REL AirShip
- Kategoria: Newsy sprzętowe
- Mariusz Szczepaniak
REL zapowiedział wprowadzenie bardzo ciekawego systemu bezprzewodowego transferu sygnału audio o nazwie AirShip. Jak przeczytamy w informacji prasowej, nowe rozwiązanie ustanawia nowy poziom jakości dzięki wykorzystaniu do niedawna zarezerwowanej dla NATO i wojska USA częstotliwości 5,8 GHz. Dzięki niej brytyjskim inżynierom udało się stworzyć szybsze, bardziej transparentne połączenie bezprzewodowe, które wreszcie rywalizuje jakością brzmienia z połączeniami przewodowymi. System powstał oczywiście z myślą o subwooferach, które nierzadko pracują z dala od pozostałych komponentów hi-fi. Teraz doskonałe osiągi aktywnego basisty mogą być osiągnięte bezprzewodowo, eliminując potrzebę ciągnięcia przewodów i ułatwiając ustawienie głośnika w pomieszczeniu.
AirShip i jego łączność 5,8 GHz pozwalają na równoczesne połączenie sygnału wysokiego poziomu i niskiego poziomu dla kina domowego. Dzięki temu nie trzeba przełączać subwoofera przechodząc z systemu stereo do kina i z powrotem. System zaprojektowano tak, aby korzystać z sygnału wyjściowego z zacisków głośnikowych wzmacniacza. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest to, że subwoofer dostaje ten sam sygnał, co kolumna głośnikowa. REL twierdzi, że pozwala to zachować taki sam charakter basu, a w efekcie bezbłędnie zintegrować subwoofer z systemem hi-fi. W połączeniu z szybkimi i neutralnymi filtrami wejściowymi powstaje idealne połączenie systemu basowego z głównymi kolumnami - coś z czego REL jest doskonale znany. Położenie subwoofera staje się zupełnie niesłyszalne.
Oprócz sygnału na wyjściach głośnikowych, systemy kina domowego wykorzystują wejście LFE, które posiada swój własny kanał w łączności bezprzewodowej. Pozwala to na przesyłanie sygnału z maksymalną dynamiką. AirShip przesyła oba te sygnały naraz - tak, aby można było cieszyć się najdoskonalszym przeżyciem dźwiękowym. Sygnał wysokiego poziomu z kolumn pozwala subwooferowi dopełnić ludzkie głosy i odczucie przestrzeni, podczas gdy sygnał LFE transportuje najniższe i najsilniejsze fragmenty pasma. Razem tworzą one harmonijną całość, zamieniając niemal dowolny sprzęt hi-fi w system pełnopasmowy. Jak dokładnie ma to działać? Z informacji udostępnionych przez REL-a wynika, że system składa się z dwóch modułów - nadajnika i odbiornika. Po odpowiednim podłączeniu do wzmacniacza i subwoofera i naciśnięciu przycisku parowania, oba urządzenia skomunikują się ze sobą w ciągu pięciu sekund. Firma zapewnia, że zyskując taką swobodę ustawienia sprzętu i zachowując jakość charakterystyczną dla połączenia przewodowego żaden z klientów nie będzie chciał wrócić do starych rozwiązań. Ceny nowych urządzeń na razie nie zostały ujawnione.
Źródło: Voice
Komentarze