Zylia 6DoF VR/AR
- Kategoria: Newsy sprzętowe
- Tomasz Karasiński
Zylia, poznańska firma rozwijająca innowacyjne technologie nagrywania dźwięku 3D, zaprezentowała w wyjątkowym filmie możliwości stworzonego przez siebie systemu do nagrywania na żywo w pełni nawigowalnego dźwięku przestrzennego. To pierwsze na świecie, unikatowe rozwiązanie pozwala słuchaczowi na swobodne i płynne poruszanie się po zarejestrowanej, wielowymiarowej przestrzeni dźwiękowej w trajektorii tak zwanych sześciu stopni swobody. W opublikowanej właśnie produkcji, Zylia zaprasza wszystkich melomanów na spacer po wirtualnej sali koncertowej wypełnionej nagraną na żywo, w pełni nawigowalną muzyką Mozarta. Projekt ma na celu zademonstrowanie możliwości nowej technologii Zylia 6DoF VR/AR.
W nagraniu arii Donny Eliviry z opery "Don Giovanni" Mozarta 11 muzyków obejmuje 30 stref Ambisonicznych. Dzięki temu przemieszczając się, widz może słuchać koncertu z dowolnego miejsca sali, na przykład z widowni czy sceny. Dochodzący do niego dźwięk zmienia się zależnie od miejsca, w którym w danym momencie się znajduje, odwzorowując wrażenia, jakich słuchacz doświadczyłby poruszając się w rzeczywistości. Jak informuje producent, jego technologia dostarcza najbardziej realnych wrażeń słuchowych w wirtualnym środowisku, spośród wszystkich dostępnych obecnie na rynku audio. Co więcej, system pozwala podczas nagrania łączyć ze sobą wiele ambisonicznych mikrofonów Zylia ZM-1S, które mogą być obsługiwane za pomocą jednego komputera, również podczas streamingu. Za pomocą zestawu Zylia 6DoF VR/AR możliwe jest rejestrowanie wysokiej jakości dźwięku ambisonicznego zarówno w salach koncertowych, czy teatrach podczas przedstawień, jak i w plenerze. Uzyskane w ten sposób realistyczne, wielowymiarowe i w pełni nawigowanie nagrania audio mogą być odsłuchane przez melomanów lub dodatkowo następnie połączone ze scenami VR w celu uzyskania efektu pełnego zanurzenia w wirtualnej rzeczywistości.
"Zastosowanie technologii Zylii bazującej na sześciu stopniach swobody są bardzo szerokie. Tworzenie dźwięku do filmów, czy projektów związanych z wirtualną i rozszerzoną rzeczywistością, pozyskiwanie naturalnych brzmień na potrzeby gier komputerowych, rejestrowanie koncertów na żywo czy realizowanie nagrań dedykowanych wielogłośnikowym instalacjom to zaledwie niektóre z nich. W takiej w pełni nawigowalnej przestrzeni dźwiękowej słuchacz może swobodnie poruszać się w dowolnym kierunku, podejść bliżej lub się oddalić, obrócić się lub pochylić głowę, a nawet unieść się ponad obserwowaną scenę. Za każdym razem doświadczy maksymalnie realistycznych wrażeń słuchowych, dających mu poczucie jakby naprawdę tam był." - mówi Tomasz Żernicki, CEO Zylii. Rozwiązania zastosowane w zestawie ZYLIA 6DoF VR/AR pozwalają na jednoczesne nagrywanie dźwięku w wielu miejscach przestrzeni, co zapewnia pozyskanie audio z nieograniczonej liczby punktów odsłuchowych. Dzięki temu słuchacz swobodnie przemieszcza się w wirtualnej rzeczywistości, jednocześnie doświadczając adekwatnych do swojego położenia zmian we wrażeniach słuchowych. Możliwości Zylii mogą zostać szczególnie docenione przez muzyków. Za pomocą tej innowacyjnej technologii tworzenia dźwięku 3D mogą oni jeszcze bardziej zbliżyć się do swoich fanów i w sposób kreatywny odpowiedzieć na ich oczekiwania, również te względem interaktywnych koncertów na żywo. Film prezentujący możliwości systemu został zamieszczony na YouTubie. Dostępny jest także w wersji 360 na gogle HTC VR. Pliki są łatwe do ściągnięcia i wykorzystania z zestawem HTC.
Źródło: Zylia
Komentarze