JICO Seto-Hori
- Kategoria: Newsy sprzętowe
- Tomasz Karasiński
Na polskim rynku pojawiła się najnowsza wkładka gramofonowa marki JICO. Jeżeli jeszcze o niej nie słyszeliście, to prawdopodobnie dlatego, że w jej ofercie nie znajdziemy praktycznie nic oprócz wysokiej klasy wkładek, z których część ma naprawdę nietypową konstrukcję. Taki jest również model o nazwie Seto-Hori - wysokonapięciowa wkładka MC z igłą o liniowym szlifie umieszczoną na boronowym wsporniku. Śnieżnobiały korpus wykonano z ręcznie ozdabianej ceramiki, a jej podstawę z drewna orzechowego. Kartridż powstaje w samym sercu miasta Seto w Japonii, słynącego z doskonałego garncarstwa i ceramiki. Wspomniana miejscowość jest powiązana z ceramiką tak bardzo, że w języku japońskim określa się ją słowem "Setomono".
Jak tłumaczy producent, przez długi czas uważano, że użycie ceramiki do produkcji korpusów wkładek gramofonowych jest niemożliwe. Aby stworzyć taki element, trzeba poddać ceramikę procesowi formowania (Kata-Tori) i wypalania (Yaki-Ire), jednak w tym drugim etapie elementy ceramiczne znacznie się kurczą, co utrudnia użycie tego materiału do tworzenia tak precyzyjnych elementów. Eksperci z firmy JICO przez dwa lata współpracowali z jednym z najlepszych laboratoriów w mieście Seto, aby dokładnie przestudiować i opisać proces kurczenia się elementów ceramicznych podczas wypalania. Umożliwiło im to zaprojektowanie maleńkich części wykonanych z odpowiednim zapasem - tak, aby efektem końcowym był element o pożądanych wymiarach. Rezultatem ich prac jest Seto-Hori - wkładka MC o pięknie zaprojektowanym kształcie, z ceramiczną obudową i prawdziwie japońskim dźwiękiem.
Unikalny wzór wkładki Seto-Hori ma przypominać sieci rybackie, których używa się w Japonii. Jak tłumaczy producent, ma to odzwierciedlać filozofię uchwycenia szczęścia poprzez wyłowienie z naszych płyt pięknego dźwięku. Szczegółowy wzór odnoszący się do japońskiej kultury nie jest malowany, ale rzeźbiony na ceramicznej powłoce za pomocą techniki Hori-Tsuke. Użycie ceramiki Setomono we wkładce o wysokim napięciu wyjściowym ma pomóc w tłumieniu nadmiernych wibracji całego układu. Seto-Hori wykorzystuje ponadto igłę o specjalnym szlifie Micro Ridge Diamond, który ma kształt wielościenny. Taka igła nie tylko zapewnia dokładniejsze śledzenie rowka, ale także zwiększa żywotność wkładki co najmniej trzykrotnie w porównaniu ze zwykłym szlifem eliptycznym. Wspornik igły wykonany jest z boru dla uzyskania niskiej masy i wysokiej sztywności. Korpus został natomiast zamontowany na podstawie wykonanej z naturalnego drewna orzechowego pochodzącego z okolic miasta Hamamatsu, w którym mieszczą się fabryki znanych na całym świecie instrumentów muzycznych. Wkładka Seto-Hori jest już dostępna w Polsce w cenie 3990 zł.
Źródło: Audio Forte
Komentarze