Questyle QP2R
- Kategoria: Newsy sprzętowe
- Tomasz Karasiński
W ciągu ostatnich kilku lat dość mocno zmieniły się poglądy na temat dźwięku wysokiej rozdzielczości. Dla wielu osób siedzenie przed szafką wypełnioną ciężkimi, skomplikowanymi i co najważniejsze, tradycyjnymi urządzeniami audio staje się niewygodne. Obecnie nie ma najmniejszego problemu aby cieszyć się muzyką odtwarzaną z plików wysokiej rozdzielczości i to praktycznie w dowolnym miejscu. Wystarczy zabrać ze sobą hi-endowy odtwarzacz przenośny oraz odpowiednie słuchawki. Dlatego właśnie firma Questyle wprowadziła na rynek model QP2R, który ma być idealnie zaprojektowanym DAP-em. To odtwarzacz drugiej generacji, który odziedziczył najważniejsze cechy konstrukcyjne po swoim poprzedniku, jednak producent zapewnia, że przysłuchując się brzmieniu, bez problemu znajdziemy wyróżniające nowy projekt detale. Co ciekawe, QP2R nadal korzysta z Linuxa. Według producenta, system ten posiada unikalne cechy użytkowe, oferuje wydajność i stabilność, która przewyższa możliwości systemu Android.
Na płycie PCB w QP2R, sekcja audio obejmuje około 70% powierzchni. Można to porównać do silnika w samochodzie sportowym. Nie ulega wątpliwości, że to zdecydowanie wpływa to na jego wydajność. Odtwarzacz wyposażony jest we wzmacniacz prądowy, który zbudowano w oparciu o dyskretne obwody pracujące w klasie A. Dzięki w pełni zbalansowanemu wyjściu, układy wzmacniające posiadają teraz cztery grupy w porównaniu do poprzednio stosowanych dwóch. Cztery grupy prądowych obwodów wzmacniających znajdują się zarówno z przodu, jak i z tyłu płytki, co znacznie skraca ścieżkę sygnału. Dzięki temu poprawiona zostaje jakość dźwięku, co owocuje następnie niskimi zniekształceniami na poziomie 0,0005% oraz impedancją wyjściową mniejszą niż 0,1 Ω.
QP2R jest pierwszym przenośnym odtwarzaczem na świecie, który wykorzystuje system kontroli BIAS-u klasy A. Ma to na celu uzyskanie pewności, że wzmacniacze prądowe, podczas napędzania różnych obciążeń działają w tej klasie. Dotyczy to szczególnie najtrudniejszych obciążeń i jednoczesnej potrzeby zapewnienia doskonałych wrażeń odsłuchowych oraz znakomitej wydajności. Jeśli chodzi o wykonanie, QP2R zasadniczo utrzymuje styl znany z modelu QP1R. W odtwarzaczu wykorzystano nową, opatentowaną technologię łożyska płaskiego - odnajdziemy je w mechanicznym pierścieniu sterującym oraz pokrętle głośności. Dokładność tego mechanicznego i elektronicznego sterowania jest wprost niezwykła. Kolejnym istotnym elementem jest port USB typu C. Służy on do ładowania i przesyłania danych. Wewnętrzna tuleja portu wykonana została ze stali nierdzewnej. Jest ponadto lśniąca i odporna na zarysowania.
Inżynierowie firmy Questyle kierują się zasadą mówiącą, że im bardziej skomplikowany staje się świat, tym bardziej warto upraszczać rozwiązania. Większość zaawansowanych technologicznie i profesjonalnych urządzeń sterowana jest mechaniczne i elektroniczne - ekran dotykowy jest rozwiązaniem rzadszym. W strukturze mechanicznego pierścienia sterującego i pokrętła regulacji głośności znajduje się ponad 30 elementów. Inżynierowie Questyle'a wraz z zespołem R&D firmy Foxconn testowali przed wyborem ostatecznej koncepcji ponad sto różnych konstrukcji i materiałów. W modelu QP2R wykorzystano opatentowane przez firmę technologie True DSD i 3X Clock Asynchronous Structure. Flagowy chipset DAC AKM AK4490 może obsługiwać nawet pliki DSD 256 oraz PCM 384 kHz/32 bit.
Ponadto w najnowszym odtwarzaczu Questyle'a znajdziemy 1-Ghz procesor o wysokiej wydajności i niskim poborze mocy, 64 GB pamięci wewnętrznej i slot dla kart micro SD o pojemności do 200 GB. Wysoki poziom jakości dźwięku mają zapewniać także kondensatory tantalowe F95. Zasilanie oparte jest na baterii o dużej pojemności, dającej do 10 godzin pracy, a specjalny chip odpowiedzialny jest za precyzyjną kontrolę poziomu jej naładowania. Użytkownik do dyspozycji otrzymuje także pilot zdalnego sterowania, wyjście S/PDIF, stację dokującą oraz możliwość podłączenia jednej pary zewnętrznych głośników aktywnych. QP2R będzie dostępny w kolorze złotym lub srebrnym już w sierpniu w cenie 4999 zł.
Źródło: MIP
Komentarze