Atlas Streaming
- Kategoria: Newsy sprzętowe
- Tomasz Karasiński
Oficjalny dystrybutor okablowania marki Atlas wprowadza na polski rynek nowe kable ethernet do streamingu audio. W ofercie pojawią się trzy modele - Mavros Streaming Grun, dostępny na życzenie w indywidualnych wykończeniach Luxe, Hyper Streaming i Equator Streaming, wszystkie z wtykami RJ-45. Jak można się domyślić, jest to odpowiedź szkockiego producenta na rosnące zainteresowanie audiofilów odtwarzaczami strumieniowymi i sposobami poprawy jakości brzmienia tego typu źródeł. Dlaczego warto używać kabli ethernet dedykowanych do przesyłania sygnału audio? Odpowiedź Atlasa jest prosta - dlatego, że - podobnie, jak w przypadku protokołu przesyłu danych USB - kable ethernet w swojej konstrukcji nie były tworzone do transmisji sygnału audio.
Różnice między zwykłym kablem ethernet a kablami do streamingu Atlas zawierają się w trzech najważniejszych punktach. Pierwszym jest przewodnik. Zwykłe kable ethernetowe wykonane są z aluminium pokrytego miedzią, podczas gdy Atlas używa przewodnik z czystej miedzi OFC w konstrukcji solid core w celu ograniczania zniekształceń, zmian w pojemności kabla oraz problemów z przepustowością. Drugi punkt to dielektryk. Stosowanie dobrego dielektryka w kablach cyfrowych ma kluczowe znaczenie dla zgodności czasowej, a tym samym ograniczania zniekształceń typu jitter. Atlas używa kombinacji polietylenu i spienionego polietylenu w celu zapewnienia jak najlepszych warunków przesyłu sygnału przy zachowaniu giętkości i plastyczności kabla w instalacjach. Punkt trzeci to ekranowanie. Jak tłumaczą Szkoci, standardowe ekranowanie kabla ethernet ogranicza stabilność jego przepustowości. O ile jest ona wystarczająca do przesyłania jakichkolwiek danych, o tyle w przypadku sygnału audio wymaga się dużo bardziej stabilnego połączenia, co prowadzi do tworzenia przez producentów autorskich rozwiązań ekranujących sygnał ethernet. Atlas dysponuje bardzo dużymi możliwościami w tym zakresie - od dedykowanych folii i plecionek OFC aż po system uziemienia Grun.
W topowym kablu sieciowym Mavros Streaming zastosowano technologie znane z kabli analogowych, w tym ekranowanie Dual Drain i system uziemienia Grun. Jak informuje producent, ekran Dual Drain to najbardziej innowacyjny element Mavrosa. Rozwiązanie to polega na zastosowaniu ekranu, który osłania przewodnik od wtyczki do wtyczki i nie jest w żadnym miejscu zwijany, zaginany lub zniekształcany, jak to ma miejsce w każdym innym ekranowanym kablu. Jest to możliwe dzięki zintegrowaniu z ekranem dwóch żył uziemiających, które są wyprowadzane na zewnątrz kabla i podłączane do uziemienia. Jest to autorska technologia firmy Atlas. Żyły uziemiające zatopiono między ekranem z żyłek OCC a miedzianą folią mylarową. Grun to właściwie rozwinięcie technologii Dual Drain. W klasycznym układzie ekran jest podłączony do wtyczek sygnałowych, zaś system Grun pozwala na niezależne uziemienie ekranu, co ma w znacznym stopniu wzmacniać jego działanie. Podłączenie ekranu jest możliwe w kilku konfiguracjach - do innego gniazda RCA, do uziemienia we wzmacniaczu lub bezpośrednio do prawidłowo uziemionej sieci elektrycznej. Sieciowe kable Atlasa będą sprzedawane w wersjach o różnych długościach, przy czym za tę bazową przyjmuje się 0,75 m. W tym wariancie Equator Streaming, Hyper Streaming i Mavros Streaming będą kosztowały odpowiednio 449, 859 i 2595 zł.
Źródło: Rafko
Komentarze