ATC CD2 i SIA2-100
- Kategoria: Newsy sprzętowe
- Tomasz Karasiński
Brytyjska firma kojarzona przede wszystkim z produkcją profesjonalnych i amatorskich zestawów głośnikowych postanowiła wprowadzić na rynek system stereo złożony z odtwarzacza płyt kompaktowych i wzmacniacza zintegrowanego. Oba komponenty umieszczono w kompaktowych obudowach, z frontami o szerokości 2/3 standardowego rozmiaru 43-44 cm. Jak zapewnia producent, oba urządzenia mają dostarczać fanom muzyki doskonałe brzmienie i wysoką jakość wykonania przy zachowaniu rozsądnej ceny. CD2 i SIA2-100 zostały zaprojektowane jako towarzystwo dla mniejszy głośników pasywnych tego producenta, jednak sprawdzą się także z kolumnami innych producentów. Nowe klocki ATC dołączają do grona wysokiej jakości urządzeń i kolumn zaprojektowanych oraz ręcznie budowanych w brytyjskim Stroud.
Zdaniem ATC, skromny format CD ma przed sobą przyszłość, pomimo wkroczenia w trzydziesty szósty (!) rok życia. Brytyjska firma przyznaje, że melomani polegają coraz bardziej na plikach muzycznych i serwisach strumieniowych, lecz wielu z nich nadal posiada duże kolekcje srebrnych krążków i nie zamierza rezygnować z ich słuchania. Inżynierowie ATC postanowili więc zbudować samodzielny odtwarzacz CD, zamiast wchodzić w różnego rodzaju połączenia i źródła uniwersalne, a wszystko po to, aby można było uzyskać z tego medium jak najlepsze brzmienie. Odtwarzacz CD2 wypuszcza sygnał liniowy audio poprzez gniazda RCA oraz w pełni zbalansowane gniazda XLR. Na tylnym panelu urządzenia znajdziemy także cyfrowe wyjście koaksjalne i optyczne. Odtwarzacz wyposażono w pięć przycisków sterujących, których funkcje są zdublowane na pilocie zdalnego sterowania.
Wzmacniacz zintegrowany z przetwornikiem cyfrowo-analogowym SIA2-100 zaprojektowano jako towarzysza dla CD2 w ramach przemyślanego, kompaktowego systemu stereo. Taki zestaw będzie wymagał jedynie podłączenia wysokiej jakości kolumn. Jak informuje producent, nowa integra ma być uniwersalnym rozwiązaniem integrującym przetwornik z przedwzmacniaczem i końcówką mocy dostarczającą 100 W na kanał przy 8 Ω. SIA2-100 oferuje ponadto dwa stereofoniczne wejścia RCA, stereofoniczne gniazdo jack 3,5 mm na panelu przednim oraz wejścia cyfrowe - USB typu B, koaksjalne i optyczne. Wyjścia audio to pojedyncze terminale głośnikowe akceptujące dowolny rodzaj wtyków, a także wyjście liniowe RCA i wyjście słuchawkowe 6,3 mm na przednim panelu. Ciekawe, że w takim układzie producent oferuje nam odtwarzacz CD z własnym przetwornikiem i analogowymi układami wyjściowymi. DAC we wzmacniaczu mógłby bowiem współpracować z samym transportem. Kupując cały system, płacimy dwa razy za to samo, a to czytelny sygnał, że ATC chce jednak sprzedawać oba te komponenty oddzielnie.
We wzmacniaczu SIA2-100 wejście wybiera się przy pomocy przycisku na froncie wzmacniacza, a głośność regulowana jest precyzyjnym potencjometrem Alpsa. Wszystkie funkcje można obsługiwać z poziomu pilota zdalnego sterowania. Zarówno CD2 jak i SIA2-100 umieszczono w sztywnych, ciężkich, wytłumionych obudowach z precyzyjnie wyciętymi frontami z 12-mm aluminium. Fronty wybarwione są na srebrno-tytanowy kolor charakteryzujący inne produkty ATC. Zamiast komputerowych albo szczelinowych napędów płyt kompaktowych, odtwarzacz CD2 wykorzystuje wysokiej jakości napęd TEAC 5020A-AT, który spełnił rygorystyczne wymagania i testy ATC. Układ przetwornika C/A pochodzi od firmy AKM i współpracuje z układem wyjściowym składającym się z filtra cyfrowego i zaprojektowanego przez ATC niskoszumnego filtru analogowego typu multiple feedback. Tor analogowy w CD2 wykorzystuje cztery stopnie wzmocnienia, każdy złożony z 11 elementów dyskretnych, aby dostarczyć w pełni symetryczny sygnał dla lewego i prawego kanału. Stopnie wyjściowe pracują z parami tranzystorów w układzie Sziklaiego, spolaryzowanych w klasie A. Oba fazy sygnału wyjściowego są przetwarzane równolegle, aby zapewnić maksymalną symetrię sygnału wyjściowego audio.
Bardzo duży nacisk położono na minimalizację zniekształceń i szumów w całym układzie. ATC preferuje rozbudowany system zasilania z lokalnymi stabilizatorami i odsprzęganiem, co w praktyce oznacza 9 indywidualnie kalibrowanych sekcji zasilania w całym urządzeniu. Cyfrowe wyjście coax wykorzystuje wysokiej jakości transformator izolujący, który zapobiega powstawaniu pętli mas i przydźwięków. Wszystkie ścieżki na płytkach PCB zoptymalizowano w celu ich maksymalnego skrócenia. Producent zapewnia również, że ekranowanie i prowadzenie mas wewnątrz urządzenia przeprowadzono z najwyższą dbałością. Równie rygorystyczne środki zostały zaaplikowane przy redukowaniu szumu i zniekształceń we wzmacniaczu zintegrowanym SIA2-100. Końcówka mocy wykorzystuje technologie opracowywane dla wzmacniaczy ATC na przestrzeni ostatnich 30 lat. Bardzo niskie zniekształcenia i szerokie pasmo przenoszenia to zasługa zastosowania lateralnych tranzystorów MOS-FET w układzie wspólnego źródła. Wzmacniacz ma wbudowany limiter wartości szczytowej który zabezpiecza kolumny przed ewentualnym przesterowaniem. Oddzielne zasilanie dla sekcji mocy i przedwzmacniacza redukuje intermodulacje i przesłuchy.
Rozbudowany projekt układów analogowego SIA2-100, wraz z użyciem wielu lokalnych stabilizatorów zasilania, pozwala na uzyskanie optymalnych warunków dla wbudowanego DAC-a. Wejście USB obsługuje sygnały PCM od 44,1 do 384 kHz o długości słowa do 32 bitów, a także DSD256. Wszystkie wejścia analogowe i cyfrowe osiągają zniekształcenia poniżej 0,001%. SIA2-100 zawiera wzmacniacz słuchawkowy i dodatkowe wejście 3,5 mm z wyższą czułością przeznaczone dla urządzeń mobilnych. Oba obwody zaprojektowano z myślą o najmniejszych zniekształceniach i szumach. Wzmacniacz słuchawkowy pracuje w klasie A i jest przygotowano do współpracy ze słuchawkami o impedancji od 32 do 600 Ω. Oba urządzenia będą dostępne w sprzedaży w kwietniu. Znamy także ich ceny - odtwarzacz CD2 będzie kosztował 7990 zł, natomiast za wzmacniacz SIA2-100 zapłacimy 13290 zł.
Źródło: Sound Source
Komentarze