Audiolab 6000N Play
- Kategoria: Newsy sprzętowe
- Tomasz Karasiński
Audiolab rozszerza swoją najnowszą gamę komponentów stereo o odtwarzacz sieciowy, który może uzupełnić każdy wysokiej jakości system stereo o rozbudowane możliwości transmisji strumieniowej. 6000N Play ma łączyć wszechstronność bezprzewodowej platformy audio DTS Play-Fi z dźwiękowym doświadczeniem Audiolaba, aby zapewnić doskonale brzmiące rozwiązanie transmisji strumieniowej, które jest przy okazji proste w konfiguracji i obsłudze. Użytkownicy nowego streamera będą mogli przesyłać muzykę z dowolnego źródła w swojej sieci bezprzewodowej - smartfonów, tabletów i komputerów, ale także dysków NAS i serwerów muzycznych, wykorzystując dwuzakresową łączność Wi-Fi. 6000N Play poączy się także bezprzewodowo z innymi urządzeniami obsługującymi DTS Play-Fi, umożliwiając w pełni zsynchronizowaną konfigurację wielu pomieszczeń w systemie multiroom.
6000N Play zapewnia dostęp do wielu internetowych serwisów muzycznych, takich jak Spotify, TIDAL, HDtracks, Deezer, Qobuz, Amazon Music, Napster, TuneIn, iHeartRadio czy SiriusXM. Użytkownicy mogą przeglądać przewodnik radiowy zawierający tysiące stacji i podcastów lub odtwarzać muzykę z domowego serwera multimedialnego z kompatybilnością z DLNA. Nowy streamer Audiolaba poradzi sobie z sygnałami o rozdzielczości do 24 bit/192 kHz, także z wykorzystaniem sieci Wi-Fi, bez próbkowania w dół. Odtwarzacz zawiera wysokiej jakości przetwornik cyfrowo-analogowy (DAC), wykorzystujący ten sam układ odniesienia ESS Sabre32 9018, który znajduje się we wzmacniaczu zintegrowanym 6000A. 32-bitowa architektura HyperStream ESS Technology i system o nazwie Time Domain Jitter Eliminator, połączone z własnymi obwodami Audiolab, mają zapewniać ultra niski poziom szumów i wysoki zakres dynamiki. Konstrukcja obwodu czerpie również inspirację z transportu 6000 CDT, wykorzystując ten sam izolowany zasilacz z wydajnym transformatorem toroidalnym dla optymalnej czystości sygnału.
Uzupełnienie odtwarzacza o wejścia cyfrowe podłączone do przetwornika cyfrowo-analogowego sprawia, że 6000N Play może być używany z dowolnym systemem audio. Sygnał analogowy możemy wyprowadzić - tak, jak w przypadku odtwarzacza płyt kompaktowych - z analogowego wyjścia RCA do zwykłego wzmacniacza lub pary głośników aktywnych. Alternatywnie, możemy użyć cyfrowego kabla optycznego lub koaksjalnego, aby podłączyć 6000N Play do zewnętrznego przetwornika cyfrowo-analogowego lub wzmacniacza z wejściami cyfrowymi. Idealnym partnerem dla 6000N Play ma być oczywiście model 6000A. Gdy te dwa komponenty są spięte cyfrowo, do przesyłania sygnału audio używany jest kabel optyczny lub koncentryczny, a dostarczony w komplecie kabel USB umożliwia sterowanie odtwarzaniem 6000N za pomocą pilota zdalnego sterowania od modelu 6000A. Streamer jest konfigurowany i obsługiwany za pomocą aplikacji Play-Fi, dostępnej na telefony i tablety z systemem iOS, Android i Kindle Fire, a także smartwatche Apple i Android oraz komputery z systemem Windows. Może również przesyłać dźwięk z aplikacji Spotify poprzez Spotify Connect, a do tego jest zgodny z DLNA i UPnP.
Technologia DTS Play-Fi umożliwia transmisję bezprzewodową w całym domu i jest dostępna w większej liczbie produktów znanych marek, niż jakakolwiek inna platforma bezprzewodowa. Obsługują ją urządzenia takich firm, jak Arcam, Martin Logan, McIntosh, Onkyo, Rotel czy Sonus Faber, a teraz oczywiście też Audiolab. Wszystkie produkty Play-Fi są ze sobą kompatybilne, dzięki czemu klienci mogą znaleźć idealny system lub głośnik do każdego pomieszczenia w swoim domu. DTS Play-Fi przesyła dźwięk z urządzeń mobilnych do głośników za pomocą zastrzeżonej technologii strumieniowania, synchronizacji i uwierzytelniania. DTS Play-Fi odtwarza wiele różnych formatów plików, w tym MP3, MP4A, AAC, FLAC, WAV i AIFF. Obsługuje też strumieniowanie muzyki dzięki bogatej ofercie internetowych usług muzycznych, od platform streamingowych po internetowe stacje radiowe. W trybie standardowym DTS Play-Fi przesyła dźwięk w jakości do 16 bit/48 kHz. Tryb krytycznego słuchania pozwala jednak na bezprzewodowe przesyłanie dźwięku wysokiej rozdzielczości, do 24 bit/192 kHz - bez konieczności podłączania przewodów. Jest to ważna zaleta w stosunku do niektórych popularnych platform audio, które nie obsługują dźwięku wysokiej rozdzielczości. Kolejną zaletą platformy DTS Play-Fi są zaawansowane tryby synchronizacji AV. Dzięki nim, możemy na przykład oglądać treści wideo na komputerze i przesyłać strumieniowo dźwięk do urządzenia Play-Fi. Obraz jest wtedy zsynchronizowany bezprzewodowo z dźwiękiem. Użytkownicy mogą też skorzystać z pokrewnej aplikacji DTS Play-Fi Headphones do strumieniowego przesyłania dźwięku do słuchawek, z zerowym opóźnieniem.
Na przedniej ściance odtwarzacza umieszczono minimalną ilość przycisków. Najbardziej rzuca się w oczy rząd guzików z ustawieniami presetów, które działają dokładnie tak samo, jak w tunerze DAB lub FM. Wystarczy wybrać internetową stację radiową lub listę odtwarzania z kompatybilnej usługi przesyłania strumieniowego i zapisać ją jako ustawienie zapamiętane (preset), aby uzyskać do niej szybki dostęp. Co ciekawe, nie jest tutaj wymagana żadna aplikacja. Ta prostota, w połączeniu z wszechstronnością Play-Fi, ma być kluczem do zabawy z 6000N Play. Dla niektórych będzie to doskonały sposób na strumieniowe przesyłanie muzyki z takich serwisów, jak Spotify, TIDAL i Deezer, ze wszystkimi dodatkowymi funkcjami Play-Fi, w tym dźwiękiem z wielu pomieszczeń. Dla innych to po prostu najlepszy sposób na dodanie radia do ich systemu hi-fi, z ogromnym wyborem stacji dostępnych przez Internet. Audiolab 6000N Play będzie dostępny w kolorze czarnym lub srebrnym. Cena, jak to u Audiolaba, wygląda bardziej niż przyzwoicie. Na rynku polskim urządzenie ma kosztować 2199 zł.
Źródło: Q21
Komentarze