Flagowe okręty w japońskiej flocie - Fostex TH1000RP i TH1100RP
- Kategoria: Newsy sprzętowe
- Tomasz Karasiński
Fostex to japońska marka, która znana jest audiofilom przede wszystkim jako producent słuchawek planarnych z serii RP (Regular Phase). Nauszniki te już wiele lat temu zdobyły serca słuchaczy - zarówno tych słuchających muzyki dla przyjemności, jak i tych, którzy z dźwiękiem pracują na co dzień. Mając w ofercie również wiele modeli zbudowanych w oparciu o przetworniki dynamiczne, jak chociażby TH900MK2, japoński producent postanowił wprowadzić dwa flagowe modele oparte tym razem na firmowej technologii planarnej. W ten sposób otrzymaliśmy dwie nowe konstrukcje, czyli TH1000RP oraz TH1100RP. Obie korzystają z zupełnie nowych przetworników, przy czym pierwsze są zamknięte, a drugie - otwarte.
Technologia przetworników Regular Phase została opracowana przez firmę Fostex w 1974 roku i jest rozwijana do dziś. W międzyczasie dopracowano wiele istotnych elementów konstrukcji, co w rezultacie pozwoliło stworzyć doskonałe przetworniki planarne, które są zoptymalizowane w taki sposób, aby uzyskać nie tylko świetne brzmienie, ale i doskonałe parametry mierzalne. Jednostki nowej generacji, jakie zastosowano we flagowych modelach TH1000RP i TH1100RP są znacznie większe niż te użyte w modelach T50RP mk3/mk4. Zwiększono znacząco ilość magnesów, ponadto zmieniono wzór cewki napylonej na membranę oraz zoptymalizowano jej pokrycie strumieniem magnetycznym. Zaowocowało to nie tylko wyższą skutecznością, ale też szerszym i gładszym pasmem przenoszenia oraz doskonałymi charakterystykami impulsowymi.
Specjalnie dla modeli TH1000RP i TH1100RP opracowano zupełnie nowy pałąk, który dzięki zastosowaniu magnezowych części jest nie tylko wytrzymały, ale przede wszystkim lekki. W porównaniu do konstrukcji aluminiowych obniżono masę o 20% przy zachowaniu doskonałej sztywności i właściwości mechanicznych całej konstrukcji. Tworząc nowe słuchawki, inżynierowie Fostexa wzięli pod uwagę każdy detal, który może wpłynąć na ich codzienne użytkowanie. Pady są teraz zoptymalizowane pod kątem połączenia komfortu z właściwościami sonicznymi.Zostały one wykonane ze specjalnej syntetycznej skóry, która jest niezwykle miła w dotyku a przy tym odpowiednio wytrzymała. Firma twierdzi, że zapewni to długie godziny komfortowych odsłuchów dając także poczucie obcowania z produktem najwyższej klasy.
Nowe słuchawki posiadają muszle wykonane z drewna klonowego znanego jako doskonały materiał na gitary. Dodatkowo muszle te barwione są specjalnym środkiem Awa Aizome w Tokushimie. Cały proces odbywa się ręcznie, a czuwają nad nim wysokiej klasy specjaliści. Dlatego też każde słuchawki są z jednej strony niepowtarzalne, a z drugiej są także unikalnym połączeniem nowoczesnej technologii oraz wieloletniej, przekazywanej z pokolenia na pokolenie tradycji i umiejętności obróbki drewna. Fostex zawsze chce dać użytkownikowi wybór, dlatego też w przypadku flagowych modeli mamy do wyboru wersję zamkniętą, czyli TH1000RP, jak i otwartą - TH1100RP. Różnią się one oczywiście konstrukcją, a co za tym idzie ogólną sygnaturą brzmienia. Zdaniem japońskiej firmy TH1000RP można traktować jako instrument muzyczny mający dawać radość, natomiast model otwarty ma większą scenę i jest bardziej neutralny. Słuchawki Fostex TH1000RP i TH1100RP są już dostępne w sprzedaży. Model zamknięty kosztuje 10995 zł, a jego otwarty odpowiednik wyceniono na 11995 zł.
Źródło: MIP
Komentarze