Onkyo A-9150
- Kategoria: Newsy sprzętowe
- Tomasz Karasiński
Onkyo wprowadza do sprzedaży zintegrowany wzmacniacz stereo wyposażony w zaawansowany przetwornik C/A oraz przedwzmacniacz gramofonowy obsługujący wkładki MM i MC. W nowym A-9150 zastosowano unikalne rozwiązania takie, jak transformator HCPS, filtr DIDRC czy najnowszy układ Discrete SpectraModule wprowadzony właśnie w tym modelu. Producent zapewnia, że w połączeniu z zaawansowanymi obwodami przetwarzającymi sygnał z cyfrowego na analogowy, technologie te tworzą połączenie zapewniające doskonałą dynamikę, czystość barw i bezmiar niuansów, co według niego gwarantuje wierną reprodukcję każdego rodzaju muzyki.
Kluczem do poczucia realizmu w odtwarzanych utworach ma być nowy, ekranowany stopień wejściowy wzmacniacza mocy Discrete SpectraModule, zbudowany na tranzystorach i mogący pochwalić się szybkością narastania napięcia 500 V/µs. Dzięki temu zachowana zostaje prawdziwa dynamika dźwięku i bardzo szerokie, liniowe pasmo przenoszenia sięgające nawet nie kilo, ale megaherców. Firma twierdzi, że ma to istotne znaczenie nie tylko dla czystej reprodukcji naturalnych transjentów, gwarantujących świeże i żywotne brzmienie, ale także zapewnia dokładną definicją instrumentów lokalizowanych na większej i bardziej realistycznej scenie dźwiękowej.
Prawdziwą siłą nowego wzmacniacza Onkyo ma być bogate wyposażenie. Na pokładzie znajdziemy nie tylko gniazda i funkcje typowe dla wzmacniaczy zintegrowanych w tej cenie, ale także wysokiej klasy DAC i phono stage. A-9150 wyposażony jest w separowany przedwzmacniacz gramofonowy współpracujący z wkładkami MM i MC. Wydzielenie korektora RIAA z obwodów wzmacniacza zaowocowało zwiększeniem odporności tego czułego układu na zakłócenia. Dla miłośników źródeł cyfrowych przygotowano z kolei przetwornik cyfrowo-analogowy oparty na procesorze Asahi Kasei AK4452, pracującym z częstotliwością 768 kHz i długością słowa 32 bit. Proces wspomagany jest przez filtr bardzo wysokich częstotliwości DIDRC, który oczyszcza sygnał z szumów.
Jeśli chodzi o funkcjonalność, A-9150 posiada między innymi cztery pozłacane wejścia analogowe RCA, wspomniane wyżej wejście gramofonowe dla wkładek MM i MC, dwa cyfrowe wejścia optyczne oraz dwa koaksjalne, dwie pary pozłacanych, zakręcanych terminali głośnikowych, a także gniazda Main, Pre Out i Line Out pozwalające na dowolne zestawienie wzmacniacza z posiadanymi przedwzmacniaczami lub końcówkami mocy. Wykonany z aluminium panel czołowy zdobią z kolei przyciski i pokrętła pozwalające na regulację barwy tonu w dwóch zakresach (niskie i wysokie tony), ustawienie balansu, wybór źródła, regulację głośności, a także przełączenie wzmacniacza w tryb Direct zapewniający wierną reprodukcję oryginalnego sygnału. Fanów nauszników powinna też zainteresować obecność gniazda słuchawkowego. Ciekawie wygląda przycisk opisany jako Phase Matching Bass, jednak w informacji prasowej nie opisano jego dokładnego działania.
Wszystko wskazuje na to, że producent jeszcze bardziej przyłożył się do wnętrza swojego nowego wzmacniacza. Dzięki obwodom Discrete SpectraModule i solidnej sekcji wyjściowej, A-9150 oferuje moc 60 W na kanał przy 4 Ω. W środku zastosowano także filtr DIDRC oczyszczający sygnał z szumów o wysokiej częstotliwości oraz transformator HCPS dostarczający wysoki prąd do baterii wykonanych na zamówienie kondensatorów filtrujących o pojemności 10000 µF każdy. Tak zbudowane końcówki mocy mają zapewnić nam możliwość swobodnego kontrolowania nawet wymagających kolumn. W sekcji przedwzmacniacza zastosowano z kolei obwód Optimum Gain Volume Control izolujący sygnał od szumów i zapobiegający zniekształceniom przy niskim poziomie głośności. Symetryczny układ wzmacniacza zaprojektowano z zachowaniem tej samej długości ścieżek lewego i prawego kanału, co minimalizuje błędy odtwarzania sceny stereo. A-9150 ma także duże, aluminiowe radiatory, dzięki czemu nie powinien się przegrzewać nawet przy intensywnym użytkowaniu. Nowa integra Onkyo będzie dostępna w kolorze czarnym i srebrnym. Dystrybutor nie podał jeszcze jego ceny detalicznej, ale można się domyślać, że zostanie ona skalkulowana na 2499 zł.
Źródło: EIC
Komentarze