ATC wraca do Polski
- Kategoria: Newsy branżowe
- Tomasz Karasiński
Właśnie poinformowano nas, że od grudnia oficjalnym dystrybutorem produktów hi-fi ATC Loudspeaker Technology na terenie naszego kraju stała się firma Sound Source. Tym samym brytyjski producent zestawów głośnikowych i elektroniki audio wraca na polski rynek po kilku latach nieobecności. Firma została założona w 1974 roku w Wielkiej Brytanii przez Billy'ego Woodmana. Jej pierwszymi produktami były własnej produkcji przetworniki przeznaczone na rynek profesjonalny (studia nagraniowe, zastosowania sceniczne). ATC szybko zyskało sławę dzięki 12-calowemu przetwornikowi PA75-314, który został stworzony do zastosowań estradowych, głośnik był w stanie przenieść większą moc generując mniej zniekształceń przy wyższym ciśnieniu akustycznym, niż inne głośniki dostępne na rynku.
W 1976 firma wprowadziła przełomowy głośnik SM 75-150s - miękką kopułkę średniotonową o średnicy 75 mm. Był to popis możliwości technicznych brytyjskich inżynierów. Zastosowane w nim nowatorskie rozwiązania pozwoliły na uzyskanie znacznie lepszej reprodukcji średnich tonów. Głośnik ten zrewolucjonizował rynek monitorów studyjnych i po dziś dzień jest uznawany za jeden najlepszych przetworników średniotonowych, zarówno do zastosowań domowych, jak i profesjonalnych. Wykorzystując egzotyczne materiały i zapewniając precyzyjne wykonanie, najnowsza wersja SM 75-150s stanowi szczyt technologii głośnikowej. W latach osiemdziesiątych firma wprowadziła do oferty kompletne systemy głośnikowe i kolejne wersje przetworników profesjonalnych dużej mocy, stosowanych jako podzespoły OEM przez wielu wiodących producentów sprzętu i wykonawców. Jednymi z pierwszych klientów, którzy zdecydowali się na te głośniki były grupy Pink Floyd i Supertramp.
W tym samym okresie ATC opracowało pierwsze elementy systemu aktywnego, wprowadzając aktywną zwrotnicę EC23 z wbudowaną korekcją fazy. Kontrakt z Duńskim Radiem na aktywne monitory pozwolił na dodanie do głośników SCM50 i SCM100 wbudowanych wzmacniaczy i specjalistycznej zwrotnicy. W ten sposób powstały kolumny SCM50A i SCM100A, obie będące wzorcem dla rynku profesjonalnego. Konstrukcje te są regularnie modernizowane i po dziś dzień znajdują zastosowanie zarówno w domach, jak i profesjonalnych studiach nagrań. Wartym odnotowania jest fakt że firma ATC produkuje wszystkie przetworniki oraz komponenty elektroniczne na miejscu, dzięki czemu ma pełną kontrolę nad procesem produkcyjnym i jakością końcowego produktu. Jakość ta jest podparta sześcioletnią gwarancją na wszystkie produkty firmy. W ofercie nowego dystrybutora w pierwszej kolejności pojawią się kolumny z serii Entry (rozsądnie wycenione kolumny podstawkowe i podłogowe - cztery modele pasywne i dwa aktywne), Classic i Tower (odświeżone wersje najbardziej rozpoznawalnych modeli firmy, jak SCM50 czy SCM100, zarówno w wersjach pasywnych, jak i aktywnych) oraz HTS (ciekawe głośniki przeznaczone do montażu na ścianie), a także elektronika hi-fi - odtwarzacz CD z przedwzmacniaczem, wzmacniacz zintegrowany, przedwzmacniacze i końcówki mocy.
Źródło: Sound Source
-
-
stereolife
Jeżeli tylko będzie taka możliwość, chętnie weźmiemy je do testu. Będziemy tylko musieli zsynchronizować go w czasie z odsłuchami jakiegoś mocnego wzmacniacza, bo z doświadczenia wiemy, że do ATC bez uczciwych 100 W raczej nie ma co startować. Swoją drogą, może nawet fajnie byłoby zebrać do testu kilka audiofilskich monitorów z profesjonalnym rodowodem. PMC? Graham Audio? Te ostatnie (LS5/9) mamy na celowniku od dłuższego czasu. JBL-e L100 Classic już zrobiliśmy, ale może w dłuższej perspektywie wyjdzie nam z tego szerzej zakrojona akcja. Jakie inne monitory powinniśmy włączyć do takiego cyklu?
0 Lubię -
GM
Dobry pomysł z testem monitorów, można by dodać nowe Dynaudio Special 40. Fajnie gdyby to był test grupowy z nawiązywaniem i porównywaniem do innych bohaterów testu oraz sugestiami co z jaką elektroniką, o jakim charakterze powinno się łączyć. Dobrze by było też częściej zwracać uwagę na to jak kolumny i wzmacniacze grają po cichu, bo czasem to porażka jak nie są odkręcone.
0 Lubię
Komentarze (3)