ekstrawaganckich utworów w dorobku zespołu.
Whiteout
Kolejny hipnotyzujący eksperyment z czasów Pandemonium.
Blood On Your Hands
Wzorzec stylu z albumu wydanego w 2003 roku z gościnnym udziałem Davida Grohla na perkusji.
Asteroid
Dowód na to, że nawet po prawie 25 latach istnienia można mieć ciekawe pomysły.
Hosannas From The Basements Of Hell
Tytułowy utwór z najbardziej industrialnego albumu zespołu.
Walking With Gods
Hipnotyczne 8,5 minuty oparte na jednym monotonnym i obsesyjnym riffie. Uwaga - uzależnia!
The Great Cull
Najlepszy fragment albumu wydanego w 2010 roku, esencja industrialnego brudu i ciężaru.
In Cythera
Udana próba powrotu do klimatów nowofalowych z krążka z 2012 roku.
Colony Collapse
Nasz ulubieniec z ostatniego wydawnictwa zespołu.
Komentarze