Focal Elegia
- Kategoria: Newsy sprzętowe
- Tomasz Karasiński
W ciągu zaledwie trzech lat słuchawki Focala zajęły mocną pozycję na stosunkowo konkurencyjnym rynku, zdominowanym przez tradycyjnych graczy. Francuzi mocno zainwestowali w badania oraz projektowanie modeli Elear, Clear i Utopia. Każdy z nich był testowany przez dziennikarzy, a także konsumentów, co umożliwiło firmie osiągnięcie obecnej pozycji wśród producentów słuchawek. Teraz Focal otwiera nowy rozdział tej historii, poszerzając swoją gamę nauszników o pierwszą w pełni audiofilską konstrukcję zamkniętą.
Elegia to pierwsze ekskluzywne słuchawki zamknięte Focala, łączące w sobie innowacje, specjalistyczną wiedzę i projekt, które czerpią z doświadczeń w pracy nad poprzednimi produktami. Firma zapewnia, że tak powstał doskonały produkt, który dostarcza niezwykłą jakość dźwięku i stanowi doskonałą propozycję w swoim przedziale cenowym. Niezależnie od tego, czy chodzi o napęd, cewkę, obudowę czy membranę, Focal po raz kolejny wybrał nowoczesne technologie opracowane we własnych warsztatach, aby dać swym zamkniętym słuchawkom to, co najlepsze. Elegia wykorzystuje przetworniki elektrodynamiczne nowej generacji, zdolne do pracy w ciasnym środowisku wewnętrznym, zapewniając jednocześnie wyjątkową dynamikę i liniową odpowiedź częstotliwościową do 23 kHz. Podobnie, jak modele Elear, Clear i Utopia, Elegia jest wyposażona w dedykowane membrany, tym razem o grubości 110 mikronów. Geometria tego elementu gwarantuje doskonałą kontrolę nad elementami ruchomymi, nawet przy najniższych częstotliwościach i najwyższych poziomach głośności.
Bezramowa, miedziana cewka drgająca o długości 4 mm jest również bardzo lekka w stosunku do zdolności trakcyjnej części ruchomej. Odwrócona kopułka w kształcie litery "M" to największa innowacja stosowana w otwartych słuchawkach Focala. W zamkniętym modelu Elegia została ona wykonana ze stopu aluminium i magnezu, co ma dawać idealne połączenie lekkości, wysokiej sztywności i doskonałego tłumienia. Specyficzny kształt daje także większą powierzchnię emisyjną dla lepszych wrażeń odsłuchowych. Firma zapewnia, że nawet w połączeniu ze sprzętem przenośnym, Elegia gwarantuje niezwykłą jakość odsłuchu dzięki niskiej impedancji wynoszącej zaledwie 35 omów.
Wstawienie głośnika do małej, zamkniętej przestrzeni czyni go wyjątkowo wrażliwym na środowisko. Dlatego francuscy konstruktorzy opracowali specjalne otwory wentylacyjne, aby nie ograniczać pasma przenoszenia w dolnym zakresie i właściwie zarządzać przepływem powietrza. Pełnozakresowy przetwornik Elegii posiada otwór, który kontroluje równowagę pomiędzy basem i midbasem. Drugi otwór wentylacyjny, znajdujący się z tyłu nausznika ma zapobiegać kompresji i poszerzać charakterystykę częstotliwościową słuchawek. W jaki sposób? Zapewniając połączenie między środkiem przetwornika i zewnętrzną częścią obudowy. System ma przypominać działanie kolumn z bas-refleksem, zapewniając jednocześnie niezwykłą liniowość i artykulację niskich tonów. Zamknięte nauszniki charakteryzują się jednak znacznie lepszą izolacją akustyczną.
Słuchawki otrzymujemy w luksusowym, zapinanym etui wraz z kablem o długości 1,2 m, zakończonym wtykiem 3,5 mm z przejściówką na 6,3 mm. Firma zapewnia, że dzięki właściwej geometrii, pałąk idealnie dopasowuje się do głowy słuchacza. Poduszki wykonano z pianki z efektem pamięci i wykończono przyjemną w dotyku mikrofibrą. Całość dopełniają wyrafinowane, szlachetne materiały, takie jak skóra i solidne aluminium, z którego wykonano ważne elementy mechaniczne. Francuzi chwalą się także procesami produkcyjnymi opracowanymi specjalnie dla swoich słuchawek. Wyjątkowo lekkie części ruchome w przetwornikach oznaczają, że konieczne było ścisłe kontrolowanie ilości kleju stosowanego w połączeniach kopułki z cewką. Aby zrealizować ten pomysł, opracowano nowego robota, który pozwolił także zapewnić wyjątkową powtarzalność i stabilność procesu produkcyjnego. Otrzymane w ten sposób przetworniki zapewniają identyczne krzywe pasma przenoszenia z tolerancją 0,5 dB. Słuchawki Focal Elegia będą dostępne w sprzedaży w cenie 3999 zł.
Źródło: FNCE
Komentarze