Wiosenna dostawa urządzeń z certyfikatami Roon Ready i Roon Tested
- Kategoria: Newsy sprzętowe
- Tomasz Karasiński
Bieżący rok okazał się dla firmy Roon Labs niezwykle pracowity. Nie dość, że jej oprogramowanie było wielokrotnie aktualizowane, to jeszcze znacznie powiększyła sie rodzina urządzeń, którym przyznano certyfikaty Roon Ready i Roon Tested. Od stycznia na tej liście pojawiło się ponad 40 urządzeń z oferty ponad 20 czołowych producentów sprzętu audio, takich jak Arcam, Astell&Kern, Hegel, McIntosh, NAD, Onkyo, Pioneer czy Sonus Faber. Tylko w marcu dodano do tego 18 nowych modeli od Cyrusa, ExaSound, Piegi, Atolla oraz iFi Audio.
Idąc w kolejności alfabetycznej, w rodzinie Roona pojawił się na przykład opisywany przez nas niedawno wzmacniacz słuchawkowy z cyfrowym odtwarzaczem audio, Astell&Kern ACRO CA1000. Wbudowany DAP obsługuje rozdzielczości do PCM 32 bit/384 kHz i natywne DSD512. Urządzenie oferuje prawdziwie bezkompromisowe wrażenia z odsłuchu muzyki na urządzeniach przenośnych. Z oferty Atolla certyfikaty Roon Ready otrzymały modele MS120, SDA200 Signature, ST200 Signature i ST300 Signature. Każdy ze streamerów, od pełnowymiarowych i w pełni funkcjonalnych ST300 Signature i ST200 Signature po miniaturowy MS120, oferuje obsługę rozdzielczości do PCM 24 bit/192 kHz i DSD128. To samo dotyczy SDA200 Signature. Obsługa wielu serwisów streamingowych, takich jak Spotify, Deezer, Qobuz po TIDAL, to nie koniec możliwości. Każde urządzenie oferuje wejścia analogowe, koaksjalne, optyczne, Bluetooth, USB, a także łączność sieciową LAN. W przypadku modeli ST200 Signature i ST300 Signature obsługiwane jest również Wi-Fi. W wymienionych modelach, z wyjątkiem ST300 Signature, wprowadzono też możliwość zmiany głośności wyjścia cyfrowego, dodawania stacji radiowych przez wprowadzenie ich adresu URL oraz sugerowania stacji w menu radia internetowego.
AVM zaprezentował pierwsze urządzenia Roon Ready - CS 3.3 i CS 5.3. Te nowe wzmacniacze zintegrowane zapewniają strumieniowanie poprzez AVM X-Stream Engine, który obsługuje rozdzielczości do 32 bit/384 kHz oraz DSD256. Ten silnik strumieniowy został skonstruowany przez AVM i jest w całości oparty na autorskim oprogramowaniu, dzięki czemu jest odporny na przyszłe zmiany. Wzmacniacze mają ze sobą wiele wspólnego, a nawet posiadają tę samą stylową obudowę. CS 5.3 oferuje unikalny, zintegrowany, lampowy stopień analogowy, z układami zaprojektowanymi przez AVM. Wejścia obejmują HDMI, LAN, Bluetooth, phono, urządzenie USB i napęd pamięci USB, analogowe (zbalansowane i niezbalansowane), optyczne, koncentryczne, a nawet napęd CD.
Kolejna marka, w której portfolio za jednym zamachem pojawiło się kilka urządzeń obsługujących Roona to Cyrus, a owe urządzenia to Pre-XR, i7-XR oraz i9-XR. Pre-XR wyposażono w wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości, obudowę wykonaną maszynowo oraz pojemnościowe przyciski dotykowe, dzięki czemu łatwość obsługi wysuwa się na pierwszy plan. Po stronie odsłuchowej, wielokrotnie nagradzany przetwornik C/A Cyrus QXR jest połączony z całkowicie nowym, analogowym stopniem buforowym, a przedwzmacniacz oferuje unikalne wsparcie dla modularności zasilania. Wejścia obejmują niezbalansowane wejścia analogowe, gramofonowe MM, koncentryczne, optyczne i USB. Modele i7-XR oraz i9-XR czerpią z tego, co oferuje Pre-XR i oferują potężne i precyzyjne wzmocnienie. Oferując 52 W na kanał (i7-XR) lub 91 W na kanał (i9-XR), Cyrus ma rozwiązanie odsłuchowe dla niemal każdej pary głośników.
O kompatybilność z Roonem długo pytali właściciele wzmacniaczy Hegla. Firma zapewniała, że jest w trakcie uzyskiwania odpowiednich certyfikatów i dopiero teraz możemy potwierdzić, że była to prawda, ponieważ do rodziny urządzeń Roon Ready dołączyły wzmacniacze zintegrowaneo H120 i H190. Każdy z nich wyposażono w technologię SoundEngine2, która eliminuje zniekształcenia, dzięki czemu wzmacniacze te zachowują szczegóły i zakres dynamiki oryginalnego sygnału muzycznego, minimalizując zniekształcenia podczas odtwarzania. Te niuanse muzyczne są również bardzo wyraźne - H120 oferuje moc 75 W na kanał, a H190 - 150 W na kanał. Wejścia obejmują Roon Ready lub AirPlay przez LAN, zbalansowane i niezbalansowane wejścia analogowe, optyczne, koncentryczne i USB, a także integrację z Control4. Ze sprzętu grubszego kalibru, do systemu roona dołączyły na przykład wzmacniacze McIntosh MA8950 i MA9500. W pierwszej tegorocznej "dostawie" sprzętu znalazło się też wiele głośników bezprzewodowych, takich jak Piega Ace 30 Wireless i Ace 50 Wireless. Pełna lista urządzeń z certyfikatami Roon Ready i Roon Tested dostępna jest na stronie dostawcy systemu Roon.
Źródło: Roon Labs
-
Jarek
Niestety Cyrus "trochę" ściemnia. Na czym ma niby polegać funkcjonalność Roon we wzmacniaczach i7/i9-XR, który nawet nie mają wejścia Ethernet? Przy użyciu USB Audio to każde urządzenie z DAC jest zgodne z Roon.
0 Lubię
Komentarze (1)