Bladelius wraca do Polski
- Kategoria: Newsy branżowe
- Tomasz Karasiński
Firma Audio Atelier została nowym dystrybutorem urządzeń marki Bladelius w Polsce. Już w najbliższy weekend, w trakcie wystawy Audio Video Show w Warszawie będzie można posłuchać produktów firmowanych nazwiskiem inżyniera Mike'a Bladeliusa w aż trzech systemach stereo. W jednym z nich pojawi się zupełna nowość - superintegra o nazwie Oden, będąca jednym z trzech wzmacniaczy zintegrowanych w aktualnej ofercie szwedzkiej firmy. Szczegółów konstruktor na razie nie zdradza, ale ma to być absolutnie wyjątkowy produkt. W przyszłym roku z kolei czeka nas premiera najnowszej wersji jednego z najbardziej znanych i cenionych modeli, Thora.
Miłośnicy tranzystorów w klasie A powinni natomiast koniecznie zapoznać się z brzmieniem modelu Brage, oferującego moc 45 W na kanał, co zdaniem producenta w zupełności wystarczy do napędzenia niemal dowolnych kolumn. Oferta szwedzkiej marki nie kończy się oczywiście na integrach. Można w niej znaleźć również systemy dzielone, a więc przedwzmacniacze - także z wbudowanym przetwornikiem cyfrowo-analogowym - i końcówki mocy oraz wieloformatowy odtwarzacz muzyczny Gondul M wyposażony w szereg wejść cyfrowych, czy też oryginalny odtwarzacz/streamer Mimer - urządzenie na miarę naszych czasów. Nowy dystrybutor podkreśla, że doskonałe brzmienie nie jest jedyną zaletą urządzeń Bladeliusa - towarzyszy mu charakterystyczny dla tej marki dizajn, łączący elegancję ze skandynawskim minimalizmem.
Bladelius to co prawda nowa marka w ofercie Audio Atelier, jednak nie powinna ona być obca polskim miłośnikom dobrego brzmienia. Mike Bladelius to bowiem jedna z najciekawszych postaci świata audio. Zanim jeszcze rozpoczął pracę na własny rachunek, miał okazję współpracować z prawdziwą legendą branży audio. Karierę zaczął bowiem w Kalifornii na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku w firmie Treshold, do której zatrudnił go nie kto inny, jak ówczesny właściciel tej marki, doskonale znany audiofilom na całym świecie, Nelson Pass. Choć ten ostatni po dwóch latach opuścił firmę, Bladelius pozostał w niej jeszcze przez kolejne dwa lata, współtworząc kolejne produkty. Po opuszczeniu Tresholda, jako konsultant, pracował dla marki Classé pełniąc tam funkcję głównego projektanta. Znany jest również z opracowania przetworników cyfrowo-analogowych Ultra Analog stosowanych przez Marka Levinsona i Tresholda w ich produktach. W końcu, w 1995 roku, w szwedzkim Alingsas założył własną firmę, Bladelius Design Group. Początkowo jego produkty trafiały na rynek pod marką Advantage. Nawet gdy Mike Bladelius prowadził już własną firmę, po jego wiedzę i doświadczenie nadal chętnie sięgały inne firmy audio, w tym choćby Primare. XXI wiek to już era urządzeń wprowadzanych pod własnym nazwiskiem. Nazwy poszczególnych modeli czerpane są z nordyckiej mitologii, podkreślając pochodzenie urządzeń i ich konstruktora.
Źródło: Audio Atelier
Komentarze