Wkładka MM z nagim diamentem - Goldring E4
- Kategoria: Newsy sprzętowe
- Tomasz Karasiński
Goldring zaprezentował najnowszą wkładkę gramofonową typu MM ze szlifem super eliptycznym. E4 dołącza do rodziny wkładek magnetycznych E-Series, w której znajdują się już modele E1, E2 i E3. Nowy model stanowi zwieńczenie inżynierii i wydajności serii zaprojektowanej w Wielkiej Brytanii, a produkowanej w Japonii. Wszystkie wkładki serii E mają wymienne igły. Zaprojektowano je w taki sposób, by umożliwić wymienność igieł w ramach wszystkich modeli tej serii. Oznacza to, że posiadacz modelu E1 może wymienić zużytą igłę na nową z modelu E4, co znacząco podniesie uzyskiwaną jakość dźwięku.
Nową wkładkę zaprojektowano z myślą o tym, by była kompatybilna z większością ramion od średniej do dużej masy, stosowanych w większości gramofonów niedrogich oraz ze średniej półki cenowej. E4 ma być idealna zarówno dla tych, którzy mają zamiar zaktualizować swoją wkładkę gramofonową w całości, jak i dla tych, którzy chcą poprawić wydajność posiadanej wkładki Goldring serii E, wymieniając jedynie igłę na Goldring E4 Stylus. We wkładce Goldring E4 zastosowano supereliptyczną igłę typu nude diamond (nagi diament) o wielkości zaledwie 7,6 x 18 mikronów (0,3 x 0,7 milicala). Wkładka gramofonowa Goldring E4 posiada mocowanie 1/2 cala. Termin "nude diamond" odnosi się do materiału, z którego wykonana jest końcówka igły - w Goldring E4 Stylus wycięto i wypolerowano ją z pojedynczego, jednorodnego kawałka diamentu oczyszczonego z wszelkich osadów, takich jak powłoka diamentowa stosowana w niektórych tańszych igłach. Dzięki temu diament w igle jest "nagi", co pozwala na lepszą jakość dźwięku i dokładniejsze śledzenie rowka płyty. W ten sposób uzyskano igłę o niższej efektywnej masie i zwiększonej sztywności, co sprawia, że jej zdolność do precyzyjnego odtwarzania szczegółów o wysokiej częstotliwości jest znacznie poprawiona w porównaniu z alternatywą eliptyczną igłą zamontowaną na stałe. Także ryzyko "błędnego śledzenia" lub przesterowania podczas śledzenia modulacji rowków o wysokiej częstotliwości zostało znacznie zredukowane.
Elipsoidalny kształt igły z precyzyjnie wypolerowanym profilem o grubości 7,6 mikrona pozwala na skuteczniejsze dopasowanie się do ciasno upakowanych rowków wewnętrznych. Niższe zniekształcenia, lepsza odpowiedź przejściowa i płaska charakterystyka częstotliwościowa pozwalają uzyskać znacznie lepsze odwzorowanie niż w przypadku zastosowania jakiejkolwiek porównywalnej cenowo alternatywy. Precyzyjne śledzenie rowków płyt przekłada się także na mniejsze zużycie płyt winylowych w porównaniu do innych typów igieł. Aluminiowy wspornik, który jest pusty w środku, doskonale komponuje się z niską masą igły. Niewielka waga i doskonała sztywność materiału pozwalają igle na śledzenie średnich i wysokich częstotliwości z większą dokładnością, jednocześnie redukując zniekształcenia i błędy śledzenia.
Informacja stereo zawiera się w pojedynczym rowku w kształcie litery "V", którego ściany boczne ustawione są pod kątem 45 stopni. Standardowe wkładki gramofonowe, które wykorzystują pojedynczy duży magnes oddziałujący na dwie pionowo zamontowane cewki (jedną dla informacji lewego kanału, drugą dla prawego) w celu wydobycia sygnału stereo z rowka, mogą powodować wysoki poziom przesłuchów (crosstalk), co skutkuje tylko niewielkim poziomem separacji kanałów lewego i prawego. Wkładka gramofonowa Goldring E4 wykorzystuje autorską technologię Magnetic Duplex, która ustawia dwa magnesy o małej masie pod tym samym kątem co cewki - dzięki czemu dany magnes oddziałuje tylko z współpracującą cewką. Pozwala to E4 na rzetelniejsze odtwarzanie informacji zapisanych w rowku, co przekłada się na lepszą separację stereofoniczną i bardziej precyzyjne odwzorowanie sceny dźwiękowej. Wkładka E4 została zaprojektowana w sposób, który umożliwia dokonanie mikroregulacji podczas procesu produkcyjnego, dzięki czemu każda wkładka opuszcza fabrykę Goldring bez konieczności dalszej regulacji azymutu. Goldring E4 zadebiutuje na tegorocznych targach High End w Monachium, a do sprzedaży trafi na przełomie czerwca i lipca. Kompletna wkładka będzie kosztowała 1195 zł, a sama igła - 849 zł.
Źródło: Rafko
Komentarze