Chartwell LS6F
- Kategoria: Newsy sprzętowe
- Tomasz Karasiński
W ofercie marki Chartwell pojawiły się nowe kolumny, a właściwie podłogowa wersja znanych już monitorów LS6 będących nieco większym odpowiednikiem modelu LS3/5. Podobnie, jak w przypadku pozostałych zestawów produkowanych przez brytyjską firmę Graham Audio, LS6F zbudowano zgodnie ze starą szkołą projektową BBC. Obudowa wykorzystuje konstrukcję, w której ścianki mają mniejszą niż zwykle grubość, a wewnętrzne wytłumienie przyklejono w wybranych miejscach tak, aby w odpowiedni sposób kontrolować wibracje skrzyni i rezonanse powstające wewnątrz kolumny. Zintegrowany z obudową cokół zapewnia optymalny przepływ powietrza z portu bass-reflex, który umieszczony jest w podstawie. Rozwiązanie to nie tylko redukuje zniekształcenia powstające przy najniższych częstotliwościach, ale również daje większą swobodę przy optymalnym ustawieniu głośników w pokoju odsłuchowym.
Jeśli chodzi o przetworniki, LS6F wykorzystują oczywiście te same jednostki, których użyto w podstawkowej wersji LS6. Niskimi i średnimi tonami zajmuje się polipropylenowy woofer o średnicy 16,5 cm, a w zakresie wysokich częstotliwości wspomaga go mylarowa kopułka o średnicy 19 mm. Przełącznik ulokowany na froncie kolumny umożliwia wzmocnienie poziomu głośnika wysokotonowego o 1 lub 2 dB. Warto wspomnieć, iż za projektem LS6F stoi Derek Hughes. To człowiek mający blisko 50-letnie doświadczenie w projektowaniu wysokiej klasy systemów nagłośnieniowych. Na swoim koncie ma współpracę z BBC, Operą Królewską w Londynie czy legendarną firmą Spendor. Jak zapewnia sam konstruktor, dzięki bardzo stabilnemu przebiegowi impedancji kolumny bardzo dobrze współpracują ze wzmacniaczami lampowymi, w tym również triodami w konfiguracji Single-Ended. Z ośmioomową impedancją nominalną i efektywnością na poziomie 87 dB, podłogowe Chartwelle nie powinny być trudnym obciążeniem dla współpracującej z nimi elektroniki.
Produkcja kolumn Chartwell, podobnie jak modeli wytwarzanych pod marką Graham Audio, odbywa się z najwyższa pieczołowitością. Po dokładnych pomiarach kolumny dobierane są w pary. Obudowy wykonywane są w całości ręcznie w Anglii i wykańczane naturalnym fornirem dostępnym w kilku wersjach kolorystycznych, takich jak czereśnia czy heban. Największa różnica w stosunku do testowanych przez nas monitorów Chartwell LS6 będzie z pewnością dotyczyła sposobu prezentacji niskich tonów, co potwierdzają udostępnione przez producenta dane techniczne. Pasmo przenoszenia modelu LS6F zaczyna się przy 40 Hz i sięga 20 kHz. Teoretycznie to tylko trochę niżej niż w przypadku wersji podstawkowej, ale w praktyce różnica może być niebagatelna. Nowe LS6F są już dostępne w Polsce. Kolumny wyposażono w maskownice mocowane za pomocą ukrytych w obudowie magnesów. Cenę podłogówek Chartwella skalkulowano na 14000 zł.
Źródło: Audiopunkt
Komentarze