ELAC Alchemy
- Kategoria: Newsy sprzętowe
- Tomasz Karasiński
Niemiecki specjalista od głośników i gramofonów wprowadza na rynek komponenty z serii Alchemy, które mają zapoczątkować kolejny rozdział w wykorzystywaniu najnowszych technologii. Linię tworzą trzy modele - DDP-2, będący połączeniem przetwornika cyfrowo-analogowego, przedwzmacniacza i cyfrowego streamera, wzmacniacz mocy DPA-2 oraz przedwzmacniacz gramofonowy PPA-2. Jak przeczytamy w informacji prasowej, każde z tych urządzeń udostępnia użytkownikom przemyślane funkcje i rozwiązania pożądane przez wymagających audiofilów, w tym dyskretną implementację zasilania, wzmocnienia i obróbki sygnału - wszystko po to, aby zapewnić najlepszy w swojej klasie dźwięk. Jednymi z kluczowych czynników miały być tutaj parametry i tolerancja, dlatego elementy takie, jak transformatory toroidalne zostały stworzone specjalnie z myślą o tej serii. Ponadto we wszystkich trzech modelach znajdziemy ramy wykonane ze stali narzędziowej, rozciągające się na całą szerokość urządzeń, a także frezowane płyty czołowe z aluminium.
Najwszechstronniejszą konstrukcją z nowej serii jest model DDP-2, który pełni rolę przetwornika cyfrowo-analogowego, przedwzmacniacza i cyfrowego odtwarzacza strumieniowego. We wnętrzu urządzenia projektanci umieścili moduł Dual DAC 384 kHz/32 bity, pracujący w cyfrowo zbalansowanym trybie. DDP-2 obsługuje formaty DSD (aż do 4x) oraz MQA i pozwala na zwiększenie rozdzielczości z 16 do 24 bitów oraz z 24 do 32 bitów. Konfigurowalny upsampling umożliwia zwiększenie częstotliwości próbkowania do 384 kHz. Wygodę użytkowania urządzenia zwiększa dostęp do powszechnie wykorzystywanej łączności bezprzewodowej Bluetooth, a także kompatybilność z AirPlay. Dzięki temu użytkownik może z łatwością odtwarzać swoją ulubioną muzykę wprost ze źródła wyposażonego w moduł Bluetooth, a także z urządzeń Apple. Funkcjonalność DDP-2 zwiększają wbudowany Spotify Connect i obsługa Roon. W sekcji przedwzmacniacza projektanci zastosowali cyfrowo kontrolowaną analogową regulację głośności. Sama obsługa urządzenia może odbywać się poprzez port Ethernet, który również wykorzystywany jest do aktualizacji oprogramowania, a konfigurację można przeprowadzać przy wykorzystaniu aplikacji na systemy iOS lub Android.
Drugi model z nowej serii to wzmacniacz mocy DPA-2. Urządzenie łączy układ zbudowany w oparciu o tranzystory FET z liniowym zasilaniem opartym na transformatorze toroidalnym. Wyjściowa moc urządzenia nie tylko jest wysoka, lecz także łatwo konfigurowalna pod kątem potrzeb dowolnego systemu audio. Dostarczający 350 W na kanał w trybie stereo wzmacniacz można zmostkować, aby uzyskać 650 W w trybie mono, co zdaniem producenta jest wystarczającą wartością do wysterowania nawet najbardziej wymagających prądowo kolumn głośnikowych. Funkcjonalność urządzenia zwiększa możliwość wyboru trybu wzmocnienia, co ułatwia dopasowanie końcówki mocy do przedwzmacniacza. DPA-2 jest w pełni zbalansowaną konstrukcją od wejścia do wyjścia i wykorzystuje ultra-niskoszumowe regulatory napięcia. Stopień wyjściowy został stworzony w oparciu o układ PWM. Wartość mocy wyjściowej prezentowana jest na czytelnym wyświetlaczu LCD. Z myślą o wymagających użytkownikach projektanci wzbogacili urządzenie o wejście wyzwalacza 12 V oraz tryb pass-through.
Trzecią nowością ELAC-a jest model PPA-2 - przedwzmacniacz gramofonowy, który wykorzystuje w pełni analogowe stopnie wzmocnienia FET i korekcji EQ, aby przekształcić mikroskopijne rowki płyt winylowych w realistyczną muzykę. Jednym z elementów wyróżniających urządzenie jest przydatny, choć dość rzadko stosowany filtr umożliwiający eliminowanie sprzężenia akustycznego o charakterze dudniącym, powodowanym najniższymi częstotliwościami odtwarzanymi przez głośniki. Użytkownik ma do dyspozycji przełącznik trybu pracy (stereo lub mono) i przełącznik wzmocnienia MM lub MC dla każdego kanału. Obciążenie MC można płynnie regulować w zakresie od 5 do 999 omów. Niezwykle precyzyjna korekcja RIAA wykorzystuje metalizowane rezystory i wyselekcjonowane kondensatory polistyrenowe. Potwierdzeniem ekstremalnej dbałości o szczegóły ma być zastosowanie ekranowanego wewnętrznie transformatora toroidalnego i liniowego zasilania, co pozwala zachować bardzo niskie pole promieniowania szumu. Ponadto zastosowany w urządzeniu mikrokontroler można całkowicie wyłączyć podczas normalnej pracy, aby wyeliminować jakikolwiek szum zegara. Podobnie, jak pozostałe modele z nowej serii Alchemy, PPA-2 wyposażony jest w wejście wyzwalacza 12 V. Ceny nowych komponentów ELAC-a niestety nie zostały jeszcze ujawnione.
Źródło: Audio Klan
Komentarze