Kimber Kable Carbon
- Kategoria: Newsy sprzętowe
- Tomasz Karasiński
Amerykański specjalista od okablowania wprowadził do swojej oferty kilka przewodów otwierających zupełnie nową serię o nazwie Carbon. Wszystkie zbudowane są w oparciu o najlepsze firmowe technologie, z charakterystycznym splotem w kształcie warkocza i przewodnikami wykonanymi z czystej miedzi beztlenowej. Co ciekawe, poszczególne modele różnią się nie tylko przekrojami żył lub ich ilością, ale zostały zaprojektowane tak, aby klienci mogli bez problemu dobrać przewód dopasowany do posiadanego systemu stereo lub kina domowego. Nowością, jak sugeruje zresztą nazwa nowej serii, jest zastosowanie węgla, ale nie w roli przewodnika, a składnika materiału, z jakiego wykonano izolację nowych interkonektów i kabli głośnikowych Kimber Kable.
Założona w 1979 roku firma jest dzieckiem wynalazcy, inżyniera i przedsiębiorcy, Raya Kimbera. Jego doświadczenia z prowadzenia teatru, organizowania tras koncertowych, montowania profesjonalnych matryc dźwięku i oświetlenia oraz sprzedaży hi-edowych zestawów audio sprawiły, że, zrozumiał on jak istotnym elementem całej tej układanki jest okablowanie. Systemy dźwiękowe i systemy oświetleniowe nie były tradycyjnie instalowane obok siebie, a systemy oświetleniowe nie były wyposażone w wielki wachlarz urządzeń generujących szumy, takich jak światła stroboskopowe i inne migające i ściemniane światła. Jednak w dyskotece światła i głośniki zainstalowane są obok siebie. Przewód głośnikowy działał jak antena przenosząca szumy ze świateł do systemu dźwiękowego. Próbowano rozwiązać ten problem poprzez umieszczenie przewodów głośnikowych w stalowej rurze, ale wprawdzie pomogło to wyeliminować szumy, lecz jednocześnie niespodziewanie obniżyło jakość dźwięku. Było to spowodowane interakcją stali z polem magnetycznym przewodu głośnikowego. Pomysłem Raya były zestawy przeciwbieżnych przewodników niwelujących efekt interakcji magnetycznej. Miał rację. Szum został znacząco ograniczony, a jakość dźwięku była nieporównywalnie wyższa. Tak narodziła się jedna z pierwszych poważnych firm zajmujących się produkcją kabli do zastosowań audio.
Cechą charakterystyczną produktów z nowej serii Carbon jest zastosowanie - między przewodnikiem a izolacją zewnętrzną poszczególnych przewodów - polimeru węglowego. Rozprasza on oddziaływanie elektrostatyczne występujące w przewodzie, zmniejsza szum elektryczny indukowany mechanicznie i poprawia jednorodność gradientu napięcia dielektryka. Producent zapewnia, że modele z serii Carbon zapewniają naturalny dźwięk bez kombinowania z pasmem - rozjaśniania lub dociążania brzmienia. Najbardziej zaawansowanym produktem jest model Carbon 18XL. Łączy on w sobie splecione przewody (2 x 8 x 19,5 AWG) z rdzeniami (2 x 14,5 AWG). Wszystkie przewody i rdzeń wykonane są z miedzi beztlenowej w formie VariStrand (trzy grubości przewodników). Kolejny model to Carbon 16. Znajdziemy tu plecionkę (2 x 8 x 19,5 AWG) złożoną z przewodów wykonanych z miedzi beztlenowej w systemie VariStrand. Najtańszy model przeznaczony do współpracy z monitorami i małymi kolumnami podłogowymi to Carbon 8. Tutaj zastosowano plecionkę 2 x 4 x 19,5 AWG, oczywiście w formie VariStrand. Wszystkie modele przewodów głośnikowych mogą być konfekcjonowane z wykorzystaniem wtyków WBT 0610 Cu, WBT 0681 Cu i WBT 0661 Cu, a tańsze przewody Carbon 16 i Carbon 8 będą dodatkowo dostępne z końcówkami PM 33 (widełki) i SBAN (banany). Dopełnieniem serii jest interkonekt nazwany po prostu Carbon. Zastosowano w nim plecionkę 2 x 4 x 19,5 AWG z przewodnikami z miedzi beztlenowej w formie VariStrand. Łączówka może być zakończona wtykami WBT 0114 Cu lub XLR-ami. Polskie ceny nowych przewodów Kimber Kable nie zostały jeszcze skalkulowane.
Źródło: EIC
Komentarze