Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

Krzysztof Garbaciak i Arek Tyda - ECHA

  • Kategoria: Wywiady
  • Tomasz Karasiński

Krzysztof Garbaciak i Arek Tyda - ECHA

Pod koniec czerwca ukazał się nowy album zespołu ECHA, zatytułowany po prostu "Echa". Choć grupa istnieje już prawie dziesięć lat, wydanie płyty w takiej formie, pod nową nazwą można tak naprawdę traktować jako początek kolejnego rozdziału, nowe rozdanie lub ponowny debiut. Zawartość krążka zdaje się to potwierdzać. Może nie jest to jeszcze muzyczne arcydzieło, ale na pewno dostajemy sporo ciekawego, odważnego i bardzo swobodnego grania. Bez silenia się na oryginalność z pogranicza kiczu, wyczuwalnego na kilometr parcia na szkło czy atakowania słuchacza głupawymi numerami obliczonymi na skupienie jego uwagi choćby na dwie minuty. Po ludzku i po swojemu. Płyta nie okazała się oczywiście spektakularnym sukcesem, nie dotarła do pierwszego miejsca na oficjalnej liście sprzedaży OLIS-u ani nie pokryła się złotem. Ale nie o to chodziło. Zespół robi swoje, a jego członkowie cieszą się z kolejnych sukcesów, bo lubią grać i robią to w bardzo naturalny sposób. A ponieważ wciąż niewiele o nich wiadomo, postanowiliśmy sprawdzić co sami powiedzą o sobie.

Jak mogliśmy przeczytać w materiałach udostępnionych przez wydawcę w momencie premiery ostatniego krążka, ECHA oferują dojrzałe, eklektyczne brzmienie z wyrazistym wpływem alternatywy, choć w ich muzyce nie brakuje rockowych, mocniejszych akcentów. "Echa" to jedenaście podróży w oryginalny brzmieniowo świat ilustrowany ciekawymi tekstami. Promująca album piosenka "Polska na supeł" została wspaniale przyjęta przez słuchaczy Eski Rock i przez kilka tygodni gościła w zestawieniu Listy Przebojów Programu III Polskiego Radia, a sam album został płytą tygodnia w radiowej Czwórce. Grupa zdobyła liczne nagrody, między innymi w konkursach "Scena Machiny" i "Letni Hit Machiny", a także w plebiscytach portali internetowych. Ich dwa poprzednie albumy, "Co tam myślisz" i "Wszyscy i nie tylko wszystko" zebrały pozytywne recenzje na łamach gazet i portali muzycznych. Utwory z tych albumów gościły na antenie Trójki i Eski Rock. ECHA występowały na Open'er Festival, Slot Art Festival, Jarocin Festival, HejFest, Warsaw Orlen Maraton, nie wspominając oczywiście o licznych koncertach klubowych. Chłopaki mają na koncie również supportowanie takim grupom, jak Myslovitz, Happysad, Kult czy Perfect. Jak na grupę, o której wciąż słyszało niewielu melomanów, to bardzo długa lista ważnych wydarzeń i osiągnięć. Co wspominają najlepiej, jak traktują swoją najnowszą płytę i jak widzą najbliższą przyszłość?

"ECHA? Co to takiego?" - pomyśli pewnie większość osób czytających ten wywiad. Czy moglibyście więc najpierw powiedzieć kilka słów o sobie i o historii zespołu?

Krzysiek: Echa to zielonogórsko-wrocławski zespół, który powstał na bazie zespołu Bezsensu i wydał właśnie debiutancką płytę w SP Records. Zespół tworzą: Krzysiek Garbaciak (wokal, gitara), Marcin Gryszczuk (bas), Marcin Urszulak (perkusja), Wojtek Konopko (syntezatory, klawisze), Arek Tyda (gitara, omnichord). Koncertowo pod nazwą Echa debiutowaliśmy jako gość na trasie Kultu jesienią 2018 roku. Obecnie przygotowujemy się do trasy promującej płytę.

Gdybyśmy mieli zagłębić się w wasze muzyczne inspiracje, wymienić artystów i albumy, do których często wracacie i których twórczość ukształtowała wasz świat i waszą wrażliwość, co by to było?

Arek: Trzeba by zacząć od spraw oczywistych: Beatles, David Bowie, The Doors, White Stripes, ale też Kombajn do zbierania kur po wioskach, czy Dua Lipa. Grzebiemy w historii lokalnej muzyki. Jakieś 10 lat temu mieliśmy świetny zespół Pewne Formy Białka, w latach 70-tych w Zielonej Górze działał zespół o nazwie... Weekend, a jeszcze wcześniej Jolanie.

Krzysztof Garbaciak i Arek Tyda - ECHA

Czy nie macie wrażenia, że indie rock okres największego rozkwitu ma już za sobą, a po poprzedniej dekadzie zaczął tracić impet i zjadać swój ogon? Czy po świetnych albumach takich gwiazd, jak The National czy Arcade Fire jest jeszcze sens się w to pchać? Czy są jakieś pozycje, które szczególnie was zainteresowały w ostatnich latach - takie, które mogą świadczyć o świeżości tego gatunku?

Arek: Ale my się w nic nie pchamy. Nie ma założenia z naszej strony, że mamy się trzymać jakichś ram stylistycznych i chyba tego nie robimy. Wręcz unikamy jednoznacznych skojarzeń. Z naszej perspektywy ten album jest bardzo eklektyczny, inspirujemy się bardzo różnymi gatunkami. Pojęcia indie rock i indie pop są coraz bardziej pojemne. Lubimy ostatnie płyty Arcade Fire i The National, ale też Foals, Yeasayer i wiele innych. Czerpią oni z tak wielu muzycznych światów, że coraz bardziej rozszerzają ten worek z napisem "indie rock" - tak, że teraz można wrzucić do niego niemal wszystko. Jeśli chodzi o debiutantów, świetna jest Maggie Rogers, na przykład utwór "Alaska" - bardziej od strony popowej i Yungblud "Loner" - bardziej rockowe.

Krzysztof Garbaciak i Arek Tyda - ECHA

O waszej nowej płycie już w tym momencie można dowiedzieć się znacznie więcej, niż o dwóch poprzednich - "Co tam myślisz" i "Wszystko i nie tylko wszystko". Czy fakt, że zatytułowaliście go po prostu "Echa" można odczytywać tak, że jest on czymś w rodzaju powtórnego debiutu?

Krzysiek: Przeszliśmy pewną drogę z dwiema płytami wydanymi pod nazwą Bezsensu. Tę nową traktujemy jako pierwszą, debiutancką zespołu Echa. Nastąpiła spora ewolucja, zmienił się skład, stylistyka - inaczej gramy i śpiewamy, inne są teksty. Chcieliśmy te zmiany podkreślić nadając tym dźwiękom nową nazwę, nowe opakowanie. Nie odcinamy się od poprzedniego zespołu, ale chcieliśmy pokazać, że to jest już inna muzyka, niż ta w garażu ileś lat temu.

W informacji prasowej zapowiadającej najnowszy album mogliśmy przeczytać, że wasz pomysł na sukces to dynamiczna, melodyjna muzyka oparta na wyrazistym rytmie i ciekawe, przepełnione wrażliwością teksty. Gdybyście jednak mieli w kilku zdaniach powiedzieć co takiego chcecie przekazać słuchaczom i co z tej płyty mają zapamiętać, co by to było?

Arek: Płyta zaczyna się utworem "Czy masz dla mnie czas?"i jest to komunikat do słuchacza. Mówimy do niego "skup się i posłuchaj nas". Piosenki dotyczą próby odnalezienia się we współczesnych realiach. Nie pasuje nam konsumpcja, chcemy czegoś trwalszego, na dłużej. Szukamy zrozumienia i miłości, a adresat tej skomplikowanej miłości w kolejnych piosenkach bywa różny - może to być dziewczyna, my sami, ale też ojczyzna. Zastanawiamy się co by było, gdybyśmy funkcjonowali w innych realiach - albo gdzie indziej albo w innych czasach, do których trochę tęsknimy - przecież to taka losowa sprawa, że żyjemy właśnie teraz w tym kraju.

Krzysztof Garbaciak i Arek Tyda - ECHA

W nagraniach, które ostatecznie znalazły się na płycie "Echa" wzięło udział kilku gości - Karol Niewiadomski, Łukasz Olejarczyk i Kacper Mikołajuk. Czy chcieliście w ten sposób urozmaicić brzmienie niektórych kompozycji?

Krzysiek: Karol był naszym perkusistą za czasów Bezsensu - z nim zaczęliśmy nagrania. Kacper zagrał na saksofonie, który wspólnie z Wojtkiem pięknie pomasakrowali różnymi elektronicznymi zabawkami. Łukasz Olejarczyk był naszym producentem, stał się szóstym członkiem zespołu, miał wielki wpływ na naszą muzykę.

Widząc tytuł jednego z utworów - "Polska na supeł" - pomyślałem, że będzie to ostry kawałek o mocno politycznym wydźwięku. Ale teraz nie jestem przekonany. Nie chcecie wchodzić w takie tematy?

Arek: Polska jest tutaj jak kochanka, partnerka, którą darzy się miłością, ale czasami wkurza - i te dwa uczucia, pozytywne i negatywne, są jednoczesne. Kochamy swój kraj, choć pewne rzeczy nam się w nim nie podobają. Chcieliśmy by ten utwór był bardziej uniwersalny i nie stracił na aktualności - tak by się pewnie stało, gdybyśmy bardziej dosłownie potraktowali temat.

Na swoim koncie macie występy na wielu imprezach i festiwalach, takich jak Open'er Festival, Slot Art Festival, Jarocin Festival, HejFest, Warsaw Orlen Maraton czy Festiwal Supportów. Czy któryś z nich wspominacie szczególnie ciepło?

Krzysiek: Nagroda z Festiwalu Supportów pozwoliła nam sfinansować znaczą część płyty, poza tym dzieliliśmy scenę z wieloma wykonawcami, których cenimy, jak Mela Koteluk, Lemon i Perfect, więc to na pewno były ważne dla nas momenty. Kilka dni temu wróciliśmy zresztą na Gubałówkę już jako goście festiwalu. Wróciły wspomnienia, znów spotkaliśmy tych wspaniałych ludzi odpowiedzialnych za to, że na szczycie góry stoi scena. Widok z niej jest niesamowity - widać wiele szczytów i całe Zakopane. No i znowu zagraliśmy z Lemonem. Byliśmy bardzo mile zaskoczeni, że na Open'erze tak poważnie podchodzono do nas – debiutantów. Pełna profeska i super wyróżnienie... Ale wszystkie wymienione przez ciebie koncerty były ważne. Dodalibyśmy jeszcze występy na trasach przed Happysad i Kultem.

Krzysztof Garbaciak i Arek Tyda - ECHA

Indie rock jest gatunkiem, który przyciąga miłośników muzyki alternatywnej, niezależnej i niekomercyjnej. Widać, że trzymacie się tego etosu, bo wasza najnowsza płyta została wydana dzięki środkom pozyskanym z Festiwalu Supportów. Jednocześnie jednak postanowiliście związać się z wytwórnią SP Records. Jak powinniśmy to rozumieć?

Krzysiek: Tak to obecnie zwykle wygląda. Zespoły przychodzą do wytwórni z już nagranym materiałem. Podobało nam się zaangażowanie SP Records i ich entuzjazm. Dlatego zdecydowaliśmy się na współpracę. Poza tym jest to wytwórnia, która często pracuje właśnie z alternatywnymi wykonawcami.

Wasz nowy album jest oczywiście dostępny w formie fizycznej, ale można go znaleźć również w zasobach popularnych serwisów streamingowych. Jak, jako młodzi muzycy, zapatrujecie się na zmiany w sposobie percepcji muzyki przez fanów? Jesteście miłośnikami tradycyjnego sposobu ich prezentowania, jak płyty i koncerty, czy też próbujecie promocji przez platformy takie, jak YouTube, Spotify czy Bandcampa?

Arek: Każda droga dotarcia do słuchacza jest dobra. Kupujemy CD, szukamy starych winyli, ale słuchamy też Spotify i TIDAL-a.

Krzysztof Garbaciak i Arek Tyda - ECHA

Jak widzicie przyszłość i ewolucję rynku muzycznego w Polsce i na świecie? Jesteście w tej kwestii optymistami?

Arek: Z jednej strony będzie się na pewno rozwijać rynek cyfrowy, a z drugiej kolekcjonerski - analogowy. Zespoły będą się prześcigać w pomysłach na gadżety, co widzimy już po nowej płycie Toola. Jeśli chodzi o świat cyfrowy niektóre kapele pewnie wpuszczą jeszcze bardziej słuchacza do swojego świata - także prywatnego - poprzez media społecznościowe, a może nastąpi przesyt i część się wycofa i zdystansuje.

Czy przywiązujecie dużą wagę do sprzętu, na jakim prywatnie słuchacie muzyki? A jeśli tak, jakie są wasze doświadczenia w tej materii?

Krzysiek: Na pewno takim najbardziej profesjonalnym doświadczeniem był odsłuch świeżo nagranego materiału w RecPublica Studios w Lubrzy, gdzie mają monitory ADAM Audio S6X, ATC SCM20 i Yamaha NS-10.

Zdjęcia: Arek Szymański (portretowe), Przemysław Żmuda (koncertowe)

Komentarze

  • Brak komentarzy

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Zobacz także

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Elodie Deveau - Triangle

Elodie Deveau - Triangle

Triangle Electroacoustique to jeden z najstarszych francuskich producentów zestawów głośnikowych. Choć ostatnie, wciąż dostępne w sprzedaży, jubileuszowe modele wprowadzono z okazji czterdziestych urodzin firmy, w tym momencie jesteśmy już w połowie drogi do kolejnej okrągłej rocznicy (Renaud de Vergnette założył firmę Triangle w 1980 roku). Wszyscy znamy tę historię -...

Jak złożyć system stereo w siedmiu prostych krokach

Jak złożyć system stereo w siedmiu prostych krokach

Jak złożyć system stereo? To pytanie na pewnym etapie zadawał sobie każdy, kto uważa się za melomana lub audiofila. Prostej odpowiedzi niestety nie ma, bo nawet doświadczeni miłośnicy muzyki i sprzętu audio wciąż szukają swojego ideału. Osobom przymierzającym się do zakupu swojego pierwszego systemu audio można jednak wytłumaczyć kilka podstawowych...

Odrodzenie formatu CD - rewolucja czy burza w szklance wody?

Odrodzenie formatu CD - rewolucja czy burza w szklance wody?

W erze streamingu coraz więcej melomanów sięga po muzykę na fizycznych nośnikach, czego doskonałym przykładem stały się płyty winylowe. Renesans gramofonów i czarnych krążków trwa już co najmniej dekadę. Tłocznie płyt winylowych pracują na pełnych obrotach. Produkcję wznawiają nawet największe wytwórnie, a dla artystów wydających nowy album brak wersji LP...

Streaming krok po kroku

Streaming krok po kroku

Streaming - to pojęcie niemal całkowicie zdominowało świat sprzętu hi-fi. Na przestrzeni dziesięciu lat ten sposób słuchania muzyki przeszedł ewolucję od ciekawostki technologicznej interesującej tylko najbardziej postępowych melomanów i audiofilów do czegoś, co jest dla nas zupełnie naturalne i oczywiste. Dla wielu osób streaming to nieodłączna część codziennego funkcjonowania, podstawowe...

Audiofilskie BHP - najważniejsze zasady użytkowania sprzętu stereo

Audiofilskie BHP - najważniejsze zasady użytkowania sprzętu stereo

W naszym magazynie koncentrujemy się na treściach kierowanych do entuzjastów i osób żywo zainteresowanych sprzętem stereo. Niezależnie od aktualnych reguł działania internetowych wyszukiwarek czy liczby przypadkowych wizyt na danej stronie bazę czytelników stanowią ludzie dysponujący sporą wiedzą i doświadczeniem w tym temacie. Nawet oni muszą jednak dostrzegać pewną lukę w...

Bannery dolne

Nowe testy

Poprzedni Następny
NAD C389

NAD C389

NAD (New Acoustic Dimension) to jedna z firm, które od samego początku umiejętnie łączyły innowacje i czysto naukowe podejście do tematu ze wspaniałym zmysłem biznesowym i wyczuciem sytuacji na rynku....

Serblin & Son Frankie Preamplifier + Frankie Monoblock

Serblin & Son Frankie Preamplifier + Frankie Monoblock

Rosnące zainteresowanie audiofilów wzmacniaczami dzielonymi jest jednym z najbardziej zaskakujących trendów, jakie ostatnio obserwujemy. Wydawało się przecież, że rynek zmierza w przeciwnym kierunku, a niebawem w sklepach dostępne będą niemal...

Lyngdorf FR-2

Lyngdorf FR-2

Kim jest Peter Lyngdorf? Genialnym inżynierem, czy może raczej wizjonerem i utalentowanym przedsiębiorcą? Tego nie podejmuję się rozsądzać, ale jedno jest pewne - facet nie lubi się nudzić i wspiera...

Bannery boczne

Komentarze

a.s.
Nasz zmysł słuchu nie ma "liniowej charakterystyki przetwarzania". Sygnały o takim samym natężeniu, ale o różnej częstotliwości, wywołują wrażenia różnej głośno...
Rafał
Witam. Posiadam głośniki 120 Club od JBL i te 12 godzin nie wiem na jakiej mocy jest. Podłączyliśmy konsole kablami i dwa głośniki ze sobą też na kable i nieste...
Piotr
Wiem, że o switche można się kłócić tak jak o kable, generalnie nie jestem hejterem różnych niekonwencjonalnych urządzeń audio ale polecam taki eksperyment: w t...
stereolife
@Garfield - Coś nam podpowiada, że chętni się znajdą. Ceny nie są jeszcze tak zaporowe jak u niektórych specjalistów od hi-endu. Patrząc na trendy w salonach au...
Obywatel GC
Wszystko ładnie, pięknie, tylko ja nigdy nie rozumiem w tych wzmacniaczach, w których lampy są schowane w obudowie, jak człowiek ma potem je wymienić, bez narus...

Płyty

Newsy

Tech Corner

Krótka historia płyty kompaktowej

Krótka historia płyty kompaktowej

Jak wyglądał świat w marcu 1979 roku? Andrzej Wajda kręcił "Panny z Wilka". Jan Paweł II był papieżem niecałe pół roku. Prezydentem USA był Jimmy Carter. W Nowym Jorku urodziła się Norah Jones. Atari wypuściło na rynek komputery Model 400 i Model 800. W salonach samochodowych pojawiły się Peugeot 505,...

Nowości ze świata

  • Triangle Electroacoustique is one of the oldest French loudspeaker manufacturers. Although the latest anniversary models, still available for sale, were introduced on the occasion of the company's fortieth birthday, at this point we are already halfway to another round anniversary...

  • In Norse mythology, Thor is known as the god of thunder, lightning, marriage, vitality, agriculture, and the home hearth. He was said to be more sympathetic to humans than his father, Odin, though equally violent. He traveled in a chariot...

  • Manufacturers of hi-fi equipment like to brag about their peak performance, but in any company's product lineup, the key role is played by the models that simply sell best. They are the ones that provide funds for further development and...

Prezentacje

20 najciekawszych premier wystawy High End 2024

20 najciekawszych premier wystawy High End 2024

Odbywający się tradycyjnie na początku maja High End to impreza, w trakcie której oczy i uszy całej społeczności audiofilskiej zwrócone są w kierunku Monachium. Jak informują organizatorzy, wystawa ta jest niekwestionowanym liderem, jeśli chodzi o imponujące nadawanie tonu najwyższej klasy reprodukcji muzyki. Od czterech dekad High End dostarcza pomysłów i...

Poradniki

Galerie

Popularne testy

Dyskografie

Vintage

Sony WM-GX788

Sony WM-GX788

Do tej pory w dziale Vintage jeszcze nie pojawił się tekst mówiący o urządzeniu kończącym pewną erę. Pisaliśmy o pierwszym...

Słownik

Poprzedni Następny

THD

Total Harmonic Distorsion czyli całkowite zniekształcenia harmoniczne - współczynnik określający miarę zniekształceń nieliniowych w urządzeniach elektronicznych, w tym oczywiście w sprzęcie audio. Idealną sytuacją byłoby, gdyby wzmacniacz po otrzymaniu sygnału...

Cytaty

AndromedaRomanoLax.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych, zapoznając się z naszą polityką prywatności.