Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

Audiofilska Majówka 2015 w Q21

  • Kategoria: Reportaże
  • Tomasz Karasiński

Audiofilska Majówka 2015 w Q21

Wydawałoby się, że miłośnicy sprzętu grającego mają w Polsce wiele okazji do spotykania się i celebrowania swojej pasji, a jednak zapotrzebowanie na tego typu imprezy wciąż jest spore. Wydarzenia organizowane wyrywkowo przez dystrybutorów i producentów, a także premiery nowych urządzeń i różnego rodzaju pokazy tematyczne odbywające się w wybranych salonach tylko częściowo wypełniają lukę między kolejnymi edycjami Audio Show. Być może tak dużym zainteresowaniem cieszą się znacznie mniejsze, cykliczne imprezy takie, jak chociażby Audiofilska Majówka organizowana przez pabianicki salon Q21. W tym roku odbyła się już po raz siódmy i mimo pochmurnej aury, znów przyciągnęła mnóstwo gości.

Choć przybyliśmy na miejsce piętnaście minut przed oficjalnym rozpoczęciem imprezy, już po chwili mieliśmy trudności z dostaniem się do głównej sali odsłuchowej. W pomieszczeniu przystosowanym do prezentowania audiofilskiej aparatury góra kilku klientom w bardzo komfortowych warunkach, tym razem zgromadziło się około trzydziestu osób i choć występowała jakaś rotacja, to i tak generalny obraz sytuacji się nie zmieniał. Wyglądało to identycznie, jak w najbardziej obleganych salach podczas dużych wystaw audio.

Audiofilska Majówka 2015 w Q21

Audiofilska Majówka 2015 w Q21

Audiofilska Majówka 2015 w Q21

Na szczęście majówka w Q21 to nie tylko jeden "grający" pokój, ale trzy sale przewidziane do prezentacji sprzętu oraz duży, bardzo sympatyczny piknik odbywający się na zewnątrz. Do dyspozycji gości tradycyjnie oddano kilka dużych stołów pod parasolami i pracujący na maksymalnych obrotach grill-bar. Nic dziwnego, że do Pabianic przyjechali nie tylko audiofile, ale wręcz całe rodziny z dziećmi. Tak naprawdę jest to miła odmiana w stosunku do podobnych, kameralnych prezentacji odbywających się zwykle w atmosferze cichej spinki. Być może dzięki tej rodzinnej, domowej atmosferze, Audiofilska Majówka jest jedną z imprez, na których wyraźnie widać, że sprzęt audio to hobby nie tylko dla oszołomów spotykających się w wyłożonych gąbką piwnicach.

Audiofilska Majówka 2015 w Q21

Audiofilska Majówka 2015 w Q21

Audiofilska Majówka 2015 w Q21

Ponieważ większa część popołudnia upłynęła nam na rozmowach ze znajomymi, których do Pabianic przybyło nawet więcej, niż się spodziewaliśmy, na zwiedzanie sal odsłuchowych zostało nam naprawdę niewiele czasu. Tak naprawdę dopiero po szesnastej można było wejść do pomieszczenia znajdującego się na piętrze i rozstawić się z aparatem i statywem tak, aby w miarę możliwości nie przeszkadzać nikomu w słuchaniu. W związku z tym nie będę nawet opisywał poszczególnych elementów systemu, bo zupełnie nie o to chodzi. Wiem, że na początku grały kolumny Zingali, które później zastąpiono potężnymi szafami Tannoya. Źródłem był gramofon EAT-a z przedwzmacniaczem 1ARC Arrow, a wzmocnieniem zajmowały się klocki dwóch polskich firm - z jednej strony ustawiono potężne kloce Wile, a z drugiej - lampowe konstrukcje marki Sonus Aureus. Na jednym ze stolików wylądował też odtwarzach Bluetooth łódzkiej firmy JAG Electronics, a na drugim w roli źródła pomocniczego wystąpił odtwarzacz CD Naima, ale z tego, co mi wiadomo, grano głównie z płyt winylowych.

Audiofilska Majówka 2015 w Q21

Audiofilska Majówka 2015 w Q21

Audiofilska Majówka 2015 w Q21

Na temat brzmienia naprawdę ciężko mi się wypowiadać na podstawie odsłuchu w warunkach takiej "gęstości zaludnienia". Mogę powiedzieć tylko, że zdecydowanie bardziej podobało mi się po zmianie kolumn, i nie jestem w tej opinii odosobniony. Wszystkie obserwacje brzmieniowe należy jednak traktować mocno umownie, bo nie miałem nawet okazji usiąść na centralnie położonej kanapie. Naprawdę, o wiele łatwiej dostać się na naleśniki do warszawskiego Manekina, co tylko świadczy o dużym sukcesie organizowanej przez Q21 imprezy.

Drugą salę odsłuchową oddano do dyspozycji miłośnikom i konstruktorom sprzętu DIY. Tutaj już absolutnie nie podejmuję się opisywać, co dokładnie grało. Mimo szczerych chęci udało mi się wyłapać tylko kilka ciekawostek, częściowo z braku czasu na dokładny research, a po części także ze względu na wysoki poziom decybeli, jaki serwowano na parterze. Dowiedziałem się, że jednym ze źródeł wykorzystywanych w tym zestawie był transport CD wymontowany z boomboxa JVC i zapakowany w coś, co przypominało szufladę wyjętą z PRL-owskiej meblościanki. Urządzenie było stale otwarte, aby można było zmieniać płyty, zdejmując w tym celu krążek dociskowy.

Audiofilska Majówka 2015 w Q21

Audiofilska Majówka 2015 w Q21

Audiofilska Majówka 2015 w Q21

Audiofilska Majówka 2015 w Q21

Audiofilska Majówka 2015 w Q21

Wzrok przyciągały jednak przede wszystkim lampowe monobloki wyglądające jak skrzyżowanie urządzeń Unison Research z monoblokami Dana D'Agostino, w takim nieco przaśnym stylu. 18-watowy piecyk napędzał równie oryginalne monitory - płaskie z przodu, a ścięte od góry i z tyłu. Jak widać na zdjęciach, konstrukcji DIY było tu więcej - kolumny podłogowe i gramofon wykończone czerwonym lakierem, nieznane mi kable, a także dwa kolejne pudła leżące jedno na drugim (strzelam, że to pod "transportem w szufladzie" to przetwornik, a duży, czarny klocek pod laptopem to jakaś tranzystorowa integra lub przedwzmacniacz), ale bez konsultacji z konstruktorami nie podejmuję się pisać czegokolwiek, bo chyba tylko oni wiedzą, cóż to dokładnie były za urządzenia. Wiem tylko, że grało głośno i dość ostro. Patrząc na rozgrzane do czerwoności lampy, na pewno nie spodziewałbym się takiego dźwięku.

Audiofilska Majówka 2015 w Q21

Audiofilska Majówka 2015 w Q21

Audiofilska Majówka 2015 w Q21

Audiofilska Majówka 2015 w Q21

Trzecią największą atrakcją tegorocznej majówki był pokój słuchawkowy, w którym można było zapoznać się z brzmieniem co najmniej kilkunastu hi-endowych nauszników, i to w doborowym towarzystwie. Dla miłośników słuchawek - prawdziwe niebo. Beyerdynamic, Sennheiser, HiFiMAN, OPPO, Grado, Audeze... A wszystko to w najdroższych lub niemalże najdroższych, hi-endowych odmianach. Naturalnie wszystkich tych nauszników nie trzeba było podłączać do jednej dziurki w odtwarzaczu - w niewielkim pokoju ustawiono z myślą o nich kilka oddzielnych systemów, więc każdego modelu można było posłuchać ze wzmacniaczami Shiita, OPPO, Sennheisera, Trilogy, HiFiMAN-a czy Audio-gd. Gdyby udało mi się zaczaić gdzieś w kącie i zostać w Q21 na noc po zakończeniu imprezy, na bank przytargałbym sobie z głównej sali odsłuchowej wygodny fotel, i właśnie wśród tych słuchawek spędził przyjemny, muzyczny wieczór.

Audiofilska Majówka 2015 w Q21

Audiofilska Majówka 2015 w Q21

Audiofilska Majówka 2015 w Q21

Audiofilska Majówka 2015 w Q21

Audiofilska Majówka 2015 w Q21

Dwa słowa na koniec. Mimo wielu podobieństw, fantastycznej atmosfery i wysokiej frekwencji, tegoroczna edycja miała nieco inny charakter, niż Audiofilska Majówka 2014. Wydaje się, że rok temu wszystko to było zorganizowane z większą "pompą", czym załoga Q21 sama sobie wysoko postawiła poprzeczkę. Byli dystrybutorzy z Bydgoszczy, Krakowa i Wrocławia, zagraniczni goście prowadzący wykłady, a nawet mała sekcja car-audio. W tym roku na brak atrakcji również nie można było narzekać, choć niektórym zabrakło jakiejś kropki nad "i" - premiery wyczekiwanego urządzenia, prezentacji poprowadzonej przez charyzmatycznego gościa specjalnego, a może czegoś w rodzaju ślepego testu kabli USB. Tak czy inaczej wszyscy, którzy w sobotę postanowili wybrać się do Pabianic, na pewno tego nie żałują i zjawią się w Q21 za rok. My serdecznie dziękujemy za zaproszenie i - jak zwykle - wspaniałą atmosferę. Do zobaczenia na kolejnej majówce!

Zdjęcia: Małgorzata Filo, StereoLife.

Komentarze

  • Brak komentarzy

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Zobacz także

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Elodie Deveau - Triangle

Elodie Deveau - Triangle

Triangle Electroacoustique to jeden z najstarszych francuskich producentów zestawów głośnikowych. Choć ostatnie, wciąż dostępne w sprzedaży, jubileuszowe modele wprowadzono z okazji czterdziestych urodzin firmy, w tym momencie jesteśmy już w połowie drogi do kolejnej okrągłej rocznicy (Renaud de Vergnette założył firmę Triangle w 1980 roku). Wszyscy znamy tę historię -...

Jak złożyć system stereo w siedmiu prostych krokach

Jak złożyć system stereo w siedmiu prostych krokach

Jak złożyć system stereo? To pytanie na pewnym etapie zadawał sobie każdy, kto uważa się za melomana lub audiofila. Prostej odpowiedzi niestety nie ma, bo nawet doświadczeni miłośnicy muzyki i sprzętu audio wciąż szukają swojego ideału. Osobom przymierzającym się do zakupu swojego pierwszego systemu audio można jednak wytłumaczyć kilka podstawowych...

Odrodzenie formatu CD - rewolucja czy burza w szklance wody?

Odrodzenie formatu CD - rewolucja czy burza w szklance wody?

W erze streamingu coraz więcej melomanów sięga po muzykę na fizycznych nośnikach, czego doskonałym przykładem stały się płyty winylowe. Renesans gramofonów i czarnych krążków trwa już co najmniej dekadę. Tłocznie płyt winylowych pracują na pełnych obrotach. Produkcję wznawiają nawet największe wytwórnie, a dla artystów wydających nowy album brak wersji LP...

Streaming krok po kroku

Streaming krok po kroku

Streaming - to pojęcie niemal całkowicie zdominowało świat sprzętu hi-fi. Na przestrzeni dziesięciu lat ten sposób słuchania muzyki przeszedł ewolucję od ciekawostki technologicznej interesującej tylko najbardziej postępowych melomanów i audiofilów do czegoś, co jest dla nas zupełnie naturalne i oczywiste. Dla wielu osób streaming to nieodłączna część codziennego funkcjonowania, podstawowe...

Audiofilskie BHP - najważniejsze zasady użytkowania sprzętu stereo

Audiofilskie BHP - najważniejsze zasady użytkowania sprzętu stereo

W naszym magazynie koncentrujemy się na treściach kierowanych do entuzjastów i osób żywo zainteresowanych sprzętem stereo. Niezależnie od aktualnych reguł działania internetowych wyszukiwarek czy liczby przypadkowych wizyt na danej stronie bazę czytelników stanowią ludzie dysponujący sporą wiedzą i doświadczeniem w tym temacie. Nawet oni muszą jednak dostrzegać pewną lukę w...

Bannery dolne

Nowe testy

Poprzedni Następny
NAD C389

NAD C389

NAD (New Acoustic Dimension) to jedna z firm, które od samego początku umiejętnie łączyły innowacje i czysto naukowe podejście do tematu ze wspaniałym zmysłem biznesowym i wyczuciem sytuacji na rynku....

Serblin & Son Frankie Preamplifier + Frankie Monoblock

Serblin & Son Frankie Preamplifier + Frankie Monoblock

Rosnące zainteresowanie audiofilów wzmacniaczami dzielonymi jest jednym z najbardziej zaskakujących trendów, jakie ostatnio obserwujemy. Wydawało się przecież, że rynek zmierza w przeciwnym kierunku, a niebawem w sklepach dostępne będą niemal...

Lyngdorf FR-2

Lyngdorf FR-2

Kim jest Peter Lyngdorf? Genialnym inżynierem, czy może raczej wizjonerem i utalentowanym przedsiębiorcą? Tego nie podejmuję się rozsądzać, ale jedno jest pewne - facet nie lubi się nudzić i wspiera...

Bannery boczne

Komentarze

Rafał
Witam. Posiadam głośniki 120 Club od JBL i te 12 godzin nie wiem na jakiej mocy jest. Podłączyliśmy konsole kablami i dwa głośniki ze sobą też na kable i nieste...
Piotr
Wiem, że o switche można się kłócić tak jak o kable, generalnie nie jestem hejterem różnych niekonwencjonalnych urządzeń audio ale polecam taki eksperyment: w t...
stereolife
@Garfield - Coś nam podpowiada, że chętni się znajdą. Ceny nie są jeszcze tak zaporowe jak u niektórych specjalistów od hi-endu. Patrząc na trendy w salonach au...
Obywatel GC
Wszystko ładnie, pięknie, tylko ja nigdy nie rozumiem w tych wzmacniaczach, w których lampy są schowane w obudowie, jak człowiek ma potem je wymienić, bez narus...
Garfield
Pytanie czy wolumeny sprzedaży potwierdzają tę tezę. Topowe dzielone modele mogą mieć dla producentów charakter wizerunkowy i dlatego są ważne, ale czy faktyczn...

Płyty

Newsy

Tech Corner

Podstawowe własności i parametry wzmacniaczy stereo

Podstawowe własności i parametry wzmacniaczy stereo

Czy to w domowym zaciszu, na koncercie, podczas pracy w studiu czy w samochodzie - wzmacniacz jest jednym z kluczowych elementów każdego systemu stereo. Czym właściwie jest? Najprościej można powiedzieć, że jest to układ elektroniczny, którego zadaniem jest wytworzenie na wyjściu sygnału analogowego będącego wzmocnioną kopią sygnału podanego na wejście....

Nowości ze świata

  • Triangle Electroacoustique is one of the oldest French loudspeaker manufacturers. Although the latest anniversary models, still available for sale, were introduced on the occasion of the company's fortieth birthday, at this point we are already halfway to another round anniversary...

  • In Norse mythology, Thor is known as the god of thunder, lightning, marriage, vitality, agriculture, and the home hearth. He was said to be more sympathetic to humans than his father, Odin, though equally violent. He traveled in a chariot...

  • Manufacturers of hi-fi equipment like to brag about their peak performance, but in any company's product lineup, the key role is played by the models that simply sell best. They are the ones that provide funds for further development and...

Prezentacje

Królowa gramofonów - Rega

Królowa gramofonów - Rega

Rega - nazwa znana i ceniona w całym świecie audio, głównie z powodu znakomitych gramofonów, ale także innych komponentów hi-fi. Każdy, kto choć trochę interesuje się sprzętem grającym, doskonale woe, że produkty brytyjskiej legendy są uważane za jedne z najlepszych na świecie i chyba każdy marzy, aby chociaż raz sprawdzić...

Poradniki

Galerie

Popularne testy

Dyskografie

Budgie - Zapomniany gatunek

Budgie - Zapomniany gatunek

Deski skrzypiały pod nogami, kiedy wchodził na strych. Strach jednak tłumiła fascynacja nowym, nieznanym wcześniej miejscem. Spróchniałe schody nie miały...

Wywiady

Elodie Deveau - Triangle

Elodie Deveau - Triangle

Triangle Electroacoustique to jeden z najstarszych francuskich producentów zestawów głośnikowych. Choć ostatnie, wciąż dostępne w sprzedaży, jubileuszowe modele wprowadzono z...

Vintage

Yamaha PF-1000

Yamaha PF-1000

Kiedy trafiłem w sieci na to zdjęcie, postanowiłem dowiedzieć się więcej o widocznym na nim gramofonie. Raz, że maszyna wygląda...

Słownik

Poprzedni Następny

Lampa elektronowa

Stary jak świat element elektroniczny składający się z zespołu elektrod zamkniętych w próżniowej, szklanej bańce. Taka konstrukcja umożliwia przepływ prądu wytwarzanego przez strumień swobodnych elektronów pomiędzy elektrodami. Lampy są zazwyczaj...

Cytaty

SakaguchiAngo.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych, zapoznając się z naszą polityką prywatności.