Davis Acoustics MV One Master
- Kategoria: Newsy sprzętowe
- Tomasz Karasiński
Davis Acoustics wprowadza na rynek nową wersję kolumn wyposażonych w pojedynczy przetwornik szerokopasmowy - MV One Master. Producent zapewnia, że zastosowany w nich głośnik o średnicy 20 cm jest w stanie rewelacyjnie odtwarzać niskie, średnie i wysokie tony. Przetwornik został zaprojektowany w 1986 roku przez założyciela firmy, Michela Visana i stanowi jego najsłynniejsze dzieło. Jednostka oznaczona symbolem 20DE8 to prawie 1000 godzin badań przeprowadzonych w celu znalezienia właściwego kompromisu między wymiarami i masą magnesu, ciężarem ruchomej części przetwornika i wyborem odpowiednich materiałów. Francuzi twierdzą, że taka konstrukcja to często koniec poszukiwań dla audiofila, ponieważ całe pasmo jest odtwarzane z jednego punktu i przez pojedynczą cewkę drgającą, co pozwala uniknąć problemów związanych z nakładaniem się częstotliwości między różnymi głośnikami.
Davis Acoustics MV One Master to nowa wersja kolumny Davis Acoustics MV One, zaprezentowanej w 2012 roku. Oprócz uziemienia wszystkich metalowych części głośnika umożliwia ona trzy rodzaje połączenia, w tym tryb bezpośredni i dwa tryby z filtrami. Zapewnia to użytkownikowi możliwość bezpośredniego podłączenia kolumn do jego wzmacniacza, bez żadnych elementów elektronicznych do głośnika. W nowej wersji dodano dwa inne tryby pracy (można je przełączać zmieniając podłączenie kabla do terminala minusowego), aby móc czerpać korzyści z odsłuchu także w małych pomieszczeniach. Firma zapewnia, że wysoka wydajność głośnika w połączeniu ze stałą krzywą impedancji i liniową krzywą odpowiedzi częstotliwościowej czynią ten głośnik idealnym towarzyszem dla wszystkich wzmacniaczy na rynku, w tym dla tych o bardzo niskiej mocy.
Pierwszy tryb połączenia kolumn ze wzmacniaczem to inaczej tryb "direct", który łączy wzmacniacz bezpośrednio z przetwornikiem, bez filtrowania. Aby zachować doskonałą jakość sygnału, stworzenie kabla wewnętrznego zostało powierzone francuskiej marce Esprit, która wykonała okablowanie z miedzi 5N o łącznym przekroju 6,5 mm², przy prawie 1500 splotach. Lutowanie zostało wykonane mieszanką cyny i srebra, a terminale zaciskowe są pochodzenia niemieckiego (WBT). Dla optymalnego odsłuchu zalecane oddalenie kolumny o minimum 3 lub nawet 4 metry od słuchacza. Z powodu tego ograniczenia odległości został też stworzony tryb drugi. Tutaj w ścieżce sygnału pojawia się obwód RLC, który bardzo nieznacznie tłumi część słyszalnego pasma w średnim i wysokim zakresie. Pozwala to na użycie głośników w małych pomieszczeniach, subtelnie obniżając poziom głośności w zakresie od 600 do 7000 Hz. W filtrze zastosowano wysokiej jakości komponenty (w tym kondensator Mundorfa), aby zachować typową dla głośnika szerokopasmowego dynamikę. Producent zapewnia, że w tym trybie odsłuch z odległości 2,5 m od głośników jest możliwy nawet z potężną elektroniką. Trub trzeci (FT) polega na nieznacznym zwiększeniu poziomu tonów niskich i wysokich w głośniku. Niemniej jednak kolumna ma zachowywać charakter głośnika szerokopasmowego, zapewniając realizm, przejrzystość i swobodę. Tryb ten pozwala również na słuchanie tych dość potężnych kolumn w małych pomieszczeniach.
Francuzi twierdzą, że mimo różnic w torze, wszystkie wspomniane opcje połączenia pozostają sobie bliskie, a właściciel MV One Master będzie mógł wybrać tryb pracy kolumn w zależności od jego własnych potrzeb i gustu. Aby ułatwić integrację z wystrojem wnętrza, firma zdecydowała się również na nowy projekt obudów. Ich kształty są proste i efektowne. Kolumna jest trapezoidalna (przód ma szerokość 27 cm, a tył - 23 cm), jest odchylona do tyłu o 7° (jak cała seria Courbet), a stabilizuje ją odpowiednio wyprofilowana, czarna, matowa podstawa. W ten sam sposób wykończono przednią ściankę, natomiast boki, góra i tył pokryte są fornirem z prawdziwego drewna - ciekawego, mocno cętkowanego hebanu lub złotego bambusa z drobnymi sękami. Niezależnie od wybranej wersji za parę kolumn Davis Acoustics MV One Master zapłacimy 41590 zł.
Źródło: Trimex Poland
Komentarze