Elytron, bazalt i paryski szyk - Revival Audio Sprint
- Kategoria: Newsy sprzętowe
- Tomasz Karasiński
Młodziutka, francuska firma Revival Audio zaprezentowała serię Sprint, która ma definiować potencjał kolumn na nowo. Producent zapewnia, że modele z tej rodziny oferują coś więcej niż tylko cenową dostępność. Bazując na doświadczeniu gromadzonym przez ponad cztery dekady, nowa linia ma wynosić jakość dźwięku na wyższy poziom odzwierciedlając filozofię marki Revival Audio. Kolumny serii Sprint zostały zaprojektowane i skonstruowane w sercu Francji, w wielokrotnie nagradzanym A+A Cooren Design Studio z Paryża. Wykorzystano w nich te same rozwiązania techniczne i technologiczne, co w serii Atalante, jednak w zupełnie innym, bardziej nowoczesnym opakowaniu.
"Seria Sprint wyznacza nowe bezprecedensowe standardy w swoim rynkowym cenowym segmencie, w ujęciu wielopłaszczyznowym i to na etapie od projektu aż do wykonania. Ciężko będzie w tym zakresie finansowym znaleźć konkurencyjny produkt oferujący zbliżona jakość dźwięku. Pamiętam, gdy po raz pierwszy przytwierdziłem panel frontowy do kolumn. Po setkach godzin odsłuchowych, symulacji i testowania to był naprawdę prawdziwy kamień milowy, ponieważ przyjemność z odsłuchów była przeogromna, dźwięk był naprawdę idealny, a w tym spójny i nieskazitelny. Byłem bardzo podekscytowany, że moja koncepcja serii Sprint się urzeczywistniła, i że będę mógł podzielić się nią ze światem." - mówi założyciel firmy, Daniel Emonts.
Revival Audio Sprint 3 to podstawkowe kolumny dwudrożne. Kolumny serii Sprint czerpią z zaawansowanych technologii serii Atalante. W konstrukcji tej zastosowano przetwornik wysokotonowy o średnicy 28 mm z miękką kopułka RASC z wykorzystaniem opatentowanej technologii ARID (Anti-Reflection Inner Dome). Dzięki specjalnie zaprojektowanej tylnej komorze wysokotonówki głośnik jest w stanie absorbować do 95% niekorzystnego rezonansu własnego, co znacząco wspiera jakość wydobywającego się dźwięku, niezależnie czy pochodzi on z winyli czy z portali streamingowych tak popularnych w XXI wieku. Revival Audio Sprint 3 zawiera także 7-calowy przetwornik średnio-niskotonowy BSC (Basalt Sandwich Construction), którego konstrukcja zapewnia doskonały balans między sztywnością przetwornika a jego relatywnie niewielką masą własną. Dzięki temu kolumny zapewniają dużą szybkość z, zachowaniem gładkości przekazu, a zarazem bardzo dobrą kontrolą basu. Elytronowy przedni panel jest oryginalną inwencją Revival Audio, której zastosowanie poprzedzone było wielogodzinnymi i licznymi symulacjami. Element ten ma zapewniać doskonałą kontrolę kierunkowości, a także optymalizację dyfrakcji. Konstrukcja daje możliwość przymocowania lub zdjęcia samego panelu, a także specjalnie zaprojektowanych magnetycznych maskownic, które mogę być łatwo zdejmowane i zakładane od tyłu panelu, tak by zapewnić najlepsze wrażenia odsłuchowe i wizualne. Sprint 4 to po prostu 2,5-drożne, podłogowe rozwinięcie modelu Sprint 3, wyposażone w dodatkowy głośnik nisko-średniotonowy.
Panel frontowy wykonany z materiału zwanego przez producenta Elytronem stanowi niezwykle unikalny element tej serii kolumn i nadaje jej bardziej organicznego charakteru, szczególnie po zamocowaniu maskownic, które zagłębiają się w komory przetworników. Kolor elytronowego panelu został tak dobrany, by pasować do wszystkich trzech wykończeń w tej serii - orzecha, jasnego dębu oraz czarnego matu. Asymetryczny kształt panelu i specjalnie dobrane krzywizny konstrukcji wspierają propagację wyższych częstotliwości, eliminując niekorzystny rezonans płyty MDF, z której wykonana jest obudowa kolumn. Tak specjalnie zaprojektowany i wykonany pod kątem sztywności panel, zapewnia właściwe usztywnienie całej konstrukcji głośnikowej co wpływa na uzyskanie bardziej czystego, krystalicznego, ale przede wszystkim naturalnego przekazu nawet przy zestawianiu kolumn serii Sprint w systemach z różną elektroniką czy źródłami. W efekcie otrzymujemy bardziej precyzyjny, pozbawiony negatywnych wpływów zewnętrznych, dźwięk.
28-mm tweeter z miękką kopułką został pokryty materiałem wykonanym według tajnej receptury oraz wbudowany w wewnętrzną kopułę, tłumiącą ponad 95% rezonansów własnych, zaprojektowaną według naszej opatentowanej technologii ARID (Anti-Reflection Inner Dome). Jej asymetryczne zawieszenie zapewnia bardziej linearne, wolne od rezonansów ujście fal dźwiękowych z kopułki ze znacznie bardziej wielokierunkową propagacją. Zastosowano potężny magnes ferrytowy, który został zaprojektowany z dość dużym zapasem tak by zapewnić jego wydajność i efektywność gwarantującą skuteczność na poziomie 91 dB. Tylna komora przetwornika wykonana w technologii zapewniającej doskonałe tłumienie i brak rezonansów, została wyposażona w asymetryczne prążki.
7-calowy bazaltowy głośnik wykonany w technologii sandwich (BSC - Basalt Sandwich Construction) to zdecydowanie wyjątkowa pod każdym względem (dźwiękowym i wizualnym) konstrukcja Revival Audio. Bazalt jako surowiec jest wytwarzany z lawy wulkanicznej, która nigdy dotąd nie była używana w konstrukcjach audio. Charakteryzuje się ona podobnym właściwościami zbliżonymi do włókna szklanego, ale zapewnia większy potencjał modulacyjny. Poza tym materiał ten jest w pełni ekologiczny. Konstrukcja sandwich składa się z trzech warstw, specjalnie ukształtowanej warstwy filcowej zaaplikowanej z tyłu basaltowej membrany oraz polimerowego kleju łączącego warstwy. Całość daje doskonałe rezultaty w zakresie tłumienia. Dzięki tak skonstruowanej membranie, przetwornik jest wystarczająco sztywny, ale też lekki. Konstrukcja ta zapewnia ponadto duży potencjał w zakresie responsywności i kontroli basu. Seria Sprint trafi do regularnej sprzedaży na przełomie kwietnia i maja. Za parę kolumn Sprint 3 niezależnie od wykończenia zapłacimy 4890 zł, natomiast podłogówki Sprint 4 będą kosztowały 8790 zł.
Źródło: DNA Audio
Komentarze