Cztery lata ciężkiej pracy - Dan Clark Audio Stealth
- Kategoria: Newsy sprzętowe
- Tomasz Karasiński
Dan Clark Audio wprowadza na rynek słuchawki Stealth, które są kulminacją wiedzy i doświadczenia tej amerykańskiej marki. Po czterech latach prac badawczych Amerykanom udało się stworzyć flagowe, zamknięte słuchawki planarne, które - jak informuje producent - redefiniują poziom jakości brzmienia osiągalny dla tego typu konstrukcji. Stealth otrzymały najdoskonalsze przetworniki czwartej generacji oraz technologię AMTS (Acoustic Metamaterial Tuning System). "Stealth ma być prawdziwym pokazem możliwości konstrukcyjnych. Stworzone ze stylowej, matowo-czarnej skóry, włókna węglowego oraz obrabianego maszynowo aluminium, słuchawki te w swojej konstrukcji nawiązują do niewykrywalnych dla radaru samolotów, a ich wykończenie reprezentuje poziom, jakiego można się spodziewać od najlepszych samochodów luksusowych." - powiedział założyciel firmy, Dan Clark.
Amerykanie zapewniają, że w nowych flagowcach zadbano nie tylko o właściwości soniczne, ale także o kwestie praktyczne. W konstrukcji słuchawek zastosowano wiele innowacyjnych rozwiązań. Podczas wieloletnich prac badawczych zidentyfikowano wiele odwiecznych problemów w słuchawkach, które inni producenci woleli przemilczeć. Jednym z nich jest bardzo istotny problem fal stojących w zakresie wysokich częstotliwości, których skutkiem bywa często ostre, męczące i syntetyczne brzmienie w tym zakresie. AMTS ma rozwiązać ten problem raz na zawsze. Jest to specjalnie zaprojektowany element znajdujący się pomiędzy przetwornikiem a uchem słuchacza. Integruje on w sobie falowody, kontrolę rozpraszania, rezonatory Helmholtza oraz rezonatory ćwierćfalowe w jednej, kompaktowej strukturze. Elementy rozpraszające redukują znaczną część fal stojących, natomiast rezonatory działają jak filtry. Prowadzi to do wyeliminowania zafalowań charakterystyki w zakresie średnich oraz wysokich częstotliwości. Inaczej rzecz ujmując, efektem sonicznym działania systemu AMTS ma być zwiększona nie tylko gładkość, ale i jednocześnie precyzja brzmienia.
Najnowsze przetworniki, specjalnie opracowane dla modelu Stealth, to nie tylko zastosowanie autorskiej i opatentowanej technologii v-Planar, która znacząco obniżą zniekształcenia harmoniczne i zapewnia fenomenalną wręcz reprodukcję najniższych składowych. W modelu Stealth przetwornik jest także o 20% większy od stosowanego wcześniej przetwornika E2, a jednocześnie ma całkowicie przeprojektowany system zawieszenia. Ten ostatni zapewnia taki sam poziom napięcia membrany na całej jej powierzchni, co z kolei bezpośrednio przekłada się na zachowanie tłokowej pracy w całym zakresie pasma audio. Zastosowano także zaprojektowany z użyciem technologii FEA i CFD układ magnetyczny, posiadający zaokrąglone krawędzie dla płynnego przepływu powietrza. Ponieważ najnowsze przetworniki planarne oferują niskie zniekształcenia w całym zakresie pasma akustycznego, słuchawki Dan Clark Audio Stealth mają gwarantować poziom detali, który do tej pory zarezerwowany był wyłącznie dla konstrukcji elektrostatycznych.
Producent zapewnia, że jego najnowszy model nie generuje sztucznych szczegółów poprzez nienaturalne uwypuklenie pewnych części wysokich tonów. Stealth kroczy zupełnie inną drogą, korzystając z rewolucyjnej technologii AMTS, która sprawia, że teraz wysokie tony są wreszcie wolne od wielu zupełnie niepotrzebnych rezonansów. Firma twierdzi, że nowy flagowiec pozwala też zasmakować holograficznej przestrzeni, a przecież mamy tutaj dodatkowo korzyć z izolacji, jaką zapewnia konstrukcja zamknięta. Co równie istotne, Dan Clark Audio tworzy jedne z najlżejszych słuchawek planarnych na świecie, a model Stealth nie jest tutaj wyjątkiem. Przy masie 418 gramów są to jedne z najlżejszych słuchawek w stratosferze hi-endu. Niestety, aby kupić takie słuchawki, wielu melomanów musiałoby również odkładać oszczędności cztery lata, a niektórzy nawet znacznie dłużej. Jak informuje dystrybutor, sugerowana cena detaliczna modelu Dan Clark Audio Stealth wynosi 18999 zł 1,8-metrowym kablem oraz 19999 zł z przewodem o długości 3 m.
Źródło: MIP
Komentarze