PMC Twenty 5
- Kategoria: Newsy sprzętowe
- Tomasz Karasiński
Seria Twenty 5 zaprezentowana przez firmę PMC jest zwieńczeniem ćwierćwiecza badań, konsekwentnego tworzenia i produkcji doskonałych kolumn głośnikowych do użytku domowego. W projekcie został uwzględniony każdy element mający wpływ na precyzyjne zestrojenie całości, czego efektem ma być absolutna transparentność i szczegółowość. Kolumny z serii Twenty 5 wyposażone są w uznaną technologię Advanced Transmission Line, ale także cały szereg innowacji takich, jak nowe, wydajne przetworniki niskośredniotonowe G-weave, czy profil wylotu linii transmisyjnej Laminair opracowany specjalnie by zapewnić perfekcyjny przepływ powietrza z wnętrza obudowy do otoczenia. Przy jego projektowaniu wykorzystano doświadczenia, jakie zdobył Oliver Thomas pracując w Formule 1, gdzie turbulencje są zwalczane gdyż hamują bolidy. W skład linii Twenty 5 wchodzą dwa modele podstawkowe - Twenty 5.21 i Twenty 5.22, a także trzy modele podłogowe - Twenty 5.23, Twenty 5.24 i Twenty 5.26.
Profil Laminair został po raz pierwszy zastosowany w profesjonalnych monitorach głównych QB1, gdzie w linię transmisyjną wdmuchują powietrze 4 potężne 10 calowe głośniki niskotonowe, dysponujące łączną mocą 4000 W. Laminair zapewnił minimalizację turbulencji spowalniających przepływ powietrza, przez co reprodukowany przez kolumnę bas jest jeszcze szybszy, dynamiczniejszy i lepiej zdefiniowany, a przepływające powietrze nie wytwarza żadnych odgłosów. Głośniki nisko-średniotonowe pracując w obudowach wykorzystujących linię transmisyjną muszą być zdolne do pracy w ekstremalnych warunkach. Muszą posiadać bardzo dużą wytrzymałość na przeciążenia, być czułymi na najmniejsze zmiany sygnału, a przy tym wykazywać się bardzo wysoką szczegółowością.
Przetworniki niskośredniotonowe G-weave wyposażone są w nowe membrany które zbudowane są z drobniutkiego splotu włókna szklanego, żywicy i pulpy papierowej. To materiał mocniejszy niż sam papier, a jednocześnie doskonale przeźroczysty. Zastosowany system magnetyczny jest o 80% efektywniejszy niż ten stosowany w starszych rozwiązaniach. Dopełnieniem mocnych i neutralnych głośników basowych, są niezwykle gładko brzmiące miękkie kopułki wysokotonowe. Są one współprojektowane przez inżynierów firmy PMC i norweskich elektroakustyków z firmy Seas, dostarczających jedne z najlepszych przetworników na świecie. Precyzyjna 27-milimetrowa, chłodzona ferrofluidem kopułka wykonana jest z materiału Sonolex, co gwarantuje gładkie przetwarzanie najwyższych częstotliwości i perfekcyjną powtarzalność parametrów przez co możemy uzyskać doskonałe sparowanie głośników. Perforowana polerowana kratka maskująca jest specjalnie wyprofilowana dla uzyskania optymalnej dyspersji i ostrego, trójwymiarowego obrazowania głosów i instrumentów.
Dodatkowo w modelu Twenty 5.26 zastosowano kopułkowy głośnik średniotonowy o średnicy 50 mm, zapewaniający czystą reprodukcję wokali. Jak zapewnia producent, głosy artystów są świetnie zdefiniowane i z łatwością możemy z nich odczytać emocje towarzyszące wykonywaniu utworu. Podobnie jak w przypadku głośnika wysokotonowego, głośnik średniotonowy ma wystarczającą moc, aby wypełnić ogromną przestrzeń. By uzyskać szerokie pole perfekcyjnego odsłuchu stereo oraz naturalne brzmienie, kolumna musi mieć minimalną ilość separowanych przetworników nisko i wysokotonowych. Połączone są one zwrotnicą elektryczną zapewaniającą odpowiedni podział częstotliwości akustycznych. Od jakości jej wykonania i jakości zastosowanych elementów, zależy w znacznym stopniu końcowa jakość kolumny.
Zwrotnice zastosowane w produktach wchodzących w skład serii Twenty 5 montowane są na grubych płytach z włókna szklanego spełniających wysokie wymogi sprzętu militarnego. Elementy połączone są jak najszerszymi miedzianymi ścieżkami dla zminimalizowanej rezystancji, co zapewnia, że moc sygnału docierającego do głośników jest zmaksymalizowana. Każdy element wchodzący w skład zwrotnicy został dobrany na drodze rozległych testów odsłuchowych, a jego miejsce na płycie wybrane tak by zapobiec niepożądanym interakcjom z innymi elementami. Dla uzyskania maksymalnej jakości reprodukowanego dźwięku, przez każdą wytworzoną kolumnę, wszystkie komponenty są selekcjonowane, dopasowywane i montowane ręcznie.
Terminale przyłączeniowe wykonane są z czystej miedzi i pokrywane matowym rodem, co zapewnia doskonałe, niemal całkowicie bezstratne połączenie. Łącza są szeroko rozstawione i mogą współpracować z dowolnymi końcówkami. Izolację od podłoża w modelach podłogowych i precyzyjne wyrównanie kolumny, zapewniają solidne, wykonane z jednej części, duże stalowe kolce. Maskownice są przezroczyste akustycznie, cieniutkie i by nie zaburzać prostej bryły kolumny, wyposażone w magnetyczne zaczepy. Kolumny PMC są wykonywane ręcznie, z wielką dbałością, tak by wszyscy, szczególnie dbający o jakość wykonania, byli w pełni usatysfakcjonowani. Wszystkie wyroby pochodzą z fabryki PMC mieszczącej się w Wielkiej Brytanii. Każdy element zastosowany w kolumnie, począwszy od części składowych zwrotnicy, przez przetworniki, a na obudowie i jej elementach kończąc jest mierzony, segregowany i testowany, wszystko po to by być pewnym, że spełnia nasze rygorystyczne normy i pozwoli stworzyć produkt ekstremalnie wydajny i niezawodny. Firma przeprowadza także testy odsłuchowe każdej wyprodukowanej kolumny, w zakresie umiejętności reprodukcji mowy i reprodukcji szerokiej gamy muzyki, w tym klasycznej, rocka czy popu. Każda kolumna porównywana jest z modelem referencyjnym, a kolumny w parze poddawane są krzyżowej kontroli, co zapewnia ich idealne spasowanie.
Źródło: EIC
Komentarze